Αρχειοθέτηση / Dumps από Cover Disks Ελληνικών Περιοδικών

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Του Pixel κάντην μια πάσα όποτε μπορείς. Αν καί είναι PC, οπότε μπορείς και εσύ όποτε θές να πάρεις ενα λειτουργικό dump, αρκεί να έχεις floppy drive. Οι άλλες που είναι απο ξένα περιοδικά, λογικά έχουν ήδη dump-αριστεί - θα πρέπει να ψάξουμε στο TOSEC. Μόλις ευκαιρέσω θα το τσεκάρω και σου λέω.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
**SHAMELESS REBUMP**

O @turrican μας σκάναρε και τις δισκέτες του USER, τις οποίες πλέον μπορείτε να τις βρείτε στο ίδιο πόστ!

Thanks mate!!!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Ωραία και τώρα...... πως παίρνουμε dump; :D:D
Αν έχεις linux, ο πιο γρήγορος τρόπος είναι απο shell για Pc δισκέτες. Αν υποθέσουμε οτι το floppy drive σου είναι το fd0, τότε :

Code:
cat /dev/fd0 > idisketatoucutlaroc.img

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Αν έχεις linux, ο πιο γρήγορος τρόπος είναι απο shell για Pc δισκέτες. Αν υποθέσουμε οτι το floppy drive σου είναι το fd0, τότε :

Code:
cat /dev/fd0 > idisketatoucutlaroc.img
Αν έχω λέει; Πόσα θές; :) Φτάνουν καμιά 10αριά; (Ψωνάραααααααααα!!!!) :lol::lol::lol::p:p:p:rofl::rofl::rofl::rofl:

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
304
Αν έχω λέει; Πόσα θές; :) Φτάνουν καμιά 10αριά; (Ψωνάραααααααααα!!!!) :lol::lol::lol::p:p:p:rofl::rofl::rofl::rofl:
Πολλά smileys και από image τίποτα όμως :p Για πες να προτείνουμε κανά πρόγραμμα, σε τι PC θέλεις να πάρεις το image? Windows? Dos?
Πχ για σύγχρονο windows pc μπορείς να κατεβάσεις το WinImage (έχει 30-days trial) από εδώ http://www.winimage.com

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Πολλά smileys και από image τίποτα όμως :p Για πες να προτείνουμε κανά πρόγραμμα, σε τι PC θέλεις να πάρεις το image? Windows? Dos?
Πχ για σύγχρονο windows pc μπορείς να κατεβάσεις το WinImage (έχει 30-days trial) από εδώ http://www.winimage.com
Έχεις δίκιο αλλά έχω ψιλο μπλέξει τελευταία, αύριο θα το φτιάξω που θα πάω στο υπόγειο , σε linux θα το κάνω έχω άφθονα μηχανάκια... :) :)

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
304
Εντάξει μια δισκετούλα είναι, έτσι το είπα περισσότερο για να μην ξεχνιόμαστε και για να ξαναζωντανέψει το thread ;)

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Εντάξει μια δισκετούλα είναι, έτσι το είπα περισσότερο για να μην ξεχνιόμαστε και για να ξαναζωντανέψει το thread ;)
Το ξέρω βρε απλά ούτε γι'αυτό δεν υπήρχε χρόνος... :( :( :(

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Στείλε σε μένα τις δισκέτες - θα βρώ σίγουρα κάπου ενα 5 1/2.

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
@dR_wH0 : 3,5 είναι αυτή που θα κάνω dump σήμερα επιτέλους (Ναι έχω χρόνο σήμερα)!!! Όσο για τις 5,25 είναι πάρα πολλές δε μπορώ να τις στείλω...Να κάνω ζήτηση drive στο αντίστοιχο section εδώ μπας και έχει κανείς να με φιλέψει;

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Δυστυχώς η δισκέτα είναι άδεια, τη δοκίμασα σε όλα τα λειτουργικά :( :( (Linux , Wιndows , και Mac) , Μπορείς να τις είχα σβήσει τότε για να γράψω κάτι... :( :(

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Δυστυχώς η δισκέτα είναι άδεια, τη δοκίμασα σε όλα τα λειτουργικά :( :( (Linux , Wιndows , και Mac) , Μπορείς να τις είχα σβήσει τότε για να γράψω κάτι... :( :(
Όχι ρε φίλε :( Ξενέρα τρελλή φαντάζομαι ε ;

@mike πότε θα μου στείλεις το επόμενο batch ? Ο λαός πεινάει!!!!!

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Όχι ρε φίλε :( Ξενέρα τρελλή φαντάζομαι ε ;

Άσε δε μπορείς να φανταστείς... Απορώ εγώ πως το κανα και την έσβησα... Δε τα κάνω αυτά ποτέ , θα υπήρχε σοβαρός λόγος... Ο μόνος που μπορώ να φανταστώ είναι οτι δε δούλευε εξαρχής και την έκανα γερό format για να μου μείνει η δισκέτα...

mike

Retro Member
Reaction score
154
Ετοιμαζομαι για μεγαλο πακετο, τελειωνω την αρχειθετηση και θα εχω σχεδον ολο το ελληνικο software για amstrad, commodore, spectrum και φυσικα .....
pc (cosmon software κτλ για αυτους που θυμουνται).
υ.γ. εχω και το μοναδικο ελληνικο εκπαιδευτικο παιχνιδι που κυκλοφορησε για CD-i, αλλα δεν ξερω εαν πρεπει να το ανοιξω επειδη ειναι σφραγισμενο.

Last edited: