Εσείς τι antivirus χρησιμοποιείτε ?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Για χρόνια ήμουν φανατικός χρήστης του Avast. Το συνέστησα ανεπιφύλακτα σε όλους και το είχα εγκαταστήσει σε όλα τα συστήματα μου...μέχρι τώρα :evil:

Δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή των προγραμματιστών στο να φτιάχνουν αρχικά ένα πρόγραμμα χρηστικότατο με έναν πυρήνα που να "φυσάει" και να "πετάει" ακόμα και αν το τρέχω στην τοστιέρα μου και στη συνέχεια από update σε update να το μεταποιούν σε ένα παχύδερμο που σέρνεται, σέρνει μαζί του το μηχάνημα και τελικά σκάει σα κουράδα :evil: ...κι αν έχεις κάνει το θανάσιμο λάθος να μην έχεις κάνει registration... :twisted: :twisted: :twisted:

Έτσι με το Nero, τον Firefox, το Gomplayer, το μ-torrent και ένα σωρό άλλα....Άει στα τσακίδια ρε...Τα προγράμματα τα θέλω να είναι χρηστικά. Δεν γουστάρω ούτε να μου κάνουν stream στην φυσαρμόνικα μου, ούτε να κάνω tweet από τον μπιντέ μου. ΟΥΣΤ !

Τα τελευταία updates του Avast είχαν μετατρέψει το laptop μου σε ένα παχύδερμο που έκανε 10 λεπτά για να φορτώσει όλα τα σκατά που ήθελε στα Vista (άλλος οχετός από εκεί) και εδώ και κάνα δυο εβδομάδες κάθε φορά που έμπαινα στο iamretro άρχισε τα "παγώματα" και τα freezαρίσματα σε τυχαίους χρόνους. Στην αρχή κατηγορούσα (από μέσα μου δυνατά :mrgreen: ) τον γιατρό και τα plugins του Wordpress (...που το μετατρέπουν επίσης σε παιδοβούβαλο) αλλά μετά την ψυλλιάστηκα την δουλειά, γιατί είχα τα ίδια και αλλού...Με το που ξεφορτώθηκα το Avast, όλα τα μηχανάκια μου ελάφρυναν λες και πήγαν στα Βόδυ-line !

Εντάξει το μηχάνημα μου είναι παλιό, το γνωρίζω καλά (!), αλλά δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να το αλλάξω μέσα σε αυτή την καταραμένη κρίση....προτεραιότητα έχουν άλλα και κυρίως οι ανάγκες των παιδιών μου...

Έχετε να με προτείνετε κάτι σε antivirus, ελαφρύ και αποτελεσματικό προκειμένου να κάνω την δουλειά μου χωρίς να αναγκαστώ να πάω σε ψυχίατρο ?....παρακαλώ ? :)

:mrgreen:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Για τους ίδιους λόγους σταματησα το αβαστ. Πλέον μόνο Immunet. Είναι free, πρόγραμμα του Clamav,ελαφρύ και δυνατό στην δουλειά του.

Επίσης αντί για utorrent βάλε καλυετρα το Tixati

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Εγώ στον i5 μου έχω το avast internet security και είμαι ευχαριστημένος. Το έχω αγοράσει κανονικά μετά από χρόνια χρήσης του free antivirus. Φυσικά ξέρω που μπαίνω ;) και έχω πάντα backup μην τυχόν και χρειαστεί να ρίξω ένα φορματάκι :mrgreen:
Για το pc σου geo δεν έχω να σου προτείνω κάτι γιατί όπως και να το κάνουμε το άτι σου γέρασε ρε μαν, τι άλλο να κάνει ποια? ;)
Βάλε ή 7άρια ή πάνε κατευθείαν σε 8.1. Τα έχουμε πει

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Ντάξει αμα είσαι επιφυλακτικός και ο Windows Defender καλός είναι. Δοκιμασμένα.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Επιφυλακτικός?
Εννοείς προσεκτικός?
Άμα δεν ξηλώσει τα "σβήστα" και βάλει 8αρια δεν κάνει τίποτα
Επίσης ρίξε chrome και klite

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
@ clemenza

Μπράβο Παναγιώτη ! Δοκίμασα τον 360 και το pc-άκι μου απογειώθηκε !! Για να δούμε πως θα πάει τις επόμενες μέρες ;) :think:

@ dR_wHO

Πάω να σουτάρω το μ-τορρεντ και να βάλω τον άξιο αντικαταστάτη .... ;)

@ nkary

Νικ σίγουρα τα Vista θα πάρουν τον δρόμο για την χωματερή...in time ;)
Τον Χρώμιο τον έχω ήδη μέσα :mrgreen:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Έβαλα και Tixati....καμια σχέση με το παχύδερμο μ-torrent ! Σφαιράτο ! Thanks !

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
371
+1 στον γιατρό για το tixati πολύ καλύτερο απο το utorrent κατά την γνώμη μου.

Επίσης όπως λέει και ο Χρόνης αν είσαι προσεκτικός και ο Windows Defender σε συνδυασμό με ένα SPybot Search And Destroy (όχι σε real time, το τρέχεις όποτε θέλεις) είναι αρκετός.

Τώρα για ελαφρύ antivirus προτείνω φυσικά το WebRoot SecureAnywhere το οποίο είναι cloud based και έχει την χαμηλότερη δυνατή δέσμευση μνήμης στον υπολογιστή!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Καταχωρήθηκε και αυτή η συμβουλή ! +1 nicked ;)

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Επίσης όπως λέει και ο Χρόνης αν είσαι προσεκτικός και ο Windows Defender σε συνδυασμό με ένα SPybot Search And Destroy (όχι σε real time, το τρέχεις όποτε θέλεις) είναι αρκετός.
Αυτό βασικά εγώ το λέω ποιο πάνω ;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Και το Immunet ειναι Cloud Based, γιαυτό είναι τόσο ελαφρύ.

Το Tixati είναι όπως ήταν παλιά το uTorrent - σφαίρα, ελαφρύ και χωρίς διαφημίσεις. Συνδέεται πολύ πιο γρήγορα στο pool.

Γιώργο τα Vista είναι απίστευτα σάπιο σαν λειτουργικό και χάνει απο παντού. Παρόλο που με το SP2 έστρωσαν αρκετά.

Στην 1η ευκαιρία θα σου βάλω εναν SSD στο μηχανάκι σου και τα 7ρια και θα απογειωθείς.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Πράγματι ! Το θέσατε (εσύ και ο Νίκος [nkary]) στη σωστή βάση...Vista=Σαπίλα !
Έλα ντε που συνέχεια το αναβάλω για τα 7 ή 8άρια...Έτσι είμαστε εμείς οι γέροι, αν κολλήσουμε κάπου δεν ξεκολάμε :lol: :lol:

Πάντως τον τελευταίο καιρό με το πρωκτόAvast, παράγινε το πράγμα...και μόνο με το iamretro, λες και μας μάτιαξαν :mrgreen: ή μας κάναν voodoo :mrgreen:
Έμπαινα και σε ανύποπτους χρόνους κολλούσε το μηχάνημα τόσο βαριά που έπρεπε να ..."το βγάλω από την πρίζα" :evil:
Έτοιμος ήμουν να το κάνω ...τοιχογραφία μαζί με τα Vista :mrgreen:
Ευτυχώς συγκρατήθηκα και πρυτάνευσε η λογική και η αφραγκία (...που κακόχρονο να χουν οι πολιτικοί)! :lol:

Thanks ! :thumbup:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Όντως τα ίδια προβλήματα με τον Γιώργο αντιμετώπισα και εγω πριν κανένα μήνα με το laptop μάλλον τις ίδιας χρονολογίας και με vista απο μαμά και ασφαλώς το avast που κάποτε δούλευε. Τωρα πέρασα σε win7 βρήκα ολα τα driver ευτυχώς για οτι ειχε το laptop και εγκατέστησα το free Panda antivirus, αρκετά καλο και γρήγορο, ενα popup πετάει καθε τοσο να κανω update στο pro αλλα τίποτα το ζόρικο. Μόλις γυρίσω σπιτι μιας και στο ιατρείο δεν πάταγε κανένας (καταραμένη κρίση μέχρι και στα αυχενικα επεσε λιτότητα, τους πέρασε σε όλους απο φόβο) έφυγα και εγω μια εβδομαδα για θάλασσα και ψάρεμα θα βάλω το προγραμα torrent να δοκιμασω, ωραίο μου ακούγεται. :cool:

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
10
Εγω βρε παιδιά χρόνια το nod32 έχω.Εντάξει δεν είμαι και 100% ευχαριστημένος αν και τους περισσότεορυς ιούς τους βρίσκω χειροκίνητα με ένα κορυφαίο πρόγραμμα που υπήρχε στην amiga, το directory opus...ναι ναι...μην γελάτε...κοκκίνιζει αυτόματα τους κρυφούς φακέλους που έχουν δημιουργήσει ιοι και μπορείς να τους διαγράψεις με την μία...μου έχει φανεί χρήσιμο άπειρες φόρες...

https://www.gpsoft.com.au/

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια antivirus της Eset και συγκεκριμενα την ολοκληρωμενη σουιτα της που σημερα ονομαζεται Eset internet security και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και για την δουλεια που κανει αλλα και για την κατασταση του ποσο ελαφρυ η βαρυ ειναι ακομα και στο σαβουρολαπτοπ δεκαετιας που εχω στο μαγαζι η σουιτα αυτη ειναι παναλαφρη και δεν δημιουργει κανενα προβλημα στο λαπτοπ.Αν υπαρχει κατι που δεν μπορει να το εξολοθρευσει το Eset χρησιμοποιω το Anti-malmware της Malmwarebytes απο το οποιο δεν περναει τιποτα και καταστρεφει τα παντα δεν εχει υπαρξει μεχρι τωρα κατι που δεν μπορεσε να το βρει και να το εξολοθρευσει.

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,033
Χρησιμοποιώ και εγώ το 360 Total Security και παλιότερα είχα το Comodo Antivirus.

Πάντως ζηλεύω (με την καλή έννοια) αυτούς που έχουν εγκαταστήσει Linux και ξέρουν να τα χειρίζονται και να παραμετροποιούν στα μέτρα τους το OS.

Εκεί ξέρεις ο ίδιος τι γίνεται στα αρχεία του συστήματος σου αλλα πέρα απο αυτό δεν έχεις τέτοια θέματα με ιούς και τέτοια για να θες Antivirus.

Last edited:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
ESET χρόνια τώρα και έχω βρει την υγειά μου.

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
489
Eset κι εγώ, αν και ήμουν μεγάλος φαν του Kaspersky, δεν δούλευε με τα windows insider preview.
Τι θα λέγατε αν σας έλεγα ότι τα windows είναι το ίδιο ασφαλή με τα Linux και το macos; Απλά δεν επιτρέπεις καμία εγκατάσταση χωρίς sudo και η οποία δεν έρχεται από το windows store.