Καλυτερες Gaming χρονιες

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,137
Σαυτον τον υπεροχο και μαγικο κοσμο των Videogames εχουμε ζησει ασχημες και ομορφες gaming χρονιες αλλα και χρονιες που θα μας μεινουν αξεχαστες για την πληθωρα καλων τιτλων.Αλλες χρονιες ηταν επιτυχημενες οσον αφορα αυτο το θεμα και αλλες οχι και τοσο πολυ αλλα ειναι δεδομενο οτι καθε χρονια μας χαρισε και κατι το υπεροχο.Γεια πειτε λοιπον ποιες θεωρειται της 3 σημαντικοτερες για σας χρονιες του gaming.Φυσικα μιλαω γενικα και οχι πχ με βαση μονο τα προσωπικα γουστα αλλα γενικοτερα απο ολα τα παιχνιδια που κυκλοφορησαν της εκαστοτε χρονιες.Φυσικα και ενα παιχνιδι να σας αρεσει απο καποια συγκεκριμενη χρονια μπορειτε να την επιλεξετε αν θελετε δεν χρειαζεται να υπαρχουν πεντακοσια καλα κατα γενικη ομολογια παιχνιδια.Εξαλου τα γουστα ειναι γουστα.

Για μενα οι 3 καλυτερες χρονιες ειναι οι εξης:

1980:To 1980 κυκλοφορησαν παιχνιδια που εκαναν επιτυχια οπως τα Defender,Zork και missile commander αλλα κυκλοφορησε και ενα που εκανε παταγο και μεγαλυτερο μπαμ και απο πυρηνικη βομβα.Το παιχνιδι αυτο ειναι το ενα και μοναδικο και ενα απο τα καλυτερα παιχνιδι αολων των εποχων το θρυλικο pac-man.Kαι μονο γιαυτο για μενα το 1980 μπαινει με χρυσα γραμματα στης κορυφαιες χρονιες του gaming.

1987:Το 1987 πραγματικα κυκλοφορησαν παιχνιδια που ηταν η αρχη κορυφαιων σειρων που τα παιζουμε φανατικα ακομα και σημερα και εχουν κυκλοφορησει δεκαδες sequels.Contra,castlevania,Zelda II the adventure of link στην ιαπωνια,Leisure suite larry in the land of the lounge lizards,Metal Gear,Street fighter,maniac mansion,Mega man,Final Fantasy,Fantasy star,The legend of zelda σε ευρωπη και αμερικη αλλα και Double Dragon και operation wolf.Πραγματικα εξαιρετικη χρονια.

1998:Το 1998 επισης ηταν μια απιστευτη χρονια με φοβερες παιχνιδαρες οπως Τhe legend of zelda ocarina of time,resident evil 2,Turok 2 seeds of evil,Crash bandicoot 3,Xenogears,panzer dragoon saga,Parasite eve,starcraft,Banzo kazooie,Unreal,F-Zero X,Metal Gear solid,Fallout 2,Half life,Tomb Raider 3,Mario party,suikoden 2,sonic adventure.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,389
Θεωρώ πως το 88-89 ήταν για μένα, τότε πήρα τον CPC.
Καλή χρονιά για gaming, είχαμε ήδη καλές κυκλοφορίες από προηγούμενες χρονιές (ikari - arkanoid) και κάπου εκεί φυσικά robocop, batman, shinobi.

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Εγώ θα έλεγα κάπου το 1995-96 όπου άρχισαν να βγαίνουν πλέον τα παιχνίδια σε CD-ROM

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
2004: Κυκλοφόρησαν μέσα σε λίγους μήνες τα Far Cry, Doom 3 και Half-Life 2

καθώς και το...

1989: Shadow of the Beast, Battle Squadron, F-16 Combat Pilot, Falcon, Indiana Jones and the Last Crusade, It Came from the Desert, Kick Off, Microprose Soccer, Populous, R-Type, Rainbow Islands, Rick Dangerous, Silkworm, Shinobi και πολλά-πολλά ακόμη! o_O

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
483
υπήρξα σκληροπυρηνικός adventuras στο gaming, εχοντας παίξει πολλά adventures στην Amiga 500 και στα PC. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω συγκεκριμένες χρονιές, αλλά σύμφωνα με τα adventures που κυκλοφόρησαν και έπαιξα, τα χρόνια μεταξύ 1986 και 1999 ήταν με τις καλύτερες κυκλοφορίες. Πιο κάτω παραθέτω το Link με τα adventure games και τη χρονολογία που κυκλοφόρησαν να πάρετε μια γεύση. Τελευταίο adventure game που έπαιξα και μετά κόπων και βασάνων τελείωσα, ήταν το "The Longest Journey".

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_graphic_adventure_games

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,389
2004: Κυκλοφόρησαν μέσα σε λίγους μήνες τα Far Cry, Doom 3 και Half-Life 2

καθώς και το...

1989: Shadow of the Beast, Battle Squadron, F-16 Combat Pilot, Falcon, Indiana Jones and the Last Crusade, It Came from the Desert, Kick Off, Microprose Soccer, Populous, R-Type, Rainbow Islands, Rick Dangerous, Silkworm, Shinobi και πολλά-πολλά ακόμη! o_O
Πιστεύω να έχεις πλέον την Ελληνική version του it came from the desert...

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,720
Θεωρώ πως το 88-89 ήταν για μένα, τότε πήρα τον CPC.
Καλή χρονιά για gaming, είχαμε ήδη καλές κυκλοφορίες από προηγούμενες χρονιές (ikari - arkanoid) και κάπου εκεί φυσικά robocop, batman, shinobi.
Αυτό ακριβώς! Εκεί κάπου είμαι και εγώ.. αλλα με pc Dos.

Τόσο πιο παλιά τόσο καλύτερες gaming εποχές και για μένα.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Πιστεύω να έχεις πλέον την Ελληνική version του it came from the desert...
Την έχω δει, με έχει εντυπωσιάσει, αλλά δεν την έχω παίξει. Φίλε, δεν μπορείς να φανταστείς πόσα παιχνίδια βλέπω - παλιά ή καινούρια - και σκέφτομαι "να ρε, αυτό να βάλω να παίξω κάποια στιγμή, τέλειο φαίνεται" και καταλήγω να μην το κάνω ποτέ! Δεν ξέρω τι φταίει, τα ξεχνάω από τη μία, χάνω τη διάθεσή μου από την άλλη, δεν ξέρω τι είναι. Εδώ το Reshoot-R που δεν το χορταίνω και πάλι, παρότι έχω στημένη την 1200άρα και το έχω εγκατεστημένο στον σκληρό, έχω 2 μήνες τώρα να την ανοίξω! Δράμα σου λέω... :cry:

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
234
Για μένα 1988 με 2000. Game Boy, Game Gear, PC Engine, Mega Drive, Snes, Neo Geo, Saturn, Playstation, Jaguar. Χρυσή εποχή για Capcom, Konami, Taito, Sega, Nintendo, SNK.

Ibra

Retro Starter
Reaction score
164
Λοιπον αν και ξεκίνησα απο το snes που είναι η αγαπημένη μου gaming περίοδος (όχι τόσο λόγω νοσταλγίας όντως είχε παιχνιδαρες) θα έλεγα από 1996 έως αρχές 2000 την εποχή που κυριαρχούσε το ps1, και βέβαια ο πραγματικός λόγος το τσιπαρισμα που μας άνοιξε έναν ολοκλήρο κόσμο μπροστά μας