What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Αντοχή μηχανικών σκληρών δίσκων στο PC.

turrican

Retro Guru
Comrade
Δεν κατάλαβα καλά - καλά, πως πέρασε ο χρόνος! Βλέπετε ήμουν πάντοτε της "παλαιάς σχολής" και σε κάθε νέο κτίσιμο υπολογιστή, όσα (δευτερεύοντα) παλαιά parts ήταν ακόμα λειτουργικά, αυτομάτως μεταφέρονταν και εντάσσονταν στο νέο configuration. Έτσι σήμερα στο κουτί μου, εργάζονται δυσανάλογα πολλοί σκληροί δίσκοι, με κάποιους από αυτούς (με κουλές χωρητικότητες) να κλείνουν τουλάχιστον τα 15 χρόνια αδιάλειπτης λειτουργίας. Είναι πολλά τα χρόνια...και μια ανατριχίλα μου έρχεται όταν το σκέφτομαι τα βράδια. Πότε θα χτυπήσουν; Μήπως πρέπει να τους αντικαταστήσω με κάτι νέο;

Όμως...διαβάζοντας τα feedback των users, βλέπω τρελά πράγματα, με ολοκαίνουριες διατάξεις που "τίναξαν τα πέταλα" μόλις σε 2-3 χρόνια λειτουργίας, αστείες εγγυήσεις 2-3 χρόνων, και μια γενικευμένη έκπτωση της ποιότητας κατασκευής, που το λες άνετα και οπισθοδρόμηση (πριν την οριστική εξαφάνιση).

Το ερώτημα είναι: Θα αποδειχτούν το ίδιο αξιόπιστοι οι νέοι δίσκοι;

Μετά σκέφτομαι: είναι πιο αξιόπιστοι οι παλαιότεροι hard disks ή κάτι που κάνω εγώ τους κρατά σε καλή κατάσταση;

Η αλήθεια είναι ότι οι δίσκοι που κατέχω, είναι όλοι μάρκας WD, έχω ένα ακριβό και σταθερό τροφοδοτικό, και κουτί ψυγείο γεμάτο ανεμιστήρες!

Αυτό είναι καλό! Είναι όμως μόνο αυτό;
Όπως σκεφτόμουνα, ξαφνικά μου ήρθε μια ιδέα!

Θυμάμαι από τις παρελθούσες εκδόσεις των Windows, ότι σε κάθε hardware configuration, επιλέγω (από τα windows) τις ενεργοβόρες ρυθμίσεις υψηλής απόδοσης!
Αυτό σημαίνει ότι σε ένα PC που μένει ανοικτό όλη μέρα, αποφεύγω να ρίχνω τις υπό-μονάδες του σε κατάσταση αδράνειας, κάθε λίγο και για ψύλλου πήδημα.

Είναι κατά τη γνώμη μου, καλύτερο ένας δίσκος να σπινάρει συνεχώς σε μια σταθερή ταχύτητα (με επαρκή ψύξη), παρά να σταματά και να εκκινεί αμέτρητες φορές την ημέρα καταπονώντας τα μηχανικά μέρη του (όπως παρομοίως καταπονούνται, κατά τον ίδιο τρόπο, και τα μηχανικά μέρη (που ασχολούνται με τη μετάδοση) ενός αυτοκινήτου).
Έτσι, αν συμβεί μια αστοχία στον σκληρό, αυτή θα εκδηλωθεί συνήθως κατά την εκκίνηση, θα χτυπήσει δηλαδή και θα εγκλωβιστεί σε ένα ατέρμονο loop, αδυνατώντας να πιάσει ταχύτητα λειτουργίας.

Αυτά σκέφτηκα βρε παιδιά, μπορεί να είναι λάθος, είπα να μοιραστώ τις σκέψεις μου...

Last edited:

lliont

Retro Member
Comrade
Χτυπάω ξύλο που λένε αλλά και σε εμένα ποτέ δεν χτύπησε δίσκος τόσα χρόνια. Ακόμη στο PC μου έχω μαζί με τον SSD και έναν κλασικό σκληρό WD που ΄έχω χρόνια μεταφέρει από μηχάνημα σε μηχάνημα που αλλάζω και δουλεύει ώρες κάθε μερά αλλά δουλεύει καλά ακόμη.

turrican

Retro Guru
Comrade
Χα! Χα! Μια από τα ίδια δηλαδή! :)
Μιας και αναφέρθηκαν και οι SSD, αυτοί είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία!
Από τότε που βγήκαν έχω δοκιμάσει τρεις!
Οι δύο κάηκαν μέσα σε τρία χρόνια (δε θυμάμαι μάρκες, τους είχα σε δυο διαφορετικά PC's που ο ίδιος έστησα), και τρίτος ευτυχώς δουλεύει ακόμη (είναι Samsung).
Δε μου πάει καρδιά λοιπόν να αντικαταστήσω τους παλιούς μηχανικούς με αντίστοιχους νέας τεχνολογίας...τους φοβάμαι πολύ.

Vincent

Retro Addict
Comrade
Εμένα έχουν ψοφήσει αρκετοί.
Πλέον όταν αλλάζω, αγοράζω WD για καταγραφικά.
Είναι λίγο πιο αργοί αλλά έχουν αντοχές.

Το πρόβλημα δεν είναι οι δίσκοι, αλλά τα γ#$%#% τα windows.
Αυτή η registry και η virtual memory τους σκίζουν.

phoobar

Retro Starter
Επίσης ο μηχανικός, τις περισσότερες φορές, προειδοποιεί οτι τα "παιζει". Με μηχανικό δεν έχει τύχει να χάσω τα πάντα, πάντα προλαβαινω. Με τους ssd δεν νομίζω να γίνεται το ιδιο.

lliont

Retro Member
Comrade
Θα ωριμάσουν και αυτοί ελπίζω, προς το παρόν δεν κάνει βα τους γεμίζεις εντελώς, πρέπει να αφήνεις αρκετό χώρο ελεύθερο να δουλεύει ο αλγόριθμος τους που ρυθμίζει να μην γράφονται πολλές φορές τα ίδια blocks, νομίζω

lliont

Retro Member
Comrade
Πάντως επι τη ευκαιρία, άρχισα ένα cloning του SSD σε ένα ΅WD για καλό και για κακό.

clemenza

Retro Mentor
Comrade
Γενικά έχει να κάνει αποκλειστικά με τις ανάγκες καθενός. Ο πιο ασφαλής τρόπος αποθήκευσης δεδομένων εδώ και μερικά χρόνια είναι το internet σε υπηρεσίες όπως το Dropbox, το Google Drive, το One Drive κλπ. Σε λειτουργικά συστήματα από Windows 10 και πάνω η ύπαρξη SSD δεν είναι συζητήσιμη: ειδικά ο boot δίσκος δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο από SSD. Για τοπική αποθήκευση με παραδοσιακούς σκληρούς δίσκους προτείνω ένα δικτυακό NAS με την κόκκινη σειρά των Western Digital που κρατάνε χρόνια δουλεύοντας ασταμάτητα (και σχετικά αργά).

lliont

Retro Member
Comrade
Συμφωνώ, στη δική μου περίπτωση ο boot δίσκος που επιβάλλεται να είναι SSD και άσχετα από τα δεδομένα που περιέχει, θέλω να υπάρχει σε clone γιατί αν τον ΄χάσω για να ξαναστήσω όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ θέλω κάνα μήνα ψαξίμο/κατέβασμα/εγκατάσταση.

phoobar

Retro Starter
Συμφωνώ, στη δική μου περίπτωση ο boot δίσκος που επιβάλλεται να είναι SSD και άσχετα από τα δεδομένα που περιέχει, θέλω να υπάρχει σε clone γιατί αν τον ΄χάσω για να ξαναστήσω όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ θέλω κάνα μήνα ψαξίμο/κατέβασμα/εγκατάσταση.
Ενας ssd που να περιέχει το λειτουργικό και μετά hdd για τα δεδομενα/εφαρμογες, νομίζω είναι ιδανική περίπτωση για επιδόσεις και ασφαλεια.

clemenza

Retro Mentor
Comrade
Ενας ssd που να περιέχει το λειτουργικό και μετά hdd για τα δεδομενα/εφαρμογες, νομίζω είναι ιδανική περίπτωση για επιδόσεις και ασφαλεια.
Θα έλεγα SSD για λειτουργικό+εφαρμογές και μηχανικός δίσκος αποκλειστικά και μόνο για data.

turrican

Retro Guru
Comrade
. Για τοπική αποθήκευση με παραδοσιακούς σκληρούς δίσκους προτείνω ένα δικτυακό NAS με την κόκκινη σειρά των Western Digital που κρατάνε χρόνια δουλεύοντας ασταμάτητα (και σχετικά αργά).

Αυτό είναι ενδιαφέρον! Μιλάμε δηλαδή για κάποιον NAS WD κόκκινο στις 5400 στροφές;
Πως αποδίδει γενικά; Έχω διαβάσει ιστορίες ότι οι NAS κάνουν λίγο παραπάνω θόρυβο;
Βλέπω τώρα ότι έβγαλαν και PRO NAS στις 7200 στροφές! Να αξίζουν άραγε;
Ομολογώ ότι σε αυτή την κατηγορία τιμής λοξοκοιτάζω και τους WD Gold.

clemenza

Retro Mentor
Comrade
Αυτό είναι ενδιαφέρον! Μιλάμε δηλαδή για κάποιον NAS WD κόκκινο στις 5400 στροφές;
Πως αποδίδει γενικά; Έχω διαβάσει ιστορίες ότι οι NAS κάνουν λίγο παραπάνω θόρυβο;
Βλέπω τώρα ότι έβγαλαν και PRO NAS στις 7200 στροφές! Να αξίζουν άραγε;
Ομολογώ ότι σε αυτή την κατηγορία τιμής λοξοκοιτάζω και τους WD Gold.
Κοίτα, ξεκίνησα να βάζω την κόκκινη σειρά της Western Digital σε NAS πελατών και δικά μου πριν από 7-8 χρόνια, περίπου όταν πρωτοκυκλοφόρησαν. Από τότε ναι μεν κάποιους τους έχουμε αλλάξει προληπτικά, ναι μεν κάποιοι εμφάνισαν κάποια bad tracks με τον καιρό, αλλά κανένας δεν τα έπαιξε εντελώς (ακόμη). Και κάποιοι είναι μέσα σε NAS που εξυπηρετούν περί τους 20 Η/Υ ταυτόχρονα, 6 μέρες την βδομάδα, τουλάχιστον 12 ώρες τη μέρα. Ε, εντάξει, θα είμασταν υπερβολικοί αν είχαμε παρπάπονο!

Σκέψου ότι ουσιαστικά αυτοί οι δίσκοι απλά γυρίζουν ασταμάτητα εδώ και περίπου... 62.000 ώρες! o_O

konc

Retro Enthusiast
Comrade
Προσοχή μόνο με τους red, είναι μανούλα για 24/7 περιβάλλοντα αλλά όχι για συνεχόμενα power ups που συμβαίνουν σε ένα τυπικό desktop με τυπικές power saving ρυθμίσεις, που είναι ακόμα περισσότερα σε έναν 2ο δίσκο μόνο για data. Παρόλ' αυτά είναι εξαιρετική επιλογή, μόνο οι gold είναι καλύτεροι αυτή τη στιγμή σε αξιοπιστία και αντοχή (και όχι οι black όπως παλιότερα)

turrican

Retro Guru
Comrade
Τέτοιους έχω και εγώ.
Έχω μια απορία! Διαβάζω εδώ και εκεί ότι κάνουν θόρυβο! Κάνουν όντως, ή αυτοί που τα γράφουν δεν έχουν ξανακούσει μηχανικό δίσκο και τους φαίνεται περίεργο;

turrican

Retro Guru
Comrade
Προσοχή μόνο με τους red, είναι μανούλα για 24/7 περιβάλλοντα αλλά όχι για συνεχόμενα power ups που συμβαίνουν σε ένα τυπικό desktop με τυπικές power saving ρυθμίσεις, που είναι ακόμα περισσότερα σε έναν 2ο δίσκο μόνο για data. Παρόλ' αυτά είναι εξαιρετική επιλογή, μόνο οι gold είναι καλύτεροι αυτή τη στιγμή σε αξιοπιστία και αντοχή (και όχι οι black όπως παλιότερα)
Α! Ενδιαφέρον!
Άρα το ιδανικό με τους κόκκινους είναι να σεταριστούν στα ενεργοβόρα settings απόδοσης (κοινώς να σπινάρουν συνεχώς) ή αλλιώς εναλλακτικά να πάει κάποιος στους gold που είναι η χρυσή τομή ανάμεσα στους δύο κόσμους! Και πάλι ενδιαφέρον!

Vincent

Retro Addict
Comrade
Εγώ δεν ακούω κάτι.
Παλιά μερικοί scsi έκαναν σαν τουρμπίνες και κα΄τι ide σαν γαρμπίλι που κατρακυλάει την καρότσα του ανατρεπόμενου.

turrican

Retro Guru
Comrade
Εγώ δεν ακούω κάτι.
Παλιά μερικοί scsi έκαναν σαν τουρμπίνες και κα΄τι ide σαν γαρμπίλι που κατρακυλάει την καρότσα του ανατρεπόμενου.
Έλα ντε! Και εγώ είχα ράπτορες μάλιστα σε συστοιχία, και δε σκέφτηκα ποτέ ότι κάτι ακούγεται...ρε που πάμε βρε...

lliont

Retro Member
Comrade
Έχω ένα mfm σε xt που κάνει σαν να απογειώνεται τρακτέρι