Ανακαλύπτοντας (ξανά) τα listings

AEON

Tech Admin
Staff member
Reaction score
300
Πωπω αυτό το Όλα όσα θέλετε να μάθετε για τον Commodore 64... το έχω ακόμα!

Φοβερή ιδέα όλο το topic. Ίσως θα άξιζε να φτιάξουμε μια ενότητα με listings και image files προγραμμάτων από διάφορα βιβλία ή από Pixel / Pixel Junior κλπ περιοδικά. Πλάκα πλάκα θα δημιουργούταν αμέσως μια καλή συλλογή ελληνικού software σε Basic, εν μέρει με ρετροεκπαιδευτική αξία.

Ο C64 στην default Basic είναι όντως πολύ προβληματικός / μη φιλικός (Simon's Basic forever!), αλλά με σωστή assembly γονατίζει άνετα όλα τα 8μπιτα.

Στα υπόλοιπα ο dony με κάλυψε πλήρως.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,377
Έχεις δίκιο.
Και στον CPC είχαμε τη φανταστική laser basic και μια καινούρια τώρα που δεν θυμάμαι το όνομα για παιχνίδια.
Της Amiga ήταν αίσχος. Μετά είδαμε φως με AMOS και την τρομερή blitz.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
Πωπω αυτό το Όλα όσα θέλετε να μάθετε για τον Commodore 64... το έχω ακόμα!

Φοβερή ιδέα όλο το topic. Ίσως θα άξιζε να φτιάξουμε μια ενότητα με listings και image files προγραμμάτων από διάφορα βιβλία ή από Pixel / Pixel Junior κλπ περιοδικά. Πλάκα πλάκα θα δημιουργούταν αμέσως μια καλή συλλογή ελληνικού software σε Basic, εν μέρει με ρετροεκπαιδευτική αξία.

Ο C64 στην default Basic είναι όντως πολύ προβληματικός / μη φιλικός (Simon's Basic forever!), αλλά με σωστή assembly γονατίζει άνετα όλα τα 8μπιτα.

Στα υπόλοιπα ο dony με κάλυψε πλήρως.
Σκάλισα κι άλλο τις δισκέτες μου και δεν μπορείς να φανταστείς τι ανακάλυψα!!!!!!!! Δάκρυσα από την συγκίνηση και από τα listings που είχα μεταφέρει. Λοιπόν...3,2,1 προσδεθείτε και συνεχίζω με μερικά παιχνίδια (που σίγουρα θα ξυπνήσουν και σε εσάς αναμνήσεις) ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
18806

Ο ΠΑΠΑΣ!!!!

Δεν θυμάμαι ούτε από πιο περιοδικό, ούτε από πιο βιβλίο είχα μεταφέρει το listing. Θυμάμαι μόνο ότι ως ανήσυχο πνεύμα, το είχα βάλει κάτω και το είχα εμπλουτίσει με τις δικές μου βελτιώσεις και προσθήκες στον κώδικα. Τι είχα προσθέσει; Sprite (1 - ένα :lol:), PETSCII και Speech!

Το πρόγραμμα ξεκινάει με το φόρτωμα των απαραίτητων Ελληνικών χαρακτήρων

18807

Αφού πατήσουμε ένα πλήκτρο, βλέπουμε τον "παπατζή" να μας περιμένει πάνω στο -παραδοσιακά- στρωμένο με σεμεδάκι, τραπεζάκι του

18808

Κάντε την επιλογή σας και αν δεν είστε τυχεροί, το πρόγραμμα σας ανταμείβει με την σωστή κάρτα αλλά κι ένα ωραιότατο ..."βρισίδι", όλα αυτά με 2 τόνους speech! Χα!Χα!Χα! Ήμουν λίγο αλητάκος στα νιάτα μου :p

18809

Ναι, μαγκιές σε Currah μSpeech που δυστυχώς δεν μπορείτε να ακούσετε σε VICE.
Μπορείτε όμως σε real thing...ή...να πάρετε μια γεύση από το -λίαν απαράδεκτο δια τους οφθαλμούς / χρήσιμο δια τα ώτα!- video που σας έχω εδώ:

Δεν είναι κλειδωμένο και μπορείτε να δείτε το listing ...δίνοντας απλά την εντολή list :p

Πάρτε το εδώ :emoji_point_down:

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
Blackjack

Ούτε αυτό θυμάμαι από που το είχα μεταφέρει. Νομίζω από κάποιο από τα δυο βιβλία που ανέφερα στην αρχή. Anyway, πρόκειται για το γνωστό blackjack σε PETSCII και με υπογραφή Commodore 1978 παρακαλώ! (Σαν μεταφορά από PET μου μοιάζει, ίσως παίζει και στους PET ;) )

18812

Κυρίως πιάτο

18813

Ε, καλό έτσι; :)

Κάντε άφοβα list και δείτε τα κρυμμένα "μυστικά" :lol:

Εδώ :emoji_point_down:

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
BrickOut

...από τον Doctor George γράφει, αλλά δεν είναι δικό μου! LOL! Εγώ απλά υπέγραψα κι έκανα -όπως συνήθιζα- και κάποιες βελτιώσεις (Δεν θυμάμαι, έχω την εντύπωση στα χρώματα και στο στήσιμο της πίστας...πέρασαν τόοοοοσα χρόνια!)

18815

18816

Συμπαθητικό; Χε!Χε! Όλη η δράση με PETSCII. Για δείτε το...για ανακαλύψτε το ;)

Αφτά για σήμερα! Συνεχίζεται...

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
Ο Λαβύρινθος (Labyrinth)

Ένα εξαιρετικό και τεράστιο listing που στόχο έχει να βάλει τον παίκτη στο εσωτερικό ενός λαβύρινθου που τις διαστάσεις του, θα τις έχει ορίσει ο ίδιος. Το μέγιστο που μπορούμε να ορίσουμε είναι 19 Χ 10.

18818

Λίγο πριν την έναρξη της περιπλάνησης μας, ο υπολογιστής λόγω μεγαλοψυχίας, μας αποκαλύπτει τον χάρτη

18819

Η γραφική απεικόνιση γίνεται σε ένα εξαιρετικό ψευδό-τρισδιάστατο περιβάλλον και η πλοήγηση μας με τα πλήκτρα:
R (right) - F (forward) - L (left).

18820

18821

Οποιαδήποτε στιγμή χρειαστούμε βοήθεια, μπορούμε να την αναζητήσουμε πατώντας H (Help) όπου θα δούμε την ακριβή μας θέση στον 2D χάρτη

18823

Σκοπός μας, να βρούμε την έξοδο. Θα τα καταφέρουμε άραγε; ;)

Δώστε list και θαυμάστε τον κώδικα που σας επισυνάπτω ευθύς αμέσως:

Attachments

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Θυμάμαι ότι υπήρχε ένα thread που βάζαμε δικά μας προγράμματα σε Basic. Θα πρέπει μάλλον να το ξαναενεργοποιήσουμε

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Θυμάμαι ότι υπήρχε ένα thread που βάζαμε δικά μας προγράμματα σε Basic. Θα πρέπει μάλλον να το ξαναενεργοποιήσουμε
Καλή ιδέα αλλά δεν υπάρχει πια χρόνος ούτε για πλάκα για να γράφουμε δικά μας προγράμματα!
Ενδιαφέρον θα ήταν να βάζαμε μικρές "ασκήσεις" ή να ζητάει κάποιος λύση για κάτι που σκέφτηκε...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
Είχε ανοίξει ο Χρήστος @chriskgnr ένα ενδιαφέρον thread που θα ψάξω να το βρω...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
Typist

18825

Σήμερα μαθαίνουμε να δακτυλογραφούμε σωστά με την βοήθεια του "Typist" σε Commodore 64. To listing είναι φυσικά σε BASIC και μπορείτε να το "ψαχουλέψετε" και μόνοι σας :)

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
Σήμερα βρήκα καινούργιο και πολύ υλικό από διάφορα apps και utilities. Πάμε:

Biorythm

Classic listing για ένα πρόγραμμα που ήταν αρκετά δημοφιλές στον ειδικό τύπο της εποχής. Θυμάμαι όπου και να γύριζες, βιορυθμούς έβλεπες παντού! LOL!

Ξεκινάμε με τα στοιχεία μας...

18828

18829

και ακολουθεί η ανάλυση σε PETSCII...

18830

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
ΑΡΧΕΙΟ 64

Αυτό το θυμάμαι πολύ καλά. Τεράστιο listing, από κάποιο βιβλίο, με στόχο την δημιουργία προγράμματος για διαχείριση αρχείων.
Αρχείων; Ναι, λίστες ονομάτων, τηλεφώνων κλπ κλπ. Το είχα μετατρέψει στα Ελληνικά. Για να το δούμε λίγο...

18832

Μετά την εισαγωγική οθόνη (κατά τα πρότυπα της εποχής), μεταφερόμαστε στο κυρίως menu επιλογών

18833

Πατώντας τον αντίστοιχο χαρακτήρα, προχωράμε στην επιλογή μας. Π.χ με το $ βλέπουμε τα περιεχόμενα της δισκέτας

18834

Όλα σε άπταιστα Ελληνικά, έτσι; ;)

Επισυνάπτω το πρόγραμμα και όπως πάντα μπορείτε να το ερευνήσετε με την εντολή list

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
Ελληνικοί χαρακτήρες σε BASIC (C64)

Συνέχεια μιλάω για Ελληνικούς χαρακτήρες και ακόμη δεν έχω επισυνάψει πρόγραμμα. Τσκ! Τσκ! Επανορθώνω αμέσως. Γραμμένο από κάποιο περιοδικό (νομίζω)

18836

Εδώ έχω και το πρόγραμμα, ελεύθερο για έρευνα και πειραματισμούς

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
Για να δω λοιπόν, τι θα βγάλω από το καλάθι μου σήμερα... ;)

Εδώ, έχω δυο παιχνιδάκια λογικής και αριθμών που δυστυχώς όμως, δεν θυμάμαι ούτε τους κανόνες τους, ούτε την λογική τους. Απλά τα παραθέτω εδώ πέρα (μπορείτε να ερευνήσετε τα listings). Θα παρακαλούσα όποιος έχει παραπάνω πληροφορίες, να τις δημοσιεύσει για να ξαναθυμηθούμε.

Magic Squares (Μαγικά Τετράγωνα)

18853

Turnabout

18854

Για ρίξτε μια ματιά

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
Σκορ 4

Μαζί βάζω κι ένα ακόμη εξτραδάκι, το πασίγνωστο σκορ 4 σε Commodore BASIC

18857

Μην περιμένετε από τον υπολογιστή να ελέγχει την οθόνη σε συνάρτηση με τίποτα super duper ρουτίνες τεχνητής νοημοσύνης ικανές να γονατίσουν ακόμη και τους πιο εύστροφους και ευέλικτους παίκτες. Ίσα ίσα, ο υπολογιστής περιμένει από εσάς να τον ενημερώσετε εάν υπάρξει νικητής.
Παίζεται από 2 παίκτες, ένας εναντίον ενός, και στην τελική...έχει την πλάκα του ;)

18858

18859

Πρέπει να είχε φιλοξενηθεί σε περιοδικό...

Attachments

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,377
Off topic:
Φιλαράκι, ανακάλυψα το σκορ 4 σε ένα σάπιο pc στο καράβι (Π.Ν)
Μετά από λίγες μέρες έφερα μια 5άρα μαζί και το έγραψα με ότι άλλο είχε μέσα ο δίσκος.
Το πήγα σε φίλο και ευτυχώς του έκοψε και έκανε ένα virus scan.
Έπειτα μου τα πέρασε σε 720 3μισάρα και έπαιζα στο PCTask.
Τα έχω ακόμα...