Η ιστορία του Atari ST ήχου!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539

Μια εκπληκτική παρουσίαση, σχετικά με τον ήχο του Atari!
Ήπια βέβαια πολλές κούπες τσάι (η διάρκεια είναι μεγάλη, δεν είναι για όλες τις ώρες), αλλά έλυσα απορίες μου, και φρεσκάρισα όσα ήδη γνώριζα. Βλέποντας με νηφαλιότητα το video, ένιωσα ένα δέος για όλα όσα η κοινότητα μας πέτυχε. Ο ήχος του atari πέρασε από τόσα κύματα, μεταρρυθμίσεις, καινοτομίες, που στα μάτια μου, μπορεί να συγκριθεί μόνο με το διαστημικό πρόγραμμα της NASA. Πάντα με πιάνει μια συγκίνηση φέρνοντας τα στο μυαλό μου.

Last edited:

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,072
Ο Atari ST είχε πολύ καλο ήχο!!

Θυμάμαι εποχές sunrise zone, lavabore, Loft τους DJ's να κάνουν διαφορα mix με ST.
Επίσης δεν είναι λίγοι οι διάσημοι συνθέτες που χρησιμοποιούσαν εκείνη την εποχή τον Atari ST για την μουσική τους.

Είχα ακούσει ότι πολλα γνωστά demo σε Amiga με φανταστική μουσική, ο ηχος ειχε φτιαχτεί αρχικά σε ST και μετά τον μετέτρεπαν σε mod format για την Amiga.

Last edited:

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,072

Instrumental Instruments: Atari ST

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539
Έχω σκεφτεί φίλοι μου, πολλές φορές σχετικά με την chip music, του Atari ST...
Γιατί μου αρέσει τόσο;
Πως γίνεται άραγε, ένα τέτοιο μουσικό όργανο (με μειωμένες θεωρητικά δυνατότητες), να ασκεί τέτοια γοητεία επάνω μου (σ.σ. απάντηση: γιατί στο έδωσε ο προεδρούλης και είσαι "βαμμένος");
Τον τσιριχτό τρικάναλο YM ήχο, με τα φυσήματα (αντί drums), ή Θα τoν λατρέψεις παράφορα, ή θα τoν μισήσεις.

Εντάξει, τα digital samples σαν τεχνοτροπία, είναι τέλεια. Μου αρέσει να τα ακούω σε όλες τις πλατφόρμες.
Καλός και ο FM ήχος! Και αυτός μου αρέσει πολύ!
Super και ο SID! Τι θα μπορούσε άλλωστε να πει κανείς...

Ο chip ήχος, του Atari ST όμως; Τι γίνεται με αυτόν;
Σε σχέση με όλα τα προηγούμενα υπολείπεται...
Πολλοί μάλιστα θα ισχυριστούν, ότι σου παίρνει και τα αφτιά. Ότι είναι κακοφωνία!
Πως γίνεται, λοιπόν, να μου αρέσει;

Το έψαξα πολύ, γύρισα τον κόσμο, πήγα σε διάφορους γκουρού!
Η απάντηση όμως, πάντα η ίδια και μονότονη : " Βρε αγόρι μου, έχεις λύσει όλα τα άλλα σου προβλήματα;"...

Τελικά προς πείσμα όλων, τη βρήκα την άκρη...

Ακούστε λοιπόν, πως εξηγούσαν, τη μαγεία της μουσικής, στο παρελθόν οι αρχαίοι μας πρόγονοι.

Κάποτε πριν πολλά - πολλά χρόνια, στη μακρινή Φρυγία, ένας Σειληνός (Όπως λέμε Σάτυρος), ο Μαρσύας, γνώστης και δεξιοτέχνης του αυλού, σίγουρος για τις δυνατότητες του, προκάλεσε σε μουσικό αγώνα τον θεό Απόλλωνα.
Αυτό, καταλαβαίνετε και μόνοι σας, ότι αποτελεί ύβρη!

Από τη μια μεριά, έχουμε το Μαρσύα, μια κατώτερη οντότητα, με το τσιριχτό του, βάρβαρο όργανο που (πιου-πιου), σου τρυπά τα αφτιά,
ενώ από την άλλη, έχουμε το μέγιστο, το θεό Απόλλωνα, με το εκπληκτικό του (σε δυνατότητες) έγχορδο (λύρα- κιθάρα), εκφραστή της αρμονίας και της μελωδίας.

Ο Αγώνας τελικά έγινε, και ο Μαρσύας... πληρώνοντας το θράσος του, γδάρθηκε, ενώ και ένας εκ των κριτών (ο Μίδας βασιλιάς της Φρυγίας) που τόλμησε να ψηφίσει υπέρ του αυλού, τιμωρήθηκε από το θεό για την έλλειψη γούστου, μεγαλώνοντας τα αφτιά του, που έγιναν γαϊδουρινά (για να ακούει καλύτερα).

Μετά από αυτά, όλα ξεκαθάρισαν για εμένα.
Οι αρχαίοι Έλληνες άλλωστε τα εξήγησαν όλα.

Αυτή η μονομαχία, αποκαλύπτει τον ανταγωνισμό, ανάμεσα στην υψηλή, γλυκιά, μελωδική μουσική, που μας ανακουφίζει και μας οδηγεί κοντά στις ουράνιες σφαίρες, και από την άλλη, στην παταγώδη, ρυθμική, γεμάτη ενθουσιασμό μουσική, που μας συγκρατεί στη δύνη της ζωής, και μας σπρώχνει στη δράση.
Ο ανταγωνισμός παραμένει ανοικτός και στις ημέρες μας, ανάμεσα στους δύο τύπους μουσικής, και οι θαυμαστές της λύρας του Απόλλωνα, "βλέπουν" όλους τους άλλους, "στολισμένους" με αφτιά γαϊδάρου....

Κατανοώντας βαθύτερα το αξίωμα αυτό, βλέπω ότι ισχύει παντού στη μουσική.

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,004
Μην σβήνετε βρε...Γουστάρω να διαβάζω και να βγαίνω εκτός θέματος!:D

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Μην αρχίζετε τα σβησιματα τώρα... Ό,τι χειρότερο για ένα φόρουμ...
Σιγά, δεν έγινε και τίποτα! Και το λίγο off-topic καλό είναι!