Αναβάθμιση/Ανανέωση Δεκέμβριος 2016!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Λοιπόν,

Μετά από την πολύ σωστή επισήμανση του Turrican, αντιλήφθηκα πως το section "Ανακοινώσεις" είναι κλειστό σε σχολιασμούς.

Οπότε ανοίγω αυτό εδώ το thread, για να μας πείτε κατά πόσο σας άρεσαν οι αλλαγές / and / or / τι θα θέλατε να βελτιώσουμε.

Π.χ ο Turri είπε οτι τα fonts είναι λίγο μεγάλα για την ηλικία μας (και εγώ συμφωνώ σε αυτό btw :p)

So....Lets have it!!

:love: :love: :love: :love:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Να αλλάξεις αυτό με τα avatars, εχθές έψαχνα ένα δικό μου θέμα για τον Atari 2600 και έψαχνα πόση ώρα να το βρω, ενώ παλιά κοιτούσα μόνο τον τίτλο σε όσα είχε το avatar μου :mad:
Επίσης και εγώ στο επισήμανα αυτό για παρατηρήσεις αλλά κλασικά με έγραψες εκεί που δεν πιάνει μελάνι :mad:

υγ και μη μου πεις να κάνω search, δεν γουστάρω, είμαι ρετρο

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
339
Το συγκεκριμένο theme αν και είναι λίγο 'μοντέρνο', το συνήθισα και τελικά μου αρέσει . Μάλιστα πιστεύω πως είναι αρκετά πιο γρήγορο και δείχνει και πολύ καλύτερα σε κινητά! Τα fonts θα γίνουν μικρότερα!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται η γραμματοσειρά, ίσα ίσα που με την προηγούμενη το είχα στο 125% το zoom στον chrome, ενώ τώρα στο 100%

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
339
Μίκρυνα λίγο το font size, δεν κάνει μεγάλη διαφορά αλλα ίσως δείχνει πιο 'συμμαζεμένο'!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Α το άλλαξες. Ναι φαίνεται καλύτερα! Καθαρίστε την cache παιδιά!!!!

Αυτό με τα αβαταρ Νίκο θα το αλλάξουμε, περιμένω νέα εικονίδια για τις κατηγορίες των φορουμ :)

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
dR_wH0 said:
Α το άλλαξες. Ναι φαίνεται καλύτερα! Καθαρίστε την cache παιδιά!!!!

Αυτό με τα αβαταρ Νίκο θα το αλλάξουμε, περιμένω νέα εικονίδια για τις κατηγορίες των φορουμ :)
ρε δε μας χέζεις με τον καθαρισμό της κας? :coffee:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Τι το θές το πισί εσύ μωρή λουκριτία. Βάλε εκεί κανα Mac :p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Παρατήρησα οτι με το Firefox οι αλλαγές είναι άμεσες. Φαίνεται και πολύ καλύτερα. Περίεργο πάντως..

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Μια παρατηρήσεη για το WP
Δεν υπάρχει τίποτα που να δείχνει τους τόνους ψηφιακού υλικού και τις αποκλειστικές (παγκοσμίως ίσως?) συνεντεύξεις του geo :(

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Σόρρυ τις συνεντεύξεις που ειναι πρώτη μούρη δεν τις βλέπεις ; Έχουν την αποκλειστική τους εκεί :) Όσο για τα περιοδικά κάτι θα προσθέσω σε φάση μόλις βρώ χρόνο :p :( :(

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Δεν ξέρω τι συνεννόηση έχετε κάνει (και σορυ αν είμαι λάθος) αλλά παλιά υπήρχε ειδικό κουμπάκι στο μενού.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
nicked said:
Μίκρυνα λίγο το font size, δεν κάνει μεγάλη διαφορά αλλα ίσως δείχνει πιο 'συμμαζεμένο'!
Ωραία :thumbup:
Πάλι θα βγάλουμε να τα μάτια μας :( ή θα πρέπει να βάλουμε ζοομ
Ρε γεροντοπαλίκαρα είμαστε μιας ηλικίας πια ;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
nkary said:
Δεν ξέρω τι συνεννόηση έχετε κάνει (και σορυ αν είμαι λάθος) αλλά παλιά υπήρχε ειδικό κουμπάκι στο μενού.
Νίκο το παλιό theme είχε 2ο μενού και το είχαμε εκεί. Τώρα προτιμήσαμε να το βάλουμε πρωτοσέλιδο και το 2ο μενού αναγκαστικά μπήκε σε widget δεξιά κάτω. Τι εννοείς τι συννενόηση έχουμε κάνει ;

Όσο για το φόντ τι να κάνουμε ρε καρντάση, σε άλλους είναι μεγάλα, σε άλλους ειναι μικρά. Δεν γίνεται να τους έχουμε όλους ικανοποιημένους, αλλά στην πλειονότητα (και συμπεριλαμβάνω κ τον εαυτό μου) ήταν μεγάλη πρίν.

Προσπαθούμε να παίζουμε μπάλα που να καλύπτει τον περισσότερο κόσμο :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,297
Παρατηρώ ότι ίσως να έχουν μείνει τα μεγάλα fonts στις υπογραφές και τις επικεφαλίδες ε;
Δε με πειράζει όμως εμένα!

Κατά τη συγγραφή επίσης του post, παρατηρώ ότι γράφουμε πάλι με μεγάλα γράμματα, αλλά μετά τη δημοσίευση, το κείμενο φαίνεται κανονικό με μικρά γράμματα, όπως πρέπει να είναι.

Επίσης κατά τη συγγραφή του post. το view (τα προηγούμενα post στο κάτω μέρος), εμφανίζονται σε αντεστραμμένο video, κάνοντας την ανάγνωση δοκιμασία.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Ναι γενικώς οι υπόλοιπες γραμματοσειρές είναι επίσης "μπαμπάτσικες". Μόλις βρω χρόνο σήμερα θα δώ πώς μπορώ να τις μειώσω όλες μερικά νούμερα γιατί βγάζουν μάτι.

Αυτό με τα αντεστραμένα δεν το κατάλαβα! Τι εννοείς ;

*Εδιτ*

Κατάλαβα τι λές, ναι - δεν είναι οτι είναι ανάποδα, νομίζω τα βγάζει σε μαύρο φόντο και με την μαυρη γραμματοσειρά δεν φαίνεται τπτ!

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
339
Οι επικεφαλίδες έχουν μείνει πράγματι μεγάλες όπως και το font στην σελίδα δημιουργίας post.

Έριξα μια ματιά για το πως θα μικρύνουν αλλά το phpbb είναι λίγο μπελαλίδικο καθώς οι επικεφαλίες βρίσκονται σε διαφορετικό css αρχείο απο ότι το content! Δεν είχα πολύ χρόνο όμως να το ψάξω παραπάνω, Ευελπιστώ πως την Δευτέρα θα έχει λυθεί και αυτό!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Λοιπόν, όσο αφορά το content, δηλαδή τα φόρουμ και τα post πρέπει να έχουν μικρύνει αρκετά οι γραμματοσειρές.

Μίκρυνα και τις υπογραφές γιατί με τόσα πολλά που γράφουμε εκεί, γίνεται ολιγον χαμός... :D :D :D