Εσείς τι antivirus χρησιμοποιείτε ?

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Προϊόντα ESET από χρόνια σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο.
ESET Internet Security εδώ και καιρό και στο εταιρικό περιβάλλον, το παρέχουμε και στους πελάτες με άδειες μέσω σύμβασης. Μηδέν παράπονα από όλους!
Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
AVAST στους τζαμπατζήδες και ESET σε αυτούς που πληρώνουν.
Τα δωρεάν, υπάρχει λόγος που είναι τζαμπέ...
Για το σπίτι μια χαρά είναι, αν και δεν βρίσκω λόγο να βάλει εκεί κάποιος οτιδήποτε πέρα από Windows Defender.
Αλλά "τζαμπέ" σε υπολογιστές που αποτελούν εργαλεία δουλειάς, μόνο σε καβούρια στην τσέπη μπορώ να το αποδώσω...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Βασικά ο σέρβερ της eset είναι πρώτος ξάδερφος του Άβερελ.
Με ένα κλειδί ενεργοποιείς όσες άδειες θες...
Μιλάω για νόμιμες άδειες, όχι κλεψιμέικες...
Αλλοίμονο αν ως εταιρία δίναμε κλεμμένο λογισμικό....

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Τα δωρεάν, υπάρχει λόγος που είναι τζαμπέ...
Για το σπίτι μια χαρά είναι, αν και δεν βρίσκω λόγο να βάλει εκεί κάποιος οτιδήποτε πέρα από Windows Defender.
Αλλά "τζαμπέ" σε υπολογιστές που αποτελούν εργαλεία δουλειάς, μόνο σε καβούρια στην τσέπη μπορώ να το αποδώσω...
Φίλε, έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά εγώ πλέον δεν έχω την υπομονή να εξηγώ τα αυτονόητα σε κανέναν. I'm too old for this shit... :(

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Φίλε, έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά εγώ πλέον δεν έχω την υπομονή να εξηγώ τα αυτονόητα σε κανέναν. I'm too old for this shit... :(
Δεν χρειάζεται να εξηγήσεις τίποτα και σε κανέναν.
Εν έτη 2019 όταν ένας επαγγελματίας θέλει στους υπολογιστές του τσάμπα ή "σπασμένο" λογισμικό, τότε αυτομάτως τον αντιμετωπίζεις ως ασόβαρο...
Οι σοβαροί και αξιοπρεπείς επαγγελματίες γνωρίζουν ήδη ότι τα έξοδα εκπίπτουν από τα γενικά έσοδα αν και ούτε αυτό θα έπρεπε να είναι δικαιολογία...

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,378
Άσε, να αναφέρω μόνο ένα περιστατικό από τα εκατοντάδες.
Πολιτικός μηχανικός με plotter(s) χιλιάδων ευρώ, λάκα έπιπλα από Καναδά να ζητάει viewsonic 24 tv και dell 17 για να βλέπει ο πελάτης, μεταχειρισμένη ΑΤΙ (display adapter) και cpu της οκάς για το κεντρικό εργαλείο της δουλειάς του.
Περιττό να πω μας έφυγε ο κλανιάς να δείξει σωστά η gpu χωρίς stretching.
Φυσικά όλο το software πειρατικό.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Άσε, να αναφέρω μόνο ένα περιστατικό από τα εκατοντάδες.
Πολιτικός μηχανικός με plotter(s) χιλιάδων ευρώ, λάκα έπιπλα από Καναδά να ζητάει viewsonic 24 tv και dell 17 για να βλέπει ο πελάτης, μεταχειρισμένη ΑΤΙ (display adapter) και cpu της οκάς για το κεντρικό εργαλείο της δουλειάς του.
Περιττό να πω μας έφυγε ο κλανιάς να δείξει σωστά η gpu χωρίς stretching.
Φυσικά όλο το software πειρατικό.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Δεν χρειάζεται να εξηγήσεις τίποτα και σε κανέναν.
Εν έτη 2019 όταν ένας επαγγελματίας θέλει στους υπολογιστές του τσάμπα ή "σπασμένο" λογισμικό, τότε αυτομάτως τον αντιμετωπίζεις ως ασόβαρο...
Οι σοβαροί και αξιοπρεπείς επαγγελματίες γνωρίζουν ήδη ότι τα έξοδα εκπίπτουν από τα γενικά έσοδα αν και ούτε αυτό θα έπρεπε να είναι δικαιολογία...
Καλά τα λες, αλλά, δυστυχώς, υπάρχουν αρκετοί που εμπίπτουν στο προφίλ που περιέγραψε παραπάνω ο Vincent. Το πλέον εξωφρενικό για εμένα είναι η λογική "δεν μου αρέσει να πληρώνω για software" από ανθρώπους που κατά τα άλλα είναι καλοπληρωτές, γαλαντόμοι και ανοιχτοχέρηδες: αυτό ρε παιδιά, το κόλλημα του Έλληνα με το πειρατικό software δεν μπορώ να το χωνέψω. Εντάξει, δεν είμαστε πια στα 80s, και δεν γίνεται να πληρώνεις π.χ. 75€ για ένα παιχνίδι για το PS4 του ανιψιού σου αλλά να μη δέχεσαι να δίνεις 35€ το χρόνο για το Office στον υπολογιστή σου στο γραφείο! o_O

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Από τις 6 Απριλίου του 2015 ακολούθησα την συμβουλή σου και είμαι πανευτυχής κάτοχος νόμιμου licence, εγκατεστημένο σε τρεις υπολογιστές.
Βρε Γιώργο χρησιμοποιούσα πάντοτε τη δωρεάν έκδοση (ναι, αυτή με τις διαφημίσεις!) και δεν είχα πάρει ποτέ license! Πιστεύεις ότι αξίζει για home users; Γιατί κάνει και μερικά ακόμη χρήσιμα πραγματάκια πλην του να είναι antivirus... ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Ναι, ακριβώς!....και για όλα αυτά τα εξτραδάκια που διαθέτει bonus πιστεύω ότι αξίζει. Βέβαια οι απαιτήσεις μου είναι περιορισμένες αλλά και πάλι φαίνεται να κάνει καλή δουλίτσα στα backgrounds ;)

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,227
τιποτα και ολη μερα σε υποπτα σαιτ μεχρι το λειτουργικο να γινει κουμποτρυπες

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Ναι, ακριβώς!....και για όλα αυτά τα εξτραδάκια που διαθέτει bonus πιστεύω ότι αξίζει. Βέβαια οι απαιτήσεις μου είναι περιορισμένες αλλά και πάλι φαίνεται να κάνει καλή δουλίτσα στα backgrounds ;)
Δεν ξέρω, δυσκολεύομαι να αποφασίσω τι είναι καλύτερο για home use μεταξύ ESET, 360 Total Security και AVAST (εννοείται οι commercial εκδόσεις στα 2 τελευταία). Φυσικά παίζει ρόλο να είναι και ο end user λιγάκι "μαζεμένος" όσον αφορά το τι πατάει, τι τσεκάρει και τι πάει και ανοίγει, γιατί αλλιώς πρέπει ή να του κόψεις τα πάντα ή να του βάλεις Kaspersky. Που στην ουσία είναι σαν να του κόβεις τα πάντα! :D

Άλλωστε, όπως σοφά έλεγαν κάποτε, "για να μείνεις εκτός νόσου, μοναχός σου εκτονώσου"! :lol: