Ένα τέρας με όνομα SONIC

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,444
Το έκανα post στο FB. Θα το κάνω κι εδώ για να το συζητήσουμε με την ησυχία μας και όπως του αρμόζει

Οι περισσότεροι εδώ μέσα με έχετε συνηθίσει χαρούμενο ίσως και καμία φορά γλυκανάλατο και πάντα χαμογελαστό. Αυτήν την φορά αλλάζω την πλάκα και ίσως αρχίσω να γίνομαι ιδιαιτέρως καυστικός για πολλά που με έχουν ενοχλήσει κατά καιρούς και προτιμώ να σιωπώ. Λάθος μου...

17862
Ας ξεκινήσω από το πρώτο καραγκιοζλίκι. Θαυμάστε πρώτα μερικές όμορφες εικόνες. Ειδικά στην πρώτη, αν ήταν στο χέρι μου όλοι αυτοί οι πύραυλοι θα ήταν δικοί μου. "Με αγάπη, στα μούτρα σου αρκουδιάρη" θα έγραφα πάνω στο κρύο ατσάλι...

Εδώ απορεί λες και μας ειρωνεύεται για τον τρόπο που αντιδρούμε σε αυτό το φιάσκο! Το θράσος και η ασχήμια έχουν γίνει μόδα στις μέρες μας και η ειρωνεία έχει γίνει πλέον βασίλισσα ρίχνοντας στο καναβάτσο την φιλοτιμία και την καλαισθησία.

Επειδή κάποιοι από εμάς γνωρίσαμε την SEGA στα καλά της χρόνια και την αγαπήσαμε ως εταιρεία και επειδή έχω πια σιχαθεί να βλέπω αυτήν την μαριονέτα από τον πλανήτη των πιθήκων να μου βγαίνει φάτσα κάρτα στην μούρη μου κάθε τρεις και λίγο, δεν μπορώ παρά να εκφράσω την αγανάκτηση μου ή μάλλον την οργή μου γι αυτό το αίσχος! Ευτυχώς και τα πανέξυπνα τζιμάνια που σχεδίασαν αυτό το τερατούργημα είπαν να το αλλάξουν. Τελευταία έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα και ότι γνωρίσαμε στα μικράτα μας έχει μεταλλαχθεί σε κάτι ξένο και άσχημο. Κάποιοι νοσηροί εγκέφαλοι σκεπτόμενοι με βάση το προσωπικό τους συμφέρον ή κάποιοι παντελώς και εκ γενετής ηλίθιοι που περνιούνται για μάγκες και που γνωρίζοντας να ελίσσονται και να έρπουν σε μέσα κοινωνικής (και άλλης δικτύωσης) δυστυχώς ασκούν επιρροή σε μια βάση νέων ανθρώπων. Μάλλον πιστεύουν ότι με τα δικτυακά τους καμώματα μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο. Για να δούμε, θα βάλουν μυαλό; Φτάνει πια με την παρακμή...

Ίσως όμως και αλλάξει το θέμα. Υπάρχει ελπίδα άραγε;

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,707
Και εμενα μου φανηκε καπως... Ομως η νεα γενια ειναι απροβλεπτη και μπορει να της αρεσει η ταινια και γενικα ο χαρακτηρας του Sonic!

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
ΤΙ Π@Π@ΡΙ@ ΕΙΝ'ΑΥΤΗ!!!! ΚΑΛΑ ΔΕ ΝΤΡΈΠΟΝΤΑΙ; Ξερνάω απ'το τρέιλερ και μόνο!!! Θα'πρεπε ν'αποσυρθεί απ'την αρχή!!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Κοίτα, προσωπικά δεν ήμουν ποτέ "δεμένος" με κάποιο χαρακτήρα από video game. Βέβαια, γενικότερα το gaming δεν ήταν ποτέ για εμένα κάτι παραπάνω από λίγη ώρα χαλάρωσης.
Ωστόσο, και εγώ ενοχλούμαι όταν βλέπω παρόμοιες αποτυχημένες προσπάθειες! Αν είναι να κάνεις μια δουλειά, καν τη σωστή! Πόσο δύσκολο ήταν δηλαδή ο χαρακτήρας να είναι πιο "πιστός" στο πρωτότυπο και να θυμίζει ακριβώς το χαρακτήρα του παιχνιδιού;
Μεγάλο fail...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,444
Κοίτα, προσωπικά δεν ήμουν ποτέ "δεμένος" με κάποιο χαρακτήρα από video game. Βέβαια, γενικότερα το gaming δεν ήταν ποτέ για εμένα κάτι παραπάνω από λίγη ώρα χαλάρωσης.
Μια από τα ίδια Δημήτρη. Ούτε εγώ υπήρξα ποτέ fan boy αλλά εκφράζω μια γενικότερη θεώρηση των σύγχρονων καιρών. Λοιπόν με εκνευρίζει ιδιαίτερα η επιμονή ορισμένων να μου αλλάξουν με το ζόρι και με τσαμπουκά ιδέες και βιώματα που με αυτά μεγάλωσα. Όπως σέβομαι εγώ κάποιες απόψεις που δεν συμβαδίζουν με τις δικές μου και είμαι όλος αυτιά να αφουγκραστώ και να ακούσω ως πρώτο βήμα, έτσι θα ήθελα να με σέβονται και οι άλλοι και όχι να προσπαθούν είτε με πλάγιους τρόπους ως πλύση εγκεφάλου, είτε με το ζόρι να μου τις επιβάλλουν για σωστές. Αυτό, τίποτα άλλο

...
Ωστόσο, και εγώ ενοχλούμαι όταν βλέπω παρόμοιες αποτυχημένες προσπάθειες! Αν είναι να κάνεις μια δουλειά, καν τη σωστή! Πόσο δύσκολο ήταν δηλαδή ο χαρακτήρας να είναι πιο "πιστός" στο πρωτότυπο και να θυμίζει ακριβώς το χαρακτήρα του παιχνιδιού;
Μεγάλο fail...
Ακριβώς! Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από τούτη την τριχόμπαλα (και ας παραμείνουμε σε αυτήν) :lol:
Αν οι αρχικοί προγραμματιστές ήθελαν τον Sonic αρκουδιάρη τότε θα είχαν σχεδιάσει τον χαρακτήρα του Toki. Ο Sonic είναι φτιαγμένος με απλές γραμμές με έμφαση στο ακανόνιστο της κεφαλής του (ως γνήσιος σκαντζόχοιρος) και στα γρήγορα κάτω άκρα του με έμφαση τα κόκκινα αθλητικά του....ούτε τρίχες, ούτε γούνες, ούτε φάτσες αλεπουδίστικες....Χε!Χε!Χε!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,377
Βασικά αγόρασα στην εφηβεία ένα gamegear, είχε το Sonic 1 μαζί.
Μετά το κλάμα από την οθόνη πωρώθηκα με το παιχνίδι.
Γουστάρω τον 8άμπιτο Sonic (1+2), έπειτα που άλλαξαν το στυλ σε σούπερ κούλ δε μου έκανε κλικ.

Μου κάνει εντύπωση που δεν σας αρέσει ο νέος.
Γιατί; τα έχει όλα.
Σώμα αθλητή, αμφιβόλου φύλου, κάτι μεταξύ έφηβου/ης, ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙ.

Τι άλλο θέλετε ρε γεροπαράξενοι???

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
...Τι άλλο θέλετε ρε γεροπαράξενοι???
Τατουάζ θέλουμε... Που ακούστηκε μούσι χωρίς τατουάζ "μανίκι"...!!!
Κλαρινογαμπρο από τα Lidl μου θυμίζει όπως είναι...

scientist

Retro Member
Reaction score
125
Όταν πρωτοείδα και εγώ το trailer από την επερχόμενη ταινία και αντίκρισα αυτό το πράμα - γιατί sonic δεν είναι - γέλασα στην αρχή και εκνευρίστηκα αργότερα.
Ποτέ δεν ήμουν "παιδί της SEGA" από τις κονσολοεταιρείες όμως τη συμπαθούσα πάντα και Sonic είχα παίξει αρκετές ώρες ως πιτσιρικάς, αυτό το πράμα είναι ντροπή.

Στα θετικά κάπου διάβασα ότι το κράξιμο ήταν επικό και ανακοινώθηκε ανασχεδιασμός του χαρακτήρα πριν την ταινία.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Χαχα! Η γυναίκα μου έχει τον Φοίβο νομίζω σε κούκλα!!!!

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,137
Nεο trailer για την ταινια Sonic.Η ταινια στα ματια μου συνεχιζει να ειναι μεγαλη μουφα αλλα τουλαχιστων διορθωσαν τον σχεδιασμο του Sonic.Κατι ειναι και αυτο μετα το κραξιμο που εφαγαν.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,444
Καιρός ήταν. Αμφιβάλλω μάλιστα αν ο πρώτος ήταν ο επίσημος, παρά μόνο μια σαχλαμάρα ώστε να προκαλέσει hype στα κόκκινα και μόνο αυτό...Πάντως ότι και να πει κανείς, μάλλον τα κατάφερε

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
339
Επιτέλους... τώρα η ταινία είναι 'watchable'! Μόνο και μόνο για τον Jim Carrey αλλά και για τα αντανακλαστικά που έδειξε η εταιρεία παραγωγής και διόρθωσε τον σχεδιασμό του Sonic!