Επιλέγετε την ελληνική γλώσσα σε συσκευές και software;

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,304
Και ενώ μεν εκ πρώτης δείχνει γραφικό και γελοίο, το "General Error" δηλαδή στα αγγλικά ακριβώς το ίδιο δεν είναι; Άσε που εκείνο έχει και την 2η έννοια "Στρατηγός Λάθος" οπότε κερδίζει πολλούς πόντους σε επίπεδο... χαχανητών!
Χα! Χα! Χα! :p
Αυτό με τον στρατηγό, απίθανο βρε φίλε δε το είχα σκεφτεί! :rofl:

... το δικό μου σκεπτικό είναι, ότι βλέποντας παγκοσμίως, ότι τηρούνται ορισμένοι κανόνες, που έχουν να κάνουν με την τυποποίηση, θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο και σε εμάς..

Έτσι, παρομοίως, ο ξένος δε θα μεταφράσει στη γλώσσα του την ελληνική επιστημονική ορολογία που χρησιμοποιείται π.χ. στην ιατρική (θα πει δηλαδή Hepatitis, Prostatitis αντί για οτιδήποτε άλλο).

Στην επαφή με τους computers βλέπω ότι υιοθετούν τη λέξη Error. Αν δεις error αμέσως σου έρχεται στο μυαλό μηχανή, micro, debugging κτλ.
Δε θα πουν όμως general fault, general wrong, general miss...και πάει λέγοντας. Ίσως στην περίπτωση της συσκευής να έλεγαν και κανένα general failure.

Η λέξη λάθος στα ελληνικά δεν έχει ακριβώς αυτή τη χρήση (κάτι πάει λάθος, κάτι πάει error? )
Όταν το pos μου έβγαλε στα ελληνικά "Γενικό λάθος" θα μπορούσε να να εννοεί τα πάντα (ακόμα και λάθος στο input)
Υπάρχουν νομίζω πιο δόκιμες ελληνικές εκφράσεις για τη συγκεκριμένη περίπτωση (απουσία σύνδεσης, λάθος συστήματος, αστοχία συστήματος - λογισμικού κτλ).

Γενικά βλέπω ότι δε μεταφράζουμε και με ακρίβεια (και ίσως μερικές φορές να είναι καλύτερα).
Το reset προέκυψε επανεκκίνηση (restart) -επαναφορά. Θα μπορούσε να λέγεται και επανα-ορισμός, επανα-προσδιορισμός επανα-ρύθμιση,
Παρόλα αυτά το αφήσαμε μάλλον στην ησυχία του και το λέμε όλοι reset.
Φανταστείτε να έπρεπε να μεταφράσουμε και τα πλήκτρα του πληκτρολογίου (το πλήκτρο home πως θα το πουν; :rofl:

Θυμήθηκα τώρα τον υποδιευθυντή (sic) της σχολής μου, που μπούκαρε μια φορά στο μάθημα για να μας πει το αστειάκι του ( έλεγε μάλλον το ίδιο κάθε χρονιά). Αυτός ήταν λογιστής.

"-Κακώς γραφτήκατε στην πληροφορική, έπρεπε να γίνετε λογιστές. Εκεί είναι τα λεφτά.
Ο λογιστής είναι πιο πάνω από όλους
Εγώ είμαι λογιστής, ενώ εσείς υπο-λογιστής!!!" :unsure:

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,727
Στο Αμικα (που γράφει και ο Vincy παραπάνω) :D είχαμε εκείνη την εποχή και ΑΙ engine και στα Ελληνικά αλλά και με ομιλία παρακαλώ...

Το προγραμματακι αυτό το είχα και ήταν πολύ εντυπωσιακό. Ήταν μόνο μια δισκέτα και δεν ήταν καθόλου ψεύτικο, ήταν στα ελληνικά και ότι έγραφες και δεν ήξερε το έκανε save (στην μνήμη; στην δισκέτα; δεν ξέρω πως λειτουργούσε) και το θυμόταν στην συζήτηση που έκανες.

Νομίζω ότι είχε κυκλοφορήσει κανονικά σε box απο κάποια ελληνική εταιρεία προγραμματιστων.

@Vincent Μήτσο το έχεις ψάξει ποτε πως λειτουργούσε; Έχει κάπου ονόματα των προγραμματιστων;

Πάντα το είχα απορία να δω πως δούλευε..

Το Αμικα να πούμε ήταν 1000000 έτη φωτός μπροστά σε πολλά πράγματα τα οποία αντιγράψανε άλλοι και πήραν την πρωτιά..

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Με αυτό το Amica μου θυμίζετε την αντίστοιχη ερώτηση σε ένα από τα Grand Prix του Pixel...
Ένα σωρό κόσμος (μεταξύ των οποίων και η αφεντιά μου) είχε διορθώσει το "c" με "g" για να απαντήσει ότι είναι υπολογιστής...
Μα πόσο γίδια γινόμασταν ώρες ώρες!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,402
Για εμένα και εσένα είναι εύκολο.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,402
Βάγγ, σε κάποιο βίντεο μου μου είχε γράψει ο κόουντερ. Δεν θυμάμαι που όμως.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,475
@Vincent
Ρε Μήτσο! Τι video θεϊκό είναι αυτό! Πότε το ανέβασες και δεν το πήρα χαμπάρι! Πνίγηκα από το γέλιο !!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,475
"Σε ευχαριστεί που παπαριές λέω?" Γνήσιο και αυθόρμητο γέλιο μέχρι δακρύων!!!!!:p:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Παιδιά, με το μπαρδόν, αλλά τα αδικείτε και Win και MacOSX και Linux...
Όλα είναι θέμα γραμματοσειρών και έχω άποψη για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης. Στα δε win, με τα σωστά Regional settings και σωστή επιλογή κωδικοσελίδας για non-Unicode εφαρμογές, τα προβλήματα σχεδόν εκμηδενίζονταν και τα λίγα που έμεναν οφείλονταν σε κακογραμμενες εφαρμογές.

Μην είσαστε υπερβολικοί...
Δημήτρη, στις σύγχρονες εκδόσεις των Windows (από τα 7 και μετά, ίσως και από τα Vista, δεν είμαι σίγουρος) δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις πολλά πράγματα, ούτε και να επιλέξεις να κάνεις εγκατάσταση κωδικοσελίδες "χειροκίνητα" - το ίδιο και στο Mac OS. Στο Linux δεν γνωρίζω αν και πώς γίνεται. Παρόλα αυτά, ισχύει αυτό ακριβώς που έγραψα, φτιάξε documents σε Open/Libre Office στον Mac (ελληνικά πάντα) και άνοιξέ τα μετά στο PC. Δεν έγραψα ότι χάνονται τα ελληνικά ή κάτι τέτοιο (που δεν θα το απέκλεια, κιόλας), αλλά η μορφοποίηση πάει στο διάολο, κάποιοι χαρακτήρες βγαίνουν μεγαλύτεροι, κάποιοι σε italics και έχει ο Θεός. Δεν γνωρίζω αν τα παραπάνω ισχύουν και με τα αγγλικά ή με άλλες γλώσσες...

Σε ό,τι αφορά το VLC, όπως ανέφερε και ο συνονόματός σου, αν δεν ρυθμίσεις χειροκίνητα τους υπότιτλους σε Greek (ISO 8859-7) τότε νομίζεις ότι το έργο που παρακολουθείς το υποτίτλισαν οι... Klingon! :lol:

Αλλά ναι, έχεις δίκιο ότι το ρεζουμέ είναι ότι τα προβλήματα, σε σχέση με μια δεκαετία πίσω, έχουν λυθεί στο, ας πούμε, 98%. Όσοι έχουμε ζήσει παλαιότερες καταστάσεις θα είμαστε αχάριστοι αν γκρινιάζουμε τώρα! :speechless:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,402
Μια κίνηση που κάνει κάπως πιο υποφερτά τα πράγματα στα office του Linux, είναι να περάσεις ότι fonts έχεις από τον φάκελο του pc εκεί πέρα.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,304
Στο Αμικα (που γράφει και ο Vincy παραπάνω) :D είχαμε εκείνη την εποχή και ΑΙ engine και στα Ελληνικά αλλά και με ομιλία παρακαλώ...

Το προγραμματακι αυτό το είχα και ήταν πολύ εντυπωσιακό. Ήταν μόνο μια δισκέτα και δεν ήταν καθόλου ψεύτικο, ήταν στα ελληνικά και ότι έγραφες και δεν ήξερε το έκανε save (στην μνήμη; στην δισκέτα; δεν ξέρω πως λειτουργούσε) και το θυμόταν στην συζήτηση που έκανες.

Νομίζω ότι είχε κυκλοφορήσει κανονικά σε box απο κάποια ελληνική εταιρεία προγραμματιστων.

@Vincent Μήτσο το έχεις ψάξει ποτε πως λειτουργούσε; Έχει κάπου ονόματα των προγραμματιστων;

Πάντα το είχα απορία να δω πως δούλευε..

Το Αμικα να πούμε ήταν 1000000 έτη φωτός μπροστά σε πολλά πράγματα τα οποία αντιγράψανε άλλοι και πήραν την πρωτιά..
Μπράβο Βαγγέλη και μπράβο στον Vincent που το ανέβασε!
Δε το γνώριζα καθόλου.
Μου θύμισε την μετέπειτα εποχή, που άνοιγα την ψυχή μου στον Dr. Sbaitso!!!
Ήταν το πρόγραμμα που έδινε η creative labs μαζί με τη sound blaster!
Axxxxx!!! Τι μου θυμίσατε!!!
Θυμάμαι να ανοίγει η πόρτα του δωματίου μου και να μπαίνει μέσα η μάνα μου (είχα γράψει τον προβληματισμό μου στον Dr. Sbaitso - Δεν είχα κοπέλα!!! Ντροπή!!!!).... Βρε τι γίνεται....όλοι τα ίδια γράφαμε;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,475
Βρε τι γίνεται....όλοι τα ίδια γράφαμε;
ΝΑΙ! Μάλλον... :) Εγώ το συνεχίζω ακόμη και τώρα. εν υπάρχει text adventure σε οποιαδήποτε πλατφόρμα που να μην γράφω τις βωμολοχίες μου για να τσεκάρω αντιδράσεις :lol::cool:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,304
Διαβάζω κάπου, ότι ο υπολογιστής τρέχει στην ανώτερη στιβάδα (μέσα σε άλλα) και επιμελητές (editors ντε!!! ) :eek:

Επίσης, σε μενού ip phone την εκτροπή την ρυθμίζεις μέσα από την επιλογή "Πρ. Όλους" (ίσως προώθηση προς όλους. Εγώ κατάλαβα τους κλ@νw όλους)... ;)

Last edited:

lliont

Retro Starter
Reaction score
228
"Η ενδοπροσωπεία" (όχι -ο) ήταν η μετάφραση που χρησιμοποιούταν από τα βιβλία στις σχολές για το user interface (τουλάχιστον στο Πολυτεχνείο). Συνήθως στήνω τα windows στα Αγγλικά λόγω συνήθειας αλλά δεν με χαλάνε και τα Ελληνικά όποτε τα δοκίμασα. Σε linux φοβάμαι.

Last edited:

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
...το μυαλό μου πάει σε χελώνα πάντως και όχι σε Unix ή σε κάποιον χαριτωμένο πιγκουίνο...

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Εμένα σε αυτό: αχχχ

To AmigaShell ήταν πολύ ωραίο και λειτουργικό, έβλεπες τη διαδρομή στα αριστερά του κέρσορα και είχες και το ιστορικό εντολών με τα βελάκια....