Η Οδύσσεια της επισκευής ενός 800 και ένα multicart

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
830
Ναι το έχω φτιάξει το καλώδιο, η ιδέα ήταν να μην χρειάζεται η σύνδεση με pc για τον προγραμματισμό αλλά μόνο για το rom build. Είχα δει κάτι spec για xex file μεγαλύτερα από 128kb για multibank cartridge θα το ψάξω για ένα έξτρα μελλοντικό τρόπο προγραμματισμού της flash μιας και δεν περιορίζεται στο Sio2sd το μέγεθος του XEX. Κάτι παρόμοιο με το ZX4 του Paul Farrow (fruitcake) δημιουργεί το bin στο pc με το αντίστοιχο application και ο προγραμματισμός εκτός και από serial γίνεται και μέσω Divide για 4Mb flash file. Είναι μόνο ttl και δεν έχει microcontroller η zx4.

lliont

Retro Starter
Reaction score
228
@dimfil Σκόπελο, δεν έχω πάει, μπορεί να έρθουμε εμείς να σου φέρουμε το Cart.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Παιδιά, το dir2atr φτιάχνει bootable atr έως 16mb με χρήση MyDos και PicoDos. Εύκολα χρησιμοποιούμενα από sio2sd, sio2pc και οτιδήποτε άλλο τρέχει atr αρχεία. Το έχω κάνει και το έχω δοκιμάσει.
Επίσης, καλή κίνηση θα ήταν να πορευτείτε με RespeQT αντί για AspeQT.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
@ all

Έχω 2-3 πλακετάκια TTL to USB σε chip Silicon Labs CP210x USB to UART bridge που χρησιμοποίησα για το VecFever με απόλυτη επιτυχία. Λες να κάνουν για την κατασκευή καλωδίου; Από ότι βλέπω σε specs ταιριάζει μια χαρά...

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
978
Παιδιά, το dir2atr φτιάχνει bootable atr έως 16mb με χρήση MyDos και PicoDos.
Γιατί αυτά τα DOSes μπορούν να δούν πάνω από 720 sectors στο image (προφανώς)... Δεν έχω δει τον RespeQt, θα τον βάλω να τον δω, αλλά αυτό σημαίνει ότι (για να είναι εύκολο στον χρήστη) το πρόγραμμα στο PC θα πρέπει να φτιάχνει MyDos ή PicoDos ATR αυτόματα μόνο του. Πακέτο για αρχή... Ενώ αν είναι απλά ένα PC folder που το βλέπει το Atari είναι εύκολο να φτιαχτούν PC bin αρχεία σε PC φάκελο.

Από ότι βλέπω σε specs ταιριάζει μια χαρά...
Θες ένα usb serial εκτός από RX-TX να έχει και έξτρα handshake για το σήμα Command του Atari. CTS ή RING ή DSR... Δες το άρθρο που έδωσα. Και το μπορντάκι με το FTDI είναι και αυτό πολύ φτηνό. (Ο AspeQt έχει και NONE Handshake οπότε δοκίμασε να δεις αν διαβάζεις ATR και bootable folder από αυτόν χωρίς λάθη, με το usb serial που έχεις)

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
@ all

Έχω 2-3 πλακετάκια TTL to USB σε chip Silicon Labs CP210x USB to UART bridge που χρησιμοποίησα για το VecFever με απόλυτη επιτυχία. Λες να κάνουν για την κατασκευή καλωδίου; Από ότι βλέπω σε specs ταιριάζει μια χαρά...
Αν σας περισσεύει κανένα usb-to-serial τότε υπάρχει και αυτό...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Μάνο, το dir2atr είναι command prompt utility. Ίσως αν το καλούσες με κάποιο τρόπο σε κονσόλα μέσω της εφαρμογής που φτιάχνεις, προσωρινά μέχρι να σκεφτείς κάτι καλύτερο...

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
978
Θα το δώ Dim. Αν φτιάχνει images τότε θα μπορούν να φορτωθούν και από sdrive, sio2sd κλπ.
Ο RespeQt έχει το gui του παλιού AspeQt!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Θα το δώ Dim. Αν φτιάχνει images τότε θα μπορούν να φορτωθούν και από sdrive, sio2sd κλπ.
Ο RespeQt έχει το gui του παλιού AspeQt!
Ναι, έτοιμα atr φτιάχνει...
Στα χέρια σου θα βρει σημαντική χρήση!

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
978
Ωραία Δημήτρη θα τσεκάρω το dir2atr το συντομότερο! Thanx για τις πληροφορίες!:thumbup:

lliont

Retro Starter
Reaction score
228
Λοιπόν είναι έτοιμη και αρχικά τεσταρισμένη η δεύτερη έκδοση του Leon Multicart, ίσως η τελική.

Υποστηρίζει όπως αναφέραμε 8Κ/16Κ standard cartridges, 1ΜΒ flash και γράφεται στο Atari.

Έχει και πλήκρο clear για να πηγαίνουμε στο menu με το system reset χωρίς το off-on του μηχανήματος (αν και κάπως άκομψα).

Cart IIf.jpgcart IIb.jpg

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
830
Άντε να της φτιάξουμε και ένα case γιατί το pcb ακουμπάει στη μεταλλική είσοδο του καρτ και πρέπει να βάζουμε χαρτόνι.