Ζητάω βοήθεια από κάποιον, για rewiring σε ακουστικά

supacoopa

Retro Member
Reaction score
149
Ξερω οτι εχουμε πολλους (και καλους) "μαστορες" στο φορουμ, για αυτο ζηταω την βοηθεια καποιου που μπορει να ασχοληθει με ενα θεματακι που αντιμετωπιζω.

Προκειται για ενα ζευγαρι ακουστικων earhook over ear. Ειναι εντελως no-name και δεν θυμαμαι καν πως βρεθηκαν στην κατοχη μου. Η κατασκευη τους ειναι "φτηνη", αλλά... ρε παιδια τετοιον ηχο δεν μπορω να βρω σε άλλα (οικονομικης κατηγοριας) ακουστικα!

Εχω αγορασει κατα περιοδους ακουστικα in-ear AKG, earbuds AKG, earhook over ear Panasonic, ακομα και on ear JBL. Λοιπον, το μπασο που βγαζουν αυτα τα ανωνυμα πορτοκαλί σκατουλακια δεν το βγαζει κανενα απο τα επωνυμα ζευγαρια! Και γενικα ο ηχος τους ειναι "ζεστος" και γεματος, σε σημειο που με αυτα απολαμβανω κομματια που με τα αλλα ακουστικά μου φαινονται τελειως αδιάφορα!

Και ποιο ειναι το προβλημα, θα μου πειτε...
Δυστυχως ο καλος Κινεζος που τα εφτιαξε, εχει καλωδιωσει αναποδα τα ακουστικα, ετσι ωστε το δεξι καναλι να κατευθυνεται στο αριστερο ακουστικο και το αριστερο καναλι στο δεξι! Λογω του τροπου στηριξης στο αυτι, δεν γινεται να βαλεις το αριστερο ακουστικο στο δεξι αυτι και αντιστροφα, με αποτελεσμα απο τοτε που καταλαβα την "πατατα" να μην μπορω πλεον να τα απολαυσω. Καταλαβα το "λαθος" βλεποντας ταινια, το επιβεβαιωσα κανοντας τεστ left-right channel, ξυπνησε και ο ιδεοψυχαναγκασμος μου και τωρα δεν μπορω ουτε μουσικη να ακουσω με αυτα!

Ζηταω λοιπον βοηθεια απο καποιον που μπορει να αναλαβει να κανει rewire τα καναλια απο το βυσμα στα ακουστικα, ωστε να ακουγονται σωστα. Το βυσμα 3.5mm που εχουν δεν μπορει να ξεβιδωσει (ειναι πρεσαριστο) και το ιδιο φαινεται να ισχυει και για τα κελυφη των ακουστικων. Οποτε μαλλον θα χρειαστει να αντικατασταθει το βυσμα και να γινει καποια κολληση του καλωδιου πανω στο νεο βυσμα, ή να κοπει το καλωδιο σε καποιο σημειο και να ξανακολληθει "αναποδα". Ή εν πασει περιπτωσει, να γινει οτι θεωρει ο "μαστορας" σωστο, ωστε να ακουω το αριστερο καναλι στα αριστερα και το δεξι στα δεξια! :)

Αν υπαρχει καποιος που εχει διαθεση να αναλαβει την υποθεση, θα μου κανει μεγαλη εξυπηρετηση!
Φυσικα καλυπτω το κοστος ταχυδρομικης επιστροφης των ακουστικων, καθως και το κοστος για νεο βυσμα αν χρειαστει.

20180302_133023.jpg

20180302_133033.jpg

Last edited:

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
303
Το βύσμα σίγουρα είναι αστείο να αντικατασταθεί. Απλά σαν ιδέα μήπως σε γλυτώσει από τα πήγαινε-έλα, αν τυχόν έχεις διάφορα καλωδιάκια και adapters πεταμένα δεξιά και αριστερά όπως πολλοί, θα μπορούσες ίσως να φτιάξεις κάποιον συνδυασμό αντιστρέφοντάς τα στην ένωση, πχ

rev.png

supacoopa

Retro Member
Reaction score
149
Ναι, το εχω σκεφτει αυτο που λες... Γινεται με δυο ανταπτορες, απο αρσενικο 3.5mm σε θηλυκα RCA και απο αρσενικα RCA (με αντιστροφη των καναλιων) σε θηλυκο 3.5mm. Απλα δεν θα ειναι καθολου βολικο για χρηση εκτος σπιτιου...

Εψαξα μηπως υπαρχει καποιος ανταπτορας (ή προεκταση) 3.5mm σε 3.5mm με αντιστροφη καναλιων, αλλα δεν υπαρχει παγκοσμιως.
Απορω γιατι δεν σκεφτηκε κανεις να τον κατασκευασει, θα ηταν πολυ χρησιμος σε πολυ κοσμο! :D

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
319
Με αντιστροφή καναλιών mod σε ένα 3.5 mm jack angle adapter ?

Last edited:

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
319
google > 3.5mm Jack to 3.5mm Right Angle Jack Stereo Adaptor

Eίναι ένα απλός αντάπτορας που προστατεύει τα ακουστικά το καλώδιο των ακουστικών και κυρίως το θηλυκό 3.5mm plug .

-πάμθηνος
-δεν παρεμβαίνεις στο plug των ακουστικών (αλλά στον adaptorα)
-αν γίνει σωστά λειτουργικά (ήχος) δεν έχεις απώλειες (αλλά ούτε και αισθητικά)

+bonus η extra προστασία καλωδίου ακουστικών/θηλυκό 3.5mm plug

transalp2

Retro Starter
Reaction score
67
Φανταζομαι εχεις σκεφτει οτι αυτο που ζητας μπορει να στο κανει οποιοσδηποτε που ασχολειται με επισκευες ηλεκτρονικων , κατι μαγαζακια που πουλανε κινητα η επισκευαζουν ηλεκτρονικα με 2-3 ευρω.

Απλα σταματας σε καποιο απο αυτα, ρωτας, στο φτιαχνει σε 2 λεπτα, δινεις 2-3 ευρω και εφυγες.

Εγω ετσι θα εκανα παρα να μπλεκω με ταχυδρομεια κλπ παρολο που υπαρχει η καλη διαθεση απο πολλα μελη εδω.

Κι εγω παιδευομαι να βρω καλα μικρα ακουστικα τετοιου τυπου και δικαιολογω απολυτα την προσπαθεια σου να αποκαταστησεις το "προβλημα" (το οποιο εγινε προβλημα αφου το εμαθες..... κλασσικα πραγματα που συμβαινουν σε ολους μας... Πριν το μαθουμε δεν εχουμε θεμα... αμα εντοπισουμε κατι μας καρφωνεται στο μυαλο κι τρεχουμε.....)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,448
Όσες φορές αποπειράθηκα να σκαλίσω τέτοιου είδους ακουστικά, κατέληξαν στα σκουπίδια. Τα καλώδια εσωτερικά δεν είναι τίποτα παραπάνω από 2-3 χάλκινες "ίνες" διαμέτρου λίγο περισσότερο από τρίχα, άσε που οι δε εσωτερικές κολλήσεις είναι κατηγορίας "μύξα του μάστορα".

Νομίζω ότι δεν γίνεται λόγος να κόψει και να ράψει κανείς αυτά τα σιλικονατα καλώδια, ούτε το πρεσαριστό βύσμα.

Θέμη πάνε για την λύση που προτείνει ο Nemo...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Όσες φορές αποπειράθηκα να σκαλίσω τέτοιου είδους ακουστικά, κατέληξαν στα σκουπίδια. Τα καλώδια εσωτερικά δεν είναι τίποτα παραπάνω από 2-3 χάλκινες "ίνες" διαμέτρου λίγο περισσότερο από τρίχα, άσε που οι δε εσωτερικές κολλήσεις είναι κατηγορίας "μύξα του μάστορα".

Νομίζω ότι δεν γίνεται λόγος να κόψει και να ράψει κανείς αυτά τα σιλικονατα καλώδια, ούτε το πρεσαριστό βύσμα.

Θέμη πάνε για την λύση που προτείνει ο Nemo...
Αυτό. Το καλώδιο μέσα δεν είναι καν καλώδιο, αλλά κάτι τριχούλες οπότε το να βάλεις χέρι είναι σχεδόν αδύνατο. Αντάπτορας ftw.

supacoopa

Retro Member
Reaction score
149
Φανταζομαι εχεις σκεφτει οτι αυτο που ζητας μπορει να στο κανει οποιοσδηποτε που ασχολειται με επισκευες ηλεκτρονικων , κατι μαγαζακια που πουλανε κινητα η επισκευαζουν ηλεκτρονικα με 2-3 ευρω.
Απλα σταματας σε καποιο απο αυτα, ρωτας, στο φτιαχνει σε 2 λεπτα, δινεις 2-3 ευρω και εφυγες.
Εχω ρωτησει σε τρεις "ηλεκτρονικους" που βρισκονται κοντα μου. Ο ενας μου ειπε αμεσως και ορθα-κοφτα οτι δεν το αναλαμβανει, ο δευτερος το σκεφτηκε λιγο και ειπε οτι δεν γινεται και ο τριτος... ακομα προσπαθει να καταλαβει τι ακριβως θελω να κανω! :)

Κι εγω παιδευομαι να βρω καλα μικρα ακουστικα τετοιου τυπου και δικαιολογω απολυτα την προσπαθεια σου να αποκαταστησεις το "προβλημα" (το οποιο εγινε προβλημα αφου το εμαθες..... κλασσικα πραγματα που συμβαινουν σε ολους μας... Πριν το μαθουμε δεν εχουμε θεμα... αμα εντοπισουμε κατι μας καρφωνεται στο μυαλο κι τρεχουμε.....)
Αυτο ακριβως... Μια χαρα ακουγα, μεχρι που καταλαβα την βλακεια του Κινεζου. Και απο τοτε αμεσως ξενερωσα! :)

Eίναι ένα απλός αντάπτορας που προστατεύει τα ακουστικά το καλώδιο των ακουστικών και κυρίως το θηλυκό 3.5mm plug .
-πάμθηνος
-δεν παρεμβαίνεις στο plug των ακουστικών (αλλά στον adaptorα)
-αν γίνει σωστά λειτουργικά (ήχος) δεν έχεις απώλειες (αλλά ούτε και αισθητικά)
+bonus η extra προστασία καλωδίου ακουστικών/θηλυκό 3.5mm plug
ΟΚ... Οποτε θα βρω εναν τετοιον ανταπτορα και οτι δουλεια γινει, να γινει πανω σε αυτον.

Το επιβεβαιωνουν και οι αλλοι δυο σοφοι γεροντες του φορουμ... :D

Θα ξαναρωτησω αυτους που ρωτησα στην γειτονια, μηπως και μπορουν να βαλουν "χερι" στον ανταπτορα...

transalp2

Retro Starter
Reaction score
67
Εχω ρωτησει σε τρεις "ηλεκτρονικους" που βρισκονται κοντα μου. Ο ενας μου ειπε αμεσως και ορθα-κοφτα οτι δεν το αναλαμβανει, ο δευτερος το σκεφτηκε λιγο και ειπε οτι δεν γινεται και ο τριτος... ακομα προσπαθει να καταλαβει τι ακριβως θελω να κανω! :)

Αυτο ακριβως... Μια χαρα ακουγα, μεχρι που καταλαβα την βλακεια του Κινεζου. Και απο τοτε αμεσως ξενερωσα! :)

ΟΚ... Οποτε θα βρω εναν τετοιον ανταπτορα και οτι δουλεια γινει, να γινει πανω σε αυτον.

Το επιβεβαιωνουν και οι αλλοι δυο σοφοι γεροντες του φορουμ... :D

Θα ξαναρωτησω αυτους που ρωτησα στην γειτονια, μηπως και μπορουν να βαλουν "χερι" στον ανταπτορα...
Συμφωνω οτι ειναι τοσο μικρα τα καλωδιακα που αμα τους βαλει καποιος χερι... παει...

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Mπορω να σου φτιαξω εγω ενα ανταπτορα,χωρις να χρειαστει να στειλεις τα ακουστικα...απλα επειδη θα ειναι χειροποιητος δεν θα εχει και καμμια σουπερ αντοχη...

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Να ευχαριστησω και εγω τον φιλο supacoopa για το δωρακι που μου εστειλε (που ηρθε χτες χαρη στα ΕΛΤΑ:mad:)