Η μικρή οδύσσεια των υπολογιστών στην πατρίδα μας.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,357
Πύρρειος Νίκη!
Μια ακόμη τέτοια και θα ταβλιαστώ!

Ιδιωτικη επιχείριση!
Με ανεξάντλητους πόρους (Τράπεζα), να ζει στην εποχή του χαλκού!
Σε κάνουν να νιώθεις ότι έκανες άθλο!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,537
@turrican
Φοβερό post Δημήτρη...πραγματική κατάθεση ψυχής.
Το γεγονός ότι έπραξες σωστά δεν χωράει καμία συζήτηση, με τι ψυχικό κόστος όμως;! (όπως το λες: ακόμη μια τέτοια και θα ταβλιαστείς...).

Δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος...και δεν είναι η μοναδική περίπτωση...Δυστυχώς...:(

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
631
Άξιος!!! Μπράβο Δημήτρη!!!
Άντε γιατί έχουμε ξεφύγει σ'αυτή τη χώρα...

Όποιος δε θέλει να δουλέψει να κάθήσει σπιτάκι του... Υπάρχουν πολλοί άνεργοι έξω που καίγονται για δουλεία και πολύ πιο ικανοί απ' αυτό το Διευθυντή... Άμα γουστάρει να παραιτηθεί να έρθει κανένας άλλος με μεγαλύτερη ανάγκη...

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Η διαπίστωση είναι μία: Όταν είναι να πληρώσεις όλα λειτουργούν άψογα ακόμα και ηλεκτρονικά. Η ειρωνεία του πράγματος... "πω πω τι γρήγορα που πληρώνω λογαριασμούς online" έτσι; τι εύκολα και γρήγορα που μου τα παίρνουν οι δημόσιοι και μη οργανισμοί. Αν έρθει όμως η ώρα για κάποια αλλαγή, τροποποίηση ή ακόμα χειρότερα να πάρεις χρήματα.....κάνε το σταυρό σου και προχώρα.....

supacoopa

Retro Member
Reaction score
149
Τελικα δεν ειμαστε μονο εμεις "παραξενοι" και "γκρινιαρηδες"!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,357
Στη σελίδα του ΟΑΕΔ όταν κάνεις login το κάνεις για τα καλά....το νιώθεις, το ευχαριστιέσαι...τέσσερις φορές!
Ναι, Τέσσερις συνεχόμενες φορές θα κληθείς να κάνεις login, ώστε να φθάσεις και να μπεις στις e-υπηρεσίες.....η συρραφή της συρραφής...η μια "πλατφόρμα" κουμπώνει στην άλλη...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,357
Κάποιος πρέπει να πει στους διάφορους φορείς (που στερούνται και τη στοιχειώδη "πληροφορική" κουλτούρα), ότι συμπληρώνοντας κανείς μια online φόρμα "επικοινωνίας", καλό είναι να κρατά και ο αποστολέας ένα αντίγραφο αυτής στο email του....

Δε μου αποστέλλεται πίσω τίποτα...ούτε ένα ευχαριστούμε για την επικοινωνία!
Δε μπορείς να αποδείξεις ότι μίλησες μαζί τους! Δε παίρνεις πρωτόκολλο, εισιτήριο απάντησης...τίποτα. Εμένα φυσικά με αναγκάζουν να συμπληρώσω ένα κατεβατό προσωπικά στοιχεία. Καλά που μερικά έχουν αστερίσκο (προαιρετικό).
Πόσες φορές έστειλα φόρμα στο βρόντο..... Μιλάμε για αυτοματισμούς τώρα...

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,537
Ναι, αλλά χθες μου πρόλαβε και μου ήρθε το αυτοματοποιημένο μήνυμα από την Αρχή Εσόδων ή όπως :poop: την λένε, να μου υπενθυμίζει γλυκά γλυκά ότι έγινε η εκκαθάριση της δήλωσης (Ναι, μου ήρθε μεγαλύτερη πανταχούσα από πέρυσι και μου έκοψαν και τελείως το οικογενειακό επίδομα τέκνων που έπαιρνα) για να μου θυμίσει ότι πρέπει να είμαι συνεπής και να πληρώνω---ΠΛΗΡΩΝΩ---ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΕΙ Η ΨΥΧΗ ...Γ@/\/\ω την κοινωνία μου μέσα....:devilish::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,357
...βρε φίλε είναι λίγο μακάβριο...δε ξέρω πως να το πω....αλλά σε περίπτωση εξόδου της ψυχής, κάνεις και την επόμενη χρονιά δήλωση...(για να μη πω ότι σε περίπτωση λάθους στην εκκαθάριση - επιστροφή κτλ επαναφέρουν το ΑΦΜ του συχωρεμένου (κανονική ανάσταση δηλαδή) και το κλείνουν ξανά....:eek::eek::eek:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,537
Όπως τα λες φίλε turri! Δυστυχώς το έχω ζήσει αυτό το έργο....Να δούμε πότε επιτέλους θα ξυπνήσουμε σε αυτό τον τόπο και θα καταλάβουμε τι μας έχουν κάνει και τι μας στερούν καθημερινά.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,357
Ελέγχω online το τραπεζικό μου account...
Μου βγαίνει μήνυμα ότι πρέπει να τσακιστώ και να πάω στην τράπεζα για επικαιροποίηση των στοιχείων μου...
Κάθε χρόνο η ίδια ιστορία!
Δίνω υποχρεωτικά το παρών στο αστ...στην τράπεζα!

Δε γίνεται να το κάνεις απο απόσταση... πρέπει να πας εκεί!
Έχουν οι άχρηστοι εμένα σε σύνδεση online για να τρέχω για δουλειά δικιά τους!
Μπορώ να βάλω τουλάχιστον βραχιολάκι; Παραβιάζω τους όρους αναστολής;

Γεια σου βρε γκρέτσια με τα online σου!

Last edited:

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Κάποιος πρέπει να πει στους διάφορους φορείς (που στερούνται και τη στοιχειώδη "πληροφορική" κουλτούρα), ότι συμπληρώνοντας κανείς μια online φόρμα "επικοινωνίας", καλό είναι να κρατά και ο αποστολέας ένα αντίγραφο αυτής στο email του....

Δε μου αποστέλλεται πίσω τίποτα...ούτε ένα ευχαριστούμε για την επικοινωνία!
Δε μπορείς να αποδείξεις ότι μίλησες μαζί τους! Δε παίρνεις πρωτόκολλο, εισιτήριο απάντησης...τίποτα. Εμένα φυσικά με αναγκάζουν να συμπληρώσω ένα κατεβατό προσωπικά στοιχεία. Καλά που μερικά έχουν αστερίσκο (προαιρετικό).
Πόσες φορές έστειλα φόρμα στο βρόντο..... Μιλάμε για αυτοματισμούς τώρα...
Αυτό είναι σωστό όμως. Οι αποστολή αντιγράφου email μέσω της φόρμας είναι ένας συνήθης τρόπος για να αποστέλλονται spam.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,357
Αυτό είναι σωστό όμως. Οι αποστολή αντιγράφου email μέσω της φόρμας είναι ένας συνήθης τρόπος για να αποστέλλονται spam.
...φαντάζομαι ότι για τον ίδιο λόγο δεν συμπαθούν και τα δίκτυα (που να μπλέκουμε τώρα και να κολλάμε και ιούς).
Τον προηγούμενο χειμώνα έστειλα κάποια παράπονα σε ΔΕΚΟ, με τη γνωστή μέθοδο της φόρμας.
Φυσικά, δε μου ήρθε κάποιο mail επιβεβαίωσης.

Μερικούς μήνες αργότερα (και συγκεκριμένα στις καλοκαιρινές μου διακοπές, ήμουν στη θάλασσα), μου ήρθε απάντηση απο ένα άγνωστο κύριο (είχε και κοινοποίηση στο σύνολο της ιεραρχίας) από το υπερπέραν.
Διάβασα με ενδιαφέρον, αλλά...δε θυμόμουν τι παράπονο είχα κάνει...

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
...φαντάζομαι ότι για τον ίδιο λόγο δεν συμπαθούν και τα δίκτυα (που να μπλέκουμε τώρα και να κολλάμε και ιούς)...
Εννοείς τα κοινωνικά; Δεν ξέρω, μάλλον γιατί θα έπρεπε να απαντάνε μονίμως σε βρίσιμο. Στο ποράδειγμα σου ήταν λάθος ότι δεν είχαν σε παράθεση το αρχικό σου μήνυμα.
Πάντως είναι μεγάλο πρόβλημα το σπαμάρισμα μέσω της φόρμας. Μέσα σε μισή μέρα μπορεί να προσπαθείς να στείλεις κάποιο email και να μην πηγαίνει πουθενά γιατί θα το κόβουν όλα τα σπαμ φίλτερ.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,357
Όχι, όχι! Απλά, προσπάθησα να συνδέσω αυτή τη δυστοκία, με το αρχικό θέμα του thread (με την απουσία - δυσκολία δικτύωσης).
Σίγουρα η κάθε δράση έχει τα υπέρ και τα κατά. Το ίδιο άλλωστε και η αδράνεια.
Αλλά ας μάθουμε να κάνουμε πρώτα σωστά μια δουλειά, και ύστερα διορθώνουμε τα λάθη ώστε να την κάνουμε τέλεια.

Σε άλλη εταιρία, το IT προσπαθεί να διεκδικήσει ρόλο, στου κασίδη το κεφάλι, και κλειδώνει τα PC's μετά από πέντε (5) λεπτά "αδράνειας".
Κάνεις μια δουλειά, παίρνεις για λίγο τα μάτια σου από την οθόνη και τσουπ, password!
Ξεκλειδώνεις ξαναμμένος (βρίζοντας θεούς και δαίμονες), και προσπαθείς να κάνεις τη δουλειά σου, καθώς μιλάς στο τηλέφωνο με προμηθευτή, και πάνω που στρέφεις τα μάτια σου πίσω στην οθόνη για να του δώσεις ένα αριθμό, τσουπ, είσαι έξω ξανα!

Α, Το καλό το παλικάρι....θα πάρω το IT να μεγαλώσει το χρόνο αδράνειας - κλειδώματος!
-"Ναι γεια σας, μπορείτε να κάνετε κάτι με αυτό το κλείδωμα; Μας έχει σπάσει τα νεύρα!
-"Ναι....δε γίνεται, είναι για λόγους ασφάλειας.....

-"Α, καλά!!! Καλή δύναμη βρε παλικάρια! Φιλάτε και εσείς Θερμοπύλες (@##$$#@, θα κατεβάσω πρόγραμμα!). Όρεβουαρ!

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
631
-"Ναι....δε γίνεται, είναι για λόγους ασφάλειας.....
Αρχίζω και φορτώνω τώρα... Το 'χω ακούσει αυτό σε 7365785337653 πράγματα... Ανάθεμα αν ήξεραν ένα λόγο ασφαλείας...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,357
Πλήρωσα το λογαριασμό μου κινητής τηλεφωνίας online μέσω πιστοποιητικής κάρτας (μέσω του site τους).
Με την ολοκλήρωση, απλά με πέταξε στην αρχική...ούτε μήνυμα, ούτε mail, ούτε SMS...έκανα logout - login και είδα υπόλοιπο μηδέν...μόνο τότε βεβαιώθηκα, ότι όλα πήγαν καλα.