Διαφορά ανάμεσα σε Amiga Forever - WinUAE - WHDload

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
147
Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε Amiga Forever - WinUAE - WHDload; Εϊναι διαφορετικοί τρόποι για να κάνεις emulate τα παιχνίδια; Για παίξεις με Whdload χρειάζεται εγκατάσταση και το WinUAE;

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Καλώς ήρθες kostakis
To WinUAE είναι ένας εξομοιωτής της Amiga
Το Amiga Forever είναι ένα πακέτο που βασίζεται στο WinUAE απλά δεν χρειάζεται να κάνεις ρυθμίσεις. Απλά κάνεις κλικ το παιχνίδι και στο τρέχει από πίσω ο WinUAE με έτοιμες τις ρυθμίσεις.
Τα παραπάνω παίζουν σε Windows, linux και δεν ξέρω που αλλού.
Το Whdload είναι ένα πρόγραμμα που τρέχει κατευθείαν σε Amiga και δεν έχει καμία σχέση με το WinUAE
Δεν ξέρω αν σε κάλυψα, μπορεί κάποιος να τα αναλύσει περισσότερο ;)

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
147
Καλημέρα,
- Συνεπώς το Amiga Forever δεν αφορά εγκατάσταση σε Amiga αλλά emulation σε PC/
- To Whdload για ποιο λόγο συνδυάζεται με το WinUAE στην Amiga 1200 (viewtopic.php?f=69&t=1060), στο θέμα που έκανε ο Dr_Who;
-Δηλαδή, τι παραπάνω προσφέρει αν εκτός του Whdload στην Α600/1200 βάλεις και το WinUAE μαζί;

Υ.Γ. Ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που είπα να ξαναπιαστώ με την Amiga :lol: :lol: :lol:
Πρέπει να καλύψω "ύλη" 10 ετών μέσα σε μερικές εβδομάδες. Ποτέ δεν μου είχε περάσει από το μυαλό ότι θα έχουν βγει τόσα πράγματα για την Amiga :lol:

Παραθέτω και την απάντηση του dR_wH0 για το ίδιο θέμα σε pm (πριν δημιουργήσω το thread)

Το Amiga Forever είναι ένα έτοιμο πρόγραμμα/cd που στην ουσία το βάζεις και παίζεις κατευθίαν όλα τα παιχνίδια (αν έχεις τα ADF) χωρίς να ιδρώσεις καθόλου με ρυθμίσεις κτλ.

Το WinUAE είναι ο απολυτος εξοιμοιωτής Amiga, αλλά θέλει δουλειά για να στηθεί σωστά

Το WHDLoad είναι ενα πρόγραμμα για Amiga το οποίο παίζει εκδόσεις των παιχνιδιών που μετατράπηκαν σε μορφή για σκληρό δίσκο απο ADF. Δηλαδή σε μια Amiga με σκληρό δίσκο, μπορείς να κατεβάσεις/περάσεις εύκολα ΟΣΑ παιχνίδια έχουν μετατρέψει μέχρι τώρα χωρίς να χρειάζεσαι καθόλου δισκέτες.

Φυσικά σε ενα WinUAE, Μπορείς να φτιάξεις μια καλη Amiga 1200 και να τα περάσεις όλα εκεί. Εδω έχω γράψει εναν οδηγό : viewtopic.php?f=69&t=1060

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Συνεπώς το Amiga Forever δεν αφορά εγκατάσταση σε Amiga αλλά emulation σε PC
Ναι
To Whdload για ποιο λόγο συνδυάζεται με το WinUAE στην Amiga 1200 (viewtopic.php?f=69&t=1060), στο θέμα που έκανε ο Dr_Who;
Δεν δουλεύει το link. Αλλά αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι για ευκολία για να μην "βάζει" και "βγάζει" εικονικές δισκέτες στο WinUAE. Το Whdload μπορεί να δουλέψει από όσο ξέρω και σε περιβάλλον εξομοιωτή ;)
Δηλαδή, τι παραπάνω προσφέρει αν εκτός του Whdload στην Α600/1200 βάλεις και το WinUAE μαζί;
Αν εννοείς να βάλεις το WinUAE σε πραγματική Amiga, απλά δεν γίνετε. Παίζει μόνο κάτω από Windows. Και θα ήταν σαν να προσπαθείς να εξομοιώσεις Amiga μέσα σε πραγματική Amiga ;)

Υ.Γ. Ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που είπα να ξαναπιαστώ με την Amiga :lol: :lol: :lol:
Πρέπει να καλύψω "ύλη" 10 ετών μέσα σε μερικές εβδομάδες. Ποτέ δεν μου είχε περάσει από το μυαλό ότι θα έχουν βγει τόσα πράγματα για την Amiga
:lol: :lol:
Φαντάσου και να μην είχες ποτέ Amiga, όπως εγώ ;)

Εννοείς αυτό το θέμα?
viewtopic.php?f=69&t=1060
Να κάνεις copy-paste όλο το λινκ, αλλιώς δεν παίζει

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
147
viewtopic.php?f=69&t=1060
Είναι το λινκ από τον οδηγό του dr_Who, (WinUAE How To : A1200 + Whdload)
στο οποίο κάνει εγκατάσταση στην Α1200 και WinUAE και Whdload. Ειλικρινά δεν το κατάλαβα αυτό το σημείο. Αν μπορεί ο dr_Who ας εξηγήσει. Δηλαδή τι παραπάνω προσφέρει αν αντί μόνο για Whdload βάλεις και WinUAE στην Α1200.
Ευχαριστώ

Συγνώμη, αλλά νομίζω ότι έχω παρεξηγήσει κάτι. Ο δηγός του dr_Who αναφέρει πως θα στήσεις (εξωμειώσεις) μια Α1200 σε PC και όχι το WinUAE+WHDload στην Α1200; Σηλαδή αφορά εγκατάσταση σε PC και όχι σε Α1200 :shock: :shock:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Δηλαδή τι παραπάνω προσφέρει αν αντί μόνο για Whdload βάλεις και WinUAE στην Α1200.
Εννοείς σε πραγματική A1200? Κάτσε γιατί κάπου το μπερδέψαμε το πράμα :lol:

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
147
Συγνώμη, αλλά νομίζω ότι έχω παρεξηγήσει κάτι. Ο δηγός του dr_Who αναφέρει πως θα στήσεις (εξωμειώσεις) μια Α1200 σε PC και όχι το WinUAE+WHDload στην Α1200; Σηλαδή αφορά εγκατάσταση σε PC και όχι σε Α1200 :shock: :shock:

Επομένως ας κάνουμε μια επανάληψη:
-Εάν θέλω να κάνω emulation της Amiga στο PC χρησιμοποιώ είτε το CD Amiga Forever, είτε το WinUAE, είτε το WinUAE+Whdload (όπως στον οδηγό του Dr.)

-Στην Α600/1200 χρησιμοποιώ μόνο το Whdload για να παίζω τα παιχνίδια από την CF card.

Σωστά;

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Ακριβώς :thumbup:
Στο εγραψα και πιο πάνω ότι WinUAE δεν μπαίνει σε real Amiga, είναι Windows πρόγραμμα

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
147
Ok, ευχαριστώ πολύ.
Φτάνει τόσο amiga για το ΣΚ, από Δευτέρα πάλι, να πάμε και καμία βόλτα.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Από cf?
Αν δεν έχεις, καλύτερα να βάλεις δισκο στα μηχανάκια, οι περισσότερες cf έχουν θέματα συμβατότητας

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
147
Ποιες μάρκες CF δεν έχουν πρόβλημα συμβατότητας;

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Οι Transcend 4GB και 8GB απο το πλαισιο.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Από τη στιγμή που και η Α600 και η Α1200 παίρνουν δίσκο και μπορείς να βρεις φθηνούς πλέον 2.5' δεν έχει νόημα να χρησιμοποιείς CF. Βάζεις τον δίσκο στο pc και στήνεις εκεί WB, μεταφέρεις και ότι παιχνίδια θες και είσαι άρχοντας.
Κάτι ακόμη. Δεν ξέρω αν η απλή Α600 μπορεί να τρέξει WHDload :think:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Νομίζω οτι η Α600 η απλή τρέχει το WHDLoad αλλά αν φορτώσει ενα παιχνίδι δεν μπορεί να επιστρέψει στο Workbench μετά - πρέπει αναγκαστικά να κάνεις reset.

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
147
@ nkary: μην με μπερδεύεις φίλε :lol: :lol: Καλά είχα ξεκαθαρίσει ότι χρειάζομαι CF card αντί για HD, τώρα γιατί μου το αλλάζεις; Καταρχήν, αν μείνει ο HD στην Α600 δεν αποκλείει την ταυτόχρονη ύπαρξει ACA ή Fastram board, αφού μπάινουν στην ίδια θέση πάνω στη Mobo; Για να λειτουργήσει όμως σωστά και απροβλημάτιστα το Whdload στην Α600, διάβασα ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον 4ΜΒ ή 8ΜΒ fastram (και όχι απαραίτητα ACA). Αν πω να βάλω ACA ή fastram board (π.χ. του Kipper2k), τότε αναγκαστικά πρέπει να βάλω IDE to CF adapter για CF card και όχι HD.

Σωστά μιλάω ή λέω χαζομάρες;

@ dr_Who: μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις για ποιο λόγο να στήσεις ένα PC όχι μόνο με WinUAE αλλά και με ταυτόχρονη παρουσία του Whdload; Δηλαδή τι πλεονέκτημα προσφέρει και η παρουσία του Whdload;

Ευχαριστώ

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Σόρυ αλλά δεν έχω ιδέα για ACA και τα σχετικά, κάποιος που ξέρει ας βοηθήσει ;)
Εγώ το Whdload το χρησιμοποιώ μόνο σε Α1200 και Α4000, οπότε δεν ξέρω αν και κατά πόσο παίζει σε Α600 με ή χωρίς επιταχυντές και επεκτάσεις μνήμης :(

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Μα στο WinUAE δεν κάνουμε ενα απλό στήσιμο.

Στήνουμε μια κανονική π.χ Α1200 με σκληρό δίσκο - κάνουμε εγκατάσταση το Workbench, Utilities και περνάμε όλα τα παιχνίδια σε WHDLoad. Γιατί ; Γιατί μπορούμε και είναι βολικό! Γιατί όχι ; :lol: :lol: :lol:

Κώστα το WHDLoad είναι ενα πρόγραμμα που σου επιτρέπει να μπούν ΟΛΑ τα παιχνίδια της Amiga στο σκληρό δίσκο μια κ έξω (όσα έχουν περαστεί στο WHDLoad βασικά). Ίσως να νομίζεις οτι όλα τα παιχνίδια της, ούτε η άλλως έμπαιναν σε σκληρό δίσκο, κάτι το οποίο φυσικά δεν ισχύει.

Οπότε αν θέλω την τέλεια εξομοίωση της Amiga στο PC, το WinUAE με σκληρό δισκο, WB + WHDLoad είναι μονόδρομος.

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
Pluto63 said:
αναφέρεσαι σε αυτές που έχει τώρα 12 ευρω;

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
9
Κωστακι έλα την τέταρτη στο κλαμπ να σου δείξω πως στηνεις οποιοδήποτε λειτουργικο amiga σε winuae με εικονικό δισκο.Αφού δεν εχεις ακόμα a1200 για να βάλεις cf, Εξαλου όπως σου είπα για να παίξεις whdload παιχνίδια θες οπωσδήποτε εξτρα 4mb fast σε a1200, τα έχουμε πει αυτά.Βλέπε blizzard 1220 τουλάχιστον, τώρα εαν θες 3.5 η 3.9 ο επιταχυντής είναι μονόδρομος μιλάω για 1230,1240 και 1260 και τον τελευταιο Aca.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Ναι αυτές, δουλεύουν τέλεια.

spyros.s said:
Pluto63 said:
αναφέρεσαι σε αυτές που έχει τώρα 12 ευρω;