What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Η μικρή οδύσσεια των υπολογιστών στην πατρίδα μας.

konc

Retro Enthusiast
Comrade
Να σκεφτεί κανείς ότι, το χειμώνα έβαλαν τα παιδιά να κάνουν video-meetings, εγγραφές σε πλατφορμες, χρήση tablets/smartphones, που ούτε διδασκονται σε αυτο το βιβλίο / μάθημα.

Καλό είναι να ξέρουν και την ιστορία της πληροφορικης, αλλά πλέον είναι πιο σημαντικό να μάθουν τη σύγχρονη χρήση υπολογιστων. Κανονικά θα επρεπε μετα απο 6 χρόνια μάθημα πληροφορικης (γυμνασιο-λυκειο) τα παιδιά να παίρνουν απολυτήριο και χαρτί ecdl, εστω.

Ναι, όπως παίρνουν το lower ή το certificat (αν υπάρχει ακόμα αυτό, προδόθηκα μου φαίνεται) :D
Κάναμε Γαλλικά από την 5η δημοτικού και μέχρι που τελειώσαμε το σχολείο κάθε χρονιά το je m' appelle λέγαμε από την αρχή

phoobar

Retro Starter
Κάναμε Γαλλικά από την 5η δημοτικού και μέχρι που τελειώσαμε το σχολείο κάθε χρονιά το je m' appelle λέγαμε από την αρχή
Ακριβώς έτσι :)

turrican

Retro Guru
Comrade
taliban.jpg

Φρέσκα κουλούρια παιδιά.

Έχουμε γεμίσει ψηφιακές ευκολίες!
Σε γνωστό δημόσιο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης συμπληρώσαμε (σε χαρτί μη ξεχνιόμαστε) αίτηση ώστε να μας αποσταλεί ηλεκτρονικά με mail (παρέχεται όντως η υπηρεσία) ο φάκελος του ανθρώπου μας, που πήρε εξιτήριο. Όσο τον είδατε εσείς, άλλο τόσο το είδαμε εμείς! Μας πήραν μετά από καιρό και μας είπαν ότι: "- τα χαρτιά σας, είναι έτοιμα (μαζί και τα cd ακτινογραφιών τρομάρα μου).

-"Μα έχω κάνει αίτηση να μου τα στείλετε ηλεκτρονικά...
-" Όχι - όχι mail, σε χαρτί, να στείλετε κάποιον να τα πάρει!

Εντάξει ότι μένω Αθήνα, δε μετράει δεκάρα για αυτούς.
Με τους έρμους τους υπολογιστές, τι φόβο έχουν τελικά;

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Έτσι και χειρότερα... Εμάς μας είπαν ότι τα παρουσιολόγια δεν χρειάζεται πια να τα στέλνουμε κάθε μέρα με κάποιο παιδί που έχει προσληφθεί ως οδηγός αλλά είναι γενικών καθηκόντων. Μας είπαν να τα σκανάρουμε και να τα στέλνουμε ηλεκτρονικά αλλά βλέπεις η "εφαρμογή" δεν λειτουργεί και εμείς απλά τα σκανάρουμε (ούτε ξέρω που αποθηκεύεται τέτοιος όγκος pdfs) και τα στέλνουμε και σε χαρτί και φωτοτυπίες για το αρχείο μας και και και ... Χαρτί ατέλειωτο ....χωρίς καλαμάρι! :)

Απίστευτα γεγονότα! :D

Vincent

Retro Addict
Comrade
Τι λέτε ρε παιδιά, ο άλλος μου ζητούσε fax.
Όταν το άκουγα το 2007 έβγαζα σπυριά, ήμουν έτοιμος να του πω fax you.

Lord Vek

Retro Starter
Στα γραφεία της ΔΕΗ που πήγαινα τα προηγούμενα χρόνια για διάφορες δουλειές (συμβόλαια, αλλαγές ονομάτων και διευθύνσεων κτλ.) ο εκτυπωτής τους έβγαζε τα έγγραφα που συνόδευαν την κάθε περίπτωση πάντα εις διπλούν και το ένα αντίτυπο πεταγόταν στα σκουπίδια. Τους ρώτησα μια φορά γιατί γινόταν αυτό και μου απάντησαν πως "Έτσι ήταν ρυθμισμένος ο εκτυπωτής". Αυτό γινόταν επί τουλάχιστον έξι χρόνια (μέχρι τα πρώτα lockdown λόγω Covid όπου πια τα περισσότερα άρχισαν να γίνονται μέσω internet) και δεν βρέθηκε κανείς να φροντίσει να σταματήσει αυτή η σπατάλη.

turrican

Retro Guru
Comrade
robotron.png

Μπαίνω στον πειρασμό να σας δείξω αυτή την φωτογραφία! Το θέαμα είναι λίγο αστείο.
Ανατολική Γερμανία 1987. Τη στιγμή που ο υπόλοιπος δυτικός κόσμος είχε στο σπίτι του " υπολογιστικά μεγαθήρια" (είχε βγει και ο i386), αυτοί επιδεικνύουν σε παρέλαση, με εθνική υπερηφάνεια, το εθνικό computer VEB Robotron PC 1715! Μιλάμε για ένα υποτυπώδες 8bit - CP/M σύστημα, με ένα κλώνο του Z80 χρονισμένο στα 2.5 Mhz...χωρίς γραφικά και ήχο. Το έκαναν και εξαγωγή στη Ρωσία...

Αυτά τα έκαναν τότε! Άντε πιάσε τους σήμερα!!! Στην Ελλάδα (εκτός από το χρήμα που έπεσε) είχαμε όλα τα ερεθίσματα να έχουμε γίνει κάτι πολύ διαφορετικό.

Last edited:

Vincent

Retro Addict
Comrade
Όταν είδα τη φώτο σκέφτηκα πως είναι πουθενά Ρωσία :-D
Το cp/m μια χαρά θα ήταν ακόμα και σήμερα, τι να τα κάνεις τα αμίκα και τα αξελερέιτεντ γκούιζ.
Ειλικρινά δε θα είχα πρόβλημα, ίσως μόνο το θέμα του ΥΤ, από επικοινωνία θα είχαμε μπι μπι ες.

turrican

Retro Guru
Comrade
Ένα ωραίο video από τα ELTA courier, πιστώνεται στα θετικά! Λέτε να αλλάξει κάτι σιγά-σιγά;

Στον αντίποδα, στα Ιατρικά - νοσοκομειακά τώρα, που ανέφερα σε πιο πάνω post:
Πήρα ιατρικό φάκελο ασθενούς από δημόσιο νοσοκομείο...
Δε ξέρω τι περίμενα αληθινά να δω, τουλάχιστον κάτι ευανάγνωστο τυπωμένο με computer.
Αντί για αυτό, έπηξα στα χειρόγραφα ορνιθοσκαλίσματα.
Κυριολεκτικά ένα χάος! Κολλυβογράμματα, τίγκα στις υποσημειώσεις και τα ορθογραφικά (ακόμα και φάρμακα ήταν ανορθόγραφα γραμμένα καθιστώντας τον εντοπισμό τους άλλο Γολγοθά.
Και μιλάμε για επιστήμη πρώτης γραμμής ε; Θετική εκεί που ένα και ένα κάνουν δύο και δε χωράει λάθος.

konc

Retro Enthusiast
Comrade
Ένα ωραίο video από τα ELTA courier, πιστώνεται στα θετικά! Λέτε να αλλάξει κάτι σιγά-σιγά;
Μα φυσικά, έχει βουίξει ο τόπος. Αφού τα απαξίωσαν, τα ρήμαξαν και έχασαν την αξία τους ώστε να τα ξεπουλήσουν φθηνά, τα φτιάχνουν κιόλας πρώτα σωστά με δημόσιο χρήμα. Δεν τα 'παιρναν αλλιώς βλέπεις ;)

phoobar

Retro Starter
Το τραγικό είναι, οτι ενώ πλεον το internet και οι υπολογιστες, εχουν μπει για τα καλά στην ζωη μας, οι περισσότεροι αγνοούν πως μπορούν να τα χειριστούν.

Παραδειγμα 1
Πολλοί έχουν facebook. Αν θέλουν να στείλουν ή να πάρουν ενα έγγραφο, σου λένε να στο στείλω με messenger. Εγώ δεν γουσταρω το facebook, οπότε τους λεω, δώστε μου διευθυνση email, να γίνει η αποστολή. Η απάντηση που παίρνεις είναι οτι δεν έχουν email!!! α) τους ζητήθηκε email, κατα την εγγραφη. Αρα την έκανε αλλος, για αυτους β) το ιδιο το facebook, σου προσφερει διεύθυνση γ) ξερεις να χειρίζεσαι το facebook και δεν μπορεις να χειριστεις εναν λογαριασμό email;

Παράδειγμα 2
Πριν καιρό, ήμουν σε ενα φωτοτυπαδικο και εβγαζα εκτυπώσεις. Μπαίνει μια κυρία με ενα τεραστιο χαρτονι, που είχαν ζωγραφισει παιδιά και είχαν κολλήσει διάφορα πράγματα. Ζήτησε απο τον ιδιοκτητη να το σκαναρει και να το εκτυπωσει. Ο ιδιοκτητης της είπε οτι είναι πολύ μεγάλο το χαρτόνι και δεν περνά απο το επαγγελματικό σκανερ που έχει, συν ότι, οτιδήποτε ηταν κολλημένο να έφευγε. Οπότε της λέει, βγαλτο μια φωτογραφία είτε απο το κινητό σου, είτε σε φωτογράφο και στειλτο μου να το κανω οτι θες.

Η κυρία κοιτουσε αποσβολομενη λες και τις είπε κάτι τρελο κ ρωταγε αν όντως γίνεται ετσι... :Ο Στην εποχή που όλοι βγάζουν ψηφιακές φωτογραφίες για το τίποτα.

Vincent

Retro Addict
Comrade
Το τραγικό είναι, οτι ενώ πλεον το internet και οι υπολογιστες, εχουν μπει για τα καλά στην ζωη μας, οι περισσότεροι αγνοούν πως μπορούν να τα χειριστούν.

Παραδειγμα 1
Πολλοί έχουν facebook. Αν θέλουν να στείλουν ή να πάρουν ενα έγγραφο, σου λένε να στο στείλω με messenger. Εγώ δεν γουσταρω το facebook, οπότε τους λεω, δώστε μου διευθυνση email, να γίνει η αποστολή. Η απάντηση που παίρνεις είναι οτι δεν έχουν email!!! α) τους ζητήθηκε email, κατα την εγγραφη. Αρα την έκανε αλλος, για αυτους β) το ιδιο το facebook, σου προσφερει διεύθυνση γ) ξερεις να χειρίζεσαι το facebook και δεν μπορεις να χειριστεις εναν λογαριασμό email;

Παράδειγμα 2
Πριν καιρό, ήμουν σε ενα φωτοτυπαδικο και εβγαζα εκτυπώσεις. Μπαίνει μια κυρία με ενα τεραστιο χαρτονι, που είχαν ζωγραφισει παιδιά και είχαν κολλήσει διάφορα πράγματα. Ζήτησε απο τον ιδιοκτητη να το σκαναρει και να το εκτυπωσει. Ο ιδιοκτητης της είπε οτι είναι πολύ μεγάλο το χαρτόνι και δεν περνά απο το επαγγελματικό σκανερ που έχει, συν ότι, οτιδήποτε ηταν κολλημένο να έφευγε. Οπότε της λέει, βγαλτο μια φωτογραφία είτε απο το κινητό σου, είτε σε φωτογράφο και στειλτο μου να το κανω οτι θες.

Η κυρία κοιτουσε αποσβολομενη λες και τις είπε κάτι τρελο κ ρωταγε αν όντως γίνεται ετσι... :Ο Στην εποχή που όλοι βγάζουν ψηφιακές φωτογραφίες για το τίποτα.

Αυτούς απλά τους γειώνω όπως τότε με το FAX.
Το είχα βγάλει από την πρίζα.
Να γίνουν άνθρωποι.

turrican

Retro Guru
Comrade
Μα φυσικά, έχει βουίξει ο τόπος. Αφού τα απαξίωσαν, τα ρήμαξαν και έχασαν την αξία τους ώστε να τα ξεπουλήσουν φθηνά, τα φτιάχνουν κιόλας πρώτα σωστά με δημόσιο χρήμα. Δεν τα 'παιρναν αλλιώς βλέπεις ;)

Αχ, με προσγείωσες ανώμαλα στην πραγματικότητα! :p :(
Συνήθως έτσι γίνεται η δουλειά! ;)
Αρχικά απαξιώνουν το προσωπικό καταρακώνοντας όσους αξίζουν και όσους δουλεύουν, μετά τους γεμίζουν με άσχετους, "μπλοκάκιδες", ψυχασθενείς και όλο το κακό συναπάντημα, και τελικά τους πουλάνε (αφού ρίξουν χρήμα και τους κόψουν σε κομμάτια) σε συμφέροντα που δε θέλουν κανένα ρίσκο!

Last edited:

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
Τι λέτε ρε παιδιά, ο άλλος μου ζητούσε fax.
Όταν το άκουγα το 2007 έβγαζα σπυριά, ήμουν έτοιμος να του πω fax you.

Μιας και γράφεις για ήχους θυμήθηκα αυτό:

Last edited:

turrican

Retro Guru
Comrade
Μου συνέβη σήμερα.
Κλασική ελληνική ιδιωτική εταιρία. Άσοι στο computer... έχω και συνεργασία χρόνων...

Πήρα λοιπόν το πρωί για την ορισμένη συντήρηση πυροσβεστήρων της πολυκατοικίας.
-"Ναι, καλημέρα σας!"
-"Καλημέρα σας!"
-"Θα ήθελα να γίνει η καθιερωμένη συντήρηση στους πυροσβεστήρες (δίνω όνομα και διεύθυνση)! "
-" Πόσους πυροσβεστήρες έχετε περίπου; (πρώτο καμπανάκι...ακόμα να μάθετε; )
-"(Τους λέω)...
-"Μήπως θυμάστε πόσο σας χρεώνουμε; "(Ντουπ!!! Έλεος!)...
-"Τους λέω..."
-" Δώστε μας ένα τηλέφωνο για να σας πάρει το παιδί, νομίζω ότι είναι σήμερα στην περιοχή σας (τρίτο καμπανάκι, τελικά έχετε βρε παιδιά κάτι από εμένα; )!
-"Τους έδωσα..."
Δε με πήραν... :lol:
Είχαν πάντως όλα τα στοιχεία...

Last edited: