Ελληνικό σετ χαρακτήρων για τον st;

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Έχω την εντύπωση, όταν πριν καμιά 25αριά χρόνια είχα στα χέρια μου για λίγο έναν ste, ότι μέσα στο πακέτο βρισκόταν και δισκέτα με ελληνικούς χαρακτήρες. Επαναλαμβάνω, δεν είμαι σίγουρος ότι θυμάμαι σωστά, αλλά φαντάζομαι ότι κάποιου είδους λύση τέλος πάντων θα είχε δοθεί σε αυτό το θέμα.
Έψαξα αρκετά στο Internet αλλά δεν μπόρεσα να βρω σχετική πληροφορία. Γνωρίζει κάποιος κάτι;

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,311
Σωστά θυμάσαι!
Για πάρε το δικό μου και δες αν σου κάνει δουλειά!

Attachments

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Ευχαριστώ αμφότερους...!!!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Σωστά θυμάσαι!
Για πάρε το δικό μου και δες αν σου κάνει δουλειά!
Για κάποιο λόγο το αρχείο κατεβαίνει corrupted και δεν μπορώ με τίποτα να το αποσυμπιέσω. Ευχαριστώ όπως και να έχει, αλλά αν δεν σου κάνει κόπο μήπως υπάρχει τρόπος να το πάρω και με άλλο τρόπο (πχ dropbox link)...

mike

Retro Member
Reaction score
154
Eχω τις αυθεντικες δισκετες (αναλογα με την εκδοση), περνα να παρεις αυτη που θες, εαν δεν βαριεσαι.

σε αυτην την φωτο που τραβηξα προσφατα, κατω απο την δισκετα ΓΥΡΟΣ ST για την οποια τραβηχθηκε η φωτογραφια, διακρινονται επισης οι διαφορες εκδοσεις για ελληνικα απο την ΕΛΚΑΤ.

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,311
http://www.filedropper.com/greek20b

Χμμμ δε ξέρω τι πήγε στραβά.
Σου έβαλα τώρα μόνο το acc σε τρίτο hosting. Τοποθέτησε το στο root του σκληρού (όχι στο auto) και λογικά θα δουλεψει.

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Ξαναδιάβασε το readme.. ;)

Θέλει να εγκαταστήσεις NVDI και fonts όμως. Νομίζω ότι το πρόγραμμα δεν περιλαμβάνει fonts.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Ξαναδιάβασε το readme.. ;)

Θέλει να εγκαταστήσεις NVDI και fonts όμως. Νομίζω ότι το πρόγραμμα δεν περιλαμβάνει fonts.
Στραβομάρα μου...
Οι ελληνικές fnt που υπάρχουν εκεί δεν κάνουν;

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Ναι αυτές θες. CP737 ftw! Να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για τίποτα. Κάποια στιγμή θα πρέπει να το φτιάξω αυτό το θέμα.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Δυστυχώς... Δεν...
Ανάλυση στο inf έχω την 640x480x16 αλλά μετά το reboot και το gr-1 στο auto folder εχω τα παρακάτω :

Με NVDI :

20171213_184819-800x600.jpg

Χωρίς NVDI:
20171213_184745-800x600.jpg

Στην πρώτη περίπτωση δεν μπορώ να δω τίποτα ασφαλώς.
Στη δεύτερη περίπτωση, δεν αλλάζει η ανάλυση με τίποτα... Ό,τι και αν επιλέξω η εικόνα είναι η ίδια...

Καμιά ιδέα;

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Σε ποιο inf? Χωρίς το πρόγραμμα πως τρέχει το NVDI? Γιατί εμένα όλο αυτό μου κάνει για λάθος NVDI setup. Ποια έκδοση του NVDI. Έβαλες τα GEM fonts στο GEMSYS? Πόσταρε τα:

Assign.sys
nvdi.inf (αν δεν είναι binary, δεν θυμάμαι)
auto folder structure. Θυμίζω το NVDI πρέπει να τρέχει τελευταίο (ή προτελευταίο πριν το MiNT). Για την σειρά εκκίνησης στον auto folder χρησιμοποιείς το πρόγραμμα autosort.

Επίσης έχεις τα σωστά cpx στο Control Panel?

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Στο newdesk.inf εννοούσα, για τη σωσμενη ανάλυση του desktop...

Εντάξει, η σειρά φαίνεται να είναι. Έβαλα το gr-1 πριν το nvdi και είχα κανονικό boot...

Το γνωρίζω ασφαλώς το Autosort. Με έχει βοηθήσει απίστευτα να σουλουπώσω το χάος!

Θα δοκιμάσω και τις γραμματοσειρές εκ νέου και σου λέω...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Που ήταν το πρόβλημα τελικά;
Στη σειρά των αρχείων του auto...
Πάνω στη βιασύνη μου να το δοκιμάσω, και με το μικρό να μου τραβάει το πόδι (!!!) άφησα το gr να φορτώνει τελευταίο...