Εφυγε ο Λουκιανός Κηλαηδόνης

antnik

Retro Addict
Reaction score
328
Από τους αγαπημένους μου Έλληνες μουσικοσυνθέτες. Με αυτόν μεγάλωσα ακόμα και στα δικά μας μουσικά πάρτι που μαζευόμασταν να παίξουμε μουσική είχε πάντα τον πρώτο ρόλο στις μουσικές επιλογές. :(

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,906
Πάει και αυτός. Rest In Peace :(

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
Μα τι λες τώρα...Χθες άκουγα το τραγούδι που ποστάρισες και ο μεγαλύτερος μου, προσπαθεί από τότε να μάθει απ'έξω τους στίχους...Ακόμα ένας μεγάλος φεύγει για πάντα από κοντά μας...Καλό Ταξίδι... :(

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,561
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα, μόλις χθες τον αναφέρατε.
Τον παρακολουθούσα τελευταία που είχε μπει 1-2 φορές στο νοσοκομείο.
Δεν μας ενημέρωναν όμως τα μέσα... είχαν πιο σημαντικά πράγματα.
Ήταν η πορεία του, μια όμορφη αναλαμπή στην ελληνική μουσική. Πήραμε μια μικρή ανάσα.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
Ας μην μιλήσω τώρα για τα "μέσα" και τα "έξω". Δεν θέλω άλλες συγχύσεις... Το γεγονός της απώλειας του μεγάλου αυτού και σεμνου καλλιτέχνη με έχει λυπησει ιδιαίτερα....

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,906
Τι να κάνουμε βρε παιδιά. Ολοι ειμαστε εδώ για πολύ λίγο. Γιαυτό να φροντίζουμε να περνάμε ΟΣΟ πιο καλά γίνεται....

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,361
ΤΕΡΑΣΤΙΑ μορφή ο Λουκιανός και πραγματικά θα αφήσει ένα δυσαναπλήρωτο κενό πίσω του. Από μικρός που μου έβαζαν οι γονείς μου τα τραγούδια του, λίγο πιο μεγάλος (12!) στο πάρτυ στη Βουλιαγμένη, ακόμα μεγαλύτερος στη συναυλία του Pixel στη Λεωφόρο και μετά, πολλά-πολλά χρόνια αργότερα που έβαζα στον 3χρονο τότε γιο μου τα τραγούδια του επειδή ήταν εύθυμα και κεφάτα, ο Λουκιανός ήταν πάντα εκεί. Από τους ελάχιστους καλλιτέχνες που δεν ξέφτισε στα μάτια μου με τις πράξεις του στο πέρασμα του χρόνου και ταυτόχρονα ένας άνθρωπος που είχε δώσει πολλά βαθιά μηνύματα μέσα από (φαινομενικά) απλά και κεφάτα τραγουδάκια.

Από το '94 που έκανε το bypass δεν σταμάτησε να πίνει, να καπνίζει και να ξενυχτάει όπως του είχαν συστήσει οι γιατροί, ακολουθώντας την πορεία του ως μοναχικός καουμπόυ, όπως έκανε σε όλη του τη ζωή. Όπως είχε γράψει και ο ίδιος για τον Μικρό Ήρωα, "σε ευχαριστώ που μεγάλωσα μαζί σου"... :cry:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
519
R.I.P. τι να πω, ένας-ένας σχολάνε οι της γενιάς μας... :(

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,561
Βρε Πάνο είχες πάει και στο πάρτι της Βουλιαγμένης;

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,361
turrican said:
Yep! ;)

Εντάξει, οι γονείς μου είχαν αποφασίσει να πάνε και με πήραν απλά μαζί - ήμουν μάλλον μικρός ακόμα για να αποφασίζω εγώ για τις εξόδους της οικογένειας! Θυμάμαι - δεν ξέρω για ποιο λόγο - να ακούγεται το "One Way Ticket" λίγο πριν ξεκινήσει το πρόγραμμα (το οποίο αν δεν απατώμαι άργησε αρκετά να ξεκινήσει λόγω της απρόβλεπτης τεράστιας κοσμοσυρροής). Νομίζω ότι κάπου γύρω στη μία το βράδυ εμένα με πήρε ο ύπνος - κρίμα, γιατί αν ήμουν π.χ. 2-3 χρόνια μεγαλύτερος θα τα εκτιμούσα πολύ περισσότερο όλα αυτά! :|

Πάντως, μετά από 3-4 χρόνια τον ξαναείδα live στη συναυλία του Pixel στη Λεωφόρο. Τώρα φαίνεται πραγματικά απίστευτο να κάνει συναυλία σε ανοιχτό γήπεδο με 17.000 κόσμο ένα περιοδικό για υπολογιστές αλλά τότε μας είχε φανεί το πιο φυσικό πράγμα!

Πολύ κρίμα που δεν έχω φωτογραφίες από όλα αυτά - αλλά ποιος κουβαλούσε τότε την μονάκριβη φωτογραφική του Kodak Instamatic όπου κι αν πήγαινε; :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
clemenza said:
...
Πολύ κρίμα που δεν έχω φωτογραφίες από όλα αυτά - αλλά ποιος κουβαλούσε τότε την μονάκριβη φωτογραφική του Kodak Instamatic όπου κι αν πήγαινε; :lol:

Ακόμη την έχουμε ! :thumbup:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,361
geoanas said:
clemenza said:
...

Ακόμη την έχουμε ! :thumbup:
Κι εγώ την έχω ακόμα - αλλά συνεχίζω να μην την κουβαλάω μαζί μου! :lol:

Εγώ έχω το νεώτερο μοντέλο, though:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,561
clemenza said:
turrican said:
Yep! ;)

Εντάξει, οι γονείς μου είχαν αποφασίσει να πάνε και με πήραν απλά μαζί - ήμουν μάλλον μικρός ακόμα για να αποφασίζω εγώ για τις εξόδους της οικογένειας! Θυμάμαι - δεν ξέρω για ποιο λόγο - να ακούγεται το "One Way Ticket" λίγο πριν ξεκινήσει το πρόγραμμα (το οποίο αν δεν απατώμαι άργησε αρκετά να ξεκινήσει λόγω της απρόβλεπτης τεράστιας κοσμοσυρροής). Νομίζω ότι κάπου γύρω στη μία το βράδυ εμένα με πήρε ο ύπνος - κρίμα, γιατί αν ήμουν π.χ. 2-3 χρόνια μεγαλύτερος θα τα εκτιμούσα πολύ περισσότερο όλα αυτά! :|

Πάντως, μετά από 3-4 χρόνια τον ξαναείδα live στη συναυλία του Pixel στη Λεωφόρο. Τώρα φαίνεται πραγματικά απίστευτο να κάνει συναυλία σε ανοιχτό γήπεδο με 17.000 κόσμο ένα περιοδικό για υπολογιστές αλλά τότε μας είχε φανεί το πιο φυσικό πράγμα!

Ρε φίλε respect, πήγες στο γουντστοκ! Τέτοιο πράγμα δε ξανάγινε!
Εγώ η μόνη φορά που τον είδα από κοντά, ήταν σε κάποια συναυλία (νομίζω δωρεάν στον Υμηττό). Εκείνη την εποχή, οι καλλιτέχνες δεν άφηναν άλσος για άλσος και δήμο για δήμο. Μας φαίνονταν και εμάς πολύ φυσικό. Σήμερα άντε να δεις καλλιτέχνη...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,906
Νομίζω και σήμερα θα μπορούσαν, αλλά δεν ξέρω μήπως είναι "οικονομικό" το ζήτημα ;)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,561
dR_wH0 said:
Νομίζω και σήμερα θα μπορούσαν, αλλά δεν ξέρω μήπως είναι "οικονομικό" το ζήτημα ;)
Δεν έχεις άδικο! :|