Η Οδύσσεια της επισκευής ενός 800 και ένα multicart

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
978
Φτιάχτηκε menu για το multicart! Είναι και αυτό σε μορφή cartridge βέβαια και είναι και ενδιαφέρον projectάκι. Το θέμα μας είναι ακόμα ο προγραμματισμός, όπου ο Λέων έχει κάνει σημαντικά πετυχημένα βήματα! :thumbup: Όμως δεν υπάρχει κάτι ολοκληρωμένο, οπότε ακόμα χρειάζεται ξεχωριστός programmer για να στηθεί το cart... :|

P1010016_2.jpg

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Όλα όμορφα και νοικοκυρεμένα, πολύ χρήσιμο το menu! Μου θυμίζει λίγο Ogryzek ...γουστάρω πολύ! Εύγε!

lliont

Retro Starter
Reaction score
228
Με τεράστια ικανοποίηση και μετά από αρκετά τεχνικά προβλήματα, bugs και πολλές δοκιμές (ξενύχτια) σας πληροφορώ ότι τελείωσα τον προγραμματισμό της flash του Leon Cart στο Atari! :D
Με την αλλαγή ενός διακόπτη η jumper (θα δούμε πως ακριβώς θα υλοποιηθεί) και την εκτέλση ενός αρχείου xex πλέον ο αταρι μου διαβάζει αρχεία από το PC μέσω σειριακής-AspeQt η δισκέτα (αλλά δεν έχω) και τα γράφει στην flash σε 7 λεπτά περίπου. Πριν πρέπει να σβήσει η flash και αυτό θα γίνεται από το μενού της.
Μένει ο Μάνος @sly*m να φτιάξει software για το PC όπου θα γίνεται η επιλογή carts (rom/bin files) θα δημιουργεί αυτόματα το μενού και τα αρχεία που θα παραλαμβάνει το πρόγραμμα εγγραφής της flash για να τα γράψει.
Όποιος δεν έχει flash programmer αλλά έχει atari μπορεί αν φτιαχτεί το κατάλληλο utility να το χρησιμοποιεί και ως προγραμματιστή flash τύπου 29ΧΧΧ.

και μια φώτο:
program.jpg

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Αυτά είναι τα καλά νέα της ημέρας...και της εβδομάδας θα έλεγα! Thumb Up, again! :emoji_ok_hand:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Τώρα να κάνω hi-jack το θέμα σαν κακός πειρατής και να πώ ..."Ρε παιδιά αφου φτιάχνετε τέτοιους παπάδες, δεν παίζει φάση να σχεδιάσουμε ενα συμμαζεμένο stereo pokey upgrade σαν του Lotharek ? " :p :p

lliont

Retro Starter
Reaction score
228
Επιφυλασσόμεθα :)
Δεν έχω ιδέα από pokey.
Έχω παρατήσει τον Lion με το atari που έμπλεξα αν είναι να φτιάξω κάτι τέτοιο θα το κάνω για τον δικό μου υπολογιστή.
Βέβαια από εμπορικής απόψεως ... χμ

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
978
ΜΟΛΙΣ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΡΤ ΣΤΟ ATARI!
Λέων συγχαρητήρια και απο εδώ!
(μας πήρε ώρα να μετατρέψω το hardware για να μπορεί να κάνει εγγραφή και το κάναμε απο skype!)

lliont

Retro Starter
Reaction score
228
@dR_wH0 Σχετικά με το stereo pokey λίγο πιο σοβαρά και αφού έριξα μια ματιά, είναι απλά μια πλακέτα με δυο pokey που κάνει map το ένα σε άλλο address τι παραπάνω θα επιθυμούσες να γίνει; Aφού υπάρχει ήδη, να είναι πιο συμμαζεμένο? Τα pokey είναι τεράστια από μονα τους. Θα μπορούσαν να αντικατασταθούν με fpgα που μάλλον θα υπάρχει έτοιμος ο κώδικας και να γίνει πιο μικρή η πλακέτα αλλά πάλι πολυ δουλειά μόνο και μόνο για να μειώσεις το μέγεθος και μεγάλο κόστος ανάπτυξης. :)

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Μια μικρή ερώτηση...

- Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και μικρότερης χωρητικότητας flash π.χ. 29F020; Νομίζω ναι, έτσι; Θα πρέπει να ορίσουμε στο πρόγραμμα (xex) του Atari, τον τύπο της flash; H διαδικασία γίνεται αυτόματα ή θα πρέπει να κάνουμε μόνοι μας τους υπολογισμούς μας ως προς το μέγεθος των KB των cartridges που θα εγγράψουμε;
- Τα 4Κ rom bins εξακολουθούν να εγγράφονται ως 8Κ;
- Υπάρχει πρόβλεψη για προσθήκη ακόμη μεγαλύτερων (σε ΚΒ) rom images;
- Κάποια games (από όσο έχω πληροφορηθεί και από τον Μάνο) χρησιμοποιούν εσωτερικό bank switching (στην πρωτότυπη και φυσική μορφή τους). Υπάρχει κάποια πρόβλεψη ώστε με αλλαγή του βασικού πυρήνα κάποια στιγμή να μπορέσουν να τρέξουν και αυτά;
- Είναι δυνατό το πρόγραμμα που θα τρέχει σε PC να έχει κάποιου είδους πληροφόρηση (π.χ. μέσω μιας database που θα φτιαχτεί από τους beta testers) ώστε να προβλέπει και να αποτρέπει την εγγραφή ασύμβατων rom binaries;

Sorry αν ρωτάω και καμιά χαζομαρίτσα αλλά αυτό το project με έχει ενθουσιάσει πάρα πολύ! :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
ΜΟΛΙΣ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΡΤ ΣΤΟ ATARI!
Λέων συγχαρητήρια και απο εδώ!
(μας πήρε ώρα να μετατρέψω το hardware για να μπορεί να κάνει εγγραφή και το κάναμε απο skype!)
Εντάξει τα συγχαρητήρια είναι δεδομένα! :emoji_thumbsup::emoji_sunglasses: ...Μέσω skype; Απιστευτάμπλ! :emoji_astonished::emoji_slight_smile:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
...Τα pokey είναι τεράστια από μονα τους. Θα μπορούσαν να αντικατασταθούν με fpgα που μάλλον θα υπάρχει έτοιμος ο κώδικας και να γίνει πιο μικρή η πλακέτα αλλά πάλι πολυ δουλειά μόνο και μόνο για να μειώσεις το μέγεθος και μεγάλο κόστος ανάπτυξης. :)
Ένα project εξομοίωσης POKEY μέσω FPGA, (κατά τα πρότυπα του SwinSID) είναι κάτι που δεν έχει πέσει μέχρι τώρα στην αντίληψη μου. Τα POKEY έχουν καταντήσει σπάνια, πανάκριβα και δυσεύρετα.Μια επίσκεψη στα δικτυακά παζάρια θα πείσει ακόμη και τους πλέον δύσπιστους.
Η διεισδυτικότητα και χρήση του POKEY σε αρκετά συστήματα είναι δεδομένη. Αν λάβει κανείς υπόψιν του και το φαινόμενο chip rotting λόγω χρόνου, τότε πιστεύω ότι η εμπορική του απήχηση θα είναι τεράστια. Το κόστος ανάπτυξης όμως είναι κάτι που με βάζει σε σκέψεις και δυστυχώς είναι μια πραγματικότητα που δεν μπορούμε να παραβλέψουμε.

lliont

Retro Starter
Reaction score
228
Το Leon cart δεν έχει micro-controller, περιέχει μόνο TTL λογικές πύλες και την flash, έτσι δεν έχει ενσωματωμένο software που να δίνει την δυνατότητα αναγνώρισης τίτλων και προσαρμογής στις δικές τους ειδικές υλοποιήσεις διαφόρων σχημάτων bank switching. Βέβαια δεν το έχω ψάξει ακόμη και ίσως κάποιο από αυτά τα σχήματα να μπορούσα να το προσθέσω κάνοντας μικρές αλλαγές, θα το μελετήσω προσεχώς. Το multi cart είναι φτιαγμένo να παίζει standard 8Κ και 16Κ carts αλλά και να μπορεί να τα γράψει πάλι χωρίς την ευκολία του μικροελεγχτή χρησιμοποιόντας ελάχιστο hardware και το atari.
Για τα 4K carts που και στον αταρι σε 8κ slot παίζουν άσε να κάνω καμμιά δοκιμή κάτι μπορεί να γίνει.
Για το μέγεθος της flash, θα μπορεί να παίξει μικρότερη με επιλογή από το λογισμικό αλλά είναι τόσο φτηνή η 29X040 που δεν νομίζω ότι έχει νόημα παρά μόνο αν έχει κανείς stock από μικρότερες .
Η διαδικασία υπολογισμού μεγέθους φαντάζομαι θα γίνεται αυτόματα από το πρόγραμμα του Μάνου στο PC τώρα αν θα αναγνωρίζει τους τίτλους που χρησιμοποιούν ιδιαίτερο bank switching και θα τους αποκλείει αυτό προυποθέτει να ξέρει κανείς ποιοί είναι αυτοί, πάντως είναι εφικτό πιθανώς με μιά black list που θα εμπλουτίζεται.
Δεν υπάρχει pokey σε fpga? δεν το έψαξα αλλά πίστευα ότι κάποιος θα το έχει κάνει ήδη. Πιθανώς επειδή έχει και analog κομμάτι εκτός από το ψηφιακό, βλέπω ότι έχει analog to digital converters και dac.

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Ναι παιδιά τα Pokey είναι καρασπάνια και πρός το παρόν κανείς δεν έχει ασχοληθεί σε επίπεδο fpga η παραπλήσιο. Έχει αναλογικό κομμάτι το οποίο το καθιστά όχι εύκολη διαδικασία. Εγώ κατάφερα να αγοράσω ενα 2ο pokey απο ...Καναδά!!

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
830
Υπεροχα news, θα δω και εγώ τις αλλαγές στο hardware του Μανου για να τις κάνω, θα πάω στο ARC και το sio2sd για να δοκιμάσουμε και από εκεί τον προγραμματισμό μιας και είναι το πιο διαδεδομένο hardware. Όντως pokey σε fpga δεν υπάρχει ακόμη, ξέρω ότι ο developer του armsid τον φτιάχνει αλλά δεν υπάρχουν πρόσφατα news. Τώρα για όποιον ψάχνει Pokey βρίσκονται ακόμη εύκολα στο κινεζικό TaoBao όπως και μέσα σε αρκετά cartridge του Αταρι 7800. Το taobao μέσω agent πάντα και το working rate ακόμη καλό. Πήρα 5 sid 6581 με 30€ και δούλευαν τα 2,5 όποτε το θεωρώ συν.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
830
Και ένα άλλο μικρό spoiler με ευκαιρία την επισκευή σε 2 x atari 5200 του ARC τα οποία έχουν το hardware της σειράς 400/800 αρχισα να σχεδιάζω ένα pass through PCB για την GTIA με έξοδο svideo/scart βασισμένο στο fms6400 video amplifier που επιτέλους η τιμή του στην Κίνα έπεσε χώμα 3€ τα 5 και σε ένα παλιό πρότζεκτ του αταρι age. Ο Μάνος θα κάνει το prototype pcb μόλις το τελειώσω και θα δούμε την εξέλιξη. Ναι θα δουλεύει σε όλα τα αταρι με GTIA. Και μην περιμένετε super optimized pcb τώρα μαθαίνω με το easyeda και eagle....

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Τη χειρότερη ώρα έρχονται οι εξελίξεις!

Εγώ παιδιά από τέλος Μαΐου - αρχές Ιουνίου μετακομίζω στη Σκόπελο μέχρι Σεπτέμβρη. Δυστυχώς είναι δύσκολο να πάρω μαζί μου hardware για δοκιμές, καθώς πίστευα ότι θα μπορούσα να βοηθήσω στο beta testing...

Από το Σεπτέμβρη λοιπόν βλέπω ότι πολλά θα έχουν γίνει και πολλά θα έχουμε να δούμε από ελληνικά χέρια!

Keep rocking...!!!

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
978
το sio2sd για να δοκιμάσουμε
Άκη και λοιποί τέστερς, αυτή την στιγμή τα αρχεία για γράψιμο δεν μπορούν να είναι σε ATR. Για μια φλας 512KB χρειάζονται 32 bin αρχεία των 16KB το καθένα. Η νορμάλ δισκέτα double density στο Atari είναι 130Kb. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να στηθούν 4 ή 5 ATR που θα έχουν 7 ή 8 αρχεία των 16KB και στην σειρά που πρέπει. Οπότε το πρόγραμμα στο pc (που δεν το έχω ξεκινήσει καν μέχρι στιγμής) θα πρέπει να στήνει και σωστά συνεχόμενα ATR images, ο χρήστης να μπορεί να αλλάζει δισκέτες on the fly από την αρχή μεχρι το τέλος της εγγραφής και ο software programmer να το προβλέπει αυτό. Η χρήση εξωτερικού storage για εγγραφή στην φλας είναι υπό συζήτηση λοιπόν!

Αυτή την στιγμή ο προσανατολισμός είναι αυτά τα 32 αρχεία των 16KB να είναι σε bootable Atari DOS φάκελο στον AspeQt. Εκεί δεν έχουμε περιορισμό μεγέθους της 'δισκέτας' και όλα είναι σε μια θέση που ο software programmer του Λέοντα τα διαβάζει με την σειρά, και μπορεί η διαδικασία να γίνεται αυτόματα και εύκολα. Ο AspeQt συνδέει το Atari με το PC μέσα από USB. Το interface είναι πολύ απλό αλλά πάντα κάποιος χρειάζεται έναν SIO κονέκτορα για καλώδιο (ή να βάλει ένα ένα τα πινς στις ακίδες του Atari SIO κονέκτορα). Οδηγίες για το usb interfacing είναι εδώ.

Από την πλευρά μου, έχει υλοποιηθεί και το σβήσιμο της φλας στο μενού. Ανάβοντας το Atari με πατημένο [SELECT] το μενού περιμένει επιβεβαίωση για να σβήσει τελείως την φλας. Αφού πλέον ο Atari δεν θα βλέπει ρομ καρτς και με τον AspeQt να περιμένει, μετα από reboot θα φορτώσει DOS και τον programmer. Όταν τελειώσει ο programmer με reboot θα τρέχει την καινούρια συλλογή.

O AspeQT στο facebook που θα έχει τελευταία releases: https://www.facebook.com/AspeQt.Atari/

Το τωρινό release είναι στο Google Drive (από την σελίδα στο facebook)

@dimfil Και το multicart system είναι ακόμα υπό ανάπτυξη. Θα ενημερώνεσαι από εδώ!

Last edited: