Αναβάθμιση Atari 600XL board με ολίγην σως!

Amiga500

Retro Member
Συμφωνώ απόλυτα...Άψογο λέμε!

Μην πέφτεις σε καμία κατάθλιψη! Πάρε πίσω ότι σου ανήκει και στην ανάγκη πάρε ένα Atarάκι (από κανέναν τίμιο seller) :)

Μετά βέβαια θα θέλεις να πάρεις και έναν C64, έναν Spectrum, έναν MSX...:D:rofl:

Περιμενω τον κολλητο μου να κανει τις ανασκαφες στην αποθηκη του! ;) Οσο για τα υπολοιπα C64/Spectrum/CPC κτλπ παντα τα ηθελα, ιδιος τον Αmstrad για καποιον ανεξηγητο λογο! Καποια στιγμη ελπιζω να μπω στην διαδικασια να αγορασω ενα απο αυτα (η και περισσοτερα) αφου βεβαια πρωτα καταφερω να παρω ξανα στα χερια μου το λατρεμενο μου Atari 130XE! :love:

turrican

Retro Guru
@turri Τα 'ποπς' που ακούγονται στο audio είναι οι προσπάθειες που κάνει η αρχικοποίηση του SIO να βρεί αναμένο drive. Μια καλή περιγραφή του SIO είναι στο Altirra Hardware Manual, κεφάλαιο 9.
Αυτά που θα γράψω αφορούν τις 'παλιές roms' OS-A, OS-B αλλά στα XL-XE το λειτουργικό είναι επέκταση του παλιού και η αρχικοποίηση του SIO για νορμάλ ταχύτητες δεν νομίζω να έχει διαφορές. Το 800 και το 800XL έχω δει ότι έχουν την ίδια συμπεριφορά όταν μπουτάρουν, με το πρρρρρρρρρρ παρόν και στα δύο συστήματα αν δεν υπάρχει drive.

Tο De Re Atari εδώ αναφέρει τα βήματα της αρχικοποίησης του λειτουργικού. Στο Figure 8-1.4 φαίνεται το μπλοκ 'Do Disk Boot'. Έχει προηγηθεί ο έλεγχος αν είναι πατημένο το [START] για να μπουτάρει η κασέτα. Όταν μπαίνει στο 'Do Disk Boot' το πρώτο που κάνει είναι να αρχικοποιήσει το SIO για 'inteligent devices' και να διαβάσει boot sector από το D1 (τα disk drives είναι πρώτα στον έλεγχο και έχουν τα μικρότερα device id's αλλά μόνο το πρώτο μπουτάρει).

Στο listing του λειτουργικού ψάξε για την φράση
Code:
.TITLE 'SIO ( SERIAL BUS INPUT/OUTPUT CONTROLLER )'
που ξεκινάνε οι ρουτίνες διαχείρισης του SIO.

Πιο κάτω θα βρείς την σταθερά
Code:
CRETRI  =         13             ;NUMBER OF COMMAND FRAME RETRIES
Αυτές είναι οι προσπάθειες που κάνει στέλνοντας 'command frames' προς τα έξω. Αν δεν απαντήσει κανείς, θα τρέξει το cartridge αν υπάρχει (ή την basic στην rom του XL) ή θα πάει στο memopad στα 400-800 ή σε self test στα XL.

Αν υπάρχει drive θα ξεκινήσει βγάζοντας 'pop' για κάθε command frame που στέλνει στο drive και 'beep' για ότι διαβάζει. Αν δεν υπάρχει, μόνο 'pop'. Το command frame έχει σχέση βέβαια με το command pin 7 στο SIO. Το pin είναι στη γη όσο κρατάει το SIO command frame.

Δεν το έχω επιβεβαιώσει, αλλά είμαι σίγουρος ότι τα downs του SIO pin 7 είναι 13 όσο δεν βρίσκει drive. Τόσα και τα πρρρρρρ...
Αδερφέ έκανες τρελή δουλειά!!!
Ξεστραβώθηκα και έμαθα! :geek: