Ερώτηση περί καθαρισμού και μεταποίησης C64c motherboard.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,368
Ζήλεψα λιγουλάκι από τον υπέρτατο geoanas και είπα να ασχοληθώ λιγάκι με τον μακρινό θείο του Atari ST, τον commodore 64. Το μοντέλο μου είναι ο C64c με την νεώτερη μινιμαλιστική πλακέτα. Αν και δεν δείχνει πολύ χάλια, παρόλα αυτά θα ήθελα να την φρεσκάρω πρώτα πριν ασχοληθώ με ψύκτρες και τα συναφή. Έχετε κάποια ιδέα πως καθαρίζεται μια πλακέτα; Θα προτιμούσα να μην μπω σε διαδικασία να βγάζω τα chip από τις βάσεις τους! Αν τη βουτήξω σε νερό και τη στεγνώσω αμέσως με αέρα θα ήταν ρεαλιστική λύση; :shock:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Re: Ερώτηση περί καθαρισμού motherboard C64c!

Βασικά έτσι τα καθαρίζω εγώ, αλλά πρώτα αφαιρώ τα socketed chips και μετά το στέγνωμα της σαπουνάδας με νερό, τα ρίχνω και ένα "πλύσιμο" σε σκάφη με ισοπροπανόλη (ή στην ανάγκη και με μπλέ οινόπνευμα).

Άρα έχουμε Tide με νερό - τρίψιμο - στέγνωμα - μπάνιο σε οινόπνευμα - στέγνωμα - τρίψιμο οξειδομένων μερών (σβήστρα - ψιλό γυαλόχαρτο - ψιλή λίμα - WD40) - αλλαγή ηλεκτρολυτικών πυκνωτών - επανατοποθέτηση chips (με τρίψιμο στα ποδαράκια αν διαπιστωθεί η ύπαρξη οξειδίων - μαυρίλας που εμποδίζει τη σωστή αγωγιμότητα - έτοιμος για απογείωση ! :D
Στο site μου είχα δημοσιεύσει έναν αναλυτικό οδηγό (ages ago.... ;) )

http://www.gameland.gr/geoanas/realarcade.htm ( (4) HOW TO CLEAN YOUR DIRTY PCBs. )

Good Luck !

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24

πω πω κουράστηκα και μόνο στην ανάγνωση :crazy:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,368
Re: Ερώτηση περί καθαρισμού και μεταποίησης C64c motherboard

Ω, σε ευχαριστώ ρετροβρυκόλακα!!! Δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικών αλλά θα βάλω κάποιον να μου αλλάξει πυκνωτές. Έχω βλέπεις μια πλακέτα που ήδη κάποιος την έχει δουλέψει και έχει βάλει βάσεις σε όλα τα chips!!! Θα την καθαρίσω, θα την καλλωπίσω και θα δω μέχρι που μπορεί να φτάσει! :eek:

Με τα οξειδωμένα μέταλλα της θωράκισης του modulator τι να κάνω; Να τα τρίψω με γυαλόχαρτο; Να το περάσω με νικελ; Η γυάλινη λαμπάτη ασφάλεια έχει θέμα με τα υγρά; Πρέπει να βγει;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548

Η γυάλινη ασφάλεια καλό είναι να βγει και αυτή και μετά το στέγνωμα να επανατοποθετηθεί.
Η μεταλλική θωράκιση του modulator και τα πάσης λογής μεταλλικά κουτιά on board, τα αφήνω όπως έχουν (απλά τα τρίβω μόνο λίγο παραπάνω με πανάκι και WD40).

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
430

Α! ρε Γιώργο είσαι ωραίος πολύ χρήσιμη η συμβουλή σου για πλακέτες "σαν να βγήκαν μόλις απο το πλυντήριο!! ... ;) "

.... να προσθέσω επίσης στην πολύ καλή περιγραφή του φίλου geoanas ... μια παραλλαγή που χρησιμοποιούσα κατι φεγγαρια:

απ΄ότι θυμάμαι κάποιες φορές είχα καθαρίσει και εγώ κάποιες πλακέτες με άριστα αποτελέσματα (ήταν σαν να είχαν μόλις βγει από το εργοστάσιο -χωρίς υπερβολή (!). Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η ακόλουθη σε γενικές γραμμές γιατί δεν θυμάμαι αναλογία ρε μ@μώτω!
Μεγάλο τάπερ (απο ΙΚΕΑ κλπ) νερό με υγρό καθαρισμού για πατώματα (επαγγελματικού τύπου) σε πολύ μεγάλη αναλογία θυμάμαι πάνω από 100:50 . Αφήνουμε μέσα την πλακέτα για κάποια λεπτά μετά τρίψιμο με μαλακή βούρτσα ....( αφρός )
Έπειτα ξεβγάλαμε κάτω από την βρύση με άφθονο νερό.... και η τελική κίνηση:.
Φτιάχνουμει ένα χάρτινο κουτί (πχ. από συσκευασία tower-pc) να κλείνει απόλες τις μεριές ,μια τρυπά στην πάνω πλευρά όπου χώνουμε μέσα το ακροφύσιο από σεσουάρ μαλλιών!! Το ανάβουμε και σε 3-5 λεπτά λόγω της θερμοκρασίας που αναπτυσσόταν εσωτερικά η πλακέτα στέγνωνε εντελώς με αποτέλεσμα να μην μένει και για πολύ ώρα το νερό σε ευπαθή μέρη (!!).

Αυτά το ολίγα αλλά δεν θυμάμαι αναλογίες... Μάλλον πρέπει κάποια στιγμή να το ξανα επιχειρήσω και θα κρατήσω σημειώσεις!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548

Χα!Χα! :lol:
ΣΩΣΤΟΣ Alex !
Εγώ θυμάμαι ότι έβαζα κάποιες πλακέτες (arcade pcb) στο φούρνο για να στεγνώσουν (σε χαμηλή θερμοκρασία ...έτσι ? :lol:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24

Ωραία πράγματα ρε παιδιά, να φτιάξουμε έναν οδηγό συμπεριφοράς σε υπερήλικες πλακέτες από ώριμους άνδρες :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875

Μπράβο παιδιά! Πολύ χρήσιμιες οι πληροφορίες!! Μολις χαλαρώσω λιγάκι με το πρόγραμμα μου ελπίζω να μπορέσω να *καθαρίσω* και εγω μερικά αποτα stuff μου!!!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,368

Χα! Χα! χα! Επιδημία καθαρισμού στο νετ! Η πλάκα είναι ότι με πήρε χαμπάρι η γυναίκα μου και -εντελώς ορθολογίστρια ως μηχανικός- μου λέει: -"Ποιο είναι το πρόβλημα με τον commodore; Δε δουλευει καλά; Tι; Δουλεύει και βάλθηκες να τον ξεπαστρέψεις; Ο χρυσός νόμος των μηχανικών λέει: αν κάτι δουλεύει μη το ακουμπάς!!!" :shock:

Βλέποντας τώρα και την τοποθέτηση του nkary, πως να της εξηγήσω τώρα πως θέλω να δείξω την πλακέτα μου στα παιδιά για να πάθουν!!! :wtf: Τι πιο ώριμο από αυτό!!!! :crazy:

Θέλω ο coomodore να γίνει ξεχωριστός, πάει και τελείωσε!
Ευχαριστώ τον geoanas και DAT-Alex για τις πληροφορίες! Ήμουν σίγουρος ότι θα βοηθούσατε! Θα κάνω συνδυασμό και των δύο! ;)

Πλάκα-πλάκα διάβασα στο site του geoanas αυτό που λέει για τις ηλεκτρικές σκούπες! Πραγματικά βρήκα συμβάντα στο internet....μπρρρρ!!!! :eek:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875

Ααα εσύ εισαι τυχερος ρε Τurri! Εμένα η δικιά μου όταν βλέπει ρετρο-αντικείμενα μου λέει "Οτι πετάει ο άλλος εσυ το μαζεύεις..." :lol: :lol:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,368

Λοιπόν παιδιά....οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές αλλάχθηκαν όλοι και περιέργως το μηχάνημα δουλεύει κανονικά!!!
Επίσης η πλακέτα καθαρίστηκε και πάλι περιέργως δεν έκαψα πάλι τίποτα!
Το θέμα είναι ότι μου άνοιξε η όρεξη για κάτι παραπάνω που δεν μπορώ να προσδιορίσω ακόμα....
Στις επόμενες ημέρες θα βάλω τις ψύκτρες επάνω στα chip και βλέπουμε....
Το θέμα τώρα που γεννιέται είναι ότι δεν είμαι σίγουρος αν θέλω αυτήν την πλακέτα να την κρύψω σε ένα case! Θέλω να την βλέπω.... :wtf:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548

Δεν είναι τίποτα ! :D
Εγώ το παθαίνω συνεχεια !

Congratulations ! Well Done !

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11

μπράβο σας που ασχολείστε...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,368

Βρε geoanas, εσύ που ασχολείσαι και με τροφοδοσίες ρεύματος δεν μπήκες ποτέ στον πειρασμό να τραβήξεις καμιά έξτρα γραμμή για να τροφοδοτήσεις τίποτα ανεμιστήρες ή leds; :wtf: Δεν ξέρω καν αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο!
Κοιτάζω τώρα ακρυλικά πλεξιγκλας κουτιά μπας και μου έρθει έμπνευση!!!! :silent:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548

Για να πούμε του στραβού το δίκιο για ανεμιστήρες το είχα σκεφτεί αλλά leds με τίποτα...θεωρώ εαυτόν purist και δεν θα ήθελα να αλλοιώσω την εξωτερική εμφάνιση ενός retro μηχανήματος...ότι κάνω, το κάνω "στα μουλοχτά", εσωτερικά και γενικά εκεί που δεν "βλέπει η πεθερά" :lol: :lol:
Τουλάχιστον στον commodore 64, η εφαρμογή ψυκτρών και το σαβούρντισμα του εσωτερικού ασημόχαρτου κάνουν μια χαρά την δουλειά τους με την εσωτερική ψύξη των ολοκληρωμένων. Η εφαρμογή ανεμιστήρων νομίζω ότι είναι ολίγον υπερβολική εκτός και αν κάποιος λειτουργεί το μηχάνημα υπό "δυσμενείς" συνθήκες :whip: .

Κάτι τέτοιο, ας πούμε ότι ΔΕΝ θα το ανεχόμουνα με τίποτα ..

http://www.azog.org/?p=1583

Ούτε βέβαια και κάτι τέτοιο ...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875

Σωστός ο geoanas

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,368

Πω!Πω! Με τίποτα! (Ρε παιδιά το πλαστικό τραπεζομάντιλο μου θύμισε κάτι από τα παιδικά μου χρόνια!!!).
Αλλά απο την άλλη έχω μια πλακέτα που μάλλον δε θα τη βάλω σε κάποιο case και αναζητώ ιδέες.
Χμμμ....μήπως να τη βιδώσω σε κανένα διάφανο πλεξιγκλας όπως κάποια σταντς περιοδικών και να της ρίξω τίποτα κόκκινα και μπλε leds αλα commodore; :p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875

Αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι εφικτό να φτιαχτεί ενα διάφανο plexi-glass κουτί. Αν δηλαδή έχουμε ακριβώς τις διαστάσεις και το σχέδιο σε κανα autocad!

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
430

Εννοεις δοκτόρι -αν κατάλαβα καλά- διαστασεις και μορφη original ΄ψωμιέρας' ???
Πολύ δύσκολο το κόβω ...εκτος αν κανεις κατι να μοιαζει καπως.....
Πάντως προς τον φιλο Turrican αν φτιαξει κατι σε DIY! (Do it yourself) εγώ του χαράζω με το home-lab laser σε πλεξιγκλας οτι logo γουσταρει...πχ το σήμα του C= ή οτι αλλο θελει.... (σε λογικες διαστασεις βέβαια)