Αναβάθμιση Wonder Boy in MonsterLand

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Πριν κατι μηνες ειχα βρει σε τιμη χωμα απο Σκοπια (σε σχεση με τις τιμες που παιζουν πλεον τα ρετρο) μια bootleg arcade pcb το αγαπημενου μου WonderBoy in MonsterLand. Αν κρινετε βεβαια και απο το αβαταρ μου στο φορουμ το λατρευω.
Anyway η εκδοση που ειχε πανω ειναι η αντιστοιχη Wonder Boy in Monster Land (English bootleg set 2 - wbmlbg.zip) της mame.
Μια ψιλοαθλια εκδοση απο αποψη μεταφρασης. Θαυμαστε:
animation_bootleg2.gif

-Κιλ ντραγκον ιζ ονλη γουεη του χαπινες (Τι λες ρε χαπι)
-Γιου γκετ σορντ εντ ντραγκ
ezgif-1-5bc6abee7d55.gif

Ομολογω οτι δεν ειχα παιξει αυτη την βερσιον και ξενερωσα με τα κορακιστικα αγγλικα. Οποτε τι πιο φυσικο να ψαχτω λιγο ωστε να αλλαξω την ρομ σε μια με καλυτερη μεταφραση.

Επειτα απο λιγο ψαξιμο βρηκα στο φορουμ arcade otaku καποιες πολυ σημαντικες πληροφοριες. Το 2014 κυκλοφορησε στο Virtual Console Arcade του Nintendo Wii μια εκδοση με πολυ καλη μεταφραση και πολυ ομορφη αρχικη εικονα και η συγκεκριμενη ρομ δεν κυκλοφορησε ποτε στα ουφαδικα αν και αποτελει αυθεντικη εκδοση κατα τον Ryuichi Nishizawa που ηταν ο βασικος προγραμματιστης και δημιουργος του παιχνιδιου.
Αυτη την περιελαβαν διαφοροι χακερς και την ενσωματωσαν στη mame. Ενας απο αυτους ανελαβε να την περασει στην αυθεντικη arcade pcb , ο χρηστης mpatou, αλλα στην πορεια καταφερε να την κανει να λειτουργει και στις bootleg πλακετες.

Οποτε το μονο που χρειαζομουν ηταν το ζιπακι με τα αρχεια του mpatou. Εδω αρχιζει ομως ο γολγοθας της μετατροπης.
Τα αρχεια ηταν ανεβασμενα στο www.jammarcade.net στο section Sega Decrypt. Ελα μου ντε που ο porchy (Ο διαχειρηστης του jammarcade) ειχε σβησει τα αρχεια
οταν η sega αρχισε να κυνηγαει σελιδες με ρομς (στα χναρια της nintendo) και το συγκεκριμενο αρχειο δεν υπηρχε πουθενα.
Οσο και εαν ζητουσα βοηθεια στο otaku το θρεντ ηταν νεκρο απο το 2015 οποτε μαλλον κανεις δεν το παρακολουθουσε.
Mirror του jammarcade δεν υπηρχε. Ουτε καν στη wayback machine.

Βεβαια ο επιμενων (ελλη)νικα και με λιγη δουλεια ντετεκτιβ βρηκα εναν χρηστη που τα ειχε και τα μοιραστηκε μαζι μου. (Πιστεψτε με επρηξα πολυ κοσμο :rofl::rofl::rofl: )
Τωρα αφου τα ειχα στα χερια μου εκαψα τα eprom και τα τοποθετησα στην pcb συμφωνα με τις οδηγιες του mpatou.

tenor.gif
Αμ δε!!!

Κατι γινοταν λαθος και επαιρνα corrupted γραφικα. Σβησε ξαναγραψε δουλεια δεν γινοταν. Ετσι αποφασισα να κανω dump την δικη μου version και να την τσεκαρω με καποιο utility rom audit.
Εκει μου εδειξε οτι τα τσιπς με νουμερα 5-6-7 ηταν απο την rom wbml.zip , της μητρικης ρομ δηλαδη, και τα υπολοιπα 3 δεν ειχαν αντιστοιχια.
Καπου εκει την ψιλιαστηκα και αρχιζοντας απο την θεση 1 εβαζα τα eproms σε διαφορες θεσεις ετσι ωστε να εχω τουλαχιστον καποια αλλαγη στο output των γραφικων.
Μετα απο αρκετες προσπαθειες το εγχειρημα στεφτηκε με επιτυχια και πλεον η bootleg πλακετα μου φοραει την ομορφη ρομ του mpatou.

Οι οδηγιες του mpatou για το ποιο αρχειο παει σε ποιο eprom δεν δουλεψαν για μενα, και θα επανελθω με νεο post για την σειρα που τα εχω εγω.
Οι θεσεις τους παντως ειναι οι 1-2-3 και 8-9-10. Οχι οι 5 ως 10 που αναφερει.
Και μερικες φωτο του τελικου αποτελεσματος:
wb11.jpg wb12.jpg boarde.jpg

Τα αρχεια για οσους θελουν να το δοκιμασουν δεν μπορουν να ανεβουν εδω λογω πνευματικων ( μην μας κυνηγησει η sega) αλλα ρωτησε κανενα φιλαρακι σας μηπως τα εχει και μπορει να σας τα στειλει.

Αυτα παιδακια μεχρι το επομενο προτζεκτ.

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,869
Τι να πω; Τα σέβη μου! Πάντως από τέτοιες extraordinaire αποδόσεις, είναι γεμάτες οι Ασιατικές - Γιαπωνέζικες cartridges. Engrish RuLeZ!