Η Antonia των Atari...

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
830
Ήρθαν σήμερα τα καλούδια αλλά η διάθεση είναι κάτω από τα πόδια, θα μείνουν εκεί για λίγο, που δύναμη για γκομενακια Σοφίες και Αντωνιες....

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ήρθαν σήμερα τα καλούδια αλλά η διάθεση είναι κάτω από τα πόδια, θα μείνουν εκεί για λίγο, που δύναμη για γκομενακια Σοφίες και Αντωνιες....
:D:D:D
Από διάθεση, άστα να πάνε. Μια από τα ίδια κι εδώ...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,311
A, εγώ όταν πέφτω, τρώω κάτι! :D
(μη φοβάστε μάγκες, θα ποστάρω καμία φωτό των xl μου να γουστάρετε! ) :love:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
A, εγώ όταν πέφτω, τρώω κάτι! :D
(μη φοβάστε μάγκες, θα ποστάρω καμία φωτό των xl μου να γουστάρετε! ) :love:
Είμαστε της ίδιας "συνομοταξίας"!
Δώσε φώτο στο λαό σου! Εγώ περιμένω να σεταρω και τα δύο για να γράψουμε ωραία πραγματάκια...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Πάνω από δεκαπέντε ημέρες η Antonia έχει κολλήσει στο τελωνείο...
Απίστευτα πράγματα...
Έχω χάσει την υπομονή μου με τα ΕΛΤΑ... Όλες οι άλλες πρόσφατες παραγγελίες μου έχουν παραδοθεί, συμπεριλαμβανομένων και δύο από Καναδά! Ευτυχώς εκείνες όλες με courier...

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,232
Πάνω από δεκαπέντε ημέρες η Antonia έχει κολλήσει στο τελωνείο...
Απίστευτα πράγματα...
Έχω χάσει την υπομονή μου με τα ΕΛΤΑ... Όλες οι άλλες πρόσφατες παραγγελίες μου έχουν παραδοθεί, συμπεριλαμβανομένων και δύο από Καναδά! Ευτυχώς εκείνες όλες με courier...
strange i recieved afted 2 days the order from elta no.teloneio

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
strange i recieved afted 2 days the order from elta no.teloneio
28/1 μου έστειλε τη Sofia την οποία έχω παραλάβει πριν από μια εβδομάδα. Στις 30 ή 31/1 μου έστειλε την Antonia την οποία περιμένω ακόμη!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
28/1 μου έστειλε τη Sofia την οποία έχω παραλάβει πριν από μια εβδομάδα. Στις 30 ή 31/1 μου έστειλε την Antonia την οποία περιμένω ακόμη!
Ένα και μισό μήνα περίμενα εγώ. Κόλλημα στα τελωνεία μέχρι την δευτέρα παρουσία...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Ένα και μισό μήνα περίμενα εγώ. Κόλλημα στα τελωνεία μέχρι την δευτέρα παρουσία...
Το πρωί είχα εκτενέστατη συνομιλία με την (κατά τα άλλα ευγενέστατη) κυρία στο τηλεφωνικό κέντρο των ΕΛΤΑ.
Η επίσημη θέση ήταν ότι δεν έχει γίνει εισαγωγή στην Ελλάδα γιατί εκκρεμεί τυπικός τελωνειακος έλεγχος! Αυτό εκκρεμεί από 5/2 όπως μου είπε. Φυσικά σε αυστηρό τόνο της είπα για τις τόσες άλλες αποστολές που ήρθαν άμεσα από όλα τα μέρη της γης!
Για μαντέψτε τώρα; Μεσημέρι κάπου στις 15.00 ελεγξα και δεν είχε πρόοδο. Πρίν από 10 λεπτά ξαναείδα και... ήδη έχουν γίνει όλα τα βήματα και βρίσκεται στο ΚΔ Αττικής!
Τυχαίο; Δε νομίζω... Σίγουρα κάποια "πατάτα" είχε γίνει και το σύστημα ξεκόλλησε μόλις τους απασχολησα και το είδαν...

Έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ναι, φαντάζομαι ότι έτσι θα γίνεται. Είχαν κάπως στρώσει τα πράγματα, τώρα το έργο επαναλαμβάνεται. Περιμένω eproms και κάποια άλλα Κινέζικα εδώ και τρεις μήνες, Το σύστημα του Ebay δείχνει ότι όλα είναι κολλημένα... που αλλού; Μαντέψτε!

Amiga500

Retro Member
Reaction score
401
Παιδια κι εγω ειχα το ιδιο θεμα. Ειχα παραγγειλει μια τσαντα μεταφορας για το Νvidia Shield tv (απο Κινα μεσω ebay), η πρωτη μου ηρθε σε ~3 εβδομαδες αλλα ηταν χτυπημενη και μου την αντικατεστησαν, το θεμα ομως ειναι οτι η δευτερη εκανε σχεδον 2 μηνες να ερθει λογω τελωνειου.
Τα εχουν κανει μανταρα.... σε φιλο μου που παρηγγειλε ενα android tv box (παλι απο Κινα μεσω ebay) του ηρθε μεν αλλα του εβαλαν καπελο 35 ευρω! :confused:

Εχει καταντησει λοταρια η φαση.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Νομίζω κάπου διάβασα ότι έχει τεθεί ένα όριο 18 ή 22 ευρώ πάνω από το οποίο όλα από Κίνα περνάμε τελωνείο πια! Δεν ξέρω αν μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος.
Εγώ πλέον παραγγέλνω από ευρωπαϊκά καταστήματα. Κάπως πιο ακριβά, αλλά για τα λίγα κομμάτια που παίρνω δεν είναι μεγάλο θέμα.

Με εκείνα και με τ'άλλα, τελικά η Αντωνία μου έρχεται αύριο μεθαύριο! Αφενός θα με βοηθήσει στο troubleshooting του 600xl αφετέρου λατρεύω να κάνω δοκιμές ανάμεσα σε διαφορετικά configurations (βλ U1Mb)...
Αν δεν ήταν ο Γιώργος δεν θα την είχα δει καν...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Χε!Χε!Χε! Άντε με το καλό να την δεχτείς, και να δούμε τελικά αν το πρόβλημα επικεντρώνεται στην CPU ή έχει κι άλλες ουρές...Περιμένω κι εγώ υπομονετικά για τα νεώτερα

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Μία μικρή συνεισφορά και από εμένα...

Ένα bootable ATR αρχείο σε MyDOS 4.53 που περιέχει:

- Το ant.exe (σε έκδοση 1.4) για φλασάρισμα της Antonia.
- Τις παρακάτω roms, όλες δοκιμασμένες από εμένα χωρίς πρόβλημα στην Antonia:
Atari OS A Pal
MyBIOS v04
LiteDOS 2.04
OmnimonXL​

Έχω προσθέσει και την Atari Basic Rev.C για να βρίσκεται εύκαιρη...
Για όσους χρησιμοποιούν sio2sd, sio2pc και real floppy προτείνω ανεπιφύλακτα το MyBIOS. Εξαιρετικά επίπεδα συμβατότητας σχεδόν με οτιδήποτε κυκλοφορεί εκεί έξω σε format atr/xex/com και φυσικά σε πραγματικές δισκέτες για real feeling...
Επίσης αξίζει σίγουρα να δείτε το LiteDOS. Απίστευτη ταχύτητα boot, απλό και λειτουργικότατο...

Ελπίζω να βοηθάω έστω και λίγο...

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Αυτό χρειαζόμουν! Βοηθάς πολύ...είσαι λεβέντης!:thumbup: