Εχετε καποιες αρχες στο Gaming που τις ακολουθειτε πάντα;

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Ολοι μας σαν gamers πιστευω οτι εχουμε καποιες αρχες αλλοι λιγες αλλοι πολλες.Ποιες ειναι αυτες που ακολουθειτε παντα απο την αρχη της gaming ''καριερας'' σας εως και σημερα.

Ξεκιναω εγω λοιπον:

1.Ποτε δεν παιζω πανω απο ενα παιχνιδι ταυτοχρονα.Πρωτα θα το τελειωσω θα το λυωσω και μετα θα ασχοληθω με καποιο αλλο

2.Ποτε δεν αφηνω παιχνιδι ατερματιστο.Δεν υπαρχει ουτε μια στο δισεκατομμυριο περιπτωση να ξεκινησω καποιο και να το παρατησω χωρις να το εχω τερματισει και να ασχοληθω με καποιο αλλο.

3.Δεν εχω παιξει και ουτε προκειται να το κανω παιχνιδι στο Easy.Aπο normal και πανω ποτε easy.

4.Ποτε δεν παιζω αγχωμενος για καμια ωρα η κανα μισαωρο.Αν δεν εχω ευκαιρια απλα δεν παιζω.

5.Ποτε δεν δεινω σημασια σε review απο οποιονδηποτε πριν αγορασω καποιο παιχνιδι.Αν το γουσταρω το περνω ακομα και 1/10 να πηρε και σικεμε κανταρ τι λεει ο καθε ενας και καλα και να χαμε να λεγαμε κριτικος.

6.Οποια κονσολα με ενδιαφερει την αγοραζω παντα Day1 με περισευουν δεν με περισευουν λεφτα.

7.Ποτε δεν κανω skip τα cutscenes την πρωτη φορα που θα παιξω καποιο παιχνιδι.

8.Εχω δανεισει οσον αφορα τα Videogames τα παντα οσο ακριβα η σπανια μπορει να ηταν για μενα απο παιχνιδια και κονσολες μεχρι καρτες μνημης και γενικα καθε ειδους περιφερειακο αυτο ομως που δεν δανειζω ποτε ειναι τα gamepads και joysticks.Eχω μεγαλο κολημα μαυτο γιατι εχω δει ανθρωπο σε 5 λεπτα να χαλαει το αναλογικο του ps2 καποτε αλλα και καποιον αλλον να ''κρεμαει'' μοχλο Sanwa σε arcade stick που με τετοιους μοχλους πριν παρω τους leef pro εχω γραψει χιλιαδες ωρες απαιτητικου gaming στο Pac-Man που η φθορα του μοχλου ειναι τεραστια χωρις ποτε να χαλασει καποιος μοχλος στα χερια μου.

9.Δεν μπορω τα διπλα στα arcades παντα ειχα προβλημα μαυτο και τον διπλανο μου της περισσοτερες φορες παντα τον σαπιζα στα μπουνιδια.Δεν μπορω να παιζω διπλο με ατομα που δεν ειναι στο ιδιο η λιγο κατωτερο επιπεδο απο μενα,που δεν περνουν στα σοβαρα το παιχνιδι και κοροιδευουν η που περνουν ολα τα δωρα κτλ μεσα στο παιχνιδι και μπορει εγω πχ να κινδυνευω να χασω και λιγο παρακατω να εχει καποιο φρουτο που να με αναπληρωνει την ενεργεια και ο αλλος να παει να τον παρει.Θα τον σαπισω στο ξυλο.

10.Ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει οδηγος στρατηγικης για να τερματισω καποιο παιχνιδι.

11.Ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει cheats για να τερματισω καποιο παιχνιδι.

12.Ποτε δεν εχω νοικιασει παιχνιδι στη ζωη μου και ουτε προκειται να το κανω.

13.Αποφευγω οπως ο διαβολος το λιβανι casual games σε κινητο η pc οπως για παραδειγμα κατι παιχνιδια με κατι μπαρμπαδελια που τρεχουν συνεχεια πχ και απλα παταμε το κουμπι να κανουμε αλμα η να σκυψουμε η να παμε αριστερα δεξια.Μακρια απο μενα ολα αυτα.

14.Δεν εχω πουλησει ποτε καποιο παιχνιδι ασχετα αν πολλες φορες το εχω σκεφτει για να αδειασει λιγο και ο χωρος που γινετε της ρουσλανας το καγκελο.

15.Παντα διπλα μου οταν παιζω θα εχω καποιο αναψυκτικο,μπυρα η νερο κλπ.

Αυτα προς το παρον:rofl::rofl::rofl::rofl:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Έχω έναν και μόνο κανόνα... "Καρπαζώνω" οποιονδήποτε πάει να μου πει πως θα παίξω ένα παιχνίδι!

Ο ελεύθερος χρόνος μου (εννοώ αυτός που μπορώ να αφιερώσω αποκλειστικά στον εαυτό μου) είναι ήδη εξαιρετικά λίγος και το παιχνιδάκι είναι για να με χαλαρώσει όπως και όποτε γουστάρω εγώ... Οπότε, θα παίξω με τρόπο και με ρυθμό που γουστάρω εγώ!
Συμβουλές για "συστήματα", έξτρα υλικό και δήθεν "σωστό" τρόπο παιξίματος δεν δέχομαι ποτέ και με τίποτα...
Αυταρχικό; Ίσως... Αλλά είναι ο χρόνος μου και κάνω ό,τι θέλω σ' αυτόν...

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Έχω αρκετές ιδιαιτερότητες μα θα αναφέρω μια.

Κάθε άνοιξη, εκτός από αυτή που μας πέρασε, παίζω dogs of war στην Αμίγκα μόλις ξεστρώσουμε τα χαλιά :speechless:

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,033
Έχω αρκετές ιδιαιτερότητες μα θα αναφέρω μια.

Κάθε άνοιξη, εκτός από αυτή που μας πέρασε, παίζω dogs of war στην Αμίγκα μόλις ξεστρώσουμε τα χαλιά :speechless:

Good stuff!

Εγώ πάλι σαν ιδιαιτερότητα μου άρεσε να μυρίζω τα boxes των καινούργιων μου παιχνιδιών, τα manual των παιχνιδιών ή τις καινούργιες δισκέτες. :oops:

Επίσης δεν έπαιζα παιχνίδια που δεν είχαν trainer γιατί σπαζομουν όταν έχανα και είχα προχωρήσει πολύ ένα παιχνίδι.

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Ότι είπατε, ισχύουν και για μένα με βασική αρχή το τρίπτυχο : γαλήνη πνεύματος - ησυχία και αυτοσυγκέντρωση

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Μία αρχή και μόνο: παιχνίδια που δεν απαιτούν σώνει και καλά πολύ χρόνο (σε φάση πάνω από ώρα) για να βγάλεις το level και να το σώσεις και επίσης που δεν μου σπάνε τα νεύρα. Δυσκολούτσικο πάει στο διάολο, challenging για τα αντανακλαστικά, τα νεύρα και... την όλη μου ύπαρξη (!), όχι, ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Δεν είμαι hardcore gamer, δεν θέλω να χαρακτηρίζομαι ως τέτοιος, θέλω να παίζω video games για να γεμίσω με ευχάριστο τρόπο 15-20-30 λεπτά της ώρας που μπορεί να έχω ελεύθερα. Οτιδήποτε πέραν αυτού δεν συνάδει με τις δικές μου ανάγκες και προτιμήσεις πλέον...

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
250
1. Συλλέκτης.
Έχω μαζέψει περισσότερα παιχνίδια απο όσα θα μπορούσα να παίξω σε μια ζωή. Απλά μου αρέσει να έχω τη δυνατότητα να επιλέξω απο το ράφι και γενικά γουστάρω να έχω τα πάντα. Παίρνω παιχνίδια για το κάθε σύστημα που μου αρέσουν πολύ και συγχρόνως όμως θεωρούνται απο την πλειοψηφία παιχνιδάρες. Μ'αυτόν τον τρόπο κάνω οικονομία στον χώρο. Επίσης θεωρώ τα retro παιχνίδια ως επένδυση των χρημάτων γιατί ανεβάζουν αξία με τον χρόνο.
2. Gamer .
Για να ξεκινήσω να παίζω πρέπει να έχω αρκετές ώρες διαθέσιμες. Παίζω συνήθως 3-4 παιχνίδια συγχρόνως στο ίδιο διάστημα. Δεν τερματίζω ποτέ ένα παιχνίδι γιατί το θεωρώ γουρσουζιά1,τα αφήνω όλα στη μέση1
Στο σαλόνι έχω 12 κονσόλες και την LG 55" Oled 4Κ HDR που παίρνει 4 Hdmi. Στα 3 έχω συνδεδεμένες τις σύγχρονες κονσόλες έτοιμες για παιχνίδι μόνο με turn on.
Switch, Xbox One X, Ps4 Pro
Στο 4 Hdmi είναι το OSSC που με switchάκια και RGB scart παίζουν άμεσα τα παρακάτω: Mega Drive 1 & Mega CD 1 Pal, Mega Drive 2 & Mega CD2 Japan, Super Nes region free με super cic, PC Engine Duo R με region switch, Supergrafx Japan, Neo Geo MVS 2 slot κονσόλα, Nintendo 64 Japan & USA, Game Cube Pal, Wii Pal. Δυστυχώς στο νέο διαμέρισμα δεν έχω μαζί μου το arcade, Xbox 360, PS3 και WiiU και πολλά αγαπημένα παιχνίδια.
3. Η σύζυγος μου δεν έχει πρόβλημα με τις κονσόλες αρκεί να μην φαίνονται τα καλώδια οπότε τα έχω κρύψει και είναι συμμαζεμένα.
1. πλάκα κάνω

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Ναι έχω...

Ακολουθώ τη τακτική του drag dealer (δεν αφήνω ποτέ το προϊόν να με καταστρέψει).
Προσπαθώ να αποφύγω τον εθισμό.
Κρατώ μια απόσταση από το gaming, χρόνια τώρα, ως στάση ζωής.
Παίρνω μια τζούρα και αυτό ήταν!

Λατρεύω επίσης τα παιχνίδια που είναι καλύτερα στον Atari ST και όχι στην Amiga ( ακόμα και αν αυτά είναι χάλια).
Τα χρησιμοποιώ ως benchmark, και απόδειξη ότι διαθέτω τον κορυφαίο computer. Αναλύω τον τρόπο που φτιάχτηκαν. Αυτό με ξεκουράζει πολύ...

Βέβαια έχω περάσει και εγώ φάσεις να παίζω μέρες σε σκοτεινά δωμάτια και να έχω χάσει τον κόσμο.
Αυτά όμως ανήκουν στη νεανική μου ζωή.
Σήμερα βάζω άλλους και παίζουν για εμένα.... :p

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Εγώ πάλι σαν ιδιαιτερότητα μου άρεσε να μυρίζω τα boxes των καινούργιων μου παιχνιδιών, τα manual των παιχνιδιών ή τις καινούργιες δισκέτες. :oops:
Και να πώς ένα forum για retro computing μετατρέπεται σε στέκι φετιχιστών εν μία νυκτί! :lol:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Προχθές έπεσε στα χέρια μου ένα σφραγισμένο κουτί με κασέτες.
Φυσικά το άνοιξα και έχωσα τη μύτη μου στα 60 καρέ να πάρω τζούρα από τον αέρα του παρελθόντος.
Τι πιο φυσιολογικό?

Ο φίλος μου ο Βαγγέλης (όχι αυτός εδώ) είναι ανώμαλος που το κάνει με νέο pc hardware.

Ibra

Retro Starter
Reaction score
172
Εγώ καμία φορά αναρωτιέμαι πως γίνεται να σπαταλώ περισσότερο χρόνο στο να ψάχνω ποιο παιχνίδι (ή σειρά) θα επιλέξω στην συνέχεια πάρα να παίζω το ίδιος τον παιχνίδι..

Easy ποτέ. Επίσης έχω ντροπαρει κάποια, όχι πολλά, κάποια ειτε για bugs είτε γιατί τα βρήκα κάπως ρηχά στην πορεία. Τέλος απαράβατος νόμος μόνον single player εμπειρίες αυτά τα διαβολια τα online τα αποφεύγω

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Α, παιδιά, μου ήρθε και άλλο....

Όταν παίζω fps, απαραιτήτως ορίζω για την κίνηση τα arrow keys.
(Τι κακό και αυτό που τα αλλάζουν όλα)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Arrow keys; Πως το κάνετε αυτό ρε παιδιά;
Το ποντίκι αριστερά μετά ή μετακινείτε ολόκληρο το πληκτρολόγιο αριστερότερα!
Προσωπικά μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να παίξω fps με cursor keys... Χαλάει ολόκληρο το layout...

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Τι λέτε ρε παιδιά? Το doom 1 παίζεται?
Αν παίξεις fps 15αετίας θες πόσα πλήκτρα που δεν υπάρχουν εκεί τριγύρω.
Εκτός και αν τα αγνοείτε και κάνετε βόλτα στο πάρκο :rofl:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Τι λέτε ρε παιδιά? Το doom 1 παίζεται?
Αν παίξεις fps 15αετίας θες πόσα πλήκτρα που δεν υπάρχουν εκεί τριγύρω.
Εκτός και αν τα αγνοείτε και κάνετε βόλτα στο πάρκο :rofl:
Αχ αυτά τα ρημαδόκουμπα! Αχχχχχχχχχ.....Είμαι φουρκισμένος και τα χώνω, καιρό τώρα....:lol:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Πωωωωω, μου θύμισες έναν πελάτη που είχα.
Ήταν διευθυντής σε μια τράπεζα και ο τύπος πέρασε στα γκομπιούτερζ μετά από τις διάτρητες...

Μα καλά του λέω, τόσα χρόνια και δεν μπορείς να τα δουλέψεις?

Θέλω λέει ένα μεγάλο κόκκινο κουμπί να του λέω : θέλω αυτό και να το κάνει.
-Έχεις μπερδέψει το PC με το Skynet.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
BTW άσχετο αλλά ο Mohamad Ghoul ακόμα σε ψάχνει, μιλάμε τώρα στο google talk.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
BTW άσχετο αλλά ο Mohamad Ghoul ακόμα σε ψάχνει, μιλάμε τώρα στο google talk.
E, καλά...του είπα ότι είμαι στο FB (αυτός δεν έχει νομίζω) και έχω και gmail. Θα επικοινωνήσω μαζί του...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Arrow keys; Πως το κάνετε αυτό ρε παιδιά;
Το ποντίκι αριστερά μετά ή μετακινείτε ολόκληρο το πληκτρολόγιο αριστερότερα!
Προσωπικά μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να παίξω fps με cursor keys... Χαλάει ολόκληρο το layout...
Νοιώθω τόση χαρά που μπορώ και κινούμαι, που δε το έχω σκεφτεί! :rofl: