Αρχειοθέτηση / Dumps από Cover Disks Ελληνικών Περιοδικών

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Μετά απο ούκ ολίγες συζητήσεις καταλήξαμε στο συμπέρασμα οτι πρέπει δια πάσης θυσίας, να διαφυλάξουμε το ψηφιακό αυτό υλικό που συνόδευε τα αγαπημένα μας περιοδικά. Pixel, User, Computer Software και όποιο άλλο περιοδικό έδινε μια δισκέτα μαζί.

Σε αυτό λοιπόν εδώ το thread θα ξεκινήσουμε αργά αλλά με σταθερά βήματα, να ανεβάζουμε ότι *υλικό* βρίσκουμε. Υλικό που κατά κόρον θα προέρχετε απο την προσωπική συλλογή των μελών μας. Σε πρώτη φάση τα dump αυτά, θα τα ανεβάζουμε στο mediafire λογαριασμό μας, αλλά στην πορεία θα δούμε και για κάποιο άλλο τρόπο αποθήκευσης.

Εάν θέλετε και εσείς να προσφέρετε αλλά δεν ξέρετε πώς, μην διστάσετε να μας ρωτήσετε! Τις περισσότερες φορές είναι μια αρκετά εύκολη διαδικασία, αρκεί να διαθέτετε ακόμα τον κλασικό εξοπλισμό, δηλαδή..... ενα floppy drive! Σε περίπτωση όμως που δεν έχετε μπορείτε να στείλετε τις δισκέτες σας σε εμας! Εμείς με φροντίδα, προδέρμ και γρασαρισμένα φλοπυ θα τις μετατρέψουμε σε ψηφιακές εικόνες και θα σας τις επιστρέψουμε αυτούσιες!

Δισκέτες σε ψηφιακή μορφή (images/dumps) μπορείτε να μας τις στέλνετε στο : savethedisks@iamretro.gr

Καλή μας αρχή λοιπόν και εύχομαι κάποια στιγμή να έχουμε διασώσει τα άπαντα!

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Computer & Software
Για κάποιο περίεργο λόγο, απο ένα σημείο και μετά η αρίθμηση των δισκετών είναι 20 νούμερα πίσω απο το τρέχων τεύχος. Φαίνεται οτι για 20 τεύχη τουλάχιστον, δεν εκδόθηκε καμία δισκέτα.

Οι δισκέτες είναι απο την προσωπική συλλογή του @konch . Τον ευχαριστούμε πολύ!

Να συμπληρώσω οτι στα παρακάτω συμπιεσμένα με RAR αρχεία θα βρείτε ένα .png του συνοδευτικού φακέλου της δισκέτας όπως επίσης και την ίδια την δισκέτα σε μορφή .img.

Τεύχος 08 - Δισκέτα 08
Τεύχος 15 - Δισκέτα 15
Τεύχος 75 - Δισκέτα 55
Τεύχος 77 - Δισκέτα 57
Τεύχος 81 - Δισκέτα 61
Τεύχος 97 - Δισκέτα 77

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
USER

Λόγω του "τριπλού" φορμάτ που διαθέτουν οι δισκέτες του USER, αναγκαστικά τα images τους έγιναν με το SuperCard Pro του Jim Brew - για αυτό και έχουν και τόσο μεγάλο μέγεθος, λόγω του οτι πρόκειται για "ξερό" dump - index mode. Ως εκ τούτου έχουν την επέκταση .SCP και μπορείτε να τις προσπελάσετε με κάποιον εξομοιωτή.

Amiga : WinUAE
Atari : Steem SSE 3.9.4 (Απο την 3.2 και πάνω αναγνωρίζει το φορματ)
PC : Virtual Floppy Utilities (Προσπαθώ να βρώ ενα καλό utility για 7ρια/10ρια Winblows)

Οι παρακατω δισκέτες στάλθηκαν απο τον @turrican και τον ευχαριστούμε θερμά!

DISK DUMPS
User Cover Disk 23
User Cover Disk 24
User Cover Disk 25
User Cover Disk 26
User Cover Disk 27

DISK SCANS

USER22.JPG USER23.JPG USER24.JPG USER25.JPG USER26.JPG USER27.JPG

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
PIXEL

Παρόλο που το Pixel έδινε ξεχωριστή δισκετα για Amiga/PC θεώρησα καλύτερο να διατηρήσω το .SCP format των dumps όπως και με το USER. Υπάρχει μεγάλη διαφορά "προσπάθειας" όσο αφορά την οργάνωση του λογισμικού που πρόσφερε το Pixel σε σχέση με τους ανταγωνιστές του. Θα δείτε οτι οι δισκέτες είναι bootable και διαθέτουν εκτός απο ενα σύντομο intro σε στυλ cracktro, ένα πολύ βολικό μενού για απολαύσετε τα περιεχόμενα.

Οι δισκέτες είναι μια προσφορά απο την συλλογή του @mike και τον ευχαριστούμε πολύ! Δυστυχώς είχε στείλει αρκετές δισκέτες, αλλά μόνο αυτές φαίνεται να μην έχουν read errors (όσο τουλάχιστον τις προσπέλασα)

Pixel Issue 128
Pixel Issue 130
Pixel Issue 131

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Με πιάσαν τα γέλια ρε @konch γιατί αφού ανέβασα τα link, πατάω να κατεβάσω την 08η δισκέτα και μου την έκοψε το Avast γιατί λέει...βρήκε τον DIR II ιό χααχχαχαχαχαχαχαχα!!!!

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
303
Έλεος, ακόμα ο DIRII μας κυνηγάει? Λοιπόν, η δισκέτα όταν ήρθε στα χέρια μου όντως είχε DIRII. Πλέον είναι καθαρή 100% (μόλις την έλεγξα ξανά για σιγουριά με περισσότερους από έναν τρόπους), προφανώς το avast βρήκε κάποιο leftover/signature και τρελάθηκε. Μπορείς να τη δεις με ότι άλλο θέλεις ;)

btw τέλειο το thread, θα εμφανιστούν όμορφα πράγματα!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Έλεος, ακόμα ο DIRII μας κυνηγάει? Λοιπόν, η δισκέτα όταν ήρθε στα χέρια μου όντως είχε DIRII. Πλέον είναι καθαρή 100% (μόλις την έλεγξα ξανά για σιγουριά με περισσότερους από έναν τρόπους), προφανώς το avast βρήκε κάποιο leftover/signature και τρελάθηκε. Μπορείς να τη δεις με ότι άλλο θέλεις ;)

btw τέλειο το thread, θα εμφανιστούν όμορφα πράγματα!
Είναι τέλειο οτι εν έτη 2018, τα σημερινά antivirus έχουν ακόμα το νού τους να ψάχνουν για ιούς 30-ετίας!!!! Το είδα και δεν το πίστευα χαχαχα!! Επίσης λόγω του μεγάλου όγκου των .png αναγκάστηκα μια κ έξω να τα βάλω στο mediafire. Καλύτερα εκεί, έχουμε άπειρο χώρο :)

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
303
**BUMP**

Φρέσκο πράμα τώρα που κατέφτασε το SuperCard Pro!! USER Section Updated :)
Αυτά είναι λέμε! :thumbup: Ευχαριστούμεεεεε!!! Λοιπόν δεν είναι απλή υπόθεση να χρησιμοποιήσει κάποιος μόνο με/σε PC τα .scp αρχεία από τα dumps του User. Για διευκόλυνση έκανα attach τα installation folders για όποιον θέλει απλά να ξαναζήσει στα γρήγορα κάτι συγκεκριμένο χωρίς να μπει σε κόπους.

Παράκληση: Ας πάρουμε και photo από κάθε δισκέτα, ακόμα και μία της κακιάς ώρας από κινητό είναι καλύτερη από το τίποτα αν δεν υπάρχει scanner. Κρίμα είναι μετά από τόσο κόπο να μην τις δούμε ξανά

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Συμφωνώ απόλυτα με τις φωτογραφίες :thumbup:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Το σωστό θα ήταν να έχουμε κανα σκανεράκι αλλά τα έχω ξεφορτωθεί αυτά εδώ και καίρο..χμχμχμχμ..

@turrican τώρα που θα σου στείλω πίσω τις δισκέτες έχεις σκάνερ να πάρουμε και τα labels απο τις δισκέτες ;

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Το σωστό θα ήταν να έχουμε κανα σκανεράκι αλλά τα έχω ξεφορτωθεί αυτά εδώ και καίρο..χμχμχμχμ..

@turrican τώρα που θα σου στείλω πίσω τις δισκέτες έχεις σκάνερ να πάρουμε και τα labels απο τις δισκέτες ;
Ναι, έχω σκάνερ!
Αν δε το βιάζεσαι πολύ, τώρα στις γιορτές θα είμαι επάνω!
Συναντιόμαστε πέντε λεπτά στο κέντρο και μου τις δίνεις, να μη μπλέκεις με κούριερ και ταχυδρομεία!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Ναι, έχω σκάνερ!
Αν δε το βιάζεσαι πολύ, τώρα στις γιορτές θα είμαι επάνω!
Συναντιόμαστε πέντε λεπτά στο κέντρο και μου τις δίνεις, να μη μπλέκεις με κούριερ και ταχυδρομεία!
Ωωω τέλεια!!! Τι καφέ ; Πάμε για μασαμπούκα!!! Btw η δισκέτα νο 22 είναι Π.Ε.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Να υπενθυνμίσω εδώ οτι το Project είναι On-hold αλλά απο Δευτέρα πάμε βούρ πάλι.

@paranoicb θα σου τηλεφωνήσω soon!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Ξεδιάντροπο BUMP - ανέβηκαν τρείς (3) δισκέτες απο το περιοδικό Pixel για Amiga Format!

Thanks @mike !!!!!

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
303
Α έφτασε η Δευτέρα?
(Thank you!) :D

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Ξέθαψα χτες κάποιες δισκέτες , επειδή δε ξέρω αν έχουν διατηρηθεί εδώ, επιτρέπεται να βάλω φωτογραφίες να μου πείτε αν έχετε πάρει dumps ή όχι; :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Ξέθαψα χτες κάποιες δισκέτες , επειδή δε ξέρω αν έχουν διατηρηθεί εδώ, επιτρέπεται να βάλω φωτογραφίες να μου πείτε αν έχετε πάρει dumps ή όχι; :)
Ναι ρε δωσε πραμααααα

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk