Η Οδύσσεια της επισκευής ενός 800 και ένα multicart

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Έχει το παλιό. Εδώ είναι το δικό μου.
Συγχαρητήρια και από εμένα, αν και περισσεύουν, για αυτή την επιτυχή προσπάθεια να κρατηθεί στη "ζωή" αυτό το εμβληματικό μηχάνημα!
Δεν είχα την τύχη να δω ποτέ έναν 800 από κοντά. Στις φωτογραφίες δείχνει στιβαρότατη κατασκευή, χαρακτηριστική ενός μηχανήματος "τανκ" που θαυμάζαμε στα νιάτα μας, και φυσικά είναι πανέμορφο!

Το Attack of the mutant camels δεν είναι στη φωτογραφία;
Λίγο off-topic αυτό που θα πω, αλλά με αφορμή τη φώτο είπα να "σκοτώσω" μισή ώρα που είχα ελεύθερη στο γραφείο. Έτρεξα στον Vice την αντίστοιχη έκδοση για C64 και απογοητεύτηκα! Καμία απολύτως σχέση με την έκδοση του Atari! Δεν πλησιάζει καν...
Δεν χάνουν ευκαιρία να με εκπλήξουν ευχάριστα αυτά τα μικρά θαύματα της χρυσής εποχής της Atari...

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
978
Δεν είχα την τύχη να δω ποτέ έναν 800 από κοντά
Που ξέρεις, μπορεί και να τον δεις! :lol: Ευχαριστώ από την μεριά μου για τα καλά σου λόγια.

Ναι @dimfil είναι το AOTMC. Και είμαι big fan του Jeff Minter ( όπως και :emoji_bat:άλλοι:emoji_bat: εδώ από ότι έχω καταλάβει...)

Οι επισκευές -πόσο μάλλον- των ρετρό 'φίλων' μας (μηχανημάτων) είναι απόλαυση και ψυχοθεραπεία.
Μεγάλη αλήθεια!

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
...Και είμαι big fan του Jeff Minter ( όπως και :emoji_bat:άλλοι:emoji_bat: εδώ από ότι έχω καταλάβει...)
Βέβαια και είμαστε και άλλοι! Jeff = Θεός = Να'τον στα νιάτα του (φήμες λένε) σε ρόλο σκηνοθέτη, αρχές 80s σε Computer Show του Λονδίνου. Αν έχετε λίγο χρόνο, ρίξτε του μια ματιά. Ισχυρή και εγγυημένη δόση νοσταλγίας inside! :)

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
978
Progress report!

Χτες το βράδυ επισκέφτηκα τον Λέοντα και είχε μία έκπληξη!
Έφτιαξε σε schematic στο eagle, αποκωδικοποιητή διευθύνσεων στο multicart!!! yeaaaaaah! :emoji_bow:

Αυτό σημαίνει ότι θα ξεφορτωθεί τα dip switches που είναι και άβολα (βάλε-βγάλε το cart για να αλλάξεις rom :confused:) και

α. Μπορεί να φτιαχτεί ένα 'cart zero' που θα έχει menu για να επιλέγεις rom
β. Αν είμαστε λίγο προσεχτικοί θα μπορεί να προγραμματίζεται η φλας από atari ή pc!

Από ότι φαίνεται θα ασχοληθώ με το software στον 6502 (έχω σκεφτεί για όνομα το 'The Lame Menu' γιατί θα είναι εντελώς πρωτόγονο στα πρώτα versions) και βέβαια θα μάθω τι ακριβώς σημαίνει cartridge στον αγαπημένο μου 800 και πως προγραμματίζεται η φλας!

Super!

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Λεβέντες! :thumbup:

Τι άλλο να πω; Από το καλό στο καλύτερο...Αναμένω...:)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Μου τρέχουν ήδη τα "σάλια"...!!!
Αν κατάλαβα καλά, μιλάμε για μια ελληνική εκδοχή του Maxflash! Περιμένουμε εναγωνίως, και αν χρειαστείτε "χέρια" για beta testing μπορείτε να με υπολογίζετε...

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
978
Όχι ακριβώς maxflash... και για αρχή μόνο 8k και 16k roms... ο προγραμματισμός μάλλον θα γίνεται με bin files σε δισκέτα (πρόγραμμα μόνο στο atari) ή μέσω sio με usb serial για σύνδεση σε pc (πρόγραμμα στο atari και στο pc μέσω hyperterminal ή custom προγράμματος). Δεν έχει ακόμα αποφασιστεί και ψαχνόμαστε με τα του hardware προς το παρόν... Είναι ερευνητικό και χομπίστικο προτζεκτ και προς το παρόν καθόλου φιλικό στον χρήστη!!!

Last edited:

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,227
Όχι ακριβώς maxflash... και για αρχή μόνο 8k και 16k roms... ο προγραμματισμός μάλλον θα γίνεται με bin files σε δισκέτα (πρόγραμμα μόνο στο atari) ή μέσω sio με usb serial για σύνδεση σε pc (πρόγραμμα στο atari και στο pc μέσω hyperterminal ή custom προγράμματος). Δεν έχει ακόμα αποφασιστεί και ψαχνόμαστε με τα του hardware προς το παρόν... Είναι ερευνητικό και χομπίστικο προτζεκτ και προς το παρόν καθόλου φιλικό στον χρήστη!!!
Εισαι αρχονταςςςςςς ,χαρηκα για την γνωριμια :)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Εννοούσα στη φιλοσοφία: cartridge που το προγραμματίζεις με roms.
Σημασία έχει το "ταξίδι" του project! Το παρακολουθούμε και με χαρά θα ακούμε νεότερα!

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
978
Εισαι αρχονταςςςςςς ,χαρηκα για την γνωριμια :)
Και εγώ χάρηκα πολύ @subzero79 :geek: Τα εύσημα πάνε στον @lliont που σχεδίασε το hardware :thumbup::thumbup::thumbup:
Εννοούσα στη φιλοσοφία: cartridge που το προγραμματίζεις με roms.
Σημασία έχει το "ταξίδι" του project! Το παρακολουθούμε και με χαρά θα ακούμε νεότερα!
Thanks @dimfil :).
Για το maxflash το εξέλαβα σαν εντελώς αυτόνομη συσκευή που έχει μέσα δικό του επεξεργαστή! Γι αυτό τρόμαξα! :eek::rofl:
Ο Λέων το έφτιαξε γιατί απλά έχει μόνο το micro χωρίς cart. Η ιδιαιτερότητα του 800 είναι ότι δεν έχει basic προεγκατεστημένη στην rom όπως οι διάδοχοι XL-XE. Προγραμματισμός στα πρότυπα της Atari γίνεται μόνο με cart: Basic, Assembler Editor, Pilot κλπ. (φυσικά μεταγενέστερα εμφανίστηκαν γλώσσες σε δισκέτα) Έτσι έφτιαξε το multicart, που προγραμματίζει την φλας με eprom programmer στο pc-άρα πρέπει να βγεί το τσιπ από το καρτ και με διακοπτάκια για να διαλέγει rom. Επειδή έχω ασχοληθεί με home made pcb's μπόρεσα να του φτιάξω ένα πρόχειρο τυπωμένο κύκλωμα.
Όμως τρώγωντας έρχεται η όρεξη και πάντα θέλεις να κάνεις κάτι για να βελτιώσεις πράγματα. Αν μπορεί να προγραμματίζεται εύκολα in system θα είναι πολύ καλή βελτίωση! Είμαστε στην έρευνα!

Last edited:

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,227
Όλη αυτή η ιστορία μου θυμίζει μια άλλη mobo, ενός 800xlf που παραμένει "μαγεμένη" και αιχμάλωτη στο "κάστρο της δυσλειτουργίας" παρά τις αγωνιώδεις προσπάθειες να σωθεί. Ο @dimfil ξέρει...Είναι φοβερό πάντως το πόσο μια ύπουλη βλάβη όπως μια κομμένη track μπορεί να σε ταλαιπωρήσει για καιρό. Καλά πάντως, εδώ πέρα έγινε ολόκληρο rework που μόνο η ίδια η Atari, ως εταιρία θα μπορούσε να αναλάβει! :thumbup:

Οι δυο home made πλακέτες μου θυμίζουν cartridges μιας άλλης εποχής και εμφανισιακά είναι μια "σκέτη γλύκα". Ωραίος και ο Μάνος (@sly*m )! Αχ...MultiCartridge για Atari! :love:

Respect στους δυο σας, Respect για το team work και μπράβο για τα θετικά σας αποτελέσματα! :thumbup:
Οπως ειπαμε χτες ο εχων 5 βεκτρεξ να μ χαριζει τον εναν

Last edited:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Βέβαια και είμαστε και άλλοι! Jeff = Θεός = Να'τον στα νιάτα του (φήμες λένε) σε ρόλο σκηνοθέτη, αρχές 80s σε Computer Show του Λονδίνου. Αν έχετε λίγο χρόνο, ρίξτε του μια ματιά. Ισχυρή και εγγυημένη δόση νοσταλγίας inside! :)
Επειδή όμως ο ρόλος του σκηνοθέτη δεν έφτανε στον ένα και μοναδικό Jeff, αποφάσισε να κάνει και μια βολτίτσα μπροστά από τις κάμερες, στο ολοκαίνουριο Black Mirror: Bandersnatch (https://www.netflix.com/gr-en/title/80988062). Το οποίο αξίζει και για δεκάδες άλλους λόγους πέραν της παρουσίας του Jeff, αλλά αυτή είναι μια άλλη κουβέντα...

Sorry για το off-topic, guys! :whistle:

lliont

Retro Starter
Reaction score
228
Σχεδίασα ένα νέο multi-cart πάλι με 512k flash, που έχω stock, αυτή την φορά όμως χωρίς διακοπτάκια και επίσης με την δυνατότητα να προγραμματίζεται από το Atari. Υποστηρίζει 8Κ και 16Κ carts τα οποία επιλέγονται γράφοντας μια τιμή σε κατάλληλη θέση μνήμης στην cartridge control area και μετά κάνοντας reset τον υπολογιστή. Αυτή την δουλειά θα την κάνει πρόγραμμα που θα καταλαμβάνει ένα 8κ slot και θα ξεκινά με την εκκίνηση του υπολογιστή και θα παρουσιάζει ένα μενού με τα διαθέσιμα carts. Προς το παρόν το cart δουλεύει κάνοντας poke από την basic που ξεκινά πρώτη γιατί δεν έχει γραφτεί το software το οποίο θα αναλάβει ο Μάνος @sly*m τον οποίο γλίτωσα από την φασαρία να φτιάξει pcb (έχει και αυτός κι άλλα δικά του projects) κάνοντας πραγγελία στην Κίνα.

Το cart είχε αρχικά σχεδιαστεί για 16k slots μόνο (δηλαδή και τα 8κ carts θα έπιαναν 16κ στη flash) για ευκολία αλλά με το που παρέλαβα τα pcb και έλυσα κάποια θέματα και δούλεψε το προχώρησα και έτσι τώρα έχει και 8k και 16κ slots βέβαια έγιναν κάποιες ορατές επεμβάσεις στο αρχικό κύκλωμα με καλωδιάκια και προσθήκη chip (piggyback). Η λειτουργία του έχει δοκιμαστεί επιτχώς σε atari 800 μόνο γιατί αυτό διαθέτουμε άμμεσα.

Εκτός από το cartridge μενού μένει να δοκιμαστεί ο προγραμματισμός και να φτιαχτεί ο τρόπος κα το software αυτού αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία που μάλλον θα αργήσει να ειπωθεί.

P90420-125216.jpg

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Δεν έχει σημασία πότε θα τελειώσει!
Εκπληκτικό και μόνο που μαθαίνουμε νέα ότι υλοποιείται με μεράκι!

Από σήμερα είμαι εκτός Αθηνών. Με την επιστροφή μου, πολύ ευχαρίστως αν θέλετε να το δοκιμάσουμε και σε xl...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Καταπληκτικό! Φυσικά και δεν έχει σημασία πότε θα τελειώσει και...φυσικά δηλώνω ζωηρό ενδιαφέρον για beta test ή οτιδήποτε άλλο περνάει από το χέρι ενός ταπεινού (power) user :)

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
978
Ναι είναι πολύ καλό και το δοκιμάσαμε στη λέσχη στο Atari XEGS και έπαιζε μια χαρά! :thumbup::love:
Σαν πρωτη φάση μπορεί να φτιαχτεί ένα μενού επιλογής αλλά για προ-γραμμένη φλας. Η εγγραφή όμως στο καρτ, μάλλον με το Atari σε σειριακή σύνδεση με PC, είναι μια άλλη ιστορία...:eek:

lliont

Retro Starter
Reaction score
228
Νεότερα: έφτιαξα ένα απλό μενού για το Multicart

upload_2019-4-23_15-29-58.png

Εδώ το βλέπετε όπως τρέχει στον emulator. Είναι στατικό που σημαίνει οι αλλαγές στο μενού προϋποθέτουν αλλαγή στον 6502 κώδικα και ξαναχτίσιμο στον assembler αλλά αφού και ο προγραμματισμός της flash από τον χρήστη δεν είναι έτοιμος δεν χρειάζεται ακόμη το δυναμικό μενού.

Το μενού πρόγραμμα καταλαμβάνει το slot 1 (8κ) και ξεκινά με το άνοιγμα του υπολογιστή, δίνοντας το νούμερο που αντιστοιχεί στο επιθυμητό cart από την λίστα και πατώντας return αυτόματα το αταρι ξεκινά με το επιλεγμένο cart.

Ευχαριστώ τον Μάνο @sly*m για τις πολύτιμες συμβουλές του και πληροφορίες για το software development σε Atari που πρώτη φορά ασχολούμαι και γενικά τις ιδεές και παρατηρήσεις του.

Attachments

Last edited:

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
978
@lliont My (greatest) pleasure! :):):)

Οκ τα λέμε μεταξύ μας,έτσι μου έρχεται να πω και εδώ για 'βαρβάτο μενού' αλλά μην υπόσχομαι και τελικά δεν το κάνω. Θα δείξει...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Το project προχωράει γοργά, σταθερά και σίγουρα. Χαίρομαι κάθε φορά που διαβάζω τις εξελίξεις! Δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω, μόνο τα σέβη μου για την άψογη συνεργασία σας! :thumbup: