Μείναμε Τρείς Και ο Κούκος ;

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Καλά ρε Πάνο με ένα πόδι στον τάφο μας περιγράφεις και θες να σου κάνω και λικε.... πριτς

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
641
Καλό και άγιο το FB, καλά και άγια τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αλλά όταν θέλω να βγάλω το άχτι μου γράφοντας με λεπτομέρειες και εμπλουτίζοντας με "χορταστικές" φωτογραφίες μια επισκευή ή μια κατασκευή που μου τρώει αρκετές ώρες από την ζωή μου, τίποτα δεν συγκρίνεται με το παλιό - καλό και καταξιωμένο forum.
.
.
.
Κλείνοντας θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους μαζί, αλλά και κάθε έναν προσωπικά, εσάς που συνεχίζεται να στηρίζεται την ομάδα μας στο FB μα και αυτό το forum, στο οποίο η μικρή ομάδα των -αδερφών μου πλέον co admins- έχουμε αφιερώσει πολύ ελεύθερο (και μη) χρόνο από την ζωή μας προκειμένου να το χαιρόμαστε όλοι μας ανεξαιρέτως, ελπίζοντας να σας εκφράζει και να σας χαρίζει λίγες στιγμές ξενοιασιάς από τα πολλά και συσσωρευμένα προβλήματα της αληθινής ζωής.
Respect Γιώργο μίλησες στην ψυχή μου....
μόνο αυτό...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Καλά ρε Πάνο με ένα πόδι στον τάφο μας περιγράφεις και θες να σου κάνω και λικε.... πριτς
Άσε μωρέ, αν και τώρα που πέθανε κι ο Luke Perry δεν το πήρες χαμπάρι, τι να σου πω; Όλοι οι ήρωες και τα ινδάλματα της νιότης μας έχουν εγκαταλείψει τα εγκόσμια - κάτι πρέπει να μας λέει αυτό. Μακάρι να ζήσουμε διακόσια χρόνια, αλλά η ψυχρή λογική λέει ότι έχουμε ήδη καβαντζάρει το μισό και ξοδεύουμε το υπόλοιπο μισό. Που θα είναι και το δύσκολο και το επίπονο συν τοις άλλοις...

Sorry για το καταθληπτικό off-topic, αλλά, δυστυχώς, ψέματα δεν γράφω...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Δυστυχώς, είναι αλήθεια...
Μια μέρα, όλοι θα πεθάνετε...

Εγώ πίνω θαυματουργό νερό Σερβίας!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Δυστυχώς, είναι αλήθεια...
Μια μέρα, όλοι θα πεθάνετε...

Εγώ πίνω θαυματουργό νερό Σερβίας!
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl: Τι είναι πάλι ορέ τούτο? Που το πουλάν? Δώσε infoz στον λαό! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑ! :eek::D:p

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
:rofl::rofl::rofl: Τι είναι πάλι ορέ τούτο? Που το πουλάν? Δώσε infoz στον λαό! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑ! :eek::D:p
Δεν βλέπεις πολλές ελληνικές ταινίες!
Επειδή όμως δεν βρίσκω ακριβώς την ατάκα, βάζω άλλο, αφιερωμένο σε όλους μας!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ρε! Απλά σκεφτείτε πως, οταν θα πηγαίνουμε ΕΜΕΙΣ στα ΚΑΠΗ, αντί για τάβλι/πρέφα κ.ο.κ θα βγάζουμε τα ....8-bit μας!!! Ήδη μας φαντάζομαι Τζεό να ξές....:lol::lol::lol::lol::love::love:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ρε! Απλά σκεφτείτε πως, οταν θα πηγαίνουμε ΕΜΕΙΣ στα ΚΑΠΗ, αντί για τάβλι/πρέφα κ.ο.κ θα βγάζουμε τα ....8-bit μας!!! Ήδη μας φαντάζομαι Τζεό να ξές....:love::love:
Έτσι που μου φτιάχνει τα ατάρια ο @geoanas θα είναι και τα μοναδικά 8μπιτα που θα παίζουν και σε 200 χρόνια!

Anyway, όποιος έχει ακούσει το παρακάτω σε πρώτη εκτέλεση, αξίζει μια θέση στη χουφταλοπαρέα μας...

Jimpir76

Retro Member
Reaction score
171
Εγώ νομίζω ότι έχει υποτονίσει λίγο το πράγμα, επειδή έχουμε καιρό να στήσουμε κανένα καβγαδάκι:mad:.
Να στήσουμε ένα ψεύτίκο να δείτε πώς θα αυξηθούνε οι επισκέψεις:sneaky:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Εγώ γενικότερα αντιμετωπίζω τα πάντα στη ζωή με ένα άλλο μότο:
"Ό,τι εμπόδια σου βάζουν στη ζωή να τα πηδάς, και να πηδάς και αυτούς που στα βάζουν..."
Μέχρι στιγμής μια χαρά δουλεύει το σύστημα...
Καταπληκτικό! :thumbup::thumbup::thumbup: (θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω! Βέβαια θα με χωρίσει μετά η γυναίκα μου (μισεί τις εντάσεις)). :eek:

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Χμμμ... ενδιαφέρον θέμα.

Προσωπικά έχω και εγώ αναρωτηθεί τι συμβαίνει τα τελευταία χρόνια και κάθε forum που γνωρίζαμε και κάποτε μεσουρανούσε έχει πάρει την κάτω βόλτα. Οι λόγοι είναι πάνω-κάτω γνωστοί και τους ξέρουμε όλοι: τα προβλήματα της καθημερινότητας, το ξενέρωμα από τους μαλ****, το γαμ***** το Facebook, το ότι μεγαλώσαμε και δεν αντλούμε πολύ εύκολα την ίδια χαρά και ικανοποίηση όπως κάναμε παλαιότερα με τα ίδια ακριβώς πράγματα.

Είναι μάλιστα πραγματικά λυπηρή η τωρινή κατάσταση, καθώς πλέον ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ και μάλιστα με πολύ μεγάλη συχνότητα - σε αντίθεση με 10-15 χρόνια πριν που ούτε software έβγαινε, ούτε hardware, ούτε περιοδικά, ούτε και events πολυ-οργανώνονταν.

Μακάρι να είχαμε όλοι τη δύναμη να αντιδρούμε σε όλες τις δύσκολες και εκνευριστικές καταστάσεις όπως ο Γιώργος, αλλά, δυστυχώς, στην πλειοψηφία μας δεν μπορούμε να το κάνουμε. Αναπόφευκτα λοιπόν, κάθε εβδομάδα, κάθε μήνα, κάθε χρόνο, όλο και θα αραιώνουμε. Ε, σιγά-σιγά θα αρχίσουμε να πεθαίνουμε κιόλας, οπότε σε καμιά 20αριά με 30αριά χρόνια θα έχει τελειώσει το παραμυθάκι. Μέχρι τότε, όσοι αντέχουν(-με) κι όσο αντέξουμε!

Α, και κάτι τελευταίο: δεν θεωρώ ότι είμαστε πολλοί, ακόμη κι αν αθροίσουμε όλα τα fora. Όσους κάνουν απλώς "like", λένε "ευχαριστώ" και προτείνουν να γίνουν πράγματα αλλά ποτέ δεν συμμετέχουν δεν τους θεωρώ ενεργά μέλη του χώρου. Τουλάχιστον εδώ, στο iamretro, όσοι (λίγοι) συμμετέχουν, το κάνουν όπως θα έπρεπε να γίνεται...
Συμφωνώ!!! :thumbup:
Μου άρεσε επίσης και αυτό που αναφέρεις στο τέλος!
Για να πω κάτι επάνω σε αυτό, με τα χρόνια, ανακάλυψα ότι για να μάθεις ποια είναι τα μέλη ενός forum, δε πρέπει να διαβάζεις τα posts, αλλά πρέπει απλά να βλέπεις τις φωτογραφίες των σχετικών threads "συναντήσεις ". Εκεί θα ανακαλύψεις ανθρώπους χωρίς ούτε ένα post, που δηλώνουν μέλη της συγκεκριμένης κοινότητος! Άνθρωποι δηλαδή που ζούνε μόνο για τις συναντήσεις και όχι για το γράψιμο. Μου φαίνεται παράδοξο, το καταθέτω.

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Εγώ νομίζω ότι έχει υποτονίσει λίγο το πράγμα, επειδή έχουμε καιρό να στήσουμε κανένα καβγαδάκι:mad:.
Γουστάρω! Διαλέχτε ο καθένας το ταίρι του και αρχίστε τις ψηφιακές καρεκλιές και την κλωτσοπατινάδα! Δεν θα ξέρουμε τι να πρωτο σβήνουμε και να πρωτο διορθώνουμε οι admins! Και παρακαλώ εκφραστείτε ελεύθερα, όπως μιλάτε στην πεθερά σας (...λέω εγώ τώρα! :lol::rofl::lol::rofl::love:)
Επίσης μπορούμε να στήσουμε ένα καβγά εμείς οι admins μεταξύ μας...πιστεύω θα έχει μεγαλύτερο χαβά! :rofl:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Όπως μιλάμε στην πεθερά μας; Πάμε λοιπόν...

Καλέ μου Γιώργο, εσύ που είσαι ο καλύτερος του κόσμου, όποτε και αν, λέμε αν, θέλεις ρίχνεις μια ματιά στο atari μου! Είσαι ο καλύτερος της γης, μαζί με όλους τους φίλους co-admins εδώ, σε αυτό το τόσο καλό φόρουμ, που συνυπάρχουν οι καλύτεροι άνθρωποι του σύμπαντος αφού είναι φίλοι σου!

Τι... Εσείς δεν μιλάτε έτσι στην πεθερά σας; Σιγά μη σκισετε κανένα καλσόν!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Όπως μιλάμε στην πεθερά μας; Πάμε λοιπόν...

Καλέ μου Γιώργο, εσύ που είσαι ο καλύτερος του κόσμου, όποτε και αν, λέμε αν, θέλεις ρίχνεις μια ματιά στο atari μου! Είσαι ο καλύτερος της γης, μαζί με όλους τους φίλους co-admins εδώ, σε αυτό το τόσο καλό φόρουμ, που συνυπάρχουν οι καλύτεροι άνθρωποι του σύμπαντος αφού είναι φίλοι σου!

Τι... Εσείς δεν μιλάτε έτσι στην πεθερά σας; Σιγά μη σκισετε κανένα καλσόν!
Χα!Χα!Χα! :rofl::lol::rofl::lol::rofl::rofl::rofl::rofl:...Εγώ πάντως έτσι της μιλάω βρε! Σήμερα μάλιστα μου έστειλε και λουκάνικα...γιαμ...γιαμ...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Εδώ ίσως υπάρχει μια μεγάλη αλήθεια!
Δυστυχώς οι απανταχού κοινοτάρχες στα άλλοτε ακμαία ρετρο-φόρουμς, από ένα σημείο και ύστερα, το παράκαναν στην "ευγονική", που είχε ως αποτέλεσμα να εξαφανιστούν σπάνια είδη, απαραίτητα για το κάθε οικοσύστημα. Οι αντιθέσεις εκλείψαν, οι γωνίες στρογγυλοποιηθήκαν, ενώ τα μέλη που προκύψαν, είναι όλοι ίδιοι, χαίρονται το ίδιο, λιβανίζουν το ίδιο, νιώθουν το ίδιο, και κάνουν την πάπια το ίδιο.

Δεν υπάρχει δηλαδή εκείνη η παλιά αγία αντίθεση, η κόντρα, ο ανταγωνισμός, που ήταν ικανά να αναστήσουν ακόμα και νεκρούς από τη λήθη...

Διάβαζα χθες κάποιες επικές μάχες στο παλαιό pc-master forum!!!
Αυτές ήταν εποχές! Ανάταση ψυχής! :devilish::D

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Δυστυχώς οι απανταχού κοινοτάρχες στα άλλοτε ακμαία ρετρο-φόρουμς, από ένα σημείο και ύστερα, το παράκαναν στην "ευγονική", που είχε ως αποτέλεσμα να εξαφανιστούν σπάνια είδη, απαραίτητα για το κάθε οικοσύστημα. Οι αντιθέσεις εκλείψαν, οι γωνίες στρογγυλοποιηθήκαν, ενώ τα μέλη που προκύψαν, είναι όλοι ίδιοι, χαίρονται το ίδιο, λιβανίζουν το ίδιο, νιώθουν το ίδιο, και κάνουν την πάπια το ίδιο.

Δεν υπάρχει δηλαδή εκείνη η παλιά αγία αντίθεση, η κόντρα, ο ανταγωνισμός, που ήταν ικανά να αναστήσουν ακόμα και νεκρούς από τη λήθη...

Άστα να πάνε!!! Όλα με το γάντι γίνονται σήμερα βρε παιδίμ...τς τς τς τς!!!

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Χα!Χα!Χα! :rofl::lol::rofl::lol::rofl::rofl::rofl::rofl:...Εγώ πάντως έτσι της μιλάω βρε! Σήμερα μάλιστα μου έστειλε και λουκάνικα...γιαμ...γιαμ...
Ήταν ανάγκη να το πεις, εμένα φασόλια μου στέλνει, μάλλον κάτι κάνω λάθος....

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358

1.000.000% to the point. Δεν θα συμπλήρωνα ούτε λέξη. Πολύ σωστός, Δημήτρη.