Γκομενακια που θυμομαστε να παιζουν παιχνιδια στης αιθουσες,καφετεριες και γενικα μαγαζια που ειχαν Arcades.

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,139
Οπως ειναι γνωστο τα μαγαζια,αιθουσες αλλα και καφετεριες που ειχαν arcades συνηθως ηταν ανδροκρατουμενα μερη και σχετικα σπανια εβλεπες κοπελες να βρισκονται εκει και να παιζουν καποιο παιχνιδι.Σιγουρα ομως ολοι μας ειχαμε καποιο στεκι με ηλεκτρονικα που ερχοταν γκομενακια για να παιξουν καποιο παιχνιδι και λιγο πολυ ειναι γνωστα τα παιχνιδια που επαιζα καθως οι προφανεις επιλογες ηταν Pac-man,Ms Pac-Man,Tetris,Bubble Bobble,Puzzle Booble κλπ.Υπηρχαν ομως και πιο hardcore γκομενες που επαιζαν αλλα παιχνιδια και καποιες απο αυτες που εζησα εγω ολη μου την ζωη χωμενος σε αυτες της αιθουσες ειναι οι παρακατω.

1.Θοδωρα

Η θοδωρα ηταν 20 χρονων οταν εγω ημουνα 15 και ερχοταν σχεδον καθε μερα στην καφετερια του χωριου για να παιξει ηλεκτρονικα.Φορουσε παντα πετσινη μινι φουστα και ενα πετσινο απο πανω η καποιο Tshirt σε συνδιασμο με μαυρο κραγιον.Παραγγελνε φραπε μετριο και παντα δεξια στην καμπινα ειχε ενα πακετο Camel και το τασακι και το ηλεκτρονικο που επαιζε ηταν μονιμα το street fighter II το οποιο το τερματιζε αρχικα με τον blanka και μετα κατα σειρα με Dhalsim,honda και Zangief και Chun li.Oταν το τερματιζε και με την Chun li ειχε ηδη τελειωσει τον φραπε και σχεδον ολοκληρο το πακετο Camel και εφευγε απο το μαγαζι.Ακομα την βλεπω οταν ερχεται στο χωριο γιατι ειναι παντρεμενη αλλου και μιλαμε για κεινα τα χρονια και πεφτει πολυ γελιο.

2.Τανια

H τανια ηταν συνομηλικη μου η οποια δεν ειχε καμια ιδιαιτερη σχεση με τα ηλεκτρονικα απλα κολησε μια μερα καθως ηρθε να παρει σαντουιτς αφου το συγκεκριμενο μαγαζι του χωριου εκανε και σαντουιτς μιλαμε ο τυπος με τα ηλεκτρονικα συν τα σαντουιτς εκανε τρελη περιουσια.Με το παιχνιδι που κολησε η τανια ηταν το Midnight Resistance μιλαμε ειχε παθει ψυχωση καθε μερα ερχοταν με σκοπο να το τερματισει καποια στιγμη και δεν ξερω πως της ειχε κολησει το συγκεκριμενο παιχνιδι.Η τανια καμια σχεση δεν ειχε σε εμφανιση με την θοδωρα πιο πολυ με παπαδοπαιδι εμοιαζε και γενικα φαινοταν εντελως αταιριαστη μεσα σε κεινο το περιβαλον και οταν τελικα το τερματισε το παιχνιδι δεν ξαναπατησε ποτε στο μαγαζι.

3.Χριστινα

Η χριστινα ηταν μια θειαρα 40 χρονων την εποχη που βγηκε ο καταραμενος νομος για τα ηλεκτρονικα και ολα τα μαγαζια ειχα αδειασει απο καμπινες.Το λαμογιο της διπλανης κωμοπολης ομως ειχε διαμορφωσει ενα δωματιακι που βρισκοσουν εκει καθως πηγαινες στην τουαλετα και που πριν ηταν αποθηκη και ειχε βαλει καποιες καμπινες και μπαιναμε στη ζουλα εκει μεσα παντα με κλειστη την πορτα και εξω δεν ακουγοταν τιποτα με την μουσικη που ειχε στο μαγαζι.Oποτε ακομα και οι μπατσοι που ερχοταν κατα καιρους ιδεα δεν ειχαν για το τι γινοταν πισω στο πρωην αποθηκακι.Η χριστινα η θειαρα λοιπον παντα φορουσε κολαν και γενικοτερα στενα και πολλες φορες προκλητικα ρουχα που προβαλαν τα καλη της σε τεραστιο βαθμο.Θα την εβρισκες εκει η πρωι η απογευμα η βραδυ και οποια στιγμη και να ηταν παντα θα την εβλεπες να επινε 3,4 βοτκες.Το παιχνιδι που επαιζε μερα νυχτα ηταν το lady killer για το οποιο review μπορειτε να διαβασετε απο μενα εδω μεσα και στο παρακατω Link. https://www.iamretro.gr/forum/threads/lady-killer-review.9019/ H θειαρα αυτη λοιπον ειχε τρελα με το παιχνιδι αυτο και κυριως με τα ακρως σεξουαλικα μινι games που ειχε και δεν γραφω αλλα γιατι της ρουσλανας γινοταν εκει μεσα.Οποιος δεν ξερει το παιχνιδι ας διαβασει το review και θα καταλαβει η καλυτερα ας το παιξει.Μιλαμε για πολυαγαπημενο παιχνιδι προσωπικα για μενα που παιζω συχνα,πυκνα.

Καποια στιγμη θα αναφερω κανα δυο,τρεις ακομα που υπηρχαν εκεινα τα χρονια να παιζουν ηλεκτρονικα αλλα προς το παρον οσοι πιστοι προσελθετε στο θεμα αν εχετε καποιο αναλογο παραδειγμα.

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
500
να πω την αλήθεια, δε θυμάμαι γκομενάκια τακτικά να εμφανίζονται στα ουφάδικα που σύχναζα. Αραιά και που, μερικές περαστικές και ξέμπαρκες, ντεμέκ ροκούδες και πανκούδες της εποχής(μιλάμε για ηλικίες 16 - 18 περιπου), περισσότερο για ένα πάκμαν ή φλίπερ στο πόδι που λένε. Αυτές που θυμάμαι, είναι κάτι σιτεμένες ψιλοπαρακμιακές γυναίκες στα δεύτερα άντα και στα πρώτα ήντα, που τα έπιναν και φουμάριζαν σε κάτι γωνιές του μαγαζιού νωρίς το βράδυ, παρέα με τα αφεντικά ή τους υπαλλήλους των μαγαζιών. Γενικά στις αρχές του '80(80-82) ήταν ολίγον περίεργες οι φάτσες που ήταν αφεντικά στα ουφάδικα και μετά τις 10 το βράδυ, μπαινόβγαιναν στο μαγαζί διάφοροι-διάφορες. Και φυσικά ήταν κολλητάρια με την ασφάλεια και την αστυνομία για να "τρέξουν απροβλημάτιστα" το μαγαζί.

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
500
και μιά και τό'φερε η κουβέντα, ν'αναφέρω εδώ τα ονόματα από τα ουφάδικα που σύχναζα, για λόγους εγκυκλπαιδικούς και μόνο:

1. "Ο Στέλιος", το μαγαζί δεν είχε ταμπέλα απ'έξω, αλλά όταν λέγαμε ραντεβού στον Στέλιο, ξέραμε που θα πάμε. Όταν ήρθε η μόδα του βίντεο και τα ουφάδικα άρχισαν να παίρνουν την κάτω βόλτα, άνοιξε μαγαζί ντεμέκ καφετέρια όπου παραγγέλναμε πορτοκαλάδα και στις 9 το βράδυ έβαζε θρίλερ(η έβδομη Πύλη της κολάσεως και Εξορκιστη θυμαμαι) και στις 11 είχε προβολή "καουμπόϊκο"(Τσιτσιολίνα και οι παρθένες Μοναχές κτλ). Το Ηθών του το έκλεισε σε 4 μήνες. Ο Στέλιος ανήκε στις περίεργες φάτσες που εγραψα πιο πανω.

2. "Αετός", μαγαζί με ταμπέλα έξω, καμπίνες, μπιλιαρδο καραμπόλα, ποδοσφαιράκι. Το μαγαζί με τον καλυτερο φραπέ, καφέ, πορτοκαλάδες, αρκετά κυριλέ για τα πρότυπα των τότε ουφάδικων. Δεν θυμάμαι το όνομα του ιδιοκτήτη, αλλά ήταν τύπος οκ(οικογενειάρχης που λενε). Τώρα, δε ξέρω πριν από πόσα χρόνια, το έχει γυρίσει σε σιδηρικά χρώματα, το δουλευει ο ίδιος γιατι τον αναγνώρισα όταν πηγα να π'αρω καζανάκι για τη τουαλέτα.

3. "Κινέζος", μαγαζί με ταμπέλα έξω, δε θυμαμαι τι εγραφε η ταμπελα αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν εγραφε Κινεζος.. Το Κινεζος ηταν το παρατσουκλι του αφεντικου, αλλα η φατσα του δεν ειχε καμια σχεση με κινεζο. Καπνιζε συνεχεια και τα βραδυα κουβαλουσε αυτες τις παρακμιακες γυναικες που σας ελεγα. Το μαγαζι τεραστια υπογα εκατονταδων τετραγωνικών, με ημιφως σχεδον σκοταδι, τετοιο σκοταδι που κουτουλουσες στις κολωνες, 2 φλιπερς, καμια 10αριά arcades και 2 μπιλιαρδα καραμπόλα. Για να κατεβεις στην υπόγα, κατεβαινες απο μια μεταλλικη στριφτη σκάλα.

4. "Κρόνος". Ο ορισμός του κυριλέ ουφάδικου! Ταμπέλα κομπλέ εξωτερικά, τζαμαρία μεγάλη. Καθαριότητα, άλλαγμα τα τασάκια, μουσική γαμάτη ροκ της εποχής, όλοι οι μαθητές φύτουλες και μη, των γυρω Λυκειων και Γυμνασίων περνουσαν να ακουμπησουν τον όβολόν τους εκει. Έφερνε πρώτος τα καινουργια arcades. Εκει πρωτοειδα το crazy climber με τους 2 μοχλούς.

Υπήρχε και ενα σαντουϊτσαδικο που το λέγανε Smile και είχε τρία arcades πριν τις τουαλέτες σε μια εσοχή του μαγαζιού που δεν φαινόταν απο εξω. Ειχε το Pac Man, το Satan Of Saturn και το Defender. Αυτό το ξέραμε μόνο οι πιτσιρικαδες της πιάτσας και είμασταν προσεχτικοί, γιατί το αφεντικό τα είχε "χαλάσει"με την ασφάλεια και αυτοι του τα σπάγανε με ντου που κανανε και τρομοκρατουσαν εμάς τους πιτσιρικαδες, παίρνοντας τα ονοματα μας και λέγοντας "θα ειδοποιησουμε τους μπαμπαδες σας¨.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,689
Πάντως ρε φιλαράκι, παραδέχομαι χωριό!
Και τα γκομενάκια σας με τα πέτσινα είχατε, και τις 40άρες σας με τα κολλητά, και φουλ στα ηλεκτρονικά... Απ' όλα είχατε!

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,139
Και τα γκομενάκια σας με τα πέτσινα είχατε, και τις 40άρες σας με τα κολλητά, και φουλ στα ηλεκτρονικά... Απ' όλα είχατε!
Η θειαρα δεν ηταν στο χωριο αλλα στην διπλανη κωμοπολη το εγραψα και στο αρχικο post αλλα δεν εχεις αδικο σαυτα που λες γιατι οντως ηταν και γαμω το χωριο τοτε.3000 κατοικους ειχε και ειχε μια καφετερια με ηλεκτρονικα μια αλλη πιο παρακμιακη καφετερια που εκανε και σαντουιτς και ειχε και ηλεκτρονικα και το ενα απο τα καφενεια του χωριου ειχε και αυτο 3,4 καμπινες μεσα με το πλεονεκτημα που ειχε ηταν πως καμια απο της 4 που ειχε δεν της ειχαν τα αλλα μαγαζια και αυτο δεν ηταν τυχαιο.Εδεινε κανα σουβλακι στους πιτσιρικαδες και πηγαιναν στα αλλα μαγαζια με χαρτι και στιλο και εγραφαν τα ονοματα απο τα παιχνιδια οποτε αυτος εφερνε αλλα.Πρωτη φορα στη ζωη μου το Xain'd Sleena εκει το επαιξα κανενας αλλος δεν το ειχε.Μια χαρα ηταν τοτε το χωριο τωρα ειναι νεκροταφειο αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι η ζωη.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Τι να πω είναι σαν αυτούς που βρίσκουν τα Φάλκον στα σκουπίδια, εγώ ούτε δίφραγκο δεν βρήκα, όσο για γκομενακια αναγκαστικά να πάω Ιταλία να σπουδάσω για να χορτάσω... εδώ χάλια ήταν Χα Χα.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,361
Άμπράβο!!! Εγώ έχω την εικόνα των καφενείων που δεν έβλεπες καν γυναίκα ανεξαρτήτου ηλικίας (για να μην πω ούτε στο δρόμο)! :p

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,814
@metalcandyman ΧαΧαΧα!! Ο τίτλος είναι όλα τα λεφτά! :lol:

Βασίλη και πάλι τα συγχαρητήρια μου για το θέμα αυτό. Έγραψες!!! :thumbup:

Λοιπόν εγώ που μεγάλωσα στο Πασαλιμάνι θυμάμαι να υπήρχαν κοντά στο σπίτι μου 4 μεγάλα μαγαζιά με ηλεκτρονικά.

Ποιο συγκεκριμένα υπήρχαν τo "Diana", τo "Laser", το "PacMan" και η..."Υπογά" ο Μακριδης Μπιλιάρδα/ηλεκτρονικά (το λέγαμε έτσι στην παρέα επειδή το μαγαζί ήταν σε ένα μεγάλο υπόγειο χώρο).

Η Υπογά υπάρχει ακόμα και συχνάζουν εκεί όλοι οι τότε πιτσιρικάδες! :)

Τα δε Diana ήταν μαγαζί και μεγάλη..."γκομενοπαγιδα" γιατί ήταν ακριβώς στην αρχή της γνωστής *Πασαρέλας..

Το μαγαζί με την κόκκινη τέντα είναι η γνωστή Φοντάνα cafe όπου μας προσκαλεί και στο γνωστό τραγούδι του ο Χρήστος Κυριαζής!
( Πηγή εικόνας : Piraeuspress.gr )

Εκεί στα Diana λοιπόν περα απο εμας τους μαντραχαλέους σύχναζαν και πάρα πολλές γκόμενες...

Κάπου εκεί λοιπόν σύχναζα και εγώ με την παρέα μου..

εμ.. δεν θέλω σχόλια.. συνεχίστε και διαβάστε παρακάτω παρακαλώ πολυ...

Φυσικά απο ότι καταλάβατε και απο την φώτο.. τότε ήμουνα..εμ... ήμασταν θέλω να πω σαν παρέα λίγο... nerdακια.. και πηγαίναμε στα ηλεκτρονικά... όχι φυσικά για τις γκόμενες :D αλλα για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια!

Who cares άλλωστε για αυτές..

Είχαμε πολλα 20ρικα για τα περίπου 30 ηλεκτρονικά!!!

YEAAAAH!!!!!! ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ!!!!! :thumbup::lol:

Κάποια φορα όμως που είχα πάει μόνος μου μετά το σχολείο και καθώς έπαιζα το Toki νιώθω ξαφνικά να μυρίζω λίγο πάρα πέρα ένα άρωμα... γυναικείο άρωμα... μμμ... ηταν.. βανίλια.. κάτι.. δεν ξέρω τι ήταν.. άλλα... όταν εντόπισα απο που ερχόταν... άπλα...:emoji_heart_eyes::emoji_heart_eyes::emoji_heart_eyes::emoji_heart_eyes:ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ:emoji_heart_eyes::emoji_heart_eyes::emoji_heart_eyes::emoji_heart_eyes: το μωρό που έπαιζε tetris και φορούσε αυτό το άρωμα!

Συνέχισα να παίζω το παιχνίδι άλλα το μυαλό μου ήταν σε αυτή την κοπέλα.. είχα ήδη ερωτευτεί:emoji_heart_eyes: αυτή την ύπαρξη... :emoji_heart_eyes:

Ήθελα να της μιλήσω, να την γνωρίσω αλλα..ντρεπόμουν.. να της μιλήσω.. Τι να της πω όμως...

Τελικά αφού είχα χάσει όλες τις ζωές στο Toki και βλέποντας αμήχανα την οθόνη του Game Over σκέφτομαι να πάω να της μιλήσω και να της προτείνω να παίξουμε διπλό στο Tetris.. αυτό ήταν!! Έτσι θα την γνωρίσω.. :thumbup:

Ελα όμως που δεν.. σηκωνόμουν γιατί.. ντρεπόμουν!

Το ξανασκεφτομαι όμως και περνώ το θάρρος..

σηκώνομαι αμέσως και πάω κοντά της σαν το αγγελάκι στο wonderboy και της λέω..

- Γεια! Με λενε Βαγγγγγελη, θθελεις να παίξουμε μαζί tetris ;

Σηκώνει το βλέμμα της σε μένα, με κοιτάει και μου απαντάει..

- Στρίβε απο εδώ χοντρέ.. ξέρεις πιάνου κοπέλα είμαι εγώ ;

Μένω άφωνος για λίγο απο την πικρά :emoji_disappointed_relieved: και την χυλόπιτα..μέχρι που.... :mad: και... :emoji_smiling_imp: της λέω και εγώ...

- Χ@@@@κα για το ποια είσαι σκ@τοφ@τσα!

Μέτα σηκώνομαι και φεύγω απο το μαγαζί!!

Είχα στεναχωρηθεί πολύ και σκεφτόμουν πως αυτή η όμορφη κοπέλα, ήταν τόσο κάκια!

Δεν κράτησε για πολύ η στεναχώρια μου γιατί σκεφτόμουν κάτι άλλο...

Είχα ραντεβού στο σπίτι με το φιλο μου τον Γιώργο Β. για να παίξουμε στην Amigaaaa!!! Την Amiga.. Την μοναδική μου φιλενάδα!! :D

Την επόμενη μέρα το είχα ξεχάσει και τελείως το συμβάν. :)

Όχι για πολύ όμως.....

Την μέρα εκείνη είχα σχολείο και σε ένα απο τα διαλείμματα καθώς είχε χτυπήσει το κουδούνι για να ανεβούμε στις τάξεις βλέπω ένα όχλο να έχει παραμείνει στο προαύλιο του σχολείου για κάποιο λόγο.. Σκέφτομαι τοτε.. Άραγε τι να έχει γίνε και ξανακατεβαίνω κάτω να πάω κοντά για να δω τι συμβαίνει.. Τι το ήθελα!

Πάω κοντά και... ακούω μια φωνή να λέει...

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ! ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ!

Και βλέπω την τύπισσα με έναν απο τους (τότε) μάγκες του Πειραιά (Γ.Χ.) και καμιά 10 άτομα να με κυκλώνουν!! :eek:

Έρχεται ο αρχηγός της παρέας και τότε νταής και μου λεει..

-Εσύ! Εσύ είσαι που.... που έβρισες την κοπέλα μου! Εσύ είσαι κάλος!

(Εδω να πω, ότι λίγο/πολύ αυτοί ήταν τύποι ήταν γνωστοί με όλους και τον γνώριζα και εγώ αυτόν απο τα ηλεκτρονικά)

Αφού βλέπω να ο κύκλος να αρχίζει να κλείνει με έμενα στο κέντρο... του λέω αυθόρμητα..

Μα! Με είπε χοντρό! Εγώ tetris ήθελα να παίξω! (μαζί της.. :unsure: )

Με κοιτάει, τον κοιτάω και εγώ αρχίζουμε να γελάμε.. . :lol: με την γκόμενα να έχει σκυλιασει γιατί περίμενε να τις φάω!

Γυρίζει και της λέει τότε ότι αυτός (εγώ δηλαδή) είναι φίλος και δεν προκύπτει να τον πειράξω γιατί είναι και κάλο παιδί!

Το απόγευμα, της λέει.. πάμε όλοι μαζί για tetris και ηλεκτρονικά!

Κάπου εκεί ο όχλος σπάει γιατί κάποιος καθηγητής ήρθε κοντά και φύγαμε όλοι ξαφνικά..

Τελικά με την κοπέλα αυτή γίναμε φίλοι, παίζαμε μαζί στα ηλεκτρονικά, (συνέχισε να μου αρέσει αλλα μέχρι εκεί) και τελικά δεν ήταν κακιά απλα της κανανε συνεχεια 'καμακι'.

Την κοπέλα αυτή την βλέπω ακόμα στο Πασαλιμάνι, έχει τώρα πια οικογένεια, παιδιά και οποτε την βλεπω της πεταω την ατακα...

Θελεις να παιξουμε Tetris!! και μας πιάνουν τα γέλια!! Πολλές φορες και τα δάκρυα.. μιας και τοτε ήμασταν... παιδιά!!!

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

*Πασαρέλα λένε τον δρόμο που πήρε το όνομα του από τις ώρες που κάθονταν σε κάποια από τις ονομαστές του καφετέριες. Πασαρέλα τον λένε γιατί κάθε λίγο διέκοπταν την αγόρευση τους κατά του Βαρδινογιάννη «που δεν μας αφήνει να πάρουμε πρωτάθλημα», για να αναφωνήσουν, «πσσσσς κοίτα αυτό το γκομενάκι που περνάει!» Ώρες λοιπόν στου «Παπασπύρου» ενώ πιο δίπλα στο «Finn», κάθονταν οι υπόλοιπες γηραιές αλήτρες της πόλης. Όλοι οι πρώην πολίστες και ιστιοπλόοι. Εκεί που οι Εθνικοί ήταν περίπου όσοι και οι Ολυμπιακοί και οι μάχη για την επικράτηση στην πόλη δεν είχε τέλος.
Πηγή: www.lifo.gr

Tales from the Crypt - O Πειραιάς τότε.. : https://www.lifo.gr/team/fantastic80s/27636

Last edited:

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,139
@metalcandyman ΧαΧαΧα!! Ο τίτλος είναι όλα τα λεφτά! :lol:

Βασίλη και πάλι τα συγχαρητήρια μου για το θέμα αυτό. Έγραψες!!! :thumbup:

Λοιπόν εγώ που μεγάλωσα στο Πασαλιμάνι θυμάμαι να υπήρχαν κοντά στο σπίτι μου 4 μεγάλα μαγαζιά με ηλεκτρονικά.

Ποιο συγκεκριμένα υπήρχαν τo "Diana", τo "Laser", το "PacMan" και η..."Υπογά" ο Μακριδης Μπιλιάρδα/ηλεκτρονικά (το λέγαμε έτσι στην παρέα επειδή το μαγαζί ήταν σε ένα μεγάλο υπόγειο χώρο).

Η Υπογά υπάρχει ακόμα και συχνάζουν εκεί όλοι οι τότε πιτσιρικάδες! :)

Τα δε Diana ήταν μαγαζί και μεγάλη..."γκομενοπαγιδα" γιατί ήταν ακριβώς στην αρχή της γνωστής *Πασαρέλας..

Το μαγαζί με την κόκκινη τέντα είναι η γνωστή Φοντάνα cafe όπου μας προσκαλεί και στο γνωστό τραγούδι του ο Χρήστος Κυριαζής!
( Πηγή εικόνας : Piraeuspress.gr )

Εκεί στα Diana λοιπόν περα απο εμας τους μαντραχαλέους σύχναζαν και πάρα πολλές γκόμενες...

Κάπου εκεί λοιπόν σύχναζα και εγώ με την παρέα μου..

εμ.. δεν θέλω σχόλια.. συνεχίστε και διαβάστε παρακάτω παρακαλώ πολυ...

Φυσικά απο ότι καταλάβατε και απο την φώτο.. τότε ήμουνα..εμ... ήμασταν θέλω να πω σαν παρέα λίγο... nerdακια.. και πηγαίναμε στα ηλεκτρονικά... όχι φυσικά για τις γκόμενες :D αλλα για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια!

Who cares άλλωστε για αυτές..

Είχαμε πολλα 20ρικα για τα περίπου 30 ηλεκτρονικά!!!

YEAAAAH!!!!!! ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ!!!!! :thumbup::lol:

Κάποια φορα όμως που είχα πάει μόνος μου μετά το σχολείο και καθώς έπαιζα το Toki νιώθω ξαφνικά να μυρίζω λίγο πάρα πέρα ένα άρωμα... γυναικείο άρωμα... μμμ... ηταν.. βανίλια.. κάτι.. δεν ξέρω τι ήταν.. άλλα... όταν εντόπισα απο που ερχόταν... άπλα...:emoji_heart_eyes::emoji_heart_eyes::emoji_heart_eyes::emoji_heart_eyes:ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ:emoji_heart_eyes::emoji_heart_eyes::emoji_heart_eyes::emoji_heart_eyes: το μωρό που έπαιζε tetris και φορούσε αυτό το άρωμα!

Συνέχισα να παίζω το παιχνίδι άλλα το μυαλό μου ήταν σε αυτή την κοπέλα.. είχα ήδη ερωτευτεί:emoji_heart_eyes: αυτή την ύπαρξη... :emoji_heart_eyes:

Ήθελα να της μιλήσω, να την γνωρίσω αλλα..ντρεπόμουν.. να της μιλήσω.. Τι να της πω όμως...

Τελικά αφού είχα χάσει όλες τις ζωές στο Toki και βλέποντας αμήχανα την οθόνη του Game Over σκέφτομαι να πάω να της μιλήσω και να της προτείνω να παίξουμε διπλό στο Tetris.. αυτό ήταν!! Έτσι θα την γνωρίσω.. :thumbup:

Ελα όμως που δεν.. σηκωνόμουν γιατί.. ντρεπόμουν!

Το ξανασκεφτομαι όμως και περνώ το θάρρος..

σηκώνομαι αμέσως και πάω κοντά της σαν το αγγελάκι στο wonderboy και της λέω..

- Γεια! Με λενε Βαγγγγγελη, θθελεις να παίξουμε μαζί tetris ;

Σηκώνει το βλέμμα της σε μένα, με κοιτάει και μου απαντάει..

- Στρίβε απο εδώ χοντρέ.. ξέρεις πιάνου κοπέλα είμαι εγώ ;

Μένω άφωνος για λίγο απο την πικρά :emoji_disappointed_relieved: και την χυλόπιτα..μέχρι που.... :mad: και... :emoji_smiling_imp: της λέω και εγώ...

- Χ@@@@κα για το ποια είσαι σκ@τοφ@τσα!

Μέτα σηκώνομαι και φεύγω απο το μαγαζί!!

Είχα στεναχωρηθεί πολύ και σκεφτόμουν πως αυτή η όμορφη κοπέλα, ήταν τόσο κάκια!

Δεν κράτησε για πολύ η στεναχώρια μου γιατί σκεφτόμουν κάτι άλλο...

Είχα ραντεβού στο σπίτι με το φιλο μου τον Γιώργο Β. για να παίξουμε στην Amigaaaa!!! Την Amiga.. Την μοναδική μου φιλενάδα!! :D

Την επόμενη μέρα το είχα ξεχάσει και τελείως το συμβάν. :)

Όχι για πολύ όμως.....

Την μέρα εκείνη είχα σχολείο και σε ένα απο τα διαλείμματα καθώς είχε χτυπήσει το κουδούνι για να ανεβούμε στις τάξεις βλέπω ένα όχλο να έχει παραμείνει στο προαύλιο του σχολείου για κάποιο λόγο.. Σκέφτομαι τοτε.. Άραγε τι να έχει γίνε και ξανακατεβαίνω κάτω να πάω κοντά για να δω τι συμβαίνει.. Τι το ήθελα!

Και βλέπω την τύπισσα με έναν απο τους (τότε) μάγκες του Πειραιά (Γ.Χ.) και καμιά 10 άτομα να με κυκλώνουν!! :eek:

(Εδω να πω, ότι λίγο/πολύ αυτοί ήταν τύποι ήταν γνωστοί με όλους και τον γνώριζα και εγώ αυτόν απο τα ηλεκτρονικά)

Αφού βλέπω να ο κύκλος να αρχίζει να κλείνει με έμενα στο κέντρο... του λέω αυθόρμητα..

Μα! Με είπε χοντρό! Εγώ tetris ήθελα να παίξω! (μαζί της.. :unsure: )

Με κοιτάει, τον κοιτάω και εγώ αρχίζουμε να γελάμε.. . :lol: με την γκόμενα να έχει σκυλιασει γιατί περίμενε να τις φάω!

Γυρίζει και της λέει τότε ότι αυτός (εγώ δηλαδή) είναι φίλος και δεν προκύπτει να τον πειράξω γιατί είναι και κάλο παιδί!

Κάπου εκεί ο όχλος σπάει γιατί κάποιος καθηγητής ήρθε κοντά και φύγαμε όλοι ξαφνικά..

Τελικά με την κοπέλα αυτή γίναμε φίλοι, παίζαμε μαζί στα ηλεκτρονικά, (συνέχισε να μου αρέσει αλλα μέχρι εκεί) και τελικά δεν ήταν κακιά απλα της κανανε συνεχεια 'καμακι'.

Την κοπέλα αυτή την βλέπω ακόμα στο Πασαλιμάνι, έχει τώρα πια οικογένεια, παιδιά και οποτε την βλεπω της πεταω την ατακα...

Θελεις να παιξουμε Tetris!! και μας πιάνουν τα γέλια!! Πολλές φορες και τα δάκρυα.. μιας και τοτε ήμασταν... παιδιά!!!

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

*Πασαρέλα λένε τον δρόμο που πήρε το όνομα του από τις ώρες που κάθονταν σε κάποια από τις ονομαστές του καφετέριες. Πασαρέλα τον λένε γιατί κάθε λίγο διέκοπταν την αγόρευση τους κατά του Βαρδινογιάννη «που δεν μας αφήνει να πάρουμε πρωτάθλημα», για να αναφωνήσουν, «πσσσσς κοίτα αυτό το γκομενάκι που περνάει!» Ώρες λοιπόν στου «Παπασπύρου» ενώ πιο δίπλα στο «Finn», κάθονταν οι υπόλοιπες γηραιές αλήτρες της πόλης. Όλοι οι πρώην πολίστες και ιστιοπλόοι. Εκεί που οι Εθνικοί ήταν περίπου όσοι και οι Ολυμπιακοί και οι μάχη για την επικράτηση στην πόλη δεν είχε τέλος. Πηγή: www.lifo.gr
Mπραβο για το post ρε μαγκα καταθεση ψυχης πραγματικα:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,689
Μακρίδης ρε φίλε... Πόσα μου θύμισες τώρα!
Εκεί θαύμαζα τους τοπικούς "θεούς" του μπιλιάρδου μέχρι (με τη μεσολάβηση φίλου) να μου επιτρέψουν να παίζω μαζί τους και να με διδάξουν!

Είχε και εκείνο το HAMBO από πάνω... Ή μήπως ήταν LEBEL και δεν θυμάμαι καλά...

Αχχχχχχχχ.........

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,814
Τώρα τα συζητάμε... Εδώ..

Χαιρετισμούς από το μαγαζί.. :D

18420

18421

Μόλις ήρθα για μπιλιάρδο με ένα φίλο.

Καιρός να ξαναθυμηθεις και εσύ τα παλιά...;)

Το μαγαζί είναι ότι πρέπει για ρετρομάζωξη, μπιλιάρδο, ping-pong και έχει και ίντερνετ καφέ!

Αν θέλετε κάποια στιγμή κανονίζουμε κάποιο ρετρό καφέ εδώ. :)

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,541
Εγώ πάλι είχα μπουχτίσει από θηλυκές παρουσίες γύρω μου. Στην Περαία που παραθερίζαμε μέχρι Λύκειο, η παρέα μας ήταν 4 αγόρια και με τις αδερφές και ξαδέρφες μας φτάναμε >20 κορίτσια. Εμείς ως άντρηδες έπρεπε να μεριμνούμε ώστε να πηγαίνουμε το "χαρέμι" να διασκεδάζει ασφαλώς και να το επιστρέφουμε στο σπίτι και πάλι με ασφάλεια. Μάλλον χαλάστρα μου κάνανε γιατί με το που έμπαινε άγνωστη και αρκετά ενδιαφέρουσα παρουσία, μου την πέφτανε επίτηδες και με εκνευρίζανε. Άσε που δεν μου αφήνανε λεπτό για να σκεφτώ και έχανα τα κανονάκια μου σαν να μην υπήρχε αύριο.

Τίποτα...Το πάθημα μου έγινε μάθημα και από τότε (το έχω παιδικό απωθημένο) όποτε θέλω να ασχοληθώ με κάποιο game στα σοβαρά, πρέπει να εκκενώσω το δωμάτιο κυρίως από γυναικείες παρουσίες. Lucky me έχω δυο γιους με υψηλά ενδιαφέροντα για τον κόσμο της τεχνολογίας και της ψηφιακής διασκέδασης (!) Την σύζυγο, ας πούμε, την έχω εξόριστη (τρόπος του λέγειν! Χα!Χα!Χα!) σε άλλο όροφο, με TV και σειρές, με εμένα να έχω καβαντζώσει το υπόγειο και να έχω επεκταθεί από άκρη σε άκρη...χειρότερα από μύκητα σε υγρασία! Χα!Χα!Χα!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,689
Τώρα τα συζητάμε... Εδώ..

Χαιρετισμούς από το μαγαζί.. :D

View attachment 18420

View attachment 18421

Μόλις ήρθα για μπιλιάρδο με ένα φίλο.

Καιρός να ξαναθυμηθεις και εσύ τα παλιά...;)

Το μαγαζί είναι ότι πρέπει για ρετρομάζωξη, μπιλιάρδο, ping-pong και έχει και ίντερνετ καφέ!

Αν θέλετε κάποια στιγμή κανονίζουμε κάποιο ρετρό καφέ εδώ. :)
Πω ρε φίλε... Αναμνήσεις τρελές...
Εντελώς άλλος χώρος βέβαια τώρα πια. Τότε ήταν σκέτα ντουβάρια, "υπόγα" βγαλμένη από ταινίες... Έχω πολλά χρόνια να πάω, έχω μετακομίσει από Κερατσίνι. Άλλαξαν και οι ρυθμοί...

"Μέσα" για ένα καφεδάκι εκεί! Από Οκτώβρη πλέον όμως...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,361
White Musk, αδερφέ! Άσε, κανείς μας δε μπορούσε να του αντισταθεί!
Νομίζω ότι το body shop το λανσάρισε!

Βαγγέλη...μου έπεσαν τα πιρούνια! Αμάααααν!!!

Ούφφφφ!!! Ευτυχώς, έπεσες σε gamer!
Τέτοιο γύρισμα της παρτίδας δεν έχει ξαναυπάρξει!

Ibra

Retro Starter
Reaction score
166
Παίδες εγώ πραγματικά δεν θυμάμαι ούτε μια κοπέλα σε εκείνο το περιβάλλον. 10 άτομα πάνω από καμπίνα mortal combat και μας έδειχνε το μυστικό fatality του raiden. Τι άλλο να κοιτάξεις δήλ. ΕΛΕΟΣ

AEON

Tech Admin
Staff member
Reaction score
300
Δεκαετία 80 θεές ξένες τουρίστριες (μιλφάρες, πιτσιρίκες, όλα τα καλά του Θεού) στα arcade rooms των πλοίων της διαδρομής Ραφήνα - Άνδρος. Ένα από τα υψηλά κίνητρα να αγαπήσει κανείς το άθλημα.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,453
LEBEL ήταν, τα HAMBO στο δημαρχείο.
Τα Diana ήταν ωραία όταν ήταν σκοτεινά και βάραγε τέκνο, μετά τα έκαναν μαγαζί...
Απέναντι από τα LEBEL είχε μια ταβέρνα που στη πινακίδα είχε:
Σουβλάκι, κοντοσούβλι, παιδάκια ( ναι όπως το γράφω)
Κάθε Σάββατο μάζευα τη παρέα και τον κράζαμε:

Ρεεεε, ψήνεις παιδάκιααααα???

Μας κυνηγούσε.

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,814
LEBEL ήταν, τα HAMBO στο δημαρχείο.
Τα Diana ήταν ωραία όταν ήταν σκοτεινά και βάραγε τέκνο, μετά τα έκαναν μαγαζί...
Απέναντι από τα LEBEL είχε μια ταβέρνα που στη πινακίδα είχε:
Σουβλάκι, κοντοσούβλι, παιδάκια ( ναι όπως το γράφω)
Κάθε Σάββατο μάζευα τη παρέα και τον κράζαμε:

Ρεεεε, ψήνεις παιδάκιααααα???

Μας κυνηγούσε.
Σε πληροφορώ ότι η ταβέρνα αυτή είχε θρέψει όλο το ΥΕΝ που ήταν ακριβώς στην απέναντι μεριά!

Υπήρχε εκεί απο την δεκαετία 70 και είχαν καθίσει εκεί πολλοί υπουργοί αλλα και ξακουστοι εφοπλιστές απο την χρυσή εποχή της ναυτιλίας (μιλάω για πριν την κρίση.. Εποχή που οι εφοπλιστές ήταν και πλοιοκτήτες και τα παπόρια τους τα "έκτιζαν" στα ναυπηγεία του εξωτερικού μόνοι τους χωρίς χρηματοδότες και δάνεια).

Έβλεπες πολύ αριστοκρατία στο Πασαλιμάνι!

Μετά ήρθε η κρίση στη ναυτιλία , το ευρώ.. η κατρακύλα παντού.. Κλείσανε τα οικογενειακά μαγαζιά το ένα μετά το άλλο και το Πασαλιμάνι πέθανε και δεν θύμιζε τίποτα απο τον παλιό καιρό!

Η Παρακμή ήταν παντού! Έμειναν μόνο τα απομεινάρια απο τις βρώμικες ταμπέλες των μαγαζιών να μας θυμίζουν εκείνες τις καλές εποχές και η πίκρα απο τα κολλημένα χαρτάκια "Πωλείται" και "Ενοικιάζεται".

Έφυγε και το ΥΕΝ απο εκεί (τώρα είναι μια υπηρεσία του εκεί) και έκλεισε σιγά σιγά και η ταβέρνα αυτή που λες...

Στα τελευταία χρόνια πριν κλείσει και η ταβέρνα (κάπου 2004 αν θυμάμαι καλά) είχα δει μέχρι και τον Δημοσθένη Λιακοπουλο εκεί! :D

Ε ρε πως πέρασαν τα χρονια και τα αλλαξαν (διέλυσαν) όλα...

Last edited:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,453
Ε τι περίμενες.
ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΟΚΤΟΝΟΣ !

Δεν ξέρω τι έγινε στην υψηλή κοινωνία, ξέρω όμως γιατί έκλεισε το Πέραμα.
Αυτό όμως δεν είναι συζήτηση για εδώ.