Δημιουργίες Flash από προσωπική συλλογή μου

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Δυσκολεύτηκα λίγο αλλά βρήκα μια συλλογή από διάφορες παρουσιάσεις και εφαρμογές που προγραμμάτισα και σχεδίασα σε Macromedia Flash. Κάποιες χρησιμοποιήθηκαν σε εργασίες και κάποιες σε portfolios κλπ... Ορισμένα είναι swf όπου μπορείτε να τα τρέξετε με κάποιον swf player και κάποια υπήρχαν μόνο σε exe. Τα περισσότερα τα έχω φτιάξει σε Flash Mx 2004, και εκείνη περίπου τη χρονολογία. Υπάρχουν και ήχοι αλλά είναι εξωτερικοί, οπότε οι περισσότεροι δεν ακούγονται....

arkanoid.swf - μια αποπήρα προγραμματισμού του γνωστού παιχνιδιού με λαθάκια... Σχεδιάστηκαν και άλλες πίστες αλλά δεν μπήκαν στο παιχνίδι...Η μπάλα ξεκινά με spacebar.
computers world - μια εργασία που έκανα σε μια σχολή πληροφορικής, όπου είχαμε μάθημα πολυμέσων. Κάντε unzip και τον φάκελο pics.
Space game - ένα, ας πούμε shoot 'em up....που δεν έχει εξέλιξή. Σκοπός ήταν απλά να φτιαχτεί κάποια βάση....και εκεί έμεινε. Παίζεται με τα βελάκια και spacebar.
Pacman - Μια προσπάθεια να φτιάξω pacman...υπάρχει collision detection αλλά δεν έχει εχθρούς....

Το ξέρω μπορεί να φαίνονται αδιάφορα τώρα πια, αλλά τότε το να συνδυάσεις πολλά πράγματα μαζί, και να τα ελέγξεις ήταν φοβερό. Και για όσους δε γνωρίζουν, το Flash χρησιμοποιούσε object oriented γλώσσα, που έμοιαζε αρκετά με c και java, γιαυτό και το λάτρεψα.

Attachments

Last edited:

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Learn Computers - Αρκετά μεγάλη εργασία, πάλι σε σχολή (2004), με αρκετό υλικό. Προσπάθησα να το κάνω ένα zip αλλά δεν ανεβαίνει στο site. Έχει λεξιλόγιο, κουίζ και ένα παιχνίδι...Μπορείς να κάνεις κλικ στις υπογραμμισμένες λέξεις και σε στέλνει στην αντίστοιχη εξήγηση κλπ. Ίσως να λείπουν τμήματα γιατί δε θυμάμαι την ακριβή δομή τής εργασίας.
Το ανεβάζω κομμάτι κομμάτι. Κάντε unzip όλα στον ίδιο φάκελο και τρέξτε το exe.

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
18675

Intro1

Learn Computers - Αρκετά μεγάλη εργασία, πάλι σε σχολή (2004), με αρκετό υλικό. Προσπάθησα να το κάνω ένα zip αλλά δεν ανεβαίνει στο site. Έχει λεξιλόγιο, κουίζ και ένα παιχνίδι...Μπορείς να κάνεις κλικ στις υπογραμμισμένες λέξεις και σε στέλνει στην αντίστοιχη εξήγηση κλπ. Ίσως να λείπουν τμήματα γιατί δε θυμάμαι την ακριβή δομή τής εργασίας.
Το ανεβάζω κομμάτι κομμάτι. Κάντε unzip όλα στον ίδιο φάκελο και τρέξτε το exe.
Πολύ καλό υλικό που θα μπορούσε κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί ακόμη και σήμερα ως μικρός οδηγός - βοήθημα για ένα παιδί του δημοτικού ή των πρώτων τάξεων του γυμνασίου, για το μάθημα της πληροφορικής. Το συνιστώ ανεπιφύλαχτα, προς δοκιμή για όσους δεν το είδαν ακόμα.

3-2-1 και... το παρακάτω intro καλωσορίζει ολοταχώς τον χρήστη. Το ελαφρό "σπάσιμο" στα καρέ του animation ενισχύει την retro αίσθηση και μας γυρίζει πίσω στον χρόνο νοσταλγικά, τότε που οι κάρτες γραφικών δεν συνοδεύονταν από το απαραίτητο air condition ψύξης ...

18669

Το ταξίδι ξεκινάει, με ένα τεράστιο virtual keyboard (χρειάζεται για εμάς τους πρεσβυωπικούς :) ) να αναλαμβάνει την υποβοήθηση της πλοήγησης μας, στον κόσμο της γνώσης των υπολογιστών

18670

Μάθημα Ιστορίας. Διαλέγουμε την χρονική περίοδο και....Το αγαπημένο μου!

18671

18672

Τα λόγια είναι περιττά! Προχωράμε στο λεξικάκι μας...

18674

Όταν βαρεθούμε το ψάξιμο, υπάρχει το απαραίτητο παιχνίδι quiz που αναλαμβάνει να μας ξεκουράσει, δοκιμάζοντας τις γνώσεις μας στο τι μάθαμε μέχρι τώρα...

18673

Η εφαρμογή σου συμβάδιζε αρμονικά με το multimedia πνεύμα της εποχής, ενώ με λίγο ακόμη "χτένισμα" κι εμπλουτισμό του περιεχομένου (ίσως με μικρά animations .fli ή tiny video) θα μπορούσε να σταθεί και εμπορικά. Πανεύκολο στην χρήση ακόμη και για ένα μικρό παιδί, θα το βοηθήσει τόσο στην πληροφορική όσο και στην εκμάθηση της Αγγλικής γλώσσας. Οι ώρες που δαπανήθηκαν φαίνονται και είναι ανάλογες με το μεράκι και τον ζήλο σου ως σπουδάστρια. Μπράβο Τόνια!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Τα παιχνίδια...

Arkanoid σε απέραντο γαλάζιο, χρώμα που σε γαληνεύει την ψυχή.

18679

Pacman Υπό τους ήχους tribal tune και με κραυγή που όταν χάνεις σου κόβει το αίμα! :)

18680

Space Invaders. Αυτό μοιάζει pretty much completed όσο αφορά τα βασικά και μου άρεσε πολύ!
Τα ευμεγέθη και νταρντάνικα ( :) ) sprites μόνη σου τα σχεδίασες ή είναι ριπαρισμένα από αλλού; Anyway, πολύ καλή λεπτομέρεια και αρκετά καλοσχεδιασμένα. Όμορφη και ζωντανή, και η εισαγωγική σου οθόνη.

18683

18681

Το τέλος είναι αναπόφευκτο νεαρέ μου padawan! :eek::alien::)

18682

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Σε ευχαριστώ πολύ! Έγιναν και άλλες πιο ολοκληρωμένες δουλειές αργότερα, αλλά δεν μπορώ να τις ανεβάσω, γιατί έχω πληρωθεί για αυτές, και ας πάνε κάποια χρόνια από τότε... Τα διαστημόπλοια, αν θυμάμαι καλά, είναι από το corel gallery.
Το Learn1.zip είναι άλλη εκπαιδευτική εφαρμογή ονόματι "Computers' Lab" και πιο πλούσια, αλλά με ίδιο θέμα. Πρέπει να κάνεις unzip το learn1.zip intro1.zip cpu1.zip σε ένα διαφορετικό φάκελο.