Αντιγραφή δισκέτας πλεκτομηχανής

panospc

Retro Starter
Reaction score
1
Καλησπέρα, ο ξάδερφος έχει μια βιοτεχνία όπου χρησιμοποιεί μια παλιά πλεκτομηχανή (του 1987) για να κάνει την δουλειά του. Για να ξεκινήσει η λειτουργία της πλεκτομηχανής πρέπει να βάλεις πρώτα μια δισκέτα 3.5" με την οποία κάνει boot, μόλις ολοκληρωθεί το boot μετά βάζεις άλλες δισκέτες που έχουν διάφορα σχέδια/προγράμματα πλεξίματος.

Το πρόβλημα είναι ότι η boot δισκέτα είναι η τελευταία που έχει και άμα χαλάσει στην ουσία αχρηστεύεται και η πλεκτομηχανή. Έχει δοκιμάσει να κάνει αντίγραφο τη δισκέτα με διάφορα προγράμματα μέσω υπολογιστή χωρίς όμως επιτυχία. Έχει πάει την δισκέτα σε εταιρία ανάκτησης δεδομένων αλλά και σε κάποιον που είχε amiga αλλά δεν κατάφεραν κάτι.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αντιγραφεί αυτή η δισκέτα ή κάπου που θα θα μπορούσε να απευθυνθεί;
Κάπου πήρε το μάτι μου για το KryoFlux, θα μπορούσε να χρησιμεύσει στην συγκεκριμένη περίπτωση;

sknipas

Retro Member
Reaction score
396
Θα απαντησω χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα πετυχει αυτο που σου λεω αλλα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.

Βρες ενα πισι δεκαετιας και βαλε, με winxp η 2000.
Εγκατεστησε αυτον τον driver.
http://simonowen.com/fdrawcmd
Ειναι ενας driver που δινει low level access στο floppy.
Επειτα για να αντιγραψεις την δισκετα θα κατεβασεις αυτο:
http://simonowen.com/samdisk/
Ειναι ενα αντιγραφικο προγραμμα για δισκετες.
Αν δεν τα καταφερεις τοτε ισως αν δοκιμαζες σε λινουξ με την εντολη dd.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Καλησπέρα Πάνο!

Μήπως εννοείς για μηχανή που κεντάει πάνω σε ύφασμα ; Έχω και εγώ έναν γνωστό φίλο που έχει παρόμοια μηχανή, η δισκέτα φορτώνει το αρχικό λογισμικό και μετά απο άλλη δισκέτα τα υπόλοιπα που χρειάζεται. Απαξ και τα φορτώσει μπορεί να λειτουργήσει κανονικά.

Και οι 2 τρόποι που σου ανέφεραν τα παιδιά είναι λειτουργικοί. Ο ευκολότερος τρόπος βέβαια είναι το DD :)

sknipas

Retro Member
Reaction score
396
Το προβλημα δεν ειναι τοσο η αναγνωση οσο η εγγραφη.
Αν η δισκετα του ειναι σε format 720kb κατι θα μπορεσει να κανει. Αν εχει καποιο δικο της φορματ πανω απο 720kb δεν θα κανει δουλεια.
Και για ολα ευθυνεται ο controller του floppy που ειναι ενσωματωμενος στη m/b.
Γι αυτο δεν μπορεις να γραψεις της δισκετες της amiga σε καινουργιο pc. Μα τις διαβασεις υπαρχει προγραμμα.
Στον 386 καποτε θυμαμε γινοταν αλλα εκει ο controller ηταν ξεχωριστός και ειχε software.
Το αναφερω γιατι θεωρω οτι κοτζάμ εταιρια ανακτησης δεδομενων μια απλη εντολη dd θα την ειχε δοκιμασει.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
... Το αναφερω γιατι θεωρω οτι κοτζάμ εταιρια ανακτησης δεδομενων μια απλη εντολη dd θα την ειχε δοκιμασει.
Μην το λες... Έχω δει κι αν έχω δει "φρούτα" εκεί έξω τόσα χρόνια...
Δεν λέω ότι και αυτή που πήγε ο φίλος μας είναι το ίδιο ντε και καλά αλλά, τέλος πάντων, αν όντως ήταν σοβαρή εταιρεία ανάκτησης δεδομένων όλα αυτά που λέμε εμείς θα τα γνώριζαν και σίγουρα θα είχαν αποτέλεσμα.
Επαναλαμβάνω, δεν λέω ότι ντε και καλά δεν ξέρουν τη δουλειά τους, αλλά εκτιμώ ότι σοβαρές εταιρείες του είδους, τουλάχιστον από τις συνεργασίες που είχα εγώ, θα το είχαν λύσει το θέμα άμεσα...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Το προβλημα δεν ειναι τοσο η αναγνωση οσο η εγγραφη.
Αν η δισκετα του ειναι σε pc format low density single sided 720kb κατι θα μπορεσει να κανει. Αν εχει καποιο δικο της φορματ πανω απο 720kb δεν θα κανει δουλεια.
Και για ολα ευθυνεται ο controller του floppy που ειναι ενσωματωμενος στη m/b.
Γι αυτο δεν μπορεις να γραψεις της δισκετες της amiga σε καινουργιο pc. Μα τις διαβασεις υπαρχει προγραμμα.
Στον 386 καποτε θυμαμε γινοταν αλλα εκει ο controller ηταν ξεχωριστός και ειχε software.
Το αναφερω γιατι θεωρω οτι κοτζάμ εταιρια ανακτησης δεδομενων μια απλη εντολη dd θα την ειχε δοκιμασει.
Οι δισκέτες αυτές κάτω απο Microsoft λειτουργικά συστήματα εμφανίζονται ως αφορμάριστες. Παρολα αυτά με raw copy προγράμματα αντιγράφονται κανονικά, αφού και οι ίδιες μηχανές έχουν ακριβώς τους ίδιους controllers/floppy, απλά παίζουν και καλά με ενα δικό τους file format (ανάλογα την μηχανή). Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που το Gotek σε αυτές τις μηχανές λειτουργεί με την μία χωρίς καμία έξτρα παρέμβαση (το 720ΚΒ όμως).

panospc

Retro Starter
Reaction score
1
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Μήπως εννοείς για μηχανή που κεντάει πάνω σε ύφασμα ; Έχω και εγώ έναν γνωστό φίλο που έχει παρόμοια μηχανή, η δισκέτα φορτώνει το αρχικό λογισμικό και μετά απο άλλη δισκέτα τα υπόλοιπα που χρειάζεται. Απαξ και τα φορτώσει μπορεί να λειτουργήσει κανονικά.
Μπορεί να είναι και κεντήματος, πάντως λειτουργεί με τον τρόπο που περιγράφεις.

Τις υπόλοιπες δισκέτες έχει καταφέρει να τις αντιγράψει επιτυχώς μέσω της εφαρμογής OmniFlop, η αρχική δισκέτα είναι το πρόβλημα.
Να αναφέρω επίσης ότι όσα αντίγραφα έχει κάνει μέσω PC το drive της μηχανής δεν μπαίνει καν στον κόπο να τα διαβάσει, μόνο στο αντίγραφο που είχε κάνει μέσω amiga ακουγόταν θόρυβος φορτώματος από το drive.

Θα δοκιμάσω πρώτα με το DD και βλέπουμε.

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Καλησπέρα! Το έλυσες το πρόβλημα ή ακόμη παιδεύεσαι;
Έχω ένα φίλο που δουλεύει κι αυτός σε μια βιοτεχνία , του εξήγησα το πρόβλημα και μου είπε να σε ρωτήσω τι μάρκα είναι η πλεκτομηχανή, είναι Stoll; (Καλά το λέω;) Αν είναι τέτοια έχει αυτός δισκέττα αν είναι να του δώσω να σου αντιγράψει μερικές... :)

panospc

Retro Starter
Reaction score
1
Καλησπέρα! Το έλυσες το πρόβλημα ή ακόμη παιδεύεσαι;
Έχω ένα φίλο που δουλεύει κι αυτός σε μια βιοτεχνία , του εξήγησα το πρόβλημα και μου είπε να σε ρωτήσω τι μάρκα είναι η πλεκτομηχανή, είναι Stoll; (Καλά το λέω;) Αν είναι τέτοια έχει αυτός δισκέττα αν είναι να του δώσω να σου αντιγράψει μερικές... :)
Πρέπει να είναι Matsuya εάν θυμάμαι καλά, ευχαριστώ που προσφέρθηκες πάντως:)
Με το linux τελικά δεν δούλεψε, δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο που το έκανα μέσω εξωτερικού USB Floppy.

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Με το linux τελικά δεν δούλεψε, δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο που το έκανα μέσω εξωτερικού USB Floppy.
Ok θα τον ρωτήσω και θα σου πω... σιγούρεψε τη μάρκα όμως και πες μου να ξέρουμε στάνταρ... :) :)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Τα εξωτερικά usb floppy drives υποστηρίζουν πολύ συγκεκριμένα (και ελάχιστα) formats. Κάνε ξανά μια προσπάθεια αυτή τη φορά σε ένα μηχάνημα με εσωτερικό drive αν μπορείς, γιατί μόνο τότε μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Τα εξωτερικά usb floppy drives υποστηρίζουν πολύ συγκεκριμένα (και ελάχιστα) formats. Κάνε ξανά μια προσπάθεια αυτή τη φορά σε ένα μηχάνημα με εσωτερικό drive αν μπορείς, γιατί μόνο τότε μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.
Σωστός ο @dimfil . Τα USB δεν είναι καλή λύση, βρές ενα κανονικό floppy.

Αν πάλι ζοριστείς με το DD, δοκίμασε και το Teledisk http://www.classiccmp.org/dunfield/img54306/teledisk.htm

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,454
Εγώ πάντως σίγουρα σκέφτομαι αυτό που σκέφτηκε ο Πέτρος και σκεφτήκατε κι εσείς! :lol:;)

sknipas

Retro Member
Reaction score
396
Εμενα ειλικρινά δεν μου ερχεται τπτ :):)
Για δωστε τα φωτα σας...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Όχι ρε σουγιάδες δεν θα διαβάσει τις dual/triple format αυτό το λογισμικό χα χα αχ αχ!! Όλα αυτά τα φορματ που βλέπεται να υποστηριζει, διαβάζονται ΟΛΑ απο ενα PC floppy ούτως η άλλως!!! Απλά επειδή δεν είναι FAT αλλά κάθε μία έχει το δικό της πρότυπο, τα windows πάντα τις βλέπουν σαν αφορμάριστες. Αυτά τα προγράμματα όμως, έχουν όλα τα file systems διαθέσιμα για αυτό και μπορούν να τις αντιγράψουν.