What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Γιατί αλλάξατε πλατφόρμα;

turrican

Retro Guru
Comrade
Αλλάξατε ποτέ στρατόπεδο; Κάνατε ποτέ προδοσία;
Αν η απάντηση είναι "ναι", γιατί ποιους λόγους το κάνατε;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Έυκολάκι.

Παράτησα την amiga γιατί είχε το ένα πόδι στο τάφο. Τα PC πλέον είχαν μπεί δυναμικά στο χώρο! Έπρεπε να αγοράσω ένα για να μπορώ επιτέλους να παίξω τα επόμενα RPG/Adventure παιχνίδια που τόσο λάτρευα!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Μπα, εγώ είμαι παντός καιρού!
Θέλω να ερευνώ και να ανακαλύπτω συνέχεια καινούργια πράγματα γι αυτό καταγίνομαι με όσο το δυνατό (επιτρέπει ο χρόνος μου) περισσότερα. Όλα είναι ενδιαφέροντα και όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους, όπως και τα retro μηχανάκια που έχουμε στις συλλογές μας.
Οι μέρες των Ομηρικών διαμαχών πέρασαν ανεπιστρεπτί για μένα. (Άσε που και ποτέ δεν υπήρξα ιδιαίτερος θιασώτης, άλλο αν κάναμε καμιά πλάκα....)

Μέχρι και Lubuntu και Puppy Linux έχω στήσει (σε παλιά PCιά) για να δω τι παίζει με αυτά. Δεν μπορώ όμως να πω ότι με τράβηξαν ιδιαίτερα.
Ίσως γιατί έγινα "μυστήριος" ;
Ίσως γιατί δεν έχω πλέον τον απαιτούμενο χρόνο να ασχοληθώ;
..δεν ξέρω....

supacoopa

Retro Member
Comrade
Προδωσα την Amiga και περασα στα PC (εν ετει 1996) για χαρη του Photoshop, του Corel Draw και του Quark Xpress, τα οποια μαθαινα ως σπουδαστης...

Βεβαια (για να λεμε και του στραβου το δικιο) και τα παιχνιδια στο PC εκεινη την εποχη ειχαν επισκιασει τα αντιστοιχα 16μπιτα, σε βαθμο που εκαναν τα αγαπημενα μας ως τοτε μηχανάκια να φαινονται ηδη retro.

Need For Speed, Screamer, Destruction Derby, Sim City 2000, Rayman, NBA Jam TE, Fifa 96, Star Wars, Quake...

H 1200αρα πουληθηκε οπως-οπως και την θεση της πηρε ο Pentium 90 MHz με CD-ROM.

andyn55

Retro Starter
Εγω προδοσα την Amiga 1200 και εφτιαξα το πρωτο μου PC το καλοκαιρι του 2000. Ειχα παρει γραμμη με το κλεισιμο του περιοδικου Commodore User Amiga ενα χρονο νωριτερα, και εζησα και την κατρακυλα του Amiga Format (ειδικα οταν απο καποιο σημειο και μετα εβαζαν εκεινη την και καλα σεξυ δασκαλιτσα με το ντεκολτε για να τραβηξουν κοινο και να πουλησουν τευχη - μεχρι και εξωφυλλο την εβαλαν, χωρια που ειχαν μειωθει οι σελιδες δραματικα), οποτε οταν εκλεισε και αυτο αμεσα εβαλε το τελικο Game Over για την Amiga για εμενα.

Ηταν βεβαια αποτομη η μεταβαση γιατι δεν με προϊδεασε για το τι 'αρμεγμα' ειχα να φαω με την πλατφορμα των PC. Στηνω το PC μου ολα μια χαρα με οσα πιστευα πως με καλυπτουν, ειχα και αντιγραμενο το Dune 2000 και το εγκατεστησα, ελα που το ρημαδι δεν επαιζε. Τι να φταιει τι να φταιει... τρεχα στα καλα καθουμενα να αγορασεις και Soundblaster 5.1 ιεροσυλε που πιστευες πως θα γλυτωνες το πεντοχιλιαρο και νομιζες πως θα την βγαλεις για λιγο καιρο χωρις ηχο! Αμ δεν ειναι 1200 εδω που με το composite και μονο εκανες δουλεια! Welcome to PC world και βγαλε τα καβουρια απο την τσεπη! Ε ρε καταντια! :thumbdown:

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Welcome to PC world και βγαλε τα καβουρια απο την τσεπη! Ε ρε καταντια! :thumbdown:
Πραγματικά μου προκάλεσε μεγάλη εντύπωση το παραπάνω και μάλιστα εν έτη 2000? :eek:
Πρώτον για το ότι άντεξες μέχρι το 2000 με Amiga (πιο μοντέλο είχες?) και 2ον γιατί όπως λες το PC ήθελε φράγκα.
Πάντα είχα και έχω την εντύπωση ότι η Amiga (αν εξαιρέσεις την Α500) ήθελε να χώσεις φράγκα.
Εγώ εν έτη 1997 αγόρασα Pentium 133MHz, 16MB Ram (αν θυμάμαι καλά), S3 με 1MB, κάρτα ήχου, cdrom, 1GB HDD και ένα ξεφτιλισμένο Daewoo monitor με 160000 δρχ (αν πάλι θυμάμαι καλά)
Κλασικό PC setup για εκείνα τα χρόνια ;)

andyn55

Retro Starter
nkary said:
Πραγματικά μου προκάλεσε μεγάλη εντύπωση το παραπάνω και μάλιστα εν έτη 2000? :eek:
Πρώτον για το ότι άντεξες μέχρι το 2000 με Amiga (πιο μοντέλο είχες?) και 2ον γιατί όπως λες το PC ήθελε φράγκα.
Πάντα είχα και έχω την εντύπωση ότι η Amiga (αν εξαιρέσεις την Α500) ήθελε να χώσεις φράγκα.

Ενταξει το τραιναρα και εγω οσο μπορουσα! Η 1200 που ειχα δεν ειχε κατι ιδιαιτερο επανω, το μονο εξοδο απο το 1993 που την πηρα ηταν ενα combo απο accelerator 030 και νομιζω 1ΜΒ επιπλεον μνημης κανα δυο χρονια αργοτερα (Viper ισως? Θα σε γελασω, δεν θυμαμαι καν). Περα απο αυτο μου ειχε ερθει τσαμπα ενας 80ΜΒ σκληρος δισκος απο ενα φιλο που ειχε αναβαθμισει το PC του (απο τοτε τον κοροϊδευα - που να ηξερα πως θα τα ζουσα και εγω!) που τον στριμωξα καπως μεσα στην 1200. Τον φιλο μου τον αγκαρευα να μου περναει σε δισκεττες φορμαρισμενες σε PC (οτι χωρουσε τελος παντων) τα CD που επαιρνα απο τα περιοδικα, οποτε καταλαβαινεις τι μανικι περνουσα. Ανοιγα τις δισκεττες μετα μεσω PC0: στην Amiga! :) Το ιντερνετ τοτε αρχισε να με ψηνει μιας και καθε τρεις και λιγο ετρεχα σε ιντερνετ cafe. Οποτε το ενα εφερε το αλλο.

To PC το εφτιαξα κομματι κομματι με οτι φθηνοτερο εβρισκα. Ηταν ενας Pentium 300 αν δεν κανω λαθος, με 32 MB Ram, εναν 1,2GB δισκο (που ελεγα πως θα χωραει ολο τον κοσμο μεσα!), μια Virge καρτα γραφικων, και λειτουργουσα (η μαλλον υπολειτουργουσα) με το composite TV out της Virge καρφωμενο στο 1084S με οτι χαμηλοτερη αναλυση μπορουσα να βαλω! Τον ηχο τον αφησα για πιο μετα, αλλα οπως εγραψα παραπανω, πηγα να εγκαταστησω το πρωτο παιχνιδι το Dune 2000 αλλα δεν επαιζε και ετρεχα να παρω και καρτα ηχου. Ετσι ηταν απλα μιας μερας "ονειρο" πως θα επαιρνα καρτα ηχου μετα απο κανενα 6αμηνο. Μετα ηρθε αναγκαστικα και ενα VGA monitor γιατι δεν γινοταν δουλεια με το 1084, ηρθε και μια καρτα modem και 20μετρη κουλουρα καλωδιο για dial up (ρολαρα κουλουρα και μαζευα μετα απο καθε ιντερνετικη πλοηγηση!), μετα καποια παιχνιδια δεν τα σηκωνε οποτε παμε για μεγαλυτερο επεξεργαστη και καρτα γραφικων.. και ολα αυτα σε διαστημα 2 ετων (και πολυ λεω - μεσα σε αυτο το χρονο ειχα αλαξει ολο το PC τα μεσα εξω και ειχα παει σε Cyrix K6 επεξεργαστη). Ενω με την Amiga δεν ειχες το προβλημα να βγει κατι και να μην τρεχει απο το 1985 εως και το 1994 (εκτος απο AGA only). Απλα δεν ημουν συνηθισμενος να ασχολουμαι καθε τοσο με αναβαθμισεις οποτε μου ηρθε κατραπακια μεγιστη! o_O

clemenza

Retro Mentor
Comrade
To 1983 πρόδωσα τον TRS-80 CoCo για τον Spectrum. Το 1984 πρόδωσα τον Spectrum για τον Commodore 64. Το 1986 πρόδωσα τον Commodore 64 για τον Atari ST. Το 1990 πρόδωσα τον Atari ST για τα PCs. Το 1993 πρόδωσα τα PCs για την Amiga 500 Plus. Το 1994 πρόδωσα την Amiga 500 Plus για τα PCs. Και πάει λέγοντας...

Βασικά, δεν νομίζω ότι ποτέ άλλαξα στρατόπεδο ή πρόδωσα κάποια πλατφόρμα: γούσταρα ανέκαθεν όλα τα μηχανάκια, και το καθένα απ' αυτά κατέχει μια ξεχωριστή θέση στις προτιμήσεις μου. Όπως και ο Γιώργος συνήθως δεν συμμετείχα σε διαμάχες (format wars) και έχω να λέω ότι μπορώ να εκτιμήσω τα πάντα και δεν έχω τρελά κολλήματα με καμία εταιρία και κανένα μοντέλο. Εννοείται ότι ταυτόχρονα με τα όσα ανέφερα παραπάνω πέρασαν από τα χέρια μου και οι ΖΧ81, Amstrad CPC 464 & 6128, Commodore 128 & 128D, Spectrum +2 & +3, Dragon 32 & TRS-80 CoCo 2, Model 3 και Model 4, Amiga CDTV, 1200, 2000 και 4000, Acorn Archimedes A3000 καθώς και όλα σχεδόν τα μοντέλα της Apple με PPC επεξεργαστές, αλλά όλα αυτά δεν αντικατέστησαν ποτέ τα κατά καιρούς κύρια μηχανάκια μου...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Νίκο το PC ανέκαθεν ήθελε φράγκα, ιδίως την εποχή του 1995-2002 ; Θα βρώ την απόδειξη απο τον υπολογιστή που μου αγόρασε στα τέλη του 97-98 η αδερφή μου και θα πάθεις πλάκα (Pentium 133). Όποιος ήθελε σοβαρή δουλειά να κάνει έπρεπε να χώσει το χέρι στην τσέπη. Εγώ όταν άλλαξα απο την 500ρα σε 486/33 το πήρα σχετικά *γυμνό*. To VGA Monitor ήταν πανάκριβο (σε σχέση με το 1084πχ) και ο υπολογιστής *γυμνός* - κάρτα γραφικών είχα μια απλή Cirrus Logic και ΠΟΛΥ αργότερα όταν άλλαξα μητρική (άλλα ποσα λεφτά) μπόρεσα να πάρω μια Trident 1MB VESA και μια Soundblaster AWE 32.

Back on track/topic τώρα - η "προδοσία" υφίσταται όπως και να το δεί κανείς. Όλοι μας αγαπήσαμε όλα μας τα μηχανήματα, αλλά η ανάγκη να ακολουθήσουμε την τεχνολογική εξέλιξη είναι κινητήριος παράγοντας και ο άρχοντας της προδοσίας.

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Ναι ρε αδέρφι δε λέω, και εγώ το 1993 για 486 (και καλά για προγραμματισμό) ο γέρος μου έσκασε 450000δρχ
Αλλά το 2000 ακριβά τα PC? Για να παίξεις παιχνίδια? Άσε τα άλλα πράματα, δε τα χρησιμοποιούσαμε ούτε για CAD-CAM ούτε για επεξεργασία εικόνας κτλ
Για βρες την απόδειξή να τσεκάρω και εγώ τιμές σε διαφημίσεις ;)
Απλά ο φίλος ποιος πάνω έπαθε σοκ από τις συχνές αναβαθμίσεις που έπρεπε να κάνει αλλά πως να το κάνουμε τα pcs δεν έτρεχαν ούτε Workbench όλη τους τη ζωή ούτε και έβγαινε μια κάρτα γραφικών το χρόνο :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Τόσο πήρα και εγώ τον 486. Νομίζω ο Pentium μαζί με μια μικρή κάρτα ήχου κλώνος SB Pro, και ενα Zoom 33.6 εξωτερικό μοντεμάκι επιασε κοντά στα 300-350.000δρχ.

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Έτσι πρόχειρα γιατί βαριέμαι να ψάχνω, Pixel 133, Ιούνιος 1996(ούτε καν 97)

Πάρε και από το ίδιο τεύχος και μπόλικη Amiga technology να στανιάρεις

Attachments

• 3.jpg
    3.jpg
    1.9 MB · Views: 61
  • 71.jpg
    71.jpg
    1.6 MB · Views: 61

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Άρα καλά τα υπολόγισα. Pentium 133 283.000 δρχ, βάλε και ενα 14'' Color SVGA monitor με 50.000 και ενα μοντεμάκι τσουπ :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Δεν ξέρω για Pentium. Εγώ έναν 386 DX είχα πάρει με 330.000 δρχ μαζί με πρόγραμμα (σε Cobol) για το φυσικοθεραπευτήριο. Πρέπει να ήταν 1992-1993

Χωρίς κάρτα ήχου, με μια trident κάρτα, 250 ΜΒ σκληρό δίσκο και έγχρωμο VGA monitor (14'')...μνήμη δεν θυμάμαι, (πάντως λίγα MB ήταν) ....

spyros.s

Retro Enthusiast
Comrade
Εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου ...προδότη κάποιας πλατφόρμας για τον απλό λόγο ότι διατήρησα σε κάθε περίπτωση στην συλλογή μου το παλαιότερο μοντέλο! Έτσι στα τέλη του 1986 πήγα από τον γομολάστιχα στον 6128 και στις αρχές της δεκαετίας σε α500 και α1200 αργότερα! Πισι πήρα τον Φλεβάρη του 1998 με 300 χιλιαρικα τότε και P200mmx 15' σονυ οθόνη κ.α.
Η αλήθεια πάντως είναι ότι με την εξαίρεση του σπέκτρουμ που για κανα δυο χρόνια μετά την αγορά του 6128 δούλευε ενίοτε, όλα τ' άλλα σκόνιζαν στην ντουλάπα με την αγορά του επόμενου μηχανήματος!
Μετά το 2008 που ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα ρετρο μηχανήματα βγήκαν από την ντουλάπα και ξαναδούλεψαν.

turrican

Retro Guru
Comrade
Ξεκίνησα τα computers με τον Atari 800 XL! Αν και περήφανος Αταράς, έριχνα και τις ματιές μου τριγύρω για να δω τι γίνεται. Τα προβλήματα με την εύρεση software άρχισαν να με οδηγούν σε κατάθλιψη!
Το Pixel!!! Ναι το Pixel ευθύνεται που πρόδωσα!
Special reviews, που δε θα τα έβλεπα ούτε στο όνειρο μου στον XL! Κάθε σελίδα, και διαφήμιση παιχνιδιού (C64/Amstrad CPC/ ZX Spectrum). Πως την πάτησα έτσι; Πήρα καλό H/Y, αλλά μου διέφυγε στο κυριότερο, η υποστήριξη! Μόλις είδα ένα review στο Pixel, το Flyer Fox, κατέρρευσα! Με κόπους και βάσανα, πήρα ένα ZX-Spectrum +2 από το πλαίσιο! Μπορεί να φαντάζει λίγο downgrade, αλλά ένιωθα ένας μικρός θεούλης! Τα είχα όλα, τα έπαιζα όλα, και είχα 128Κ ( σαν να λέμε 1Giga).

Μετά πήρα ένα Atari 1040 ST. Ξαναγύρισα στη πραγματικότητα. Ένα Mb μνήμης;;; Ούτε τα PC's δεν είχαν στανταρ τόση μνήμη τότε. Μετά αναβάθμισα σε 1040 STE, μέχρι που έκλεισε η Atari. Το μεγάλο μου κάζο είναι ότι πήγα στην Amiga (1200), μετά, μάλιστα, από τόσα χρόνια ρητορικής (φιλιππικοι) . Δε βαριέσαι. Home είναι και αυτός (και λίγο Atari).

Μετά την πούλησα (κυριολεκτικά) για να πάω στο Pc.

Α, επίσης, πρόδωσα το android και πήγα στα Windows. Δεν έχει πια επιστροφή εδώ! Καλά έκανα!

turrican

Retro Guru
Comrade
@andyn55: Φοβερός ρε φίλε, και πολύ άντεξες!!!

@clemenza: Έκανες το αγροτικό σου! Εντυπωσιάζομαι με το 1993, εκεί γιατί επέμεινες στην plus; Δεν ήθελες να δεις τη πραγματικότητα; Πίστευες ότι μπορεί να γυρίσει η παρτίδα;

@ spyros.s: Δε νιώθεις έτσι τον εαυτό σου, επειδή (ίσως) τα συστήματα που μετακινήθηκες δεν είχαν έντονη πολεμική. Για δοκίμασε να γίνεις π.χ από Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, και να πεις, δε νιώθω προδότης, γιατί κράτησα και το παλιό κασκόλ,,, (εντάξει σε έχω ικανό).

Παιδιά τα Pcs ήταν ακριβά. Βάλτε και στα έξοδα και τις κάρτες ήχου που αραιά πυκνά καιγόντουσαν (μαζί με τα game ports). Δεν ήταν σα τα παλιά home που δεν πάθαιναν τίποτα. Είχαν και έξοδα συντήρησης (Τώρα μου ήρθε, ότι αναγκαζόμασταν να αγοράσουμε ξανά (και έξτρα) τα mouse και joysticks, γιατί τα παλιά μας, δεν ήταν συμβατά...).

chriskgnr

Retro Guru
Comrade
την ερώτηση την αντιλαμβάνομαι "γιατί αφήσατε την Amiga και πήγατε στα πισιά". Γιατί απλά "ψόφησε" το μηχάνημα και δεν ανασταινόταν με τίποτα!

clemenza

Retro Mentor
Comrade
turrican said:
@clemenza: Έκανες το αγροτικό σου! Εντυπωσιάζομαι με το 1993, εκεί γιατί επέμεινες στην plus; Δεν ήθελες να δεις τη πραγματικότητα; Πίστευες ότι μπορεί να γυρίσει η παρτίδα;
Όχι, καμία σχέση: απλά η Amiga ήταν ο - μέχρι τότε - ανεκπλήρωτος πόθος, το holy grail των υπολογιστών για μένα! Μέχρι και το 1993 ποτέ δεν κατόρθωσα να βρω τα χρήματα να την αγοράσω (κι ας λένε κάποιοι ότι δεν ήταν ακριβή). Και το 1993 πάντως με συναλλαγματικές την αγόρασα, από την "Γραμμή"! :cool: