Η μικρή συλλογή από calculators

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,346
Να λοιπόν και η μικρή μου συλλογή από ....calculators ;)
Όλα βρέθηκαν και διασώθηκαν από κάδους ανακύκλωσης σε άθλια κατάσταση. Καθαρίστηκαν, αλλάχτηκαν πυκνωτές και είναι ετοιμοπόλεμα ;)
Η συλλογή είναι μικρή αλλά ...με προοπτική :lol: :lol: :lol:

Commodore 796M, VFD red, 1976

(Το συγκεκριμένο είναι το μόνο που αγοράστηκε από Ebay σε τιμή...ξεφτίλα :D )
:arrow: http://www.vintagecalculators.com/html/ ... _796m.html

CASIO HS-90 (Solar), LCD, ?

CASIO HL-811, LCD, 1986

C.ITOH 80, VFD green, 1976

???, LCD, ???

...έχω και κανα-δυο scientific της Texas...θα ποστάρω όταν τα βρω :lol:

UPDATE 29/6/2018

Ο καλός μου φίλος Dimitris Kaltibanis, μου έστειλε ως δώρο ένα υπέροχο και απόλυτα λειτουργικό CASIO PB-220 Personal Computer! Αφού λοιπόν τον ευχαριστήσω θερμά, μοιράζομαι μαζί σας ορισμένες φωτογραφίες γιατί πιστεύω ότι αξίζει να του ρίξουμε μια ματιά.

Μην ξεγελαστείτε από το μέγεθος ή το σχήμα του. Δεν είναι ένα απλό calculator. Είναι όπως ανέφερα ένας personal computer, ικανός να τρέξει απλά προγράμματα σε γλώσσα BASIC. Διέθετε port για σύνδεση με συμβατό εκτυπωτή και δέχονταν επεκτάσεις μνήμης μέσω της αντίστοιχης ειδικής mini θύρας επέκτασης. Με πιθανό έτος κυκλοφορίας το 1986, σίγουρα αποτέλεσε απόλυτο gadget τόσο για τους ήδη γνώστες όσο και για τους αρχάριους χρήστες.

Ως ηλεκτρονικό εργαλείο χειρός, ήταν προικισμένο με τα εξής χαρακτηριστικά:

http://pocket.free.fr/html/casio/pb-220_e.html

Φωτογραφικό αφιέρωμα:

Για όσους θέλουν περισσότερες πληροφορίες για calculators, εδώ:
http://www.vintagecalculators.com/

Άλλη μούρλα κι αυτή ... :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,857
E κανονισε να βγάλεις και καμια συλλογή απο ταμειακές μηχανές! Εκεί θα τα δώ όλα! :lol: :lol: :lol:

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
334
θα μας τρελάνεις Geo! :lol: :lol: :lol:

fotis_kfor

Retro Addict
Reaction score
2
Μπράβο Γιώργο, όσο για το μικρό μέγεθος της συλλογής που λες, όλοι έτσι ξεκινήσαμε ;)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,236

Εδώ είναι ένα δικό μου και έχω κάπου και ένα commodore με leds....
Αμαρτωλή η ιστορία με τα Calgulators!
Δεν είναι μόνο η σύγκρουση
Texas - commodore...

Ευθύνονται τα "καταραμένα" και για την πώληση της mos στην commodore του Tramiel!
Χαμός είχε γίνει!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,346
turrican said:
Δεν είναι μόνο η σύγκρουση
Texas - commodore...

Ευθύνονται τα "καταραμένα" και για την πώληση της mos στην commodore του Tramiel!
Χαμός είχε γίνει!
Δεν έχω ιδέα....Είμαι όλος αυτιά turri :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,236
Χα! Χα, βρε geo είσαι από τους λίγους που γνωρίζω που συχνάζει σε ρετροφορουμς και ενδιαφέρεται για αυτά!
Άκου λοιπόν τι λέγονταν στην πιάτσα!

O BOB YANNES (και άλλοι της commodore) είπαν αυτήν την ιστορία με κάποιες μεταξύ τους παραλλαγές!
Η ιστορία δεν το έχει λύσει και δεν βάζει κανένας το χέρι του στη φωτιά!

Η Commodore λοιπόν είχε κάμποσους προμηθευτές chip-set για τα calgulators της. Θυμάστε παλιά την υπόθεση της T.I. ;
Μέσα σε αυτούς λοιπόν ήταν και η MOS!
Εκείνο τον καιρό η MOS βρίσκονταν στο μαύρο της το χάλι!
Αν και δεν της έλειπε η καινοτομία, παρόλα αυτά τα οικονομικά της δεν πήγαιναν καλά.
Η Motorola τους είχε διαλύσει, αφού το κυνηγητό που τους έκανε επί πολλά χρόνια στα δικαστήρια, για την υπόθεση του 6800, τους είχε αφήσει στα πρόθυρα της χρεοκοπίας (παρόλο το συμβιβασμό).

Εκείνη την περίοδο ο Jack παρήγγειλε ένα μεγάλο (αδιευκρίνιστο) αριθμό chips για τα calgulators του!
Μόλις παρέλαβε, (o γιος του, νομίζω ο Sam) ανακάλυψε σε αυτά ένα bug στον υπολογισμό των αριθμών ( με κάποιο γελοίο ποσοστό απόκλισης της τάξης 0.000001 όπως είπε ο Yannes). Φαντάσου πόσο μέσα μπήκε η ήδη χρεοκοπημένη Mos απο αυτή την υπόθεση αφού έφτιαξε το προϊόν και κινδύνευε να το πάρει πίσω χωρίς να πάρει δεκάρα. Φαντάσου ότι ακόμα και η Mos έπρεπε να πληρώσει λογαριασμούς, δικούς της προμηθευτές και ούτω καθεξής.
Γνωρίζοντας την κατάσταση τους ο Jack, λέγεται ότι τους πρότεινε, ή θα πάρετε πίσω το εμπόρευμα (και πιθανόν να πάμε και στα δικαστήρια αν αυτό σκαλώσει) ή θα μοιραστούμε τη ζημιά αγοράζοντας σας!

Έτσι ο χρεοκοπημένος Jack, αγόρασε κοψοχρονιά, την επίσης χρεοκοπημένη Mos.

Βλέποντας την ιστορία με την Amiga αργότερα, ίσως πραγματικά έτσι να έγιναν τα πράγματα.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,346
Ωραία ιστορία ! Δεν είχα ιδέα ! ...
Πρέπει να έχει μεγάλη δόση αλήθειας γιατί ο Jack ήταν μεγάλος τσάκαλος ;)

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Μπορεί ο Jackουλις να το γνώριζε τα περί λάθους από πριν ;)

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Geo παντού και πάντα ένα commodore θα υπάρχει. Ωραία συλλογή. :thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,346
Έχει και SINCLAIR...o θείος μερίμνησε και γι αυτά ;)

...και τι SINCLAIRια !!!

Από Planet Sinclair....
Named patriotically for the Queen's Silver Jubilee in 1977, the Sinclair Sovereign was an attempt to break out of the bottom end of the calculator market and recapture the top end. It was one of the better-engineed Sinclair calculators and was very well-designed - so much so, in fact, that Sinclair designer John Pemberton won a Design Council Award for it. It was available in a satin chrome finish or plated in silver or gold. A few limited edition silver Sovereigns inscribed to commemorate the Silver Jubilee were also produced. Sinclair even produced two in solid gold!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,346
olivetti EC 162 PD - olivetti LOGOS 454

Τα φουκαριάρικα βρέθηκαν σε κατάσταση πραγματικής αποσύνθεσης, βουτηγμένα μέσα στη μούχλα και τη λάσπη, παρατημένα σε αποθήκη εγκαταλειμμένη και υγρή. Πιο ελεεινή κατάσταση, πεθαίνεις.

Παρεμπιπτόντως χθες είδα την ταινία. Να την δείτε κι εσείς για να καταλάβετε τι του έκανε η Texas Instruments στην αρχή της καριέρας του, όταν αποφάσισε μετά το ντεμπούτο του με τις γραφομηχανές να διεισδύσει και στην αγορά των αριθμομηχανών. "Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο" και αυτό φαίνεται πως της εξηγήθηκε "στο αλλιώς", μετά :D. Ο σοφός λαός επίσης λέει " Ο τελευταίος γελάει καλύτερα! " ...κάτι ξέρει :sneaky: Nαι! λατρεύω το γέλιο του Jack :D

Ας ασχοληθούμε με τα ευρήματα. Δεν τολμώ να φανταστώ τι τα έχει περπατήσει, γι αυτό μετά από το απαραίτητο μπάνιο μέσα σε ισοπροπυλική αλκοόλη και μετά μέσα σε πλυντήριο πιάτων (σε 3ωρο πρόγραμμα αποστείρωσης) και....και...και...φτάνουν τα λόγια!
Τα παλεύω αρκετό καιρό τώρα και το LOGOS 454 έχει πλέον ολοκληρωθεί. Το μαυρούλι θέλει λίγο δουλίτσα ακόμη, αλλά θα γίνει.

Οι δυο μηχανές μας προέρχονται από την αρχόντισσα Olivetti με χρονικό διάστημα κατασκευής και κυκλοφορίας μέσα '70s / αρχές '80s. Ο σχεδιασμός τους έγινε από τον Mario Bellini, που φαίνεται να έχει διαδραματίσει ηγετικό ρόλο στο team της εταιρείας και όχι μόνο.

Στέκομαι στο ακόλουθο κείμενο:
"...Mario Bellini’s design method seldom made use of drawing. Bellini preferred to experiment and develop models through a dialog which refined how a user might experience the object. This approach nurtured a focus on the tactile and sculptural qualities that might be realised and resulted in models that were then drawn up by technical drafting personnel. Bellini also considered a users emotional response to a product, an attitude that other great 20th century product designers understood and employed (Braun’s Dieter Rams and Apple’s Sir Jonathan Ive among them).

Bellini’s work for Olivetti from the 1970s had an enormous impact on information technology product design in the following decade. The product designs of Olivetti through the 1970s were what Steve Jobs aspired from Apple design - “Steve not only wanted our design to be the best in the computer industry, he also wanted Apple to be in the 1980s what Olivetti had been in the 1970s - an undisputed leader in industrial design.

One of the most influential aspects of Bellini’s philosophy, manifested in his methods and resulting designs, was the desire to suppress the technical dimension of these information products - although they are not toys they are playful and inviting. This playfulness can be observed in Ive’s design work for Apple - in particular the original iMacs and iPod designs.

Campbell Bickerstaff 2012

P. Kunkel quoting Lisa’s co-designer Ken Campbell in “Apple Design” p28, 1997

Πηγή: https://collection.maas.museum/object/442972 "

Πιστεύω και πλέον είναι εύλογο τώρα ότι εκτός από την λατρεία που έχω στις οθόνες VFD, υπάρχουν και άλλοι σημαντικοί λόγοι που έχω προσκολληθεί και σε αυτά τα αγαπημένα μηχανάκια.

Φωτογραφικό αφιέρωμα:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,236
Αριστουργηματα!
Σε φαντάζομαι σκυμμένο να κάνεις τη φορολογική σου δήλωση!
(Εχμμ...ίσως τα παλιά εργαλεία να βγάλουν αποκλίσεις μεταξύ τους...ουψ! Ας μη το ρισκάρω! )

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,346
Αριστουργηματα!
Σε φαντάζομαι σκυμμένο να κάνεις τη φορολογική σου δήλωση!
(Εχμμ...ίσως τα παλιά εργαλεία να βγάλουν αποκλίσεις μεταξύ τους...ουψ! Ας μη το ρισκάρω! )
Ωραίος man!
Τούτα δα τα μηχανάκια δεν τα χαλαλίζω σε καμία φορο(παρα)λογική δήλωση. Φοβάμαι ότι οι αποκλίσεις, υπαρκτές όσο τα 400 χρόνια της τουρκοκρατίας και πηγάζουσες από τα κεφάλια των φοροπαραλογιστών που σχεδιάζουν την βάσανο του κοσμάκη, είναι ικανές να προκαλέσουν μη ανατάξιμη βλάβη στα ευαίσθητα κυκλώματα των αγαπημένων μου μηχανών.
Εξάλλου ότι λογιστικό αποτέλεσμα και να βγει δεν υπάρχει καμία περίπτωση να συναντήσει την ανάλογη ανταποδοτική αντίδραση από εμένα.
Την τσέπη μου την γνωρίζω. Κάποιοι άλλοι όμως που δεν γνωρίζουν ούτε το αντίτιμο της μιας φραντζόλας ψωμιού, το παίζουν και φωστήρες σχεδιάζοντας τα μέτρα και βλέποντας ανάπτυξη σε μια κοινωνία που και από πόλεμο να είχε βγει θα είχε ανακάμψει.
Με το φαγάκι των παιδιών (μου) δεν θα παίξω φυσικά.
Το να είμαι συνεπής στις φορολογικές (και σε όλες τις υπόλοιπες) μου υποχρεώσεις, είναι τόσο όμορφο ως σκέψη, όσο η παράσταση ενός grotesque τσίρκου, με κλόουν που τεμαχίζουν πτώματα εκφοβίζοντας και εκβιάζοντας το παθητικό ακροατήριο να γελάσει. Αποτελεί και πολυτέλεια τόσο ανόητη και ουτοπική όσο η αγορά ενός σκάφους ή και κάτι σε πιο πεζό και λαϊκό, όπως τα να φουλάρω πετρέλαιο τον καυστήρα μου για τον χειμώνα, με το επίδομα που δεν δικαιούμαι εδώ και 2-3 χρόνια, μόνο με τον μισθό μου ή το να πάω διακοπές με τετραμελή οικογένεια για 15 μέρες επίσης με τον μισθό μου.

Η κατάσταση μόνο θυμό μου βγάζει και υπέρταση και ότι πιο κακό μπορούσα να φανταστώ ότι υπήρχε μέσα στις στοές του εγκεφάλου μου.

I -still- have no mouth BUT I -have to- scream.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,236
...είδες βρε μπαγάσα πως η κατάσταση σου βγάζει την καλλιτεχνική σου φύση; :eek: