Δημιουργία Arcace Ταμπλό Για Το Mame Με Πληκτρολόγιο.

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
641
Πρόσφατα πήρα ένα ταμπλό. Ξεκίνησα λοιπον να φτιάξω το δικό μου Mame Arcade PC .

19799

Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνω ήταν να βρω ένα πληκτρολόγιο που θα χρησιμοποιηθεί σαν “δωρητής οργάνων” για το project… γιατι δωρητής οργάνων? θα καταλάβετε στην πορεία…

Το “όργανο” λοιπον που θα χρειαστούμε από τον δωρητή είναι το μικρό πλακετάκι που βρίσκεται στα σπλάχνα του.

19800

Πάνω σε αυτό πρέπει να βρούμε τις επαφές που οδηγούν στις μεμβράνες του πληκτρολογίου…. κατόπιν πρεπει να ακολουθήσουμε με προσοχή και πολύ σχολαστικά, τις γραμμές που περνάνε από τα πλήκτρα έτσι ώστε να δούμε ποια γραμμή περνάει από ποιο πλήκτρο και ποια είναι η επαφή του στην πλακέτα (αυτό πρέπει να γίνει και στην πάνω και στην κάτω μεμβράνη).

19801

Το αποτέλεσμα θα είναι να βρούμε τις επαφές που κάθε πλήκτρο κλείνει κύκλωμα με το πλακετάκι και φυσικά αυτό το σημειώνουμε σε χαρτί (ή όπως έκανα εγω ).

19802

Επόμενη κίνηση είναι να αφαιρέσουμε με προσοχή το γραφίτη από τις επαφές στην πλακέτα. Aφού το κάνουμε αυτό να περάσουμε σε αυτές (και με χαμηλή θερμοκρασία) κόλληση πάνω τους για να τις προετοιμάσουμε για την συγκόλληση με τα καλώδια.

19804

Αφού γίνει και αυτό πραγματοποιούμε τις κολλήσεις με τα καλώδια που θα χρησιμοποιηθούν από εμάς σαν γραμμές προς το ταμπλό (καλό θα είναι να σημειώσουμε που καλώδια καταλήγει σε κάθε επαφή για να μην είμαστε συνέχεια σε διαδικασία ψαξίματος .

19805

Επόμενη κίνηση μου ήταν να “ξηλώσω” όλη την παλιά καλωδίωση από ταμπλό που έτσι και αλλιώς ήταν για το κύκλωμα στην arcade καμπίνα που βρισκόταν πριν έρθει στα χέρια μου.

19806

Μετά από αυτό έβαλα την πλακέτα στο ταμπλό και έδωσα κάθε επαφή σε κάθε διακόπτη του ταμπλό σύμφωνα με το τι πλήκτρο θέλω να οδηγήσω και τι να κάνει…

19807

Aν δεν θέλετε να αλλάξετε τα default πλήκτρα του Mame αυτά είναι τα παρακάτω:

Player 1:
Up – Up Arrow
Down – Down Arrow
Left – Left Arrow
Right – Right Arrow
Button 1 – Left Control
Button 2 – Left Alt
Button 3 – Spacebar
Button 4 – Left Shift
Start – 1
Coin – 5

Player 2:
Up – R
Down – F
Left – D
Right – G
Button 1 – A
Button 2 – S
Button 3 – Q
Button 4 – W
Start – 2
Coin – 6

(Στην δική μου περίπτωση γιατι κάθε πληκτρολόγιο έχει τις δικές του επαφές το να οδηγήσω Π.Χ το Spacebar στο fire 3 του παίχτη 1 έπρεπε στον ανάλογο διακόπτη του ταμπλό να στείλω τα καλώδια από τις επαφές 13 και 23)

Μετά λοιπόν και την περάτωση αυτής της διαδικασία και αν όλα έχουν πάει καλά και δεν κάνατε λάθος πρίν στην εύρεση των επαφών (για αυτό είπα στην αρχή προσεκτικά και σχολαστικά) έχετε στα χέρια σας ένα λειτουργικότατο ταμπλό/πληκτρολόγιο για το Mame Arcade PC σας!!!

Τώρα ποιο πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσετε για front end στον δικό σας υπολογιστή αυτό θα το επιλέξετε μόνοι σας και θα είναι αυτό που αρέσει περισσότερο σε εσάς και ικανοποιεί τις ανάγκες σας… Προσωπικά δοκίμασα και έμεινα ευχαριστημένος από τα Hyperspin, Maxiumus Arcade, και MaLa.

Πάντως όποιο πρόγραμμα front end και να χρησιμοποιήσετε το αποτέλεσμα θα είναι απλά εκπληκτικό…!!!

19809

Καλό Arcade Gaming!!!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Ωραίος! Έξυπνη ιδέα να χρησιμοποιήσεις την πλακέτα απο το keyboard!! Γλυτώνεις το re-mapping!!!!

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,280
Αλλιώς αγοράζεις έναν ενκοντερ και ξενωταρεις

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Πρόσφατα πήρα ένα ταμπλό. Ξεκίνησα λοιπον να φτιάξω το δικό μου Mame Arcade PC .

View attachment 19799

Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνω ήταν να βρω ένα πληκτρολόγιο που θα χρησιμοποιηθεί σαν “δωρητής οργάνων” για το project… γιατι δωρητής οργάνων? θα καταλάβετε στην πορεία…

Το “όργανο” λοιπον που θα χρειαστούμε από τον δωρητή είναι το μικρό πλακετάκι που βρίσκεται στα σπλάχνα του.

View attachment 19800

Πάνω σε αυτό πρέπει να βρούμε τις επαφές που οδηγούν στις μεμβράνες του πληκτρολογίου…. κατόπιν πρεπει να ακολουθήσουμε με προσοχή και πολύ σχολαστικά, τις γραμμές που περνάνε από τα πλήκτρα έτσι ώστε να δούμε ποια γραμμή περνάει από ποιο πλήκτρο και ποια είναι η επαφή του στην πλακέτα (αυτό πρέπει να γίνει και στην πάνω και στην κάτω μεμβράνη).

View attachment 19801

Το αποτέλεσμα θα είναι να βρούμε τις επαφές που κάθε πλήκτρο κλείνει κύκλωμα με το πλακετάκι και φυσικά αυτό το σημειώνουμε σε χαρτί (ή όπως έκανα εγω ).

View attachment 19802

Επόμενη κίνηση είναι να αφαιρέσουμε με προσοχή το γραφίτη από τις επαφές στην πλακέτα. Aφού το κάνουμε αυτό να περάσουμε σε αυτές (και με χαμηλή θερμοκρασία) κόλληση πάνω τους για να τις προετοιμάσουμε για την συγκόλληση με τα καλώδια.

View attachment 19804

Αφού γίνει και αυτό πραγματοποιούμε τις κολλήσεις με τα καλώδια που θα χρησιμοποιηθούν από εμάς σαν γραμμές προς το ταμπλό (καλό θα είναι να σημειώσουμε που καλώδια καταλήγει σε κάθε επαφή για να μην είμαστε συνέχεια σε διαδικασία ψαξίματος .

View attachment 19805

Επόμενη κίνηση μου ήταν να “ξηλώσω” όλη την παλιά καλωδίωση από ταμπλό που έτσι και αλλιώς ήταν για το κύκλωμα στην arcade καμπίνα που βρισκόταν πριν έρθει στα χέρια μου.

View attachment 19806

Μετά από αυτό έβαλα την πλακέτα στο ταμπλό και έδωσα κάθε επαφή σε κάθε διακόπτη του ταμπλό σύμφωνα με το τι πλήκτρο θέλω να οδηγήσω και τι να κάνει…

View attachment 19807

Aν δεν θέλετε να αλλάξετε τα default πλήκτρα του Mame αυτά είναι τα παρακάτω:

Player 1:
Up – Up Arrow
Down – Down Arrow
Left – Left Arrow
Right – Right Arrow
Button 1 – Left Control
Button 2 – Left Alt
Button 3 – Spacebar
Button 4 – Left Shift
Start – 1
Coin – 5

Player 2:
Up – R
Down – F
Left – D
Right – G
Button 1 – A
Button 2 – S
Button 3 – Q
Button 4 – W
Start – 2
Coin – 6

(Στην δική μου περίπτωση γιατι κάθε πληκτρολόγιο έχει τις δικές του επαφές το να οδηγήσω Π.Χ το Spacebar στο fire 3 του παίχτη 1 έπρεπε στον ανάλογο διακόπτη του ταμπλό να στείλω τα καλώδια από τις επαφές 13 και 23)

Μετά λοιπόν και την περάτωση αυτής της διαδικασία και αν όλα έχουν πάει καλά και δεν κάνατε λάθος πρίν στην εύρεση των επαφών (για αυτό είπα στην αρχή προσεκτικά και σχολαστικά) έχετε στα χέρια σας ένα λειτουργικότατο ταμπλό/πληκτρολόγιο για το Mame Arcade PC σας!!!

Τώρα ποιο πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσετε για front end στον δικό σας υπολογιστή αυτό θα το επιλέξετε μόνοι σας και θα είναι αυτό που αρέσει περισσότερο σε εσάς και ικανοποιεί τις ανάγκες σας… Προσωπικά δοκίμασα και έμεινα ευχαριστημένος από τα Hyperspin, Maxiumus Arcade, και MaLa.

Πάντως όποιο πρόγραμμα front end και να χρησιμοποιήσετε το αποτέλεσμα θα είναι απλά εκπληκτικό…!!!

View attachment 19809

Καλό Arcade Gaming!!!
Φιλαρακι πολυ καλη η δουλεια σου και παντα θαυμαζω ατομα που εχουν της γνωσεις να φτιαχνουν τετοια πραγματα που μπορει γιαυτους να ειναι απλα αλλα για αλλους οπως εγω που δεν εχω ιδεα για κολλησεις,συνδεσεις και ολα αυτα να μοιαζουν πυρηνικη φυσικη.

Μια μικρη παρατηρηση εχω να κανω μονο.Το ταμπλο σου ειναι γυρισμενο αναποδα γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να ηταν ετσι πανω στην καμπινα με αυτη την εντελως αβολη διαταξη των κουμπιων αλλα και με τα ασπρα κουμπια κατω απο τους μοχλους.Μιλαμε αν αυτη η καμπινα υπηρχε σε μαγαζι και το ταμπλο ηταν ετσι οπως το βλεπω ο ιδιοκτητης πρεπει να ηταν για πολλες μπουνιες.Λογικα δεν θα σε βολευαν οι μοχλοι αριστερα οποτε το γυρισες αναποδα ωστε οι μοχλοι να πανε δεξια και να κανεις την δουλεια σου χωρις να σε νοιαζει η διαταξη των κουμπιων.Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να παιξει καποιος ανετα με αυτους τους αθλιους μακροστενους μοχλους.Μιλαμε αν το ειχα εγω αυτο το ταμπλο με τα δοντια θα τους ξυλωνα και θα τους πετουσα βαζοντας φυσικα τους κλασσικους στρογγυλους:emoji_metal::emoji_metal::emoji_metal::emoji_metal::emoji_metal::emoji_metal::emoji_metal:

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
641
Καλέ μου φίλε!!!!
Σωστά λες πως είναι ανάποδα αλλά είναι επιλογή μου να το βάλω έτσι γιατί εγώ είμαι old school... εμείς τότε είχαμε τους μοχλούς στο δεξί χέρι και τα πλήκτρα στο αριστερό... αργότερα όταν άρχισε να βγαίνει η άλλη διάταξη απλά σταύρωνα τα χέρια...
το άσπρο κουμπί κάτω είναι η επιλογή παίχτη και πίστεψε με δεν ενοχλεί... γενικά όλα με βόλεψαν...!!! και όπως είπε και ο κόμης... είναι άλλο επίπεδο να έχεις το arcade στο σπίτι σου.... ειλικρινά από την μια χαίρομαι από την άλλη ζηλεύω καποια παιδιά που έχουν την δυνατότητα να έχουν το ίδιο μέσα σε κανονική καμπίνα στο σπίτι τους... αααα βρε τυχεροί...!!!!!

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Καλέ μου φίλε!!!!
Σωστά λες πως είναι ανάποδα αλλά είναι επιλογή μου να το βάλω έτσι γιατί εγώ είμαι old school... εμείς τότε είχαμε τους μοχλούς στο δεξί χέρι και τα πλήκτρα στο αριστερό... αργότερα όταν άρχισε να βγαίνει η άλλη διάταξη απλά σταύρωνα τα χέρια...
το άσπρο κουμπί κάτω είναι η επιλογή παίχτη και πίστεψε με δεν ενοχλεί... γενικά όλα με βόλεψαν...!!! και όπως είπε και ο κόμης... είναι άλλο επίπεδο να έχεις το arcade στο σπίτι σου.... ειλικρινά από την μια χαίρομαι από την άλλη ζηλεύω καποια παιδιά που έχουν την δυνατότητα να έχουν το ίδιο μέσα σε κανονική καμπίνα στο σπίτι τους... αααα βρε τυχεροί...!!!!!
Ναι αυτο ειπα και γω πως σιγουρα ειναι επιλογη σου και το καταλαβα απλα και μονο απο την διαταξη των κουμπιων.Οσο για το old school που λες φιλος εδω να σε διορθωσω λιγο γιατι old school ειναι ο μοχλος αριστερα και τα κουμπια δεξια οπως μας ηρθαν απο την μαμα ιαπωνια ο μοχλος δεξια και τα κουμπια αριστερα ειναι πατεντα του αλληναρα απο οταν αρχισε να φτιαχνει της καμπινες.Φυσικα κατι παραμυθια της χαλιμας πως ο μοχλος αριστερα ειναι για αριστεροχειρες και αλλα τετοια ωραια ειναι να χαμε να λεγαμε γιατι και γω δεξιοχειρας ειμαι αλλα με τον μοχλο δεξια δεν μπορω να παιξω με τιποτα απο την πρωτη στιγμη που εκατσα σε καμπινα το 1986 και κλασσικα σταυρωνα τα χερια οταν εβρισκα καμπινα με τον μοχλο δεξια.Οπως και να χει παντως καλοπαικτη σου ευχομαι και να το λιωσεις.

phoobar

Retro Starter
Reaction score
7
Η λύση αυτή με πληκτρολογιο έχει το εξης μειονέκτημα. Κάποια πληκτρολογια δεν αναγνωριζουν πάνω από δύο/τρια πλήκτρα ταυτοχρονα πατημένα ή αν η ταχύτητα που πατά κάποιος τα πλήκτρα είναι μεγάλη, δεν "πιάνει" όλα τα πατήματα.

Έτσι, ανάλογα το παιχνίδι και τις απαιτήσεις του παίχτη πχ beat'em up με combos, μπορεί να "χανει" σε αποδοση ή και να μην παίζει σωστά.

Εννοείται οτι είναι μια καλή και φτηνή λύση, αλλά έχει και αυτή τα θεματακια της :)

Last edited: