Η μουσική του Doom!

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
373
Δηλώνω φανατικός οπαδός των σειρών Wοlfenstein και Doom, παίζω ακατάπαυστα ακόμη και σήμερα!
Η ατμοσφαιρική μουσική τους μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση τότε! Ήμουν και κάτοχος μιας Sound Blaster AWE 32 και απολάμβανα την midi μουσική τους στο έπακρο!
Θυμάμαι ότι προσπαθούσα να βρω τρόπο να ηχογραφήσω την μουσική από κάποια levels για να την ακούω στο walkman στο σχολείο!

Βρήκα λίγο χρόνο λοιπόν και έκανα στα γρήγορα μια διασκευή του κομματιού Demon's dead (ή αλλιώς Refueling Base) του Doom II. Ατμοσφαιρικό κομμάτι (αν και επαναλαμβανόμενο το θέμα του) που σου κολλάει στο μυαλό!

Προσπάθησα να μείνω πιστός στην ατμόσφαιρα του αρχικού! Έχει μικρο λαθάκια στην μίξη αλλά ελπίζω να σας αρέσει!

O Γιατρός το ξέρει! Ας το ακούσουν οι υπόλοιποι! :p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,894
Εγω δεν κατάλαβα λάθος στην μίξη πάντως! Μπράβο Nicked ΠΟΛΥ καλο!!!

A

Anonymous

Guest
Πολύ καλό! Μπράβο nicked !
Παλιά φτιάχνανε μουσικές, όχι τα σημερινά cinema-like sound events... :lol:
Εγώ το έπαιζα με μια yamaha sw20-pc που μετέφερα από τον 386sx στον 486... Δε θυμάμαι καν πόσο καλά ή κακά ακουγόταν, OPL4 με 2ΜΒ είχε.... μάλλον θα τη χώσω πάλι να δω τί πιάνει τώρα που υπάρχει μέτρο σύγκρισης :lol: :mrgreen:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Μαεστρό Nicked ούτε και εγώ κατάλαβα κάποιος λάθος. Βέβαια είμαι και τελείως άτεχνος. Ωραίος. Να το βάλουμε να παίζει background όταν κάποιος διαβάζει κάνα άρθρο

fotis_kfor

Retro Addict
Reaction score
2
Ωραίος Νίκο!
Όσο και να τα ακούμε, δεν τα βαριόμαστε ποτέ. :)

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
373
Ξέθαψα ακόμη μια διασκευή του Doom! Αυτή τη φορά απο το map "Hangar" του επεισοδίου
Knee Deep in the Dead
!
To κομμάτι λέγεται At Doom's Gate και είναι METAAAAL! :D :D

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
373
ΧΑΧΑΧΑ φυσικά είναι όπως το λες! Εκ παραδρομής το λάθος!

:lol: :lol:

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
158
Γιώργο θα πρέπει να μας το κάνεις σε κανένα σεμινάριο.
It's all Greek to me :rofl: :rofl: