Αρχειοθέτηση / Dumps Ελληνικού Λογισμικού

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Σε συνέχεια της προσπάθειας που γίνεται εδώ για την συλλογή/διάσωση όλων των Cover Disk και επειδή πρέπει να διαχωρίσουμε λίγο το "υλικό", ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα.

Σκοπός του είναι να πετύχουμε την διάσωση των όποιων Ελληνικών προγραμμάτων/παιχνιδιών κυκλοφόρησαν δειλά στην Ελληνική αγορά, την χρονική περίοδο που μας καίει - δηλάδη τις δεκαετίες του 80' - 90'.

Όταν το Project μεγαλώσει (κάτι που όλοι πιστεύω ευχόμαστε) θα δημιουργηθεί μια αποκλειστική/αναλυτική σελίδα για την τοποθέτηση τους, συμπληρωμένη όσο το δυνατόν με κάθε πληροφορία που μπορεί να κατέχουμε για το εκάστοτε λογισμικό.

Μέχρι τότε, μπορείτε να μας στέλνετε τα images/files απο τις όποιες δισκέτες έχετε στο : savethedisks@iamretro.gr ή εναλλακτικά να τις δίνετε σε εμάς. Εμείς με την σειρά μας θα τις τοποθετούμε εδώ, σε αυτό το θέμα, διαθέσιμες πάντα πρός κατέβασμα.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
amiga_logo.jpg
Τίτλος : ΧΗΜΕΙΑ για AMIGA Γ' Γυμνασίου
Εταιρεία : PIM Software
Έτος : 1990 (?)
Προσφορά : @dR_wH0
Σύνδεσμος : http://www.mediafire.com/file/9wreej8sf92944g/CHEM-G-GYM.rar
Πληροφορίες : Τα image είναι σε μορφή .ADF. Δυστυχώς επειδή χρειάζεται και ένα HASP/Dongle για να λειτουργήσει, μπορείτε να το τρέξετε μόνο σε WinUAE επιλέγοντας για dongle το "Rugby Coach"

Last edited:

QuestForGlory

Retro Starter
Reaction score
60
Χωρίς να θέλω να κάνω hijack (αν γράφεται έτσι :p ) το thread , επειδή το άλλο έχει reserved posts και ίσως θέλουν να το κρατήσουν καθαρό τα παιδιά, ποστάρω εδώ :
Συγχαρητήρια παιδιά για την πρωτοβουλία και για τις cover disk δισκέτες ξανά αλλά και γενικά για την προσπάθεια διατήρησης του ελληνικού software !! Τεράστιο respect και πιστεύω πολύ γρήγορα θα έχει μαζευτεί πολύ υλικό.. Από physical media το μόνο που έχω και λογικά σε λειτουργική μορφή (πρέπει να το βρω αλλά λογικά δεν θα έχω πρόβλημα) είναι το Manager Ποδοσφαίρου έκδοση 3.0 της Soft Parade (αν δεν είναι ήδη dumped από κάποιον). Είχε το κίτρινο κουτί με εξώφυλλο Παναθηναικό θυμάμαι :) και εννοείται πως δεν αντιγραφότανε με τίποτα τότε, τουλάχιστον με το κορυφαίο (για μένα) εκείνη την εποχή Copywriter91. Οπότε θα έχει κλείδωμα σαν και του ΜΠΑΣΚΕΤ που σπάσανε τα παιδιά από το Amigacomet. Η 3.0 ήταν αυτή πυο αναγκαστικά έβλεπες ολόκληρο το match , ενώ στην 3.5 που την θυμάμαι λογικά από demo σε PCMaster είχε μόνο τις φάσεις του εγώνα. 2.0 και 4.0 δεν έχω ιδέα αν κυκλοφόρησαν ποτέ. Anyway θα στείλω pm σε κάποιον απτους admin για τα περαιτέρω και για ότι άλλο μπορώ..

Σορυ για το οφ-τόπικ :p και πάλι, αν κάνετε split στείλτε και το ποστ αυτό :) :)

Ας πιούμε στην επιτυχία του εγχειρήματος και σε λίγα χρόνια τα πάντα όλα να είναι σε όλες τις διεθνείς συλλογές και databases :) :) :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Χωρίς να θέλω να κάνω hijack (αν γράφεται έτσι :p ) το thread , επειδή το άλλο έχει reserved posts και ίσως θέλουν να το κρατήσουν καθαρό τα παιδιά, ποστάρω εδώ :
Συγχαρητήρια παιδιά για την πρωτοβουλία και για τις cover disk δισκέτες ξανά αλλά και γενικά για την προσπάθεια διατήρησης του ελληνικού software !! Τεράστιο respect και πιστεύω πολύ γρήγορα θα έχει μαζευτεί πολύ υλικό.. Από physical media το μόνο που έχω και λογικά σε λειτουργική μορφή (πρέπει να το βρω αλλά λογικά δεν θα έχω πρόβλημα) είναι το Manager Ποδοσφαίρου έκδοση 3.0 της Soft Parade (αν δεν είναι ήδη dumped από κάποιον). Είχε το κίτρινο κουτί με εξώφυλλο Παναθηναικό θυμάμαι :) και εννοείται πως δεν αντιγραφότανε με τίποτα τότε, τουλάχιστον με το κορυφαίο (για μένα) εκείνη την εποχή Copywriter91. Οπότε θα έχει κλείδωμα σαν και του ΜΠΑΣΚΕΤ που σπάσανε τα παιδιά από το Amigacomet. Η 3.0 ήταν αυτή πυο αναγκαστικά έβλεπες ολόκληρο το match , ενώ στην 3.5 που την θυμάμαι λογικά από demo σε PCMaster είχε μόνο τις φάσεις του εγώνα. 2.0 και 4.0 δεν έχω ιδέα αν κυκλοφόρησαν ποτέ. Anyway θα στείλω pm σε κάποιον απτους admin για τα περαιτέρω και για ότι άλλο μπορώ..

Σορυ για το οφ-τόπικ :p και πάλι, αν κάνετε split στείλτε και το ποστ αυτό :) :)

Ας πιούμε στην επιτυχία του εγχειρήματος και σε λίγα χρόνια τα πάντα όλα να είναι σε όλες τις διεθνείς συλλογές και databases :) :) :)
Δεν κάνεις hi-jack μην στεναχωριέσαι! Τα Reserved τα έβαλα για να κρατήσω θέσεις κάτω απο το αρχικό μου ποστ για άλλες πλατφόρμες (όπως π.χ έβαλα για Αtari / Amiga).

Ελπίζουμε όλοι το project να προχωρήσει και σύντομα να έχουμε μια όμορφη βιβλιοθήκη με τα καλούδια!

Cheers!!!!!

Υ.Γ : Δώσε PM :)

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
Πολυ καλό ΠΡΟΤΖΕΚΤ.

Ας πιούμε στην επιτυχία του εγχειρήματος και σε λίγα χρόνια τα πάντα όλα να είναι σε όλες τις διεθνείς συλλογές και databases
με κάλυψε! +1

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Γιούχου...έχουμε και κάτι σε C64 :whistle::lol:
Φυσικά. O Jim Brew (το mastermind πίσω απο το SuperCard Pro) λέει

"There is also support for non-index copied disks, focusing currently on the Commodore 64/128"

Τι ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟ ΜΟΥ!!! :p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Θα χρειαστεί βέβαια η προσφορά ενός 5 1/4 drive το οποίο θα το προσφερει μια Α2000 που πήρα πρίνα απο μερικά χρόνια απο Germania :p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Χαχαχαχα πράγματι!!

Μου θυμίζει την διαφήμιση που είχαμε παλαιότερα όταν αναζητούσαμε συντάκτες!!!

werecruit-366x480.png

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
@Pr Dakkar
Θεός! Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν. Του τα λεγα του γιατρού στο μουλωχτό και στο ψουψουψου, στο messenger όταν συζητούσαμε περί του θέματος!!!:lol::lol::lol::thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Χαχαχαχα πράγματι!!

Μου θυμίζει την διαφήμιση που είχαμε παλαιότερα όταν αναζητούσαμε συντάκτες!!!
...και πάντα θα αναζητούμε σωστούς, ξηγημένους και αξιόλογους ανθρώπους για να εμπλουτίσουν και να πλαισιώσουν το αγαπημένο μας περιοδικό!
-IAMRETRO The MAG- :love:

Προσοχή όμως:
Οι απαιτήσεις μας είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και η αμοιβή φυστίκια ...ΑΛΛΑ... θα έχουν την αιώνια ευγνωμοσύνη μας, την αμέριστη βοήθεια μας όπου κι αν σκαλώσουν (κι εμείς την δική τους, φυσικά!) και ένα ειλικρινές ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ βγαλμένο πραγματικά μέσα από την καρδιά μας!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Γιούχου...έχουμε και κάτι σε C64 :whistle::lol:
Για να πάμε μια βόλτα κι εδώ ;)
@arislab , @Vincent , @darthcotsos ...τα παιδιά του Flashback μας είχαν βοηθήσει αρκετά :thumbup: , ο @clemenza είχε ζεστάνει τις μηχανές του και πολλοί φίλοι είχαν προσφερθεί και τους ευχαριστούμε όλους!