Αναβάθμιση Atari 600XL board με ολίγην σως!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,694
Μπορούμε να βάλουμε το Spartan στην Antonia ως εναλλακτικό OS; (Είμαι πολύ χαμένος εδώ πέρα)
Μπορώ να κάνω κάτι από όλα αυτά που πολύ αναλυτικά περιγράφεις με εξοπλισμό Antonia + SIO2SD; Θυμάσαι όταν έγραφα πως με τα εναλλακτικά OS συνάντησα δυσκολίες με την Antonia και τα είχα βάλει στην άκρη. Ευκαιρία λοιπόν να ξανασχοληθώ με τους πειραματισμούς μου!!!

Όταν με το καλό, αρχίσεις το ξεψάχνισμα και με αυτήν την αγαπημένη, θα είμαι όλος αυτιά, μάτια και χέρια... :geek:
Γιώργο θα το δω. Μου κίνησες την περιέργεια... Ξέρω σίγουρα ότι υπάρχει cartridge αλλά και για πολλές υποστηριζόμενες συσκευές, αλλά δεν έχω δει αν υπάρχει διαθέσιμο σε σχετικό αρχείο bin που να μπορεί να μπαίνει σε θέση OS. Κατά βάση δεν είναι καν αυτό που λέμε Atari OS αλλά προϋποθέτει ένα τέτοιο για να τρέξει...
Το βλέπω λίγο δύσκολο να γίνεται, αλλά θα το δω γιατί με ενδιαφέρει προφανώς για το επόμενο project με τα 800xl boards...

Ωστόσο, το MyBios μπαίνει σίγουρα! Αξίζει οπωσδήποτε να του δώσεις ένα slot στην Antonia!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Γιώργο θα το δω. Μου κίνησες την περιέργεια... Ξέρω σίγουρα ότι υπάρχει cartridge αλλά και για πολλές υποστηριζόμενες συσκευές, αλλά δεν έχω δει αν υπάρχει διαθέσιμο σε σχετικό αρχείο bin που να μπορεί να μπαίνει σε θέση OS. Κατά βάση δεν είναι καν αυτό που λέμε Atari OS αλλά προϋποθέτει ένα τέτοιο για να τρέξει...
Το βλέπω λίγο δύσκολο να γίνεται, αλλά θα το δω γιατί με ενδιαφέρει προφανώς για το επόμενο project με τα 800xl boards...

Ωστόσο, το MyBios μπαίνει σίγουρα! Αξίζει οπωσδήποτε να του δώσεις ένα slot στην Antonia!
Ακριβώς, αυτό το link για τις πολλές συσκευές είναι που με μπερδεύει Δημήτρη και στα διάφορα forae δεν μπορώ να βρω μέχρι στιγμής τίποτα σχετικό. Το MyBios θα το παλέψω σίγουρα, κέρδισε την προσοχή μου :)

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Εγώ κάνω το παράσιτο, περιμένω να κάνετε όλη την δουλειά και μετά να την πάρω έτοιμη.... εδώ που μπορώ τουλάχιστον.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,694
Εγώ κάνω το παράσιτο, περιμένω να κάνετε όλη την δουλειά και μετά να την πάρω έτοιμη.... εδώ που μπορώ τουλάχιστον.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,694
Ακριβώς, αυτό το link για τις πολλές συσκευές είναι που με μπερδεύει Δημήτρη και στα διάφορα forae δεν μπορώ να βρω μέχρι στιγμής τίποτα σχετικό. Το MyBios θα το παλέψω σίγουρα, κέρδισε την προσοχή μου :)
Κοίτα, σε αυτό το link βρίσκονται όλες οι διαθέσιμες εκδόσεις για τα περιφερειακά με τα οποία έχει ασχοληθεί το project. Παρέχονται αρχεία είτε για αναβάθμιση/αντικατάσταση/προσθήκη του firmware κάποιων συσκευών (πχ Side2, U1Mb) είτε άλλα αρχεία rom που καταλαμβάνουν μία από τις διαθέσιμες θέσεις του αντίστοιχου loader σε άλλες συσκευές (πχ MyIDE-II και Maxflash).
Κάποιες από αυτές, πχ για Maxflash πιστεύω μια χαρά δουλεύουν και σε οποιαδήποτε συσκευή μπορεί να τρέξει αντίστοιχα images, όπως είναι το Ultimate Cart, Uno, The!Cart κλπ.
Δυστυχώς όμως (ή ευτυχώς από μια άλλη οπτική γωνία) η Antonia έχει slots μόνο για OS ή Basic. Το SpartadosX δεν είναι τίποτα από αυτά οπότε και δεν μπορεί να μπει σε ένα τέτοιο slot. Αν βρεθεί κάποιο cartridge τότε όμως το SDX μια χαρά θα αξιοποιήσει όλα τα καλά της Antonia όπως πχ η μνήμη!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,365
Μπράβο Geo και Dim, ωραία αναβάθμιση! :thumbup::thumbup::thumbup: Έτσι είναι, όσοι έχουν καινούρια (1982+ :lol: ) hardware απολαμβάνουν και τις τελευταίες τεχνολογίες και software... Αλίμονο σε μένα που έχω παλιό (1980 :eek: ) hardware! Έτσι και αυτά που έστειλα στον Geo τρέχουν στο παλιό (μεγάλη μου τιμή που είμαι στα favorites σας κ. Κόμη!) Επιφυλάσσομαι όμως, βρήκα ένα 130XE που δεν δουλεύει προς το παρόν. Πρέπει να αρχίσω να το ψάχνω να το αναστήσω αλλά πότε;;;

Αν εννοείς το ρέψιμο αν δεν έχει αναμένο drive - sio2διαβάζωATR στο SIO, αυτά είναι τα retries που κάνει το δικό του OS τουλάχιστον, μέχρι να βρει drive. Αν έχει drive ξεκινάει αμέσως να φορτώνει.
Ναι! Αυτόν τον θόρυβο.
Στις ημέρες μου, μας έλεγαν ότι είναι hardware test, και αν κάτι δεν πάει καλά, θα βγει κατευθείαν στο Self test. Έψαξα στο service manual, αλλά με μια γρήγορη ματιά δε μπόρεσα να βρω κάποια τεκμηρίωση...

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
1,050
@turri Τα 'ποπς' που ακούγονται στο audio είναι οι προσπάθειες που κάνει η αρχικοποίηση του SIO να βρεί αναμένο drive. Μια καλή περιγραφή του SIO είναι στο Altirra Hardware Manual, κεφάλαιο 9.
Αυτά που θα γράψω αφορούν τις 'παλιές roms' OS-A, OS-B αλλά στα XL-XE το λειτουργικό είναι επέκταση του παλιού και η αρχικοποίηση του SIO για νορμάλ ταχύτητες δεν νομίζω να έχει διαφορές. Το 800 και το 800XL έχω δει ότι έχουν την ίδια συμπεριφορά όταν μπουτάρουν, με το πρρρρρρρρρρ παρόν και στα δύο συστήματα αν δεν υπάρχει drive.

Tο De Re Atari εδώ αναφέρει τα βήματα της αρχικοποίησης του λειτουργικού. Στο Figure 8-1.4 φαίνεται το μπλοκ 'Do Disk Boot'. Έχει προηγηθεί ο έλεγχος αν είναι πατημένο το [START] για να μπουτάρει η κασέτα. Όταν μπαίνει στο 'Do Disk Boot' το πρώτο που κάνει είναι να αρχικοποιήσει το SIO για 'inteligent devices' και να διαβάσει boot sector από το D1 (τα disk drives είναι πρώτα στον έλεγχο και έχουν τα μικρότερα device id's αλλά μόνο το πρώτο μπουτάρει).

Στο listing του λειτουργικού ψάξε για την φράση
Code:
.TITLE 'SIO ( SERIAL BUS INPUT/OUTPUT CONTROLLER )'
που ξεκινάνε οι ρουτίνες διαχείρισης του SIO.

Πιο κάτω θα βρείς την σταθερά
Code:
CRETRI  =         13             ;NUMBER OF COMMAND FRAME RETRIES
Αυτές είναι οι προσπάθειες που κάνει στέλνοντας 'command frames' προς τα έξω. Αν δεν απαντήσει κανείς, θα τρέξει το cartridge αν υπάρχει (ή την basic στην rom του XL) ή θα πάει στο memopad στα 400-800 ή σε self test στα XL.

Αν υπάρχει drive θα ξεκινήσει βγάζοντας 'pop' για κάθε command frame που στέλνει στο drive και 'beep' για ότι διαβάζει. Αν δεν υπάρχει, μόνο 'pop'. Το command frame έχει σχέση βέβαια με το command pin 7 στο SIO. Το pin είναι στη γη όσο κρατάει το SIO command frame.

Δεν το έχω επιβεβαιώσει, αλλά είμαι σίγουρος ότι τα downs του SIO pin 7 είναι 13 όσο δεν βρίσκει drive. Τόσα και τα πρρρρρρ...

Last edited:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Και για να μην είμαι τελείως παράσιτο έκανα σήμερα την εγκατάσταση της Σοφίας.
Για πρώτη φορά στα χρονικά οι μαμισιες βάσεις του 600 ήταν πρόβλημα όποτε αφαιρέθηκαν τα δυο τσιπάκια όπως στην φωτό και μπήκαν απευθείας στην μητρική.
Μπήκε στην βάση συνδέθηκε το καλώδιο άνοιξα τον αταρ και για πρώτη φορά τον τελευταίο καιρό ο νόμος του Murphy απέτυχε, δούλεψε με την πρώτη και η ποιότητα εικόνα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ !!!
Στο τέλος γιατί δεν μου αρέσουν οι τρύπες μιας και όλα μείνανε ανέπαφα και δουλεύουν τοποθετήθηκε με λίγο doubleside tape και το βύσμα.

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
... για πρώτη φορά τον τελευταίο καιρό ο νόμος του Murphy απέτυχε...
Καιρός ήταν, εξάλλου τώρα τελευταία επάνω σου εξάντλησε όλη του την αυστηρότητα, έτσι δεν είναι; :confused: Take Care bro! :)

Ωραία και η προσθήκη της Sophia :thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Κοίτα, σε αυτό το link βρίσκονται όλες οι διαθέσιμες εκδόσεις για τα περιφερειακά με τα οποία έχει ασχοληθεί το project. Παρέχονται αρχεία είτε για αναβάθμιση/αντικατάσταση/προσθήκη του firmware κάποιων συσκευών (πχ Side2, U1Mb) είτε άλλα αρχεία rom που καταλαμβάνουν μία από τις διαθέσιμες θέσεις του αντίστοιχου loader σε άλλες συσκευές (πχ MyIDE-II και Maxflash).
Κάποιες από αυτές, πχ για Maxflash πιστεύω μια χαρά δουλεύουν και σε οποιαδήποτε συσκευή μπορεί να τρέξει αντίστοιχα images, όπως είναι το Ultimate Cart, Uno, The!Cart κλπ.
Δυστυχώς όμως (ή ευτυχώς από μια άλλη οπτική γωνία) η Antonia έχει slots μόνο για OS ή Basic. Το SpartadosX δεν είναι τίποτα από αυτά οπότε και δεν μπορεί να μπει σε ένα τέτοιο slot. Αν βρεθεί κάποιο cartridge τότε όμως το SDX μια χαρά θα αξιοποιήσει όλα τα καλά της Antonia όπως πχ η μνήμη!
Αυτό ακριβώς είναι και το δικό μου συμπέρασμα, οπότε κοιτάζω για κάποια συσκευή cart

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,694
Για πρώτη φορά στα χρονικά οι μαμισιες βάσεις του 600 ήταν πρόβλημα όποτε αφαιρέθηκαν τα δυο τσιπάκια όπως στην φωτό και μπήκαν απευθείας στην μητρική.
Βιάστηκα να σε ρωτήσω στο FB.
Έχεις ξεκάθαρη εδώ την απάντηση γιατί είχα απορία αν υπάρχει εμπόδιο.
Η δικιά μου περιμένει αλλά να δω πότε θα αξιωθώ...
Ήχο πήρες από το port ή βρήκες άλλο τρόπο;

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Εσυ να στειλεις την πλακέτα να διώξω τα μηχανήματα του Μικέ, θα με σκίσει η Δέσποινα και αρχίζει να μην περνάει η δικαιολογία είμαι ανάπηρος.

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,234
Εσυ να στειλεις την πλακέτα να διώξω τα μηχανήματα του Μικέ, θα με σκίσει η Δέσποινα και αρχίζει να μην περνάει η δικαιολογία είμαι ανάπηρος.
Τσου ςχαχαχαχαχαχ

Amiga500

Retro Member
Reaction score
401
Θερμη παρακληση, μην ανεβαζετε αλλες φωτο απο Atari XE μηχανηματα γιατι εχω πεσει σε καταθλιψη... :(:cry::cry:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Παραδεισος
Συμφωνώ απόλυτα...Άψογο λέμε!

Θερμη παρακληση, μην ανεβαζετε αλλες φωτο απο Atari XE μηχανηματα γιατι εχω πεσει σε καταθλιψη... :(:cry::cry:
Μην πέφτεις σε καμία κατάθλιψη! Πάρε πίσω ότι σου ανήκει και στην ανάγκη πάρε ένα Atarάκι (από κανέναν τίμιο seller) :)

Μετά βέβαια θα θέλεις να πάρεις και έναν C64, έναν Spectrum, έναν MSX...:D:rofl: