Απλό και ταπεινό Ευχαριστήριο!

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,732
Και όπως έλεγε ο Δημήτρης Στάσης για όσους τον θυμουνται και με έκανε να γελάω, το κολλητηρι είναι το φυσικό αγχολυτικό μου.
Τον θυμόμαστε... Μεγάλος Retro Master και καλή ψυχή! Ας είναι η ψυχή του γαλήνια εκεί που είναι.

Σε ευχαριστούμε για όλα ZX Jim!.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Και όπως έλεγε ο Δημήτρης Στάσης για όσους τον θυμουνται...
Και πως να μη θυμόμαστε αυτό τον άνθρωπο; Μια απλή ερώτηση του είχα κάνει κάποτε σε μια έκθεση στη Σχολή Μωραΐτη και μου ανέλυσε επί μισή ώρα όλο το ζήτημα που αφορούσε την ερώτηση! Με ευγένεια και υπομονή!

Ας τον έχει ο Θεός καλά εκεί που βρίσκεται...

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,411
Τι εννοείς;
Τι τι εννοώ?
Δεν ξέρεις τον ηγέτη?

inside joke geo&me
Καταργήσαμε το ευχαριστώ και λέμε τη πρώτη λέξη που μας έρχεται στο μυαλό, εμένα ήταν αυτή.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,411
Και πως να μη θυμόμαστε αυτό τον άνθρωπο; Μια απλή ερώτηση του είχα κάνει κάποτε σε μια έκθεση στη Σχολή Μωραΐτη και μου ανέλυσε επί μισή ώρα όλο το ζήτημα που αφορούσε την ερώτηση! Με ευγένεια και υπομονή!

Ας τον έχει ο Θεός καλά εκεί που βρίσκεται...
Ο Δημήτρης ήταν ήρωας από άλλο πλανήτη.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
18944

+16GB sd

Ευτυχής κάτοχος από χθες το πρωί, χάρη στον φίλο και συμπολεμιστή @turrican (turri τον αποκαλώ από το 2006 - ίσως και παλαιότερα ;) ) the giant!

Εξαιρετικό μηχανάκι, απαραίτητη συντροφιά για τα 8bit Atari μας. Σήμερα βρήκα χρόνο να το "πασπατέψω" και ομολογουμένως δηλώνω εντυπωσιασμένος! :love:

Ευχαριστώ φίλε Δημήτρη! :thumbup:

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,732
ααα! Τι ωραίο πραγματάκι είναι αυτό!

@geoanas Φίλτατε Γιώργο να το χαρείς και απο μένα!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
View attachment 18944

+16GB sd

Ευτυχής κάτοχος από χθες το πρωί, χάρη στον φίλο και συμπολεμιστή @turrican (turri τον αποκαλώ από το 2006 - ίσως και παλαιότερα ;) ) the giant!

Εξαιρετικό μηχανάκι, απαραίτητη συντροφιά για τα 8bit Atari μας. Σήμερα βρήκα χρόνο να το "πασπατέψω" και ομολογουμένως δηλώνω εντυπωσιασμένος! :love:

Ευχαριστώ φίλε Δημήτρη! :thumbup:

Απίθανο "εργαλείο" από τα ανερχόμενα "αστέρια" της A8b scene που σίγουρα θα χαρείς!

@turrican επειδή ήταν η επόμενη αγορά μου για ατάρια, ξέρεις κάποιον εδώ Ελλάδα να τα πουλάει ολοκληρωμένα;

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,232
Απίθανο "εργαλείο" από τα ανερχόμενα "αστέρια" της A8b scene που σίγουρα θα χαρείς!

@turrican επειδή ήταν η επόμενη αγορά μου για ατάρια, ξέρεις κάποιον εδώ Ελλάδα να τα πουλάει ολοκληρωμένα;
Ελλάδα όχι αλλά μπορέις να το φτιάξεις και μονο σου.απο Γερμανία παύει μαμα 80ρι

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Ε, όχι και 80 βρε Γιώργη... Σχεδόν 55 με τα μεταφορικά...

Μόνος θα το έφτιαχνα, αλλά δεν έχω spare sio cable αφενός και αφετέρου γιατί να ψάχνομαι ποιος θα μου τυπώσει case...

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
830
Oκ σε λίγο καιρό η βερσιον που ετοιμάζω εγώ με ειδικό τυπωμένο case και βύσμα. Παρουσίαση εδώ και μετά βλέπετε τι θα πάρετε.....

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Oκ σε λίγο καιρό η βερσιον που ετοιμάζω εγώ με ειδικό τυπωμένο case και βύσμα. Παρουσίαση εδώ και μετά βλέπετε τι θα πάρετε.....
Αναμένω στο ακουστικό μου!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,312
Μπα! Το πήρα απο UK...είναι φθηνά και δε το έψαξα καθόλου.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Μπα! Το πήρα απο UK...είναι φθηνά και δε το έψαξα καθόλου.
Ναι, είναι πλέον φθηνό, δεν είναι αυτό το ζήτημα. Έβαλα και λινκ παραπάνω...

Απλά πάντα λέω αν ένα ελεύθερο project το υλοποιεί και κάποιος δικός μας, σχεδόν πάντα τον προτιμώ από το να τα σκάσω σε έναν ξένο...

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,232
Ε, όχι και 80 βρε Γιώργη... Σχεδόν 55 με τα μεταφορικά...

Μόνος θα το έφτιαχνα, αλλά δεν έχω spare sio cable αφενός και αφετέρου γιατί να ψάχνομαι ποιος θα μου τυπώσει case...
μαλλο απο τα προπερσι [εσαν οι τιμες

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
830
Εδώ με 12€ ότι χρειάζεται από υλικά
Για καλώδιο sio τελικά βρήκα η πιο εύκολη λύση παραγγέλνεις ένα κομπλέ από τον καράφλα Πολωνό το κόβεις στην μέση και έχεις για δυο project. Καλό είναι και το τυπωμένο αλλά δεν έχει μεγάλη διαφορα σε τιμή ώστε να αξίζει, ωστόσο μόλις τελειώσω το όλο θα βάλω και αυτό το stl.
Το κουτί είναι πανέμορφο, διάλεξα αυτό το σχέδιο από τα διαθέσιμα και το προσάρμοσα σε μερικά σημεία ώστε να τυπώνεται τέλεια μόνο με ένα μέρος να χρειάζεται supports. Θα βάλω τα stl εδώ μόλις διορθώσω μερικά μικροπράγματα, ναι θα έχει και το 3D Atari logo.
Τώρα για τύπωμα όλο και κάποιος φίλος με εκτυπωτή θα υπάρχει αλλά πρέπει να πω ότι και οι online εκτυπώσεις εδώ στην Ελλάδα είναι πλέον πολύ προσιτές και δεν έχουν πολύ μεγάλη διαφορα από το να τυπωσεις μόνος σου. Απλά το κανεις σε τελικά σχέδια και όχι prototyping...
BAFB5836-5528-45FE-BD56-D8A16467B5FC.jpeg2EDED46B-595B-4307-8B58-0E3631125FD5.jpeg859E7CCD-1B50-4C96-B138-B439F87689B5.jpegCA212C51-6871-4690-9743-754412CB5802.jpeg