Αrcades αχορταγοι κερματοφαγοι

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,137
Οσοι συχναζαμε σε καθετεριες,αιθουσες και γενικα μαγαζια με ηλεκτρονικα την δεκαετια του 80 και του 90 ως πιτσιρικαδες αλλα και μεγαλυτεροι εχουμε ταισει αλλοι πολυ αλλοι πιο λιγο εκατονταδες για να μην πω χιλιαδες κερματα τα αγαπημενα μας ηλεκτρονικα και το χαρτζιλικι η τα λεφτα που ειχαμε τελως παντων γινοταν καπνος μεσα σε ελαχιστα λεπτα η σε πολυ λιγη ωρα.Τα ταιζαμε απλα για να τερματισουμε καποιο παιχνιδι που μας ειχε σκασει και θελαμε ωσο τιποτα να το τελειωσουμε για να δουμε τον τερματισμο η τα ταιζαμε πολυ σιδερο μεχρι να μαθουμε πολυ καλα καποιο η καποια παιχνιδια να γεινουμε master σαυτα ωστε μετα να καθομαστε στης δοξες μας και να απολαμβανουμε της στιμες που πληθος μαζευοταν γυρω μας για να δει τερματισμο η για να δει καποιο κολπο καποια τεχνικη κλπ.Ομολογω πως ειχα ενα υπερφυσικο ταλεντο οσον αφορα τα arcades και με ελαχιστα κερματα μαθαινα το παιχνιδι λες και το ηξερα απο πριν οποτε μετα ο τερματισμος με ενα credit και τα πολυ μεγαλα σκορ ηταν κατι δεδομενο.Τα παιχνιδια ομως που τα εχω ταισει πολυ σιδερο για να τα μαθω οπως τα ξερω σημερα ειναι δυο.Το Pac-Man που για μαθω να το τερματιζω (255 πιστες και μετα kill screen) εφαγα τα νιατα μου και μαλιστα σε εποχες που ουτε μπορουσαμε να μαθουμε κατι για το παιχνιδι ουτε ιντερνετ υπηρχε και ουτε ειχα ιδεα τι ειναι η kill screen απλα την ειδα μπροστα μου για πρωτη φορα να εμφανιζεται μετα απο πολλες ωρες παιχνιδιου και επαθα την πλακα της ζωης μου.Απειρες ωρες πανω στο Pac-Man λοιπον και το δευτερο παιχνιδι που το εχω ταισει οπως το Pac-Man αν και λιγοτερο απο αυτο ειναι το κλασσικο Donkey Kong.Ωρες ατελειωτες και σαυτο πανω απο την καμπινα μεχρι να το μαθω και μεχρι που και εδω ειδα πρωτη φορα την kill screen τι ειδα δηλαδη που απλα εβλεπα τον Mario να χανει ζωη ετσι στα καλα καθουμενα χωρις να εχω ιδεα τι γινετε.

Εσεις ποιο η ποια Arcades ηταν για σας οι πιο αχορταγοι κερματοφαγοι που τα ταισατε πολυ πραμα μεχρι να τα μαθετε η απλα για να τα τερματισετε γιατι σας ειχαν σκασει και θελατε να δειτε τον τερματισμο;

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,532
Το άτιμο το EXERION μου έφαγε πολύ φράγκο. Αυτό και μόνο. Δεν είναι βέβαια και να πεις ότι το κατέχω με κλειστά τα μάτια.
Είπαμε, ενώ τρελαίνομαι (από μικρό παιδί) για arcades, ποτέ μα ποτέ δεν μπόρεσα να πω ότι είμαι κάπου championι ή ειδικός σε κάποιο και τα σχετικά. (Κάπου 780.000 είναι το high score μου) Όπου το έβρισκα το έπιανα αγκαζέ...Santa Monica, Dalia, στην υπόγα κάτω από τον Βασιλειάδη και σε όποιο snack bar και χαμαιτυπείο. Στη εποχή του βλέπεις ήταν αρκετά διαδεδομένο και δεκαρικοφάγο.

Επίσης θυμάμαι στον παλιό ζωολογικό κήπο (πάρκο Ξαρχάκου) στην Θεσσαλονίκη να ταΐζω το Frogger, αλλά και το Amidar στην Περαία που όμως μου έκανε πολλές φορές το χατήρι κι έτρωγε και "δολώματα" με "πετονιά", παλιά κουμπιά και ψεύτικα "φλουριά" από βασιλόπιτες!
Στο Cafe Crystal επί της Αγίου Δημητρίου (παλιά μου γειτονιά μέχρι το τέλος λυκείου) τα Lady Bug και Ms Pacman. Κάτω από το σπίτι μου (δίπλα από το Βουλγάρικο προξενείο και την κλινική Τατιάνα) είχαμε ανακαλύψει μια υπόγα που την βρίσκαμε να ταΐζουμε τα Atari TETRIS και Shangai. Ο ιδιοκτήτης είχε στραμμένο το ενδιαφέρον του στα πράσινα τραπέζια και τις τσόχες και δεν έδινε και πολύ σημασία στο ότι καμία φορά τα credits μπορεί να μετρούσαν και διπλά. Χμμ...μια που το θυμήθηκα και το Pinball Action μου έφαγε κάμποσα δεκαρικάκια...

Για το τέλος μην ξεχάσω το Tehkan World Cup που ενώ μεν δεν μου έφαγε και πολλά πολλά, το γούσταρα κυρίως για διπλά με την παρέα. Αυτό κυρίως στα 2010, δίπλα από το 1942 και Ghost 'N Goblins.

Κλείνοντας (και "γιατί να το κρύψομεν άλλωστε; " (LOL!)) πάντα μου άρεσε περισσότερο να την αράζω και να θαυμάζω καμιά παιχτούρα που έκανε το μηχάνημα να πετάει και περνούσε τις πίστες την μια μετά την άλλη, αποκαλύπτοντας σε μένα όλα τα μεγαλεία και κρυμμένα μυστικά. Ορισμός: Arcade Ματάκιας! :lol:

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,137
Ρε αυτο εννοειται οπως και τα κερματα απο την κατω υποδοχη στην καμπινα πατωντας το κουμπι που τα εβγαζε αν κολουσαν,οπως και το χερι μεσα στο κενο της καμπινας αν ειχε σπασμενο τζαμι και επιανα την βελονα και εβαζα δεκαδες παιχνιδια,η καποια συγκεκριμενα κερματα απο βασιλοπιτες,η τρυπιο κερμα με πετονια που ηθελε τρελη δεξιοτεχνια κλπ κλπ:cool::emoji_metal::cool::emoji_metal:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,442
Son of phoenix bootleg της μαμάς sega στο τιβόλι λούνα παρκ.
Πριν το ψάρεμα, χτύπαγα δίφραγκα στη κάτω σχισμή με πατημένο το κουμπί. Είχα λιώσει το pocket gal και το exerion στον καφενέ.
Μετά το ψάρεμα, όταν ήρθαν τα άθλια 3D με το τριπλό κατοστάρικο, έριχνα ένα και στο καπάκι άδειαζα τη χούφτα με τα δεκάρικα πριν κλείσει το "μάτι"

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,809
Son of phoenix bootleg της μαμάς sega στο τιβόλι λούνα παρκ.
Πριν το ψάρεμα, χτύπαγα δίφραγκα στη κάτω σχισμή με πατημένο το κουμπί. Είχα λιώσει το pocket gal και το exerion στον καφενέ.
Μετά το ψάρεμα, όταν ήρθαν τα άθλια 3D με το τριπλό κατοστάρικο, έριχνα ένα και στο καπάκι άδειαζα τη χούφτα με τα δεκάρικα πριν κλείσει το "μάτι"
Tivoli.. Στο Φάληρο δεν ήταν αυτό;
Αυτό που ήταν κοντά στο γαβροτιγανο (γήπεδο Καραϊσκάκη)??

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,442
Ναι αυτό.
Αγαπημένο μέρος, με πήγαινε κάθε Σάββατο ο μακαρίτης.
Εκεί είδα πρώτη φορά arcades.

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,809
Ναι αυτό.
Αγαπημένο μέρος, με πήγαινε κάθε Σάββατο ο μακαρίτης.
Εκεί είδα πρώτη φορά arcades.
Το θυμάμαι καλά το tivolo γιατί..

Είχα θεμα με την μπαλαρίνα επειδή είχε τρομακτική φάτσα... :D

Μου έχει μείνει φλασια η μούρη της και το θυμήθηκα καλά το Tivoli.

Κατά τα άλλα ήταν πάρα πολύ ωραίο λούνα παρκ με πολλά παιχνίδια! Τα ηλεκτρονικά ήταν στο πίσω μέρος του λούνα παρκ αν θυμάμαι καλα.

Σε πήγαινε στα καλύτερα μέρη φίλε μου Δημήτρη.. rip..

coin58

Retro Starter
Reaction score
75
Εμένα τα ufo γενικά μου φάγανε πολύ χρήμα
Όμως με κάποια κολας στην περιοχή μου ήτανε 4 ουφαδικα ο ποπαυ,ο αραπης που ήτανε απέναντι από την αστυνομία,ο λιγδας,και το τελευταίο που ήταν και το τελευταίο πριν κλείσουν να δεις πως το λέγαμε μου διαφεύγει Τώρα θα επανερφω στο θεμα,όσο για τα games που μας φάγανε τα περισσότερα ms pacman,tehkan world cup,shinobi,street fighter 2 το θυμάμαι αυτό μεγάλες κόντρες είχαμε βάλει κόντρα ότι άμα χάσει θα πάμε το βράδυ σπίτι του για μάτι να δούμε τα ακατανομαστα.....με την γκόμενά του,χαμός,απίστευτες εποχές που δυστυχώς δεν γυρίζουνε πίσω......

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

coin58

Retro Starter
Reaction score
75
Έχουμε κάποιο video του tehkan world cup με το trackball

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,234
Μ ghosts n goblins στου αρη midnight resistance ,bobble bobble στην 9εριοχη μου ήμουν ο δημιουργος της πετονιας(αρμυδι) και του σπινθήρες για ΔΩΡΕΑΝ κρεντιτ

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Raiden. Όλα τα άλλα μετά από λίγο τα μάθαινες.