Δομικές αλλαγές

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Σωστά. Ευτυχώς πάντως που ο κωδικός μου εδώ δεν χρησιμοποιείται πουθενά αλλού.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Σωστά. Ευτυχώς πάντως που ο κωδικός μου εδώ δεν χρησιμοποιείται πουθενά αλλού.
Και καλά κάνεις. Ειναι major security breach να έχεις τον ίδιο κωδικό παντού, ασχέτως Tapatalk η όχι.

AEON

Tech Admin
Staff member
Μια που κάναμε την μετακόμιση, έπεσε κι ένα σχετικό retouch στη δομή, η οποία εξορθολογίστηκε με καλύτερες ταξινομήσεις / συγχωνεύσεις και δημιουργίες ενοτήτων, ώστε να εξοικονομηθεί scrolling space, αλλά και να μπει μια γενικότερη τάξη:
  • Δημιουργήθηκε η ενιαία ενότητα Γενική Συζήτηση στο General Category και τα general discussions "Home Micros", "Consoles", "Εκτός Θέματος" αποτελούν πλέον υποενότητές της.
  • Τα "Indie Games" και τα "Retro Game Servers" (που είχε μέσα 4-5 threads όλα κι όλα) από ενότητες μετατράπηκαν σε subforums του "Let's Play Retro".
  • Δημιουργήθηκε η subforum "Ευχές" στη "Γενική Συζήτηση", για να μαζευτούν οι διάφορες ευχές που ήταν κυριολεκτικά διάσπαρτες σε όλον το forum γενικότερα.
  • Δημιουργήθηκε το subforum "Συνεντεύξεις" στα "Νέα" για να βρίσκονται μαζεμένες σε έναν ενιαίο χώρο.
  • Έλαβαν χώρα διάφορες συγχωνεύσεις και μεταφορές σε threads που εντοπίστηκαν σε ξεκάρφωτα σημεία ώστε να ανήκουν πλέον στις κατάλληλες θεματικές ενότητες.
  • Έγιναν enabled τα SEO friendly URLs για καλύτερη εύρεση στις μηχανές αναζήτησης.
(to be further updated)

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Ευχαριστούμε παιδιά για τα καλά λόγια,

Γενικώς προσπαθούμε αυτό το μικρό χώρο να το κάνουμε όσο πιο λειτουργικό γίνεται. 20 γνωματέοι είμαστε, γέροι, με κινητικά προβλήματα κτλ :p, αν μη τι άλλο πρέπει να τα έχουμε όλα ΕΥΚΟΛΑ :p :p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Α ξέχασα επίσης να πώ...

Μέχρι σήμερα τα mail/alerts που παίρνατε απο το ιαμρετρο, ΜΑΛΛΟΝ πήγαιναν κατευθείαν στο Spam Folder του εκάστοτε mailbox σας (gmail, hotmail, yahoo, κτλ).

Πλέον διορθώθηκαν τα PTR/DNS Records και λογικά πρέπει να είναι οκ. Αν πάρα αυτά, τα mail alerts που σας στέλνει η σελίδα, καταλήγουν στο SPAM folder σας, drop a line :)

Cheers,

Amiga500

Retro Member
Α ξέχασα επίσης να πώ...

Μέχρι σήμερα τα mail/alerts που παίρνατε απο το ιαμρετρο, ΜΑΛΛΟΝ πήγαιναν κατευθείαν στο Spam Folder του εκάστοτε mailbox σας (gmail, hotmail, yahoo, κτλ).

Πλέον διορθώθηκαν τα PTR/DNS Records και λογικά πρέπει να είναι οκ. Αν πάρα αυτά, τα mail alerts που σας στέλνει η σελίδα, καταλήγουν στο SPAM folder σας, drop a line :)

Cheers,
Εμενα μου τα εδειχνε ολα κανονικα στα εισερχομενα! :)

konc

Retro Enthusiast
Ήθελα απλώς να σχολιάσω το εξής σχετικά με το update: οι πρώτες εντυπώσεις από τη χρήση είναι άριστες, το site έχει γίνει πολύ πιο readable. Λιγότερος χαμένος χώρος, τα τεράστια quotes κόβονται, χωράει περισσότερη ουσία (posts δηλαδή) στην οθόνη ενώ ταυτόχρονα είναι minimal ώστε να μην "πήζει" το μάτι. Πολύ θα ήθελα να ήταν όλα τα αγαπημένα μου forums έτσι, αυτή είναι κατά τη γνώμη μου η σωστή κατεύθυνση και όχι εκείνη που έχουν πάρει τελευταία τα forums (δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στα ελληνικά retro forums, γενικά για τα forums μιλάω)

clemenza

Retro Addict
Να πω κι εγώ 2 λογάκια...

Βασικά, με κάλυψε πλήρως ο προλαλήσαντας με τον οποίο σύμφωνώ σε όλα όσα έγραψε. Αλλά θα προσθέσω το εξής: είμαι περιέργος τύπος. Γενικά απεχθάνομαι τις αλλαγές, εκτός από κάποιους τομείς στους οποίους τις λατρεύω και τις κυνηγάω. Τα fora δεν ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία. Τα τελευταία 15 περίπου χρόνια που ασχολούμαι ενεργά με την ανάγνωση και το postάρισμα στα retro fora υπήρξα μάρτυρας αρκετών δεκάδων αλλαγών. Και, αν δεν με απατά η (κομματάκι ασθενής, πλέον) μνήμη μου, καμία από δαύτες δεν πήρε το thumbs up μου. Εκτός...

Εκτός από αυτή την τελευταία του iamretro. Δεν μπορώ να εντοπίσω τίποτα απολύτως που να άλλαξε προς το χειρότερο - τα πάντα βελτιώθηκαν. Γουάου! Βέβαια, να πω και την πικρή αλήθεια (δεν θα έπρεπε, αλλά θα το κάνω, καθώς ώρες-ώρες νομόζω ότι έχω την τάση να τρελαίνομαι, να παίρνω φόρα και "χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο". Anyway...): η προηγούμενη ριζική αλλαγή (νομίζω ότι ήταν η προηγούμενη) στην εμφάνιση και τη λειτουργία του forum του iamretro ήταν ολίγον τι... δράμα. Ριζοσπαστικές μεταβολές στη χρήση και αισθητικές... ακρότητες που, όσο να 'ναι, ψιλο-ξένιζαν. Οπότε, το λογικό και αναμενόμενο θα ήταν μια νέα αλλαγή να επιφέρει σημαντικές βελτιώσεις.

But this is not the case! Οι τελευταίες αλλαγές ήταν πραγματικά από κάθε άποψη καλόγουστες, χρηστικές και αξιόλογες και έχω την αίσθηση ότι θα βελτίωναν ακόμα και κάτι που θα ήταν ήδη εξαιρετικά καλοστημένο. Οπότε απλά ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όσους τις εμπνεύστηκαν και εργάστηκαν προκειμένου να τις υλοποιήσουν. Εξαιρετική δουλειά, guys! :thumbup:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Να πω κι εγώ 2 λογάκια...

Βασικά, με κάλυψε πλήρως ο προλαλήσαντας με τον οποίο σύμφωνώ σε όλα όσα έγραψε. Αλλά θα προσθέσω το εξής: είμαι περιέργος τύπος. Γενικά απεχθάνομαι τις αλλαγές, εκτός από κάποιους τομείς στους οποίους τις λατρεύω και τις κυνηγάω. Τα fora δεν ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία. Τα τελευταία 15 περίπου χρόνια που ασχολούμαι ενεργά με την ανάγνωση και το postάρισμα στα retro fora υπήρξα μάρτυρας αρκετών δεκάδων αλλαγών. Και, αν δεν με απατά η (κομματάκι ασθενής, πλέον) μνήμη μου, καμία από δαύτες δεν πήρε το thumbs up μου. Εκτός...

Εκτός από αυτή την τελευταία του iamretro. Δεν μπορώ να εντοπίσω τίποτα απολύτως που να άλλαξε προς το χειρότερο - τα πάντα βελτιώθηκαν. Γουάου! Βέβαια, να πω και την πικρή αλήθεια (δεν θα έπρεπε, αλλά θα το κάνω, καθώς ώρες-ώρες νομόζω ότι έχω την τάση να τρελαίνομαι, να παίρνω φόρα και "χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο". Anyway...): η προηγούμενη ριζική αλλαγή (νομίζω ότι ήταν η προηγούμενη) στην εμφάνιση και τη λειτουργία του forum του iamretro ήταν ολίγον τι... δράμα. Ριζοσπαστικές μεταβολές στη χρήση και αισθητικές... ακρότητες που, όσο να 'ναι, ψιλο-ξένιζαν. Οπότε, το λογικό και αναμενόμενο θα ήταν μια νέα αλλαγή να επιφέρει σημαντικές βελτιώσεις.

But this is not the case! Οι τελευταίες αλλαγές ήταν πραγματικά από κάθε άποψη καλόγουστες, χρηστικές και αξιόλογες και έχω την αίσθηση ότι θα βελτίωναν ακόμα και κάτι που θα ήταν ήδη εξαιρετικά καλοστημένο. Οπότε απλά ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όσους τις εμπνεύστηκαν και εργάστηκαν προκειμένου να τις υλοποιήσουν. Εξαιρετική δουλειά, guys! :thumbup:
Σε ευχαριστούμε πολύ ρε Πάνο. Είναι κάτι που απο καιρό το θέλαμε, αλλά όλοι οι παράγοντες απο τους οποίους εξαρτιόταν μια τέτοια κίνηση, ήταν ολίγον "δύστροποι". Απαιτούσαν χρήμα και το κυριότερο χρόνο προσωπικής ενασχόλησης. Ευτυχώς καταφέραμε και κλέψαμε χρόνο (όχι χρήμα :p ) και το προχωρήσαμε εν τέλη. Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις κάτι να είναι αρεστό σε όλους και όχι μόνο σε μια μικρή μερίδα ανθρώπων.

Για την προηγούμενη αλλαγή, μάλλον θα αναφέρεσαι στην μετατροπή του phpBB forum μας σε Xenforo που όντως ήταν ολίγον...απότομη! Έχει αρκετά χρόνια βέβαια που έγινε και αυτή. :)