Και τώρα MEGACART!!!

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Δυο τελευταίες λέξεις ως επίλογος και ολοκληρώνω...
@clemenza Πάνο τα καταφέραμε φίλε! Σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση, τον κόπο σου και την πολύτιμη συμβολή σου σε αυτό το project! Να ξέρεις όμως ότι έμπλεξες άσχημα με εμένα! Χα!Χα!Χα! Από εδώ και πέρα επιφυλάσσομαι ότι θα σε ενοχλώ για ακόμη περισσότερα projects γιατί έτσι είμαστε εμείς φίλε: Ανήσυχοι τύποι με πηγή δύναμης μας την δημιουργία! LOL! Bless U lad!
Ως συνήθως τον τελευταίο καιρό ΦΙΛΕ Γιώργο οι λέξεις είναι πτωχές προκειμένου να εκφράσουν τον θαυμασμό μου για τη δουλειά σου και τον απεριόριστο σεβασμό μου για το ανεξάντλητο μεράκι σου! Μακάρι να συνεχίσεις να είσαι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι για πολλά-πολλά χρόνια ακόμα! :emoji_heart_eyes:

Όσον αφορά τα μελλοντικά projects σου τα έγραψα επανειλημμένως και δεσμεύομαι και δημοσίως: ας είμαστε εμείς και τα αγαπημένα πρόσωπα καλά στην υγεία μας και όλα τα υπόλοιπα θα γίνουν με κέφι, φροντίδα και... Προδέρμ! Επιφυλάσσομαι επίσης! :cool:

Α, συγχαρητήρια και για το απολαυστικό βιντεάκι, φυσικά. Μου έφτιαξες το απόγευμα! :thumbup:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Εγώ να σας ευχαριστήσω βαθειά και τους δύο, αλλά:

Όχι γιατί μας δείξατε τι μπορεί να κάνει αυτό το cartridge...
Όχι γιατί μας δώσατε έτοιμες συλλογές με κορυφαία ανά κατηγορία παιχνίδια...
Όχι γιατί μας θυμίσατε κορυφαίους τίτλους που είχαμε ξεχάσει μέσα στο χάος των συλλογών...
Όχι γιατί μας δώσατε άλλον έναν λόγο να αγαπάμε τον C64 της νιότης μας...

Αλλά γιατί δείξατε και θυμίσατε για άλλη μια φορά σε όλους τι σημαίνει να έχεις μια υγιή ενασχόληση με ένα χόμπι! Τι χαρές και τι ώρες δημιουργικότητας και διασκέδασης μπορεί να σου προσφέρει! Μακρυά από κομπλεξισμούς και άλλες παθογένειες!

Για όλα τα παραπάνω, ευχαριστώ...

ΥΓ. Microprose Soccer! Πόσο φούσκωνα από περηφάνια για τον C64 μου κάθε φορά που ένας φίλος θαύμαζε το εφέ με το replay!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Αν και φαίνεται ενδιαφέρον, 100$ (και βάλε) για κάτι πολύ υποδεέστερο του 1541 U-II+ κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει...
Αν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει home project τότε ναι, έχει πολύ ενδιαφέρον. Αλλά αν δεν μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου, τότε είναι πολύ ακριβό για αυτά που κάνει και υποδεέστερο σε συμβατότητα με demos κλπ...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
@Amiga500 Ευχαριστώ man! Δεν το γνώριζα και φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω 100% με τον Δημήτρη. Η τιμή του, σε σχέση με τον βασιλιά Ultimate παραείναι αλμυρή. Αν ποτέ βγει ελεύθερο για DIY τότε θα το τιμήσουμε και αυτό δεόντως ;)

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Να αναφέρω πάντως και εγώ ότι με το Pi1541 είχα προβλήματα συμβατότητας με αρκετά demos και, παρότι ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες στο forum του Lemon64 (είχαν και άλλοι ακριβώς τα ίδια προβλήματα) το θέμα δεν λύθηκε. Οπότε μιλάμε για κόστος που, αν συμπεριλάβουμε το Raspberry Pi 3 και κάποιο case φτάνει ή και υπερβαίνει αυτό του Ultimate II+! :oops:

Επίσης, στον παραπάνω πίνακα οι τιμές δεν είναι απολύτως σωστές, καθώς SD2IEC μπορεί να βρεθεί και με 30€. Είπαμε, δεν τα κάνει όλα, αλλά είναι by far η φθηνότερη λύση! :thumbup:

Amiga500

Retro Member
Reaction score
401
@Amiga500 Ευχαριστώ man! Δεν το γνώριζα και φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω 100% με τον Δημήτρη. Η τιμή του, σε σχέση με τον βασιλιά Ultimate παραείναι αλμυρή. Αν ποτέ βγει ελεύθερο για DIY τότε θα το τιμήσουμε και αυτό δεόντως ;)
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο C64 Carts, οποτε διαβαζω και μαθαινω απο τους ειδικους (εσας)! :thumbup:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
830
Παρότι τα έχω όλα η σχεδόν, το Sd2iec φτιαγμένο από μένα είναι αυτό που χρησιμοποιώ περισσότερο ειδικά με το multikernal arduino που έφτιαξα.

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
178
Και από μένα ένα τεράστιο ευχαριστώ και μπράβο, κι εγώ έδωσα το παρόν με την κατασκευή μιας κάρτας όπως ο geoanas μας έδειξε.