Όταν η αγάπη για ένα παιχνίδι μέσα από την επιστήμη γίνεται τέχνη (Incredible Flight Simulation)

billardi

Retro Member
Reaction score
33
Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους
Είναι γνωστή η αγάπη που μπορεί να έχουμε σε κάποιες κατηγορίες παιχνιδιών. Όμως η κατηγορία των flight simulation είναι από μόνη της μία ιδιαίτερη περίπτωση αφού πέρα από από το software και το υπολογιστικό σύστημα απαιτεί και ιδιαίτερα χειριστήρια για να μπορέσει κάποιος να απολαύσει την μαγεία της πτήσης.
Από όλα αυτά έχω ξεχωρίσει την περίπτωση του φίλου και συναδέλφου Κώστα που έχει πραγματικά μετατρέψει το παιχνίδι σε έργο τέχνης.
Η κατασκευή Desktop ViperPit Console (DVC) αφορά το Cockpit ενός F16. η συνέχεια με εικόνες... και στο τέλος ένα video.

Έχουμε λοιπόν την προετοιμασία... Το κόστος υλικών και κατασκευής εκτιμάται στα 2.000 ευρώ.

Ακολουθεί το στάδιο της κατασκευής

Και το ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ είναι εκπληκτικό

Και ένα video για την λειτουργία του project

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,339
ΘΕΕ μου!!!!!!! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΑΚΙ!!!!!! ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ? ΜΠΡΑΒΟ?! Απλά δεν εχω λόγια... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Απίστευτο!!! Καλά σόρρυ, όλα αυτά τα μπλιμπλίκια πώς κατάφερε να τα συνδέσει στον υπολογιστή, αλλά και να κάνει και το flight sim να τα αναγνωρίζει!!!!

bubnbob

Retro Starter
Reaction score
3
Εντάξει αν δεν το έβλεπα .. Καταπληκτικό τι να πεί κανείς !!!!!!!!!!!!!!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Οπωσδήποτε είναι κάτι που δεν το βλέπεις κάθε μέρα. Φαντάζομαι από κοντά η αίσθηση θα βαράει tilt, ιδίως στους λάτρεις των flight simulator.
Βασίλη να μεταφέρεις στον φίλο τα μπράβο. Πόσο χρόνο του πήρε να το ολοκληρώσει?

billardi

Retro Member
Reaction score
33
nkary said:
Οπωσδήποτε είναι κάτι που δεν το βλέπεις κάθε μέρα. Φαντάζομαι από κοντά η αίσθηση θα βαράει tilt, ιδίως στους λάτρεις των flight simulator.
Βασίλη να μεταφέρεις στον φίλο τα μπράβο. Πόσο χρόνο του πήρε να το ολοκληρώσει?
Νίκο αυτό ακριβώς σκεφτόμουνα και εγώ. Του έστειλα μήνυμα για να μάθω... :sneaky:

billardi

Retro Member
Reaction score
33
Και ένα γρήγορο ακόμη video από τον ίδιο που κατασκευάζει ένα χειριστήριο...
Με τόση διαφήμιση που κάνω στον Κώστα θα ζητήσω προμήθεια... :cool:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
408
Να δώσεις τα συγχαρητήρια στον Κώστα ( Cannon ) .... Έχει κανει φανταστική δουλεία.... και πολλές κολλήσεις .... βρε παιδάκι μου.
Θαυμάζω πραγματικά ανθρώπους με μεράκι ,επιμονή και υπομονή για τέτοιου είδους ιδιοκατασκευές!
ΑΞΙΟΣ και ένα RESPECT τίποτε αλλο! :thumbup:

billardi

Retro Member
Reaction score
33
dR_wH0 said:
Απίστευτο!!! Καλά σόρρυ, όλα αυτά τα μπλιμπλίκια πώς κατάφερε να τα συνδέσει στον υπολογιστή, αλλά και να κάνει και το flight sim να τα αναγνωρίζει!!!!
Doctor δεν ξέρω να απαντήσω όμως μερικές ακόμη πληροφορίες είναι οι εξής
  • Οι 4 οθόνες είναι 8" USB της Century, αγορασμένες από Ιαπωνία (geekstuff4u.com). Χρησιμοποιούν την τεχνολογία Displaylink και είναι συνδεδεμένες σε ένα 4-port USB 2.0 hub στερεωμένο στην πίσω πλευρά της κονσόλας.
    Οι 4 controllers για τα όλα κουμπιά της κονσόλας είναι οι BU0836X του Leo Bodnar και είναι συνδεδεμένοι σε ένα 4-port USB 2.0 hub στερεωμένο στην πίσω πλευρά της κονσόλας.
    Tα φωτιζόμενα κουμπιά του ICP καθώς και τα κουμπιά των MFD είναι της SWITRONIC (τα Β36 και Β41)
    O τετραθέσιος διακόπτης DCS του ICP είναι ένας TMS από HOTAS Cougar, τροποποιημένος καταλλήλως.
    Το σασσί είναι σχεδιασμένο από τον Κώστα σε AutoCAD και κομμένο με Laser σε ανοξείδωτο ατσάλι (inox).

Hellraiser

Retro Enthusiast
Reaction score
40
Απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!Τι εφτιαξε ρε ο ανθρωπος!!!! :geek:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Άμα το δείξω στον κουμπάρο μου που επίσης έχει τρέλα με τα flight sims, θα λιποθυμήσει - είμαι σίγουρος!!! :lol: :lol: :lol: :lol: