Επισκευή C128 flat μητρικής - Repair log

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
641
Ακόμα ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ MEGAPOST!!!!!!!!!!!!!
Γιώργο και Άκη σας ευχαριστώ για αυτό που βλέπω και μαθαίνω απο εσάς!!!
Di Giorgio είσαι ΤΙΤΑΝΑΣ!!!!!!

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Καθε φωτό του Γιώργου, τονώνει το ηθικό, το σκουλικι θα γίνει πεταλούδα στο τέλος.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Ακόμα ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ MEGAPOST!!!!!!!!!!!!!
Γιώργο και Άκη σας ευχαριστώ για αυτό που βλέπω και μαθαίνω απο εσάς!!!
Di Giorgio είσαι ΤΙΤΑΝΑΣ!!!!!!

Δημήτρη φέρε καμία μνήμη από εδώ που ξεμείναμε όταν μπορέσεις, ότι είχα έφυγε Θεσσαλονίκη.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
Έχουμε λίγο δρόμο ακόμη...είμαι στα τελικά μερεμέτια ;-)

Σήμερα έκανα επίσης λίγη δουλίτσα στα απόκρυφα των VICs (βάσεις για τις μεγαλύτερες 4464 και 2-3 πυκνωτάκια /recap). O δεξιός κρύσταλλος παρουσίαζε κάποια σημάδια άθλιας οξείδωσης γι αυτό τρίφτηκε, γυαλίστηκε και περάστηκε καινούργια στρώση καλάι για σταθεροποίηση...

Έριξα πάνω και δυο 4464 από το στοκ μου και...sysinfo !

Χορός και Μουσική...

Έλα και 2-3 ψιλά μας μείναν ;-)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
Εντόπισα και απομόνωσα 2-3 πραγματάκια ακόμη (λεπτομέρειες μεν) αλλά περιμένω να επαληθεύσω για να τις αναφέρω αργότερα. Πιστεύω θα είναι και αυτές αρκετά χρήσιμες ώστε να εκπονήσουμε έναν καλό, οδικό χάρτη για μελλοντικές κακοτοπιές...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
Εδώ και περίπου 2 ώρες το υποβάλλω σε πολύ σκληρά τεστ, προσπαθώντας να το κάνω να γονατίσει στις 80 στήλες, δοκιμάζοντας τις αντοχές του ακόμη και στα πιο εξωτικά...

Η servant μας καλωσορίζει στα 80 αναγνωρίζοντας χωρίς κανένα πρόβλημα το SD2IEC

Τρέχω το Millifoot 80

Τρέχω το GEOS128

Τρέχω το Risen from Oblivion VDC V2

...και προσπαθώντας να το τερματίσω, ρίχνω το VDC ModeMania V1_11

A slideshow of several video-modes for the C128 with 64K VDC

- 640x480 interlace 8 x 2 color resolution
- 640x576 interlace 8 X 3 color resolution
- 480x252 non-interlace 8x1 color resolution
- 640x400 non-interlace 8x2 color resolution
- 720x700 interlace monochrome
- 800x600 interlace monochrome - two text modes with larger used screen area

This little demo shows some rare graphic modes on the VDC with some converted images. Very colorfur pictures in resolutions of 640x480 or 640x576 are possible as well as high resolution of up to 720x700 or 800x600 pixels. Also two text modes are included which provide a larger used screen area.

...και ενώ πατώ τέρμα το γκάζι, φτάνω μέχρι το ασύλληπτο 800Χ600 monochrome

...όπου η μικρή πλακέτα μου ρίχνει ένα πονηρό χαμόγελο κι εγώ σταματώ, κλείνω και πάω για ύπνο ανήμπορος πλέον να συνεχίσω...

Αυτό ήταν! Το θέμα κλείνει (...ή όχι???) :emoji_wink:

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Χαιρομαι να διαβαζω αυτά που ποσταρεις φιλε Γιωργο. :thumbup:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Όλο το μεγαλείο, μα πάνω από όλα, η καλωσύνη του Γιώργου να μας δείξει τι μπορείς να κανεις με αυτό το μηχάνημα. Το επόμενο challenge να του βρούμε η να του φτιάξουμε ένα κουτί.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
Έτσι Άκη...Κουτί και πληκτρολόγιο και είσαι έτοιμος. Σε λίγο σου παραδίδω την σκυτάλη ώστε να συνεχίσεις να μας ενημερώνεις ;-)

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Απειρα respect στον Γιωργο για την καταπληκτικη δουλεια και παρουσιαση!!Το θρεντ θελει ξαναδιαβασμα!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
Hey Greg! Ευχαριστώ ;-) ...αυτό το μηχάνημα (γενικά μιλάω, για το C128) έχει πολλά κρυμμένα μυστικά και τερτίπια.

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
635
Πω πω ακόμη μια απίστευτη παρουσίαση-επισκευή ενός μηχανήματος Γιώργο! Έχεις ανεβάσει τον πήχη πολύ ψηλά! :)

Ερώτηση: τα τελευταία είναι βίντεο κλιπάκια;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
Χα!Χα!Χα! Ευχαριστώ Κώστα αλλά δεν κάνω τίποτα το ιδιαίτερο, απλά ενημερώνομαι και εφαρμόζω...that's all.

Τα παραπάνω είναι screens από ένα demo/slideshow που σκοπό έχει να μας δείξει το πόσο καλά τα καταφέρνει ο 128άρης ακόμη και σε αναλύσεις που φαντάζουν εξωπραγματικές για τις δυνατότητες του. Έχω βάλει το link για πειραματισμούς και μέσα στο spoiler θα βρεις και το video του δημιουργού του.

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
635
Χα!Χα!Χα! Ευχαριστώ Κώστα αλλά δεν κάνω τίποτα το ιδιαίτερο, απλά ενημερώνομαι και εφαρμόζω...that's all.

Τα παραπάνω είναι screens από ένα demo/slideshow που σκοπό έχει να μας δείξει το πόσο καλά τα καταφέρνει ο 128άρης ακόμη και σε αναλύσεις που φαντάζουν εξωπραγματικές για τις δυνατότητες του. Έχω βάλει το link για πειραματισμούς και μέσα στο spoiler θα βρεις και το video του δημιουργού του.

Το είδα γι'αυτό το λέω , μόνο για τον 128άρη ε; :( :(

Για το δικό μου δεν έχει τίποτα να το τρίψω στα μούτρα σε κάτι φίλους μου που hate-άρουν τη φάση; :D:D:D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
Το είδα γι'αυτό το λέω , μόνο για τον 128άρη ε; :( :(

Για το δικό μου δεν έχει τίποτα να το τρίψω στα μούτρα σε κάτι φίλους μου που hate-άρουν τη φάση; :D:D:D
Ναι μόνο για τον 128άρη οπλισμένο με VDC chip και 64K video ram.

Για τον δικό σου τον C64??? Χα!Χα!Χα! Τόνους υλικό...Τόνους! :D;)

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
635
Ναι μόνο για τον 128άρη οπλισμένο με VDC chip και 64K video ram.

Για τον δικό σου τον C64??? Χα!Χα!Χα! Τόνους υλικό...Τόνους! :D;)

Το καμός τα γίνει!!! Τα χυτεί αίμα!!! :D:D:D:D

(Παίζει να έρθει σήμερα! Το tracking τον τοποθετεί στη περιοχή μου! :) :) )

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
635
Yes!Yes!Yes! :D

Αύριο θα ρθει τελικά πήρα τηλέφωνο και σήμερα δεν παρέλαβαν... Αύριο και μεθαύριο έχω και άδεια ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ θα γίνει ΤΟ ΚΑΜΟΣ ΣΕ ΛΕΩΩΩΩΩΩΩ!!!! :D:D:D:D:lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Ήρθε στην βάση ο πρώην άρρωστος φτιαγμένος από τα χεράκια του Κόμη μας, τόσο καθαρή motherboard είχα καιρό να δω, μάλλον χρησιμοποιεί μυστικές τεχνικές. Άντε να μου έρθει και το χαλασμένο 128 από το Ισραήλ να μπει σε κουτάκι και να γίνει κομπλέ.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,002
...Άντε να μου έρθει και το χαλασμένο 128 από το Ισραήλ να μπει σε κουτάκι και να γίνει κομπλέ.
Άντε Άκη, με το καλό! ;-)