Βοήθεια για πρόβλημα POST σε 486

Nikos

Retro Starter
Reaction score
3
Γεια σας,
Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με ένα πρόβλημα που παρουσίασε ένα 486 PC που έχω.
Συγκεκριμένα ξαφνικά αδυνατεί να περάσει το POST: Τo PC ξεκινάει αλλά τα πάντα είναι σε "slow motion" ακόμα και το αρχικό beep ακούγεται παρατεταμένο, και το μέτρημα μνήμης επίσης γίνεται με πολύ αργό ρυθμό.
Το PC αφού μετρήσει τη μνήμη σταματάει να ανταποκρίνεται.
Ακολουθεί βίντεο από το POST:

Κάθε ιδέα είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
Παρουσίασε ξαφνικά διαβάζω, άρα κρίνω ότι το PC δούλευε πριν κανονικά;
Διάφορες ιδέες....
Θα υποπτευόμουν αρχικά τη μνήμη. Έχεις τουλάχιστον δύο αρθρώματα; Δοκίμασες να εκκινήσεις μόνο με το ένα;
Το CPU cooler λειτουργεί;
Μπορείς να παρακάμψεις το memory test ή να μπεις στο bios?
Μήπως η μπαταρία του bios τα έφτυσε, και έχασε κάποια settings και θέλει κάποιο clear CMOS; (άντε τώρα να ψάχνεις τα jumpers...)
Ίσως αν έβγαζες όλες τις κάρτες και δοκίμαζες;

Nikos

Retro Starter
Reaction score
3
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το PC δούλευε κανονικά μέχρι προχθες.
Το PC έχει 16MB RAM. Έπαιξα με διάφορους συνδυασμούς αρθρωμάτων πάνω. Ενώ μετράει κανονικά τις όποιες αλλαγές, το πρόβλημα επιμένει.
ΤΟ CPU Cooler λειτουργεί, μπαταρία του CMOS άλλαξα σήμερα και έκανα clear CMOS (έχω το manual)
Επίσης δοκίμασα χωρίς κάρτες/δίσκους κλπ (μόνο με τη VGA πάνω). Τα ίδια.
Στο BIOS μπήκε τυχαία μια φορά αλλά και εκεί τα πάντα ήταν slow motion. Δηλαδή ο ρυθμός που τυπώνονταν οι χαρακτήρες στην οθόνη ήταν πολύ αργός...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
...λες να την κάνει η VGA;
Τραβηγμένο, αλλά θα ξεκίναγε το σύστημα χωρίς τη VGA? (πραγματικά δε θυμάμαι αν αυτό μπορεί να γίνει). Θα τέντωνα τα αυτιά μου, για να ακούσω (ή όχι) το long beep

Last edited:

Nikos

Retro Starter
Reaction score
3
η αλήθεια είναι ότι και εγώ προς κάρτα γραφικών προσανατολίζομαι.
δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω άλλη ISA ή VLB κάρτα διαθέσιμη.

Αυτό που παρατήρησα τώρα είναι ότι μετά από clear cmos μπήκε στο bios. Ξαφικά μαύρισε η οθόνη και έκανε 1 μακρύ και 3 κοφτά beep.

Το επόμενο βήμα ειναι να δοκιμάσω λοιπον με άλλη κάρτα γραφικών.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
Ένα παρατεταμένο beep και τρία σύντομα, στη δική σου έκδοση bios είναι πράγματι GPU...
Ίσως κάποια μνήμη της VGA να μη νιώθει σε φόρμα....
Παρατηρώ μάλιστα στο πρώτο video κάποιο στιγμιαίο flickering πριν ανοίξει η κάρτα.

Άραγε αν βγάλεις και τη VGA, θα ξεκινήσει η πλακέτα (θα ακουστούν τα beep?)

Nikos

Retro Starter
Reaction score
3
Ναι ακούγονται αλλά πολύ πιο παρατεταμένα.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Συνυπογράφω για αλλαγή VGA και δοκιμή με άλλη.

Nikos

Retro Starter
Reaction score
3
Ναι. Μάλλον τελικά η VGA είναι. Χθες μάλιστα άρχισε να εμφανίζει και random characters :p
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

20180705_195248.jpg 20180705_205149.jpg

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Μου θυμίζει ένα πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει με δυο κάρτες γραφικών (αγορασμένες από Ebay) ως tested and working (my ass :D) σε δυο διαφορετικά PC αντίστοιχα.

Στην πρώτη περίπτωση το PC, μια μπούταρε αργά και μια τίποτα. Όταν μπούταρε μου έβγαζε τυχαία μηνύματα λάθους στα Windows 95 και μπλέ θανατερές οθόνες. Είχα φάει τα λυσακά μου. Όταν βρήκα τον ένοχο, τον τακτοποίησα κανονικά. Όχι ανακύκλωση...όχι!:D Κοπάνημα σε οποιαδήποτε σκληρή επιφάνεια έβρισκα μπροστά μου και τελική κονιορτοποίηση. Μόνο το ανεμιστηράκι κράτησα.

Στην άλλη μπούταρε κανονικά αλλά μετά από λίγο έβγαζε "πιτυρίδα" στην οθόνη και σκουπίδια. Ήταν μια RIVA TNT. Τι ανεμιστήρια (έξτρα), τι ψύκτρες πατέντες...τίποτα. Μάλλον ήθελε (θέλει) reballing but who cares? :lol:. Λόγω νοσταλγίας, την συγκεκριμένη την έχω ακόμη κρατημένη και αποθηκευμένη

Nikos

Retro Starter
Reaction score
3
Να και η καρτούλα. Άντε να βρω τώρα άλλη VLB κάρτα :p
DSC_1688.JPG DSC_1689.JPG

Nikos

Retro Starter
Reaction score
3
Σήμερα δοκίμασα με άλλη κάρτα γραφικών και το πρόβλημα είναι ακριβώς το ίδιο.
Πιθανότατα λοιπον η motherboard κάτι έχει.
Νομίζω δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει το τροφοδοτικό ή ο επεξεργαστής

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Κακό αυτό. Μήπως κάτι στα pins του socket? Τα έριξες μια ματιά αν είναι όλα συμμετρικά ή υπάρχει κάτι ζορισμένο;

Nikos

Retro Starter
Reaction score
3
Όχι. Το motherboard έχει 2 vlb sockets και στα 2 υπάρχει το ίδιο πρόβλημα.

Κάτι άλλο που παρατήρησα, αν και δε ξέρω αν έχει σημασία, είναι ότι στο POST αναφέρεται λανθασμένα η συχνότητα του επεξεργαστή (32MHz αντί για 66MHz).

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
305
Σιγουρέψου ότι τα σχετικά jumpers στο motherboard είναι σωστά και μετά βγάλτα ένα-ένα και ξαναβάλτα για την περίπτωση κάποιο να μην κάνει επαφή και αντί για closed να είναι open. Βασικά μην κοιτάς τίποτε άλλο μέχρι να ξαναδείς τον επεξεργαστή σωστά.
Επίσης φτιάξε και τα settings στο BIOS που χάλασαν μετά το clear, πχ enable την cache, quick power on, enable video bios shadow