Ελληνικα στον atari st.

sknipas

Retro Member
Reaction score
398
Σημερα ειπα να ριξω μια ματια στον σκασμο απο δισκετες που μου ειχε δωσει ενας φιλος μαζι με τον atari 1040,
μηπως και μπορεσω και συνεισφέρω στο εγχείρημα διάσωσης δισκετών απο περιοδικα.
Δυστυχως δεν βρηκα ελληνικες δισκετες αλλα ανάμεσα τους ηταν αυτη. IMG_20171030_184430-780x1040.jpg
Αν και την φοβηθηκα στην αρχη, γιατι εχω καταστρέψει 2 drive απο παλιες κολλημενες δισκετες αυτη ηταν καλη και καταφερα να παρω και αντιγραφο.
Προσωπικά δεν την τεσταρα να δω τι προγραμματα εχει μεσα αλλα τα αρχεια εμφανιζονται στο disk image.
Οποιος καλος συνανθρωπος την δοκιμασει ας μας ενημερωσει σχετικα.
Ειναι rar αρχείο αλλα το φορουμ δεν δεχεται αυτη την κατάληξη οποτε μετονομασία και αποσυμπίεση.

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ειναι rar αρχείο αλλα το φορουμ δεν δεχεται αυτη την κατάληξη οποτε μετονομασία και αποσυμπίεση.
Εξαιρετικός! Ευχαριστούμε! RAR δεν δέχεται, αλλά για δοκίμασε σε .zip ;)
Άντε να πάρουν φωτιά τα flop-ια :D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Το έτρεξα στο Steem Engine και βγάζει μπομπίδια...Το έκανα λίγο βιαστικά γιατί σήμερα με πρήξανε τα παιδιά μου...για ρίξτε κι εσείς κάνα βλέφαρο ;)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Λίγο δύσκολο να καταφέρω να το δοκιμάσω τώρα. Αύριο θα το δω.
Στο. Μεταξύ, βλέπω πολύ πιθανόν η δισκέτα να είναι σε 720 φορματ οπότε και να διαβάζεται όπως είναι σε ένα pc. Όπως και να 'χει, είτε από pc είτε και από τον ίδιο ον atari πάρε μόνο τα αρχεία και συμπίεσέ τα για ανέβασμα. Ίσως το image να μην βγήκε σωστό. Ας δούμε ότι τα αρχεία δεν είναι κατεστραμμενα ώστε να πάμε μετά για η δισκέτα.

sknipas

Retro Member
Reaction score
398
Το ετρεξα στο κινητο λιγο γρηγορα.
Στο 2.06 βγαζει τις γνωστες μπομπες. Στο 1.04 ξεκιναει και προσθετει 2 μενου στο ταμπ desk με αλαμπουρνεζικα.
Θα το δοκιμασω στο tos 1.0 να δω τι γίνεται.

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Respect!!!! Αν δεν τρέξει, πολύ πιθανό όντως το img να μην τσούλησε σωστά!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Άρα είναι κομπλέ! Ωραίοςςς!!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Επιβεβαιώνω ειναι μονο για TOS 1.0
Δεν λειτουργει σε αλλες εκδοσεις. Δοκιμάστηκε μεχρι την 2.06.
Έτσι. Στον Steem Engine που μου κράσαρε, έτρεχα UK TOS 1.62

mike

Retro Member
Reaction score
154
Επιβεβαιώνω ειναι μονο για TOS 1.0
Δεν λειτουργει σε αλλες εκδοσεις. Δοκιμάστηκε μεχρι την 2.06.
Ναι ετσι, ειναι για αυτο και υπαρχουν διάφορες εκδοσεις αναλογα με το TOS, αυτες εχω εγω προχειρες, παλιοτερη φωτο με το ΓΥΡΟΣ ST (απ'ολα)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
@mike1 Μπορείς να πάρεις dumps ή να μας τις στείλεις ; :thumbup:

mike

Retro Member
Reaction score
154
Δεν εχω καθολου pc !!!!
εχω ενα λαπτοπ (χωρις πολλες δυνατοτητες) και επισης λογω μετακομισης σχεδον κανενα ρετρο μηχανημα συνδεμενο περαν της Α1200 που κανω ολες τις δουλειες.
Εαν μιλαμε για dump ελληνικου software, να ειστε ετοιμοι για τονους υλικου, σχεδον οτιδηποτε εχει βγει ελληνικο για spectrum, amstrad, commodore, amiga, atari κτλ. Εχω μεχρι και ισως το μοναδικο ελληνικο παιχνιδι που εχει βγει ποτε για CD-i. Εξοπλισμο χρειαζομαστε γιατι ειναι ολα σε κασετες, δισκετες 5.25', δισκετες 3' και δισκετες 3,5'.

sknipas

Retro Member
Reaction score
398
Εισαι αρχηγος!!!! :D
Εγω απο εδεσσα ειμαι οποτε μαλλον δεν βολευει να βοηθησω.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Δεν εχω καθολου pc !!!!
εχω ενα λαπτοπ (χωρις πολλες δυνατοτητες) και επισης λογω μετακομισης σχεδον κανενα ρετρο μηχανημα συνδεμενο περαν της Α1200 που κανω ολες τις δουλειες.
Εαν μιλαμε για dump ελληνικου software, να ειστε ετοιμοι για τονους υλικου, σχεδον οτιδηποτε εχει βγει ελληνικο για spectrum, amstrad, commodore, amiga, atari κτλ. Εχω μεχρι και ισως το μοναδικο ελληνικο παιχνιδι που εχει βγει ποτε για CD-i. Εξοπλισμο χρειαζομαστε γιατι ειναι ολα σε κασετες, δισκετες 5.25', δισκετες 3' και δισκετες 3,5'.
Μιχάλη από μέρα σε μέρα περιμένουμε ένα SuperCard Pro. Με αυτό θα πάρουμε 100% raw dumps από ότι δυνατόν έχεις... :p Δώσε και σώσε!!!!!!!!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,311
...τώρα συνειδητοποιώ ότι τα ελληνικά τα έφτιαξε η Unibrain...
Πρέπει να έπαιζε μεγάλη συνεργασία.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Δεν εχω καθολου pc !!!!
Άψογα! Άψογα! Τώρα που ο @dR_wH0 τα έσκασε χοντρά για τον εξοπλισμό, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να μην διασωθεί όλο αυτό το θαυμάσιο υλικό! Αναμένουμε με αγωνία τις εξελίξεις... Είσαι άρχοντας!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Άψογα! Άψογα! Τώρα που ο @dR_wH0 τα έσκασε χοντρά για τον εξοπλισμό, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να μην διασωθεί όλο αυτό το θαυμάσιο υλικό! Αναμένουμε με αγωνία τις εξελίξεις... Είσαι άρχοντας!
Το SuperCard Pro είναι μια "ομαδική" αγορά απο εμένα, τον @nicked και τον @konch παιδιά. All for the greater good (και επειδή γουστάρουμε και Open Source καταστάσεις!) :p

Θα κάνουμε και ένα αναλυτικό review όταν το παραλάβουμε - πάντως σε γενικές γραμμές έχει πάρει πολύ καλές κριτικές, έχει απίστευτα copy mode που μας επιτρέπει να πάρουμε full backup απο σχεδόν ότι κυκλοφορεί σε 3',3΄5 και 5'1/4 δισκέτες (ανεξάρτητα απο το φορματ).

Ιδίως το τριπλό φορμάτ θεωρείται "ευκολάκι" όπως και αρκετά κλειδώματα εκείνης της εποχής που είχαν να κάνουν με τα sectors των δισκετών.

Last edited: