Εγκατάσταση Jiffy DOS σε Commodore 64 - C

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,552
Fastloaders για τον Commodore 64 υπάρχουν πολλοί ... Jiffy DOS όμως ένα ;-)

Πρόκειται για έναν αντικαταστάτη του kernal που στην κυριολεξία απογειώνει τον χρόνο "φορτώματος" από δισκέτα ή από άλλες πιο σύγχρονες συσκευές όπως η νεοαποκτηθείσα μου SD2IEC (δεν έχει καμία διαφορά σε ότι αφορά χρόνο φορτώματος από κασσέτες).

Κυκλοφορεί σε διάφορες εκδόσεις και εγώ είπα να δοκιμάσω την εγκατάσταση του σε έναν C64C με νεώτερη (V4) μητρική.

Αν θέλετε να το τοποθετήσετε σε παλιότερο Commodore 64 θα χρειαστείτε αντάπτορα.

http://www.jammarcade.net/2011/c64-brea ... dual-boot/

Τέλος σε ορισμένες μητρικές (όπως στην δικιά μου) το kernel είναι απ'ευθείας κολλημένο πάνω στην πλακέτα οπότε καλό θα ήταν μετά την αποκόλληση να βάλετε μια 28 pin βάση για την eprom. Πριν συνεχίσω θα ήθελα να επισημάνω ότι το Jiffy DOS πωλείται νόμιμα και η αντιγραφή του δεν είμαι σίγουρος ότι είναι τόσο ...χμμ... νόμιμη ή έστω ηθική ;)

Εν πάσει περιπτώσει στο παρόν θα περιγράψω την εγκατάσταση του σε μορφή eprom.
Θα χρειαστούμε :

1) Μια eprom 27C256 ή 27256 (όπως χρησιμοποίησα εγώ)

2) Ένα αντίγραφο (.bin) του original C64C kernel που πρέπει να είναι 16 KB. Αν είναι 8 ΚΒ τότε είναι εκείνο της παλαιότερης έκδοσης (ψωμιέρα) του C64
http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/ ... 913-01.bin

3) Ένα αντίγραφο (.bin) της basic. To chip είναι εκείνο με τα διακριτικά 901226-01. Αυτό πρέπει να είναι 8 KB.
http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/ ... 226-01.bin

4) Ένα αντίγραφο της τελευταίας έκδοσης 6.01, του Jiffy DOS για C64. Αυτό πρέπει επίσης να είναι 8ΚΒ. Λόγω ότι συνεχίζεται να πωλείται online http://www.go4retro.com/products/jiffydos/ δεν θα βάλω link.

To google είνα φίλος σας ;)

Για λόγους συντομίας θα μετονομάσω τα παραπάνω αρχεία σε "kernel.bin", "basic.bin" και "jiffy.bin".
Ανοίγουμε ένα παράθυρο DOS εντολών και αφού μεταβούμε στο dir που έχουμε τα παραπάνω 3 αρχεία, γράφουμε :

copy /b kernel.bin+basic.bin+jiffy.bin new.bin

Αυτό θα δημιουργήσει ένα καινούργιο .bin αρχείο με όνομα new.bin, μεγέθους 32 KB, που θα περιέχει 2 πυρήνες kernel (το παλιό και το καινούργιο Jiffy). Η επιλογή μεταξύ των δυο θα γίνεται με ένα μικρό διακοπτάκι που το τοποθετούμε σε ένα διακριτικό σημείο ώστε να μην χαλάσουμε το αυθεντικό look του μηχανήματος. Εγώ επέλεξα να το τοποθετήσω δίπλα στην userport.

Οι κολλήσεις για το διακοπτάκι έχουν ως εξής :

Ανασηκώνουμε το pin 27 από την 27C256 eprom (ώστε να μην μπει μέσα στη βάση της μητρικής) και το ενώνουμε με το μεσαίο pin του διακόπτη (common) - κίτρινο καλωδιάκι-.
Τα άκρα του διακόπτη τα ενώνουμε με +5V το ένα (εγώ τα πήρα από τo pin 2 της user port) και με μια γείωση το άλλο.

Είμαστε έτοιμοι να απολαύσουμε τα πάντα σε μηδενικό χρόνο φορτώματος. Το Jiffy DOS είναι συμβατό με το 99% των προγραμμάτων του commodore 64 (demos, παιχνίδια, εφαρμογές και ότι άλλο φανταστείτε !). Σε περίπτωση που κάπου (μάλλον απίθανο) συναντήσετε προβλήματα σε κάποιο πρόγραμμα γυρίζετε το διακοπτάκι στην άλλη θέση και σας υποδέχεται το παλιό, καλό kernel του υπολογιστή σαν να μην έχουμε κάνει καμια επέμβαση ! :D

- Enjoy ! - :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,877
Πωπω Geo σωστός!!! Κατατοπιστικότατος! Ακόμα και εγώ που είμαι καρα-άσχετος θα μπορέσω να το κάνω!!

Ενημερωτικά το Jiffy Dos προσφέρει και άλλα καλούδια πέρα απο τους καλύτερους χρόνους φορτώματος ?

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Μηδενικό χρόνο και από δισκέτα? Τέτοια διαφορά με την αλλαγή rom?
Ξέρεις τις διαφορές μεταξύ των roms?
Thanks Geoanas :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,552
Ευχαριστώ παιδιά ! Ναι οι διαφορές είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ (αν ψάξετε youtube θα βρείτε μερικά videos με συγκριτικά σε χρόνους, αλλά ...άλλο να το βλέπεις και άλλο να το ζεις !!)

To JiffyDOS είναι στην ουσία ένα καινούργιο kernal - λειτουργικό σύστημα για τον Commodore 64.
Μερικά από τα καινούργια καλούδια ;) :

JiffyDOS command summary
=====================

@ Read the disk drive error channel
@C:newfile=file Copy a file on the same diskette
@I Initalize the disk drive
@N:diskname,ID Format a NEW diskette
@N:diskname Short NEW
@Q Disable the JiffyDOS commands
@R:newname=oldname Rename A File
@S:file1[,file2]... Scratch a file (files)
@UJ Reset the disk drive
@V Validate a disk
@$ Display a disk directory
@#device Set the default device number
/filename Load a BASIC program
^filename Load and run a BASIC program
%filename Load an ML program
<-filename Save a BASIC program

@B Disable the 1541 head rattle
@D:filename List a BASIC program from disk
@F Disable the function keys
@G Set interleave gapsize
@L:filename Lock/Unlock a file
@O Un-NEW a basic program
@P Toggle printer output
@T:filename List an ASCII file from disk
@X Set Destination device number
*"filename"type Copy a file
ffilename Load and run an ML file
'filename Verify a file
CONTROL A Toggle all files for copy
CONTROL D Default drive toggle
CONTROL P Screen Dump
CONTROL W Toggle single file for copy
SHIFT RUN/STOP Load and run 1st program on disk
SYS58451 Re-enable JiffyDOS commands
SYS58551 Re-enable the JiffyDOS function keys
SYS65137 Re-enable the JiffyDOS commands (128 mode)

Function Keys
==========
F1 = @S:* RETURN Display directory
F3 = / Load a BASIC program
F5 = ^ Load and run a BASIC program
F7 = % Load an ML program

F2 = %D List a BASIC program from disk
F4 = @T List an ASCII (text) file from disk
F6 = <- Save a BASIC program
F8 = @ "S: Scratch a file

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,877
To έκανα *Σημείωση* το θέμα σου Geo. Θα χρειαστεί σίγουρα για Future reference :)

Cheers,

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,370
Με μια πρώτη ματιά μου φαίνεται ότι με την εγκατάσταση του jiffy DOS οι χρόνοι προσπέλασης του commodore σε μια μονάδα SD/flash cards είναι ίδιοι με αυτές των 8bit Atari!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,877
7 χρόνια μετά και αυτό το θέμα εξακολουθεί να είναι *hot*. Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες φίλε μου για άλλη μια φορά.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,877
Πενία τέχνας κατεργάζεται....Τόσα και τόσα πράγματα έχω στοκάρει, αλλά κανα διακοπτάκι ποτέ δεν μου έκοψε να πάρω!IMG_20200322_162741.jpgIMG_20200322_163147.jpgIMG_20200322_164917.jpg

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,234
Γιατί δεν βάζεις έναν quad kernal switcher

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,877
Γιατί δεν βάζεις έναν quad kernal switcher
Γιατί αγάπη μου γλυκιά μόνο το JiffyDos χρειάζομαι και τίποτα παραπάνω!! Multiplexers ποιός έχει τώρα στοκ γιατί νομίζω αυτοί που έχω πάρει εγώ απο εδώ είναι ΓΤΠ.