Διάσωση Παλιού Αυθεντικού και μη, Software

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Καλημέρα σας και καλή βδομάδα! :)

Πριν από μερικά χρόνια στα πλαίσια καταστροφής ενός μεγάλου αριθμού δισκετών από ένα οργανισμό του Δημοσίου , αποφασίστηκε να τους απαλλάξω εγώ από αυτό το μεγάλο γολγοθά και να........τις πάρω! :D:D

Οι δισκέτες αυτές περιλαμβάνουν αρκετό software αυθεντικό και μη , για παράδειγμα Microsoft Word σε 5,25 δισκέτες.

Είχα στο μυαλό μου από τότε που τις πήρα και μιας και έχω 5,25 δισκέτες στον Amstrad 1512 και του έχω κοτσάρει και Zip Drive να τις περνούσα στα zip δισκάκια και μετά στον κυρίως υπολογιστή έτσι ώστε να κάνω και χρήση του Zip στον 1512.

Το επόμενο πρότζεκτ θα ήταν να φτιάξω ένα website και να τις βάλω μέσα... Έτσι μ'αυτό το τρόπο θα ξεκινήσω και τη φάση web development που ήθελα π΄ν'ασχοληθώ και θα μπορούσε να επωφεληθεί απ'αυτό ή ρετροκοινότητα.

Η ψηφιακή πάντως μεταφορά θα γίνει και υπάρχει και software που είναι Ελληνικό και πρέπει να διαφυλαχτεί όπως και δήποτε.

Επίσης υπάρχουν και δισκέτες από περιοδικά τις οποίες θα περάσω από το αντίστοιχο thread , αν θυμάμαι καλά από το Computer Software...

Και φτάνουμε στο ερώτημα που με βασανίζει και είναι το εξής: Λέτε να με κυνηγήσουν; Να μου σκάσει καμία Microsoft και να βρεθώ στα δικαστήρια και πίσω απ'τα κάγκελα; Τι πιστεύετε εσείς;

Last edited:

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
339
Εξαρτάται απο το πόσο παλιές είναι οι εκδόσεις των συγκεκριμένων προγραμμάτων! πχ βλέπω πως τα Office 95 διατίθενται για download απο πολύ μεγάλα / γνωστά sites όπως το archive.org, major geeks κλπ. Οπότε δεν νομίζω να έχεις θέμα... Απο την άλλη όμως αυτό δεν σημαίνει πως τα πνευματικά δικαιώματα του συγκεκριμένου software είναι 'free' οπότε αν φτιάξεις το site μην το διαφημίζεις κιόλας! :lol:

Σοβαρά τώρα δεν πιστεύω να έχεις θέμα...

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Εξαρτάται απο το πόσο παλιές είναι οι εκδόσεις των συγκεκριμένων προγραμμάτων! πχ βλέπω πως τα Office 95 διατίθενται για download απο πολύ μεγάλα / γνωστά sites όπως το archive.org, major geeks κλπ. Οπότε δεν νομίζω να έχεις θέμα... Απο την άλλη όμως αυτό δεν σημαίνει πως τα πνευματικά δικαιώματα του συγκεκριμένου software είναι 'free' οπότε αν φτιάξεις το site μην το διαφημίζεις κιόλας! :lol:

Σοβαρά τώρα δεν πιστεύω να έχεις θέμα...
Καλά οτι δε θα το διαφημίσω εννοείται , ο σκοπός μου είναι να μάθω εγώ να φτιάχνω sites και εφαρμογές στο web , απλά θέλω και μια ιδέα για για να μάθω γιατί άμα πάρω τα tutorial παραμάσχαλα δε πρόκειται...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Κώστα, καλύτερα είναι να προσέχουμε με κάτι τέτοια, γιατί ο διάLOLος έχει πολλά ποδάρια ;-)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Ξεκίνα με το οτιδήποτε είναι shareware/free/abandonware και όταν φτάσεις στα Microsoft πακέτα το συζητάμε ξανά.

Εδώ πάντως, καλά καλά το DOS δεν είναι free νομίζω. Έτσι δεν είναι ;

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Κώστα, καλύτερα είναι να προσέχουμε με κάτι τέτοια, γιατί ο διάLOLος έχει πολλά ποδάρια ;-)
Ξεκίνα με το οτιδήποτε είναι shareware/free/abandonware και όταν φτάσεις στα Microsoft πακέτα το συζητάμε ξανά.

Εδώ πάντως, καλά καλά το DOS δεν είναι free νομίζω. Έτσι δεν είναι ;
Το ξέρω παιδιά γι'αυτό έκανα και το πόστ για να μου δώσετε και σεις τα φώτα σας μη γίνει καμιά μ@λ@κία και τρέχουμε...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Εκείνο που γνωρίζω είναι ότι η Microsoft διέθεσε τον πηγαίο κώδικα κάποιων αρχικών εκδόσεων DOS και Word γύρω στο 2014 αν είδα και θυμάμαι καλά, αλλά δεν ξέρω με ποιους περιορισμούς

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Αφού κυρίως σε ενδιαφέρει να μάθεις, δεν χρειάζεται να βγάλεις τίποτα δημόσια.
Χρησιμοποίησε ένα free Web Development Environment όπως πχ το WampServer και κάνε όση δουλειά θέλεις άφοβα. Ξεκίνα το project που λες σαν να ήταν σε δημόσια θέα, χωρίς να φοβάσαι μην κάνεις σοβαρά λάθη, και όταν κατασταλλάξεις τότε μπορείς να το μεταφέρεις στον hosting server σου και να το διαθέσεις σε όλους...

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Αφού κυρίως σε ενδιαφέρει να μάθεις, δεν χρειάζεται να βγάλεις τίποτα δημόσια.
Χρησιμοποίησε ένα free Web Development Environment όπως πχ το WampServer και κάνε όση δουλειά θέλεις άφοβα. Ξεκίνα το project που λες σαν να ήταν σε δημόσια θέα, χωρίς να φοβάσαι μην κάνεις σοβαρά λάθη, και όταν κατασταλλάξεις τότε μπορείς να το μεταφέρεις στον hosting server σου και να το διαθέσεις σε όλους...
Καλά έτσι θα ξεκινήσει αλλά έχει και πράγματα τα οποία θα ήταν ωραίο να τα διαθέσω στη κοινότητά μας... :) :)

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
303
Ξεκίνα από τα ελεύθερα (και τις δισκέτες των περιοδικών, τι το κάναμε κοτζάμ thread! Έχεις υλικό και δεν το έχεις ανεβάσει ακόμα?? :eek: :lol:) Κάνε το development σου, ανέβασε το site σου, παίξε να μάθεις ότι θέλεις βάζοντας για αρχή τα ακίνδυνα και βλέπεις.
Πάντως, αν και δεν πιστεύω πως υπάρχει περίπτωση να κυνηγήσουν κανέναν γιατί ανέβασε ξέρω 'γω το dos 3.3 κάπου, τυπικά ΟΛΑ είναι ακόμα copyrighted. Όπως και να 'χει και αφού έχεις και drives πάρε images από τις δισκέτες ανεξαρτήτως αν τελικά θα τις μοιραστείς δημόσια κάποια στιγμή. Κρίμα είναι να πάνε χαμένες και μετά από τόσα χρόνια κάθε μέρα που περνάει αυξάνει τις πιθανότητες αποτυχίας.

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Ξεκίνα από τα ελεύθερα (και τις δισκέτες των περιοδικών, τι το κάναμε κοτζάμ thread! Έχεις υλικό και δεν το έχεις ανεβάσει ακόμα?? :eek: :lol:) Κάνε το development σου, ανέβασε το site σου, παίξε να μάθεις ότι θέλεις βάζοντας για αρχή τα ακίνδυνα και βλέπεις.
Πάντως, αν και δεν πιστεύω πως υπάρχει περίπτωση να κυνηγήσουν κανέναν γιατί ανέβασε ξέρω 'γω το dos 3.3 κάπου, τυπικά ΟΛΑ είναι ακόμα copyrighted. Όπως και να 'χει και αφού έχεις και drives πάρε images από τις δισκέτες ανεξαρτήτως αν τελικά θα τις μοιραστείς δημόσια κάποια στιγμή. Κρίμα είναι να πάνε χαμένες και μετά από τόσα χρόνια κάθε μέρα που περνάει αυξάνει τις πιθανότητες αποτυχίας.

Θα ξεκινήσω απ'το Thread με τα περιοδικά και μετά όλα τ'άλλα όπως το πες! :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Σωστός!!!!