Αίθουσα καλωσορίσματος, του iamretro

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Welcome aboard @BlackPanther73 !!

"Έπεσες" δυστυχώς πάνω στις αλλαγές που κάναμε, με αποτέλεσμα οι εγγραφές να έχουν ένα θέμα που δεν το είχαμε αντιληφθεί! Ευτυχώς που το ανέφερες και μπήκα στην διαδικασία να το φιξάρω!!

Anyhoo, για την 500ρα σου, αν μπείς στην διαδικασία να την επισκευάσεις ξεκίνα ενα thread και να είσαι σίγουρος οτι θα κάτι θα κάνουμε ;) Αν μη τι άλλο, το καλό με την μικρή μας "Ελβετία" είναι οτι έχει "γιατρούς" απο όλα τα home micro ;)

Amiga500

Retro Member
Reaction score
383
Καλως ορισες φιλε @BlackPanther73 !
Κι εγω τρελος και παλαβος με Ομαδα Τζι (G-Force) και ειδικα με τον Μαρκ, ειχα ολα τα τευχη του περιοδικου που ειχαν βγει εκεινη την εποχη και εννοειται δεν εχανα επεισοδιο στη ΕΡΤ! ;)
Δυστυχως εκανα το λαθος και δανεισα τα περιοδικα σε εναν "φιλο" να τα διαβασει και ως δια μαγειας...χαθηκαν για παντα... :(
Eιχα και φιγουρες Ομαδα Τζι αλλα και αυτες εξαφανιστηκαν με τα χρονια.....βλεπεις οταν ειμασταν μικροι σε ηλικια δεν διναμε την απαιτουμενη προσοχη στα παιχνιδια μας και οι μαμαδες-γιαγιαδες ταιζαν με αυτα τους καδους σκουπιδιων! :cry:

AEON

Tech Admin
Staff member
Reaction score
238
Καλοσώρισες αγαπητέ @BlackPanther73! Με ενδιαφέρει πολύ τυχόν μεταγλωτισμένη εκδοχή του Gatchaman, για την οποία τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα περιγράφεις. Μεγάλο κάψιμο κι εγώ, είχα τον Φοίνικα και σε μινιατούρα (και χαλιόμουν που δεν είχε κρυμμένο κάπου ένα κουμπάκι να μετατρέπεται σε φλεγόμενο), ενώ πρόλαβα και την στολή του Mark (μη με μισήσεις γι' αυτό αχαχα).

BlackPanther73

Retro Starter
Reaction score
26
Καλοσώρισες αγαπητέ @BlackPanther73! Με ενδιαφέρει πολύ τυχόν μεταγλωτισμένη εκδοχή του Gatchaman, για την οποία τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα περιγράφεις. Μεγάλο κάψιμο κι εγώ, είχα τον Φοίνικα και σε μινιατούρα (και χαλιόμουν που δεν είχε κρυμμένο κάπου ένα κουμπάκι να μετατρέπεται σε φλεγόμενο), ενώ πρόλαβα και την στολή του Mark (μη με μισήσεις γι' αυτό αχαχα).
Καλημέρα AEON, καλώς σας βρήκα! Προς ενημέρωσή σου, μεταγλωττισμένη εκδοχή στα Ελληνικά του Gatchaman δεν υπάρχει.
Η ΕΡΤ προέβαλλε την σειρά με ελληνικούς υπότιτλους, αυτό είναι διαπιστωμένο, υπάρχει σχετικό clip στο YouTube.
Αυτό όμως που μπορώ να προσφέρω εάν σε ενδιαφέρει (και σε όποιον άλλον τον ενδιαφέρει φυσικά) είναι την remastered εκδοχή από BluRay, με διπλό audio (Ιαπωνικά-Αγγλικά) και με υποτιτλισμό από εμένα. Ο υποτιτλισμός προχωράει σχετικά αργά γιατί πέραν των επαγγελματικών υποχρεώσεων μου έχω και άλλα projects που έχω αναλάβει. Αυτή την στιγμή υπάρχουν μεταφρασμένα τα πρώτα 5 επεισόδια της σειράς καθώς και το OVA του 1994.

Όσο για την στολή του Μαρκ, όχι δεν σου κρατώ κακία! :)
Την εποχή εκείνη τα έβλεπα διαφορετικά τα πράγματα, τώρα χαίρομαι που έστω και με αυτόν τον τρόπο φόρεσα την στολή του outsider...

Ο Φοίνιας ήταν μεγάλη αγάπη, θυμάμαι ότι φτιάχναμε ένα αυτοσχέδιο μίνι μοντέλο του στο σχολείο με τα καπάκια από 3 στυλό bic. Ποιος το θυμάται αυτό να σηκώσει χέρι... χαχαχα!

BlackPanther73

Retro Starter
Reaction score
26
Welcome aboard @BlackPanther73 !!

"Έπεσες" δυστυχώς πάνω στις αλλαγές που κάναμε, με αποτέλεσμα οι εγγραφές να έχουν ένα θέμα που δεν το είχαμε αντιληφθεί! Ευτυχώς που το ανέφερες και μπήκα στην διαδικασία να το φιξάρω!!

Anyhoo, για την 500ρα σου, αν μπείς στην διαδικασία να την επισκευάσεις ξεκίνα ενα thread και να είσαι σίγουρος οτι θα κάτι θα κάνουμε ;) Αν μη τι άλλο, το καλό με την μικρή μας "Ελβετία" είναι οτι έχει "γιατρούς" απο όλα τα home micro ;)
Θα πρέπει πρώτα να την κατεβάσω από το πατάρι, το οποίο αυτή την στιγμή είναι ένα θέμα γιατί στο πατάρι γίνεται ο κακός χαμός! :)
Μόλις την κατεβάσω και την "στήσω" τότε να είστε σίγουροι ότι θα απευθυνθώ σε εσάς για λύσεις! Μακάρι, να την δω να δουλεύει ξανά όπως πριν. Σίγουρα, θα πρέπει να βρω έναν τρόπο να την "φρεσκάρω" λιγάκι, γιατί απ' ό,τι θυμάμαι πρέπει να είναι λίγο "ωχρή" στην όψη!
Και πάλι σας ευχαριστώ για την φιλοξενία και την πρόθεση βοηθείας που μου προσφέρετε!

BlackPanther73

Retro Starter
Reaction score
26
Καλως ορισες φιλε @BlackPanther73 !
Κι εγω τρελος και παλαβος με Ομαδα Τζι (G-Force) και ειδικα με τον Μαρκ, ειχα ολα τα τευχη του περιοδικου που ειχαν βγει εκεινη την εποχη και εννοειται δεν εχανα επεισοδιο στη ΕΡΤ! ;)
Δυστυχως εκανα το λαθος και δανεισα τα περιοδικα σε εναν "φιλο" να τα διαβασει και ως δια μαγειας...χαθηκαν για παντα... :(
Eιχα και φιγουρες Ομαδα Τζι αλλα και αυτες εξαφανιστηκαν με τα χρονια.....βλεπεις οταν ειμασταν μικροι σε ηλικια δεν διναμε την απαιτουμενη προσοχη στα παιχνιδια μας και οι μαμαδες-γιαγιαδες ταιζαν με αυτα τους καδους σκουπιδιων! :cry:
Μιλάς προφανώς για τα τεύχη της Harmi-Press, σωστά; "Η Μάχη των Πλανητών" ήταν ο επίσημος τίτλος και βγήκαν 23 τεύχη.
Δεν τα έχω σε έντυπη μορφή και είναι εξαιρετικά δυσεύρετα, ωστόσο τα έχω σε ηλεκτρονική μορφή (.cbr). Κάτι είναι και αυτό...
Εάν θέλεις μπορώ να τα ανεβάσω κάπου και να τα πάρεις μιας και έχασες τα δικά σου. Δυστυχώς, αυτό το έχω πληρώσει ακριβά κι εγώ... μιλάω για τον δανεισμό βιβλίων κυρίως. Δανεικά και αγύριστα, το έχεις ακούσει; Ε, αυτό συμβαίνει...

Εμένα, δεν ήταν η μαμά μου. Σεβόταν τα πράγματά μου. Η καταστροφή ήλθε από τον θείο μου. Σε μια νεροποντή είχε μπει νερό στο εξοχικό μας και μούσκεψε μερικά (ελάχιστα) από τα κόμικ που είχα. Ο θείος μου θεώρησε καλό, χωρίς να ρωτήσει, να τα ξεπαστρέψει όλα με αφορμή την νεροποντή. Κι έτσι, έγιναν βορά του σκουπιδοντενεκέ της γειτονιάς. :cry:
Μου ερχόταν να τον σκοτώσω! Είχα γίνει πυρ και μανία! Και δεν ήμουν πλέον πιτσιρικάς, ήμουν 20-22 ετών τότε.
Επίσης, βλέπω ότι είσαι λάτρης της Amiga 500! Άλλη μεγάλη αγάπη!!

Amiga500

Retro Member
Reaction score
383
Μιλάς προφανώς για τα τεύχη της Harmi-Press, σωστά; "Η Μάχη των Πλανητών" ήταν ο επίσημος τίτλος και βγήκαν 23 τεύχη.
Δεν τα έχω σε έντυπη μορφή και είναι εξαιρετικά δυσεύρετα, ωστόσο τα έχω σε ηλεκτρονική μορφή (.cbr). Κάτι είναι και αυτό...
Εάν θέλεις μπορώ να τα ανεβάσω κάπου και να τα πάρεις μιας και έχασες τα δικά σου. Δυστυχώς, αυτό το έχω πληρώσει ακριβά κι εγώ... μιλάω για τον δανεισμό βιβλίων κυρίως. Δανεικά και αγύριστα, το έχεις ακούσει; Ε, αυτό συμβαίνει...

Εμένα, δεν ήταν η μαμά μου. Σεβόταν τα πράγματά μου. Η καταστροφή ήλθε από τον θείο μου. Σε μια νεροποντή είχε μπει νερό στο εξοχικό μας και μούσκεψε μερικά (ελάχιστα) από τα κόμικ που είχα. Ο θείος μου θεώρησε καλό, χωρίς να ρωτήσει, να τα ξεπαστρέψει όλα με αφορμή την νεροποντή. Κι έτσι, έγιναν βορά του σκουπιδοντενεκέ της γειτονιάς. :cry:
Μου ερχόταν να τον σκοτώσω! Είχα γίνει πυρ και μανία! Και δεν ήμουν πλέον πιτσιρικάς, ήμουν 20-22 ετών τότε.
Επίσης, βλέπω ότι είσαι λάτρης της Amiga 500! Άλλη μεγάλη αγάπη!!

Ναι φιλε για τα τευχη της Harmi-Press λεω! Ευτυχως τα ειχα κατεβασει και εγω σε ηλεκτρονικη μορφη και "καπως"... ηρεμησα! To τραυμα παντως παραμενει και δεν δανειζω τιποτα πια (ουτε και δανειζομαι βεβαια για να αποφυγω ατυχηματα και γκρινιες)!

Σε καταλαβαινω απολυτα για τον θειο... τι να πεις και τι να κανεις μετα απο τετοιο σοκ.... :(

Οσο για την Amiga, οντως μεγαλη αγαπη! Μηχανημα σταθμος για εμενα (και πολυ αλλο κοσμο βεβαια) και μετα απο ~30 χρονια, εχω συμβιβαστει πια με την ιδεα οτι τιποτα δεν θα ξεπερασει ποτε αυτο που εζησα μαζι της! :love:

Nemesis

Retro Starter
Reaction score
19
Καλησπέρα σε όλους! Πρέπει καταρχήν να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά που ασχολήθηκαν και έφτιαξαν αυτό το site. Τί να πώ?? Πόσα χρόνια πίσω με έχετε γυρίσει με τις συζητήσεις σας? Συζητήσεις τις οποίες είχα να κάνω με τους φίλους μου ΠΟΛΛΑ χρόνια πίσω (in a galaxy far far away) ;) Δυστυχώς ή ευτυχώς οι φίλοι μου μεγάλωσαν αλλά εγώ σαν άλλος Peter Pan προσπαθώ ακόμα να ασχολούμαι , όσο μπορώ , με τα video games. Γεννηθείς το σωτήριον έτος 1977 η δική μου ιστορία ξεκινάει εν έτη 1985 με το ATARI 2600 ενός ξαδέρφου μου (τί πρωτότυπο!!) και μετά από πολλή κλάψα κατάφερα τον πατέρα μου και μου πήρε PC. Και ερχόμαστε στο 1987 και έρχεται στα χέρια μου ένας OIlivetti PC1 Prodest στην έκδοση με διπλό 3.5" FDD. Και το πρώτο game που είδα στην πράσινη οθονίτσα CGA 4 colors ήταν το Buck Rogers : Planet of Zoom. Από τότε δεν εγκατέλειψα ποτέ πια τα PC's. Τέσπα μη σας κουράζω άλλο...είπα να πω ένα γειά και μπορεί που και που να πετάω κι εγώ το σχολιάκι μου αν μπορώ. Και πάλι καλησπέρα παίδες….και μπράβο σας!!! :))

Amiga500

Retro Member
Reaction score
383
Καλησπέρα σε όλους! Πρέπει καταρχήν να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά που ασχολήθηκαν και έφτιαξαν αυτό το site. Τί να πώ?? Πόσα χρόνια πίσω με έχετε γυρίσει με τις συζητήσεις σας? Συζητήσεις τις οποίες είχα να κάνω με τους φίλους μου ΠΟΛΛΑ χρόνια πίσω (in a galaxy far far away) ;) Δυστυχώς ή ευτυχώς οι φίλοι μου μεγάλωσαν αλλά εγώ σαν άλλος Peter Pan προσπαθώ ακόμα να ασχολούμαι , όσο μπορώ , με τα video games. Γεννηθείς το σωτήριον έτος 1977 η δική μου ιστορία ξεκινάει εν έτη 1985 με το ATARI 2600 ενός ξαδέρφου μου (τί πρωτότυπο!!) και μετά από πολλή κλάψα κατάφερα τον πατέρα μου και μου πήρε PC. Και ερχόμαστε στο 1987 και έρχεται στα χέρια μου ένας OIlivetti PC1 Prodest στην έκδοση με διπλό 3.5" FDD. Και το πρώτο game που είδα στην πράσινη οθονίτσα CGA 4 colors ήταν το Buck Rogers : Planet of Zoom. Από τότε δεν εγκατέλειψα ποτέ πια τα PC's. Τέσπα μη σας κουράζω άλλο...είπα να πω ένα γειά και μπορεί που και που να πετάω κι εγώ το σχολιάκι μου αν μπορώ. Και πάλι καλησπέρα παίδες….και μπράβο σας!!! :))
Καλως ορισες φιλε Nemesis! Καπως ετσι ξεκινησαμε οι περισσοτεροι στην Ελλαδα, με Arcades και Atari 2600! ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,333
Καλώς τον Nemesis στο νησί του Peter Pan! Δεν είσαι ο μόνος και δεν είσαι μόνος! LOL! Κλεμένο μεν αλλά ταιριάζει γάντι, έτσι; ;)
Τέσπα μη σας κουράζω άλλο...είπα να πω ένα γειά και μπορεί που και που να πετάω κι εγώ το σχολιάκι μου αν μπορώ. Και πάλι καλησπέρα παίδες….)
Τι να μας κουράζεις τώρα και τι...μόνο ένα σχολιάκι; Περιμένω σεντόνια τα κείμενα, να αρχίζουν να ξεδιπλώνουν το κουβάρι των αναμνήσεων σου! :p:lol::lol::lol:...Καλή διαμονή και Happy Posting!

Nemesis

Retro Starter
Reaction score
19
Ευχαριστώ πολύ για τα καλοσωρίσματα, με συγκινείται βρε παλιόπαιδα:cry: Τί να πρωτοθυμηθώ απ'όλα αυτά τα χρόνια....που κονταροχτυπιόμασταν στο Grand Prix του Atari 2600 ποιός θα βγεί πρώτος και τα νεύρα τσατάλια όταν έπεφτες σε λάδια...ή που προσπαθούσα να πιάσω το σχοινί στο Pitfall για να περάσω τη λίμνη με τους κροκόδειλους και να πέφτω σχεδόν πάντα μέσα:mad: Αργότερα στο pc να ξενυχτάω όλο το βράδυ για να τερματίσω το Green Beret της Konami, το ατελείωτο ξύλο στο Double Dragon ή το ατελείωτο hack 'n' slash στο Golden Axe...ή όταν σχεδόν βούρκωσα όταν είδα την κίνηση του πρίγκηπα στο Prince of Persia?

Βέβαια πρέπει να πω ότι η καριέρα μου στα arcades δεν κράτησε πολύ γιατί μετά μπήκαν στη ζωή μου τα adventures, τα strategies, τα sims και τα crpg. Όταν καθόμουν ώρες να βλέπω την κίνηση των στρατευμάτων στο The Ancient Art of War της Broderbund,να προσπαθώ να σκεφτώ εντολές στο Quest for Glory I (αν και το γνώρισα ως Hero's Quest πρίν το μετονομάσει η Sierra λόγω τυχόν μπερδέματος με το ομώνυμο επιτραπέζιο). Να προσπαθώ να καταλάβω τί στο καλό έπρεπε να κάνω στο Bard's Tale (πειρατικό γαρ δεν υπήρχε manual να με διαφωτίσει τον άμοιρο)….να προσπαθώ επίσης να καταλάβω-no manual mind you- πώς στο καλό παιζόταν το Gato και το Falcon της μεγάλης Spectrum Holobyte….να τρέχω στην αντιπροσωπεία της Ollivetti στο σύνταγμα να αγοράσω mouse για να παίξω το B.A.T της Computer's Dream...να ξανατρέχω στο service της Ollivetti στον Πειραιά για να επεκτείνω τη μνήμη από 512 σε 640ΚΒ για το Jetfighter II της Velocity ή τέλος, να απορώ γιατί κολλάει το Colonel's Bequest και τελικά να μαθαίνω ότι χρειαζόταν σκληρός δίσκος.

Aχ βούρκωσα, η γέρικη καρδιά μου δεν αντέχει άλλες συγκινήσεις σε μια μέρα;) (για να μην σκεφτώ και το άπιαστο όνειρο μιας Amiga 500:cry:)

Πάντως δεν φταίω εγώ για το μακροσκελές post, ο φίλος geoanas φταίει που με παρότρυνε;);)
Και πάλι παιδιά να είστε καλά και ευχαριστώ για την φιλοξενία:thumbup:

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,143
Εμείς σε ευχαριστούμε φίλε! Πολυ όμορφες οι αναμνήσεις που μοιράζεσαι μαζί μας και.... Δεν βούρκωσες μόνο εσύ :cry:

ααχ, αξέχαστη η DOS εποχή!

Σαν και εσένα και εγώ ξεκίνησα το gaming με Atari 2600 και αργότερα σαν πρώτο μου υπολογιστής είχα PC.
Εγώ να φανταστείς άρχισα με rogue game, alley cat, digger, dig dug, zaxxon και ότι άλλο έβγαινε σε CGA! :)

χμμ... Olivetti... λες το μαγαζί στην Γρηγορίου Λαμπράκη (Πασαλιμάνι).. αύριο θα σου βγάλω φωτογραφία το μαγαζί μιας και υπάρχουν ακόμα οι ταμπέλες.

;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Ευχαριστώ πολύ για τα καλοσωρίσματα, με συγκινείται βρε παλιόπαιδα:cry: Τί να πρωτοθυμηθώ απ'όλα αυτά τα χρόνια....που κονταροχτυπιόμασταν στο Grand Prix του Atari 2600 ποιός θα βγεί πρώτος και τα νεύρα τσατάλια όταν έπεφτες σε λάδια...ή που προσπαθούσα να πιάσω το σχοινί στο Pitfall για να περάσω τη λίμνη με τους κροκόδειλους και να πέφτω σχεδόν πάντα μέσα:mad: Αργότερα στο pc να ξενυχτάω όλο το βράδυ για να τερματίσω το Green Beret της Konami, το ατελείωτο ξύλο στο Double Dragon ή το ατελείωτο hack 'n' slash στο Golden Axe...ή όταν σχεδόν βούρκωσα όταν είδα την κίνηση του πρίγκηπα στο Prince of Persia?

Βέβαια πρέπει να πω ότι η καριέρα μου στα arcades δεν κράτησε πολύ γιατί μετά μπήκαν στη ζωή μου τα adventures, τα strategies, τα sims και τα crpg. Όταν καθόμουν ώρες να βλέπω την κίνηση των στρατευμάτων στο The Ancient Art of War της Broderbund,να προσπαθώ να σκεφτώ εντολές στο Quest for Glory I (αν και το γνώρισα ως Hero's Quest πρίν το μετονομάσει η Sierra λόγω τυχόν μπερδέματος με το ομώνυμο επιτραπέζιο). Να προσπαθώ να καταλάβω τί στο καλό έπρεπε να κάνω στο Bard's Tale (πειρατικό γαρ δεν υπήρχε manual να με διαφωτίσει τον άμοιρο)….να προσπαθώ επίσης να καταλάβω-no manual mind you- πώς στο καλό παιζόταν το Gato και το Falcon της μεγάλης Spectrum Holobyte….να τρέχω στην αντιπροσωπεία της Ollivetti στο σύνταγμα να αγοράσω mouse για να παίξω το B.A.T της Computer's Dream...να ξανατρέχω στο service της Ollivetti στον Πειραιά για να επεκτείνω τη μνήμη από 512 σε 640ΚΒ για το Jetfighter II της Velocity ή τέλος, να απορώ γιατί κολλάει το Colonel's Bequest και τελικά να μαθαίνω ότι χρειαζόταν σκληρός δίσκος.

Aχ βούρκωσα, η γέρικη καρδιά μου δεν αντέχει άλλες συγκινήσεις σε μια μέρα;) (για να μην σκεφτώ και το άπιαστο όνειρο μιας Amiga 500:cry:)

Πάντως δεν φταίω εγώ για το μακροσκελές post, ο φίλος geoanas φταίει που με παρότρυνε;);)
Και πάλι παιδιά να είστε καλά και ευχαριστώ για την φιλοξενία:thumbup:
Αχχχ δικός μας είσαι εσύ! Καλώς ήρθες!!!!Το Hero's Quest : So You Want to Be A Hero, είναι ίσως το πιο αγαπημένο μου adventure (Take that Lucasfilm LTD :p ). Ταλαιπωρήθηκα πολύ για να το βρώ μετά απο πολλά χρόνια original σε έκδοση για Amiga και έκτοτε είναι το ΚΟΣΜΗΜΑ της μικρής μου συλλογής :)

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
408
Nα καλοσωρίσω και εγώ με την σειρά μου τόσο τον BlackPanther73 όσο και τον Nemesis. Welcome!

"Ομάδα G ένα απο τα αγαπημένα μου και εμένα (μάλιστα έχω ακόμα κάπου την ζωγραφιά του Φοίνικα απο τότε που ειχα σχεδιάσει με το χέρι και βαμμένη με μπογιές- τί μου θυμήσατε!) θυμάμαι είχα σχεδιάσει τις ....καμπύλες με 'καμπυλόγραμμο' χάρακα που είχαμε απο ενα σετ ΄κοπτικής - ραπτικής'

Nemesis

Retro Starter
Reaction score
19
Εμείς σε ευχαριστούμε φίλε! Πολυ όμορφες οι αναμνήσεις που μοιράζεσαι μαζί μας και.... Δεν βούρκωσες μόνο εσύ :cry:

ααχ, αξέχαστη η DOS εποχή!

Σαν και εσένα και εγώ ξεκίνησα το gaming με Atari 2600 και αργότερα σαν πρώτο μου υπολογιστής είχα PC.
Εγώ να φανταστείς άρχισα με rogue game, alley cat, digger, dig dug, zaxxon και ότι άλλο έβγαινε σε CGA! :)

χμμ... Olivetti... λες το μαγαζί στην Γρηγορίου Λαμπράκη (Πασαλιμάνι).. αύριο θα σου βγάλω φωτογραφία το μαγαζί μιας και υπάρχουν ακόμα οι ταμπέλες.

;)
Τί είπες τώρα....digger-zaxxon-panko τα είχα σε μια δισκέτα:)Πράγματι φίλε, αυτό στην Λαμπράκη λέω στο νούμερο 11 αν δε κάνω λάθος.:D

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
408
Συγνώμη για το off-topic ...αλλά το βρήκα... βγαλμένο από το χρονοντούλαπο, ιδού~! :

17876

( bonus foto: χαχα επίσης φαίνονται και τα αυτοκόλλητα I*LOVE*C64 και PIXEL ) :D

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,143
@DAT-Alex Είναι ΦΟΒΕΡΟ!!!! :thumbup:

@Nemesis Όπως σου είχα υποσχεθεί...

Αριστερή μεριά
IMG_20190506_205226.jpg

Δεξια μεριά
IMG_20190506_205239.jpg

Το κατάστημα αν θυμάμαι καλά λειτουργούσε μέχρι το 2000.

Για το ιστορικό στο συγκεκριμένο κατάστημα πουλούσαν υπολογιστές Olivetti PC και είχε και το service αυτών αλλα και των γραφομηχανών της θρυλικής εταιρείας.

Το μαγαζί αυτό το θυμάμαι το 1983 να πουλάει τον πολύ δυνατό (100% IBM Compatible) Olivetti M24 !

Λογικά μέχρι το 2000 θα πρέπει να λειτουργούσε μόνο το service για φαξ/μόντεμ/τηλεφωνικές συσκευές και υπολογιστές (μιας και η παράγωγη υπολογιστών σταμάτησε οριστικά το 1991).

Η αντιπροσωπία στην Ελλάδα έκλεισε όταν η Olivetti S.P.A εξαγοράστηκε και απορροφήθηκε από την Ιταλική κρατική εταιρεία τηλεπικοινωνιών Telcom Italia.

Last edited: