Διάσωση audio κασετών!

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
592

Είμαι πολύ συγκινημένος! Είναι για εμένα μια μεγάλη στιγμή!

Μικρό απόσπασμα (περίπου εννέα λεπτά), από παλαιά, παιδική, παραγωγή, "Το νησί των θησαυρών" Το παρών απόσπασμα ανασύρθηκε μετά πολλών κόπων και βασάνων, από μια παλαιά παιδική μου κασέτα (περίπου 40 χρόνων). Το υπόλοιπο έργο δε διασώζεται. Πρόκειται για παραγωγή εξαιρετικής καλλιτεχνικής αξίας, με γνωστούς ηθοποιούς ( που τυχαίνει να μην έχω ακούσει τίποτα, πουθενά για αυτή, λες και δεν υπήρξε ποτέ!!!). Από την ακρόαση, μπορώ να ξεχωρίσω τουλάχιστον, τον Δάνη Κατρανίδη, καθώς και τον Σπύρο Καλογήρου. Δε διαθέτω την αυθεντική συσκευασία και συνεπώς δε γνωρίζω εταιρία και έτος κυκλοφορίας. Άκουγα αυτή την κασέτα κατά τα παιδικά μου χρόνια, περίπου το 1981-82, συνεπώς υπάρχει η πιθανότητα να έχει παραχθεί, ακόμα και μέσα στη δεκαετία των 70'ς. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, παρακαλώ ας αφήσει ένα σχόλιο! Αν έχετε κάπου στα συρτάρια σας αυτό το μοναδικό "θησαυρό", παρακαλώ ανεβάστε τον! Είναι κρίμα τέτοια καλλιτεχνική δουλειά, να περάσει για πάντα στη λήθη...
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πολλά ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!!
Το άκουσα όλο και έχω πάθει πλάκα...!!!!
μακάρι να υπάρχει συνέχεια!!!!!!!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Δεν ξέρω πόσα μέρη ήταν αυτή η ιστορία. Σίγουρα υπάρχει σε κάποια συλλογή βινυλίου κάπου...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
Αμάν; Αμάν - αμάν;;; :eek:
Τι κεραμίδα ήταν αυτή;
Τι κάνουμε τώρα;
...........
Να το πάρω;
Ναι, αλλά...δεν έχω πικάπ....αλλά προτιμώ να βρω ένα, ώστε να μπορέσω να το διασώσω, αντί να το χάσω (ξανά) για πάντα...
....τι έπαθα....πρέπει να σωθεί!!!

@Pr Dakkar:
Εντάξει, οι ψακτικές δυνάμεις σου έχουν υμνηθεί σε πολλούς τόπους...αλλά λυπήσου μας, ήμαστε λιγάκι ευσυγκίνητοι, μη τα πετάς έτσι απότομα! :eek:
Χμμμ...το mp3 νομίζω δε κατεβαίνει....:|

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πολλά ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!!
Το άκουσα όλο και έχω πάθει πλάκα...!!!!
μακάρι να υπάρχει συνέχεια!!!!!!!
Έχω καταφέρει να διασώσω και κάποια παραμύθια (κάποια με όχι τόσο καλό ήχο)...
Επίσης η σύζυγος μου κατάφερε να βρει τα πρώτα παλιά καλά τραγούδια των στρούμφ....λογικά θα τα ανεβάσει στο internet.
Αν τα καταφέρω και βρω ολόκληρο το Νησί των θησαυρών, εννοείται ότι θα ανέβει αμέσως!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305

Αχχχχχχ!!!!!:cry::cry::cry:
Το διέσωσα και το πράσινο πανοφωράκι....:cry::cry::cry::cry:
Ένα παραμύθι απο το μακρινό (και πολύ ποιοτικότερο) παρελθόν, που με δίδαξε να μην είμαι αγνώμων.... :cry::cry::cry::cry:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ωραίος βρε Turri! Θα το τιμήσω αύριο, have to catch some sleep :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
Ναι, σνιφ
Τα λέμε αύριο :cry::cry::cry:
(θα κοιμηθεί ο βρυκόλακας; Βρε που τα πουλάει αυτά; Θα βάλω απόψε διπλή δόση σκόρδου!!!)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
Ένα δημόσιο ευχαριστώ στον Pr Dakkar για την πολύτιμη βοήθεια του, απο την αρχή του thread.
Μου φαίνεται ότι ακόμα ονειρεύομαι, αλλά τα κατάφερα, και αγόρασα το βινύλιο του θρυλικού "Νησιού των Θησαυρών" του 1976.
Το παρελθόν μου, επέστρεψε, και η ψυχή μου γαλήνεψε! Σκοπός μου, να το μετατρέψω σε ψηφιακή μορφή, και να αποκατασταθεί το κενό που άφησε.

disc1.jpg

disc2.jpg

Όμως, ευχάριστα είναι και τα νέα απο το μέτωπο της "κόκκινης κασέτας"
Κατά τη διαδικασία διάσωσης, με τα πολλά, κατόρθωσα να ανακαλύψω τους τίτλους των περισσοτέρων παραμυθιών και τους συντελεστές τους!
Είναι τελικά η ιστορική σειρά παραμυθιών του Γκυ Ζιρώ ( κυκλοφόρησαν 1964 και ύστερα), και υπάρχουν στο internet, και σε γνωστό βιβλιοπωλείο (πορτοκαλί) σε (τιμές φαρμακείου). Σε πολλά απο αυτά αφηγείται η Ξένια Καλογεροπούλου! Όποιος ενδιαφέρεται για ποιοτικά παραμύθια με τον αέρα μιας άλλης εποχής που οι μεγάλοι θεατρικοί ήταν περισσότερο στα πράγματα, ας σπεύσουν! Τι άλλο θα μπορούσα να ζητήσω;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ώστε βγήκες για ψώνια, έτσι; :emoji_blush: Όμορφα πράγματα! :emoji_ok_hand:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
Βγήκα με σκούρα γυαλιά καπέλο - καμπαρτίνα!
Με κάθε αγορά, γνωρίζεις και κόσμο!!!

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
319
:thumbup:
Aφού υπήρχαν διαθέσιμα
π.χ.
https://www.discogs.com/sell/list?artist_id=1908155&ev=ab
νομοτελειακά θα το έβρισκες .

Μια από τις φωνές πέρα από τον Καλογήρου με αρκετή επιφύλαξη θυμίζει Αλμπέρτο Εσκενάζυ

(ή ίσως και του Γ.Τζώρτζη )
Πάντως αν από τον περασμένο μάιο είχες βάλει στο google

"Το νησί των θησαυρών" , Γιώργος Τζώρτζης

θα το είχες εντοπίσει αμέσως και ίσως το είχες αποκτήσει νωρίτερα .....

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
Τώρα πρέπει να αποκτήσω πικάπ.
Το αστείο ήταν ότι το βινύλιο με ζόρισε!!!
Βλέπετε η αγοραπωλησία έγινε σε μια εποχή που η πλαστική σακούλα είναι υπό διωγμό!
Όπως την πατάω πάντα στο σούπερ μάρκετ (πάω χωρίς σακούλα), έτσι την πάτησα και με το βινύλιο!
Πήγα δηλαδή στο σημείο συνάντησης χωρίς σακούλα.
Και όπως καταλαβαίνετε έφυγα κρατώντας μια κουμούτσα στο χέρι!
Δε παραπονιέμαι βέβαια.... έκανα το κομμάτι μου στο δρόμο! Όσοι με έβλεπαν, θα έλεγαν σίγουρα ότι είμαι ψαγμένος.
Όμως ο καιρός δεν ήταν σύμμαχος, και επειδή ήταν ανοιχτωσιά, άρχισαν να φυσούν τρελά μποφόρ.
Ο δίσκος (με τέτοιο εμβαδόν σαν χαρταετός ήταν) άρχισε να ταλαντεύεται έντονα, αφού σε κάποια στιγμή νόμιζα ότι θα φύγει απο τα χέρια μου ή θα σπάσει!
Έχοντας δει την ταινία "Η καταιγίδα", σκέφτηκα να γυρίσω το δίσκο με πλώρη κόντρα στον καιρό!
Αυτό ήταν σωτήριο!
Τελικά τα κατάφερα και έφτασα στο Μετρό....χωρίς απώλειες.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
Αφού απέκτησα το Νησί των θησαυρών (χάρις τον Pr Dakar) ψάχνω τρόπους να το ριπάρω.
Στο μεταξύ λέω, δεν ανεβάζω κάτι hard core απο την κόκκινη κασέτα;

Μη ματώσουν τα αυτάκια σας γατάκια!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω την ανάκτηση από το αυθεντικό βινύλιο του "Νησιού των θησαυρών"!

***Προσοχή*** η ιστορία δεν προσφέρεται για πολύ μικρά παιδιά.

(Ευχαριστώ τον manos311 που πρόσφερε το χρόνο, κόπο, τεχνικά μέσα - τεχνογνωσία, για να ανασυρθεί αυτός ο θησαυρός απο το μακρύ του ύπνο).

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ευχαριστούμε και κοινοποιούμε :):thumbup:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
...σχετικά με τα παραμύθια της "κόκκινης" κασέτας στην αρχή του thread:
Τα κατάφερα ύστερα απο τόσα χρόνια να μάθω και κάποια πράγματα για τους συντελεστές.
Π.χ. "Το Πράσινο Πανωφοράκι"...είναι απο τα παραμύθια της Άλκης Γουλιμής.

Τι να πει κανείς για αυτή τη γυναίκα....
Βρήκα αυτά τα λίγα στις φυλλάδες....

https://www.rizospastis.gr/story.do?id=414090

Πρέπει να έφυγε το 2000
Τα παραμυθάκια της κόκκινης κασέτας πρέπει να βρίσκονται ημερολογιακά ανάμεσα στο 1966-1981

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
@turrican
Το τι αναμνήσεις μου έχεις ανασύρει με αυτό το thread, δεν περιγράφονται. Ζεστές εικόνες με εμένα να κάθομαι στην ξύλινη ροτόντα της κουζίνας διαβάζοντας και η μάνα μου να ετοιμάζει κάτι για το μεσημέρι, αρώματα σπιτιού και παιδικής γόμας, εικόνες από τα χρόνια των πρώτων τάξεων του δημοτικού και γλυκά συναισθήματα που είχα ξεχάσει ότι υπάρχουν μέσα μου...Να 'σαι και πάλι καλά για όλα!