What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Μεγάλα ψέματα σε retro video games περιοδικά και διαφημίσεις

Vetus

Retro Starter
Aς μιλήσουμε για τρελά ψέματα που είχαμε δει σε retro περιοδικά και διαφημίσεις.
Ιδού δύο παραδείγματα:

1) Στο πρώτο βλέπουμε και καλά την preview έκδοση του Clayfighter 63 1/3 με γραφικά που μόνο σήμερα θα βλέπαμε. https://www.unseen64.net/2008/04/04/clay-fighter-extreme-63-13-tech-demo/

2) Στο δεύτερο βλέπουμε το δήθεν cheat για να γδύσεις την Lara Croft στην Sega Saturn έκδοση του Tomb Raider. To εν λόγω "cheat" ήταν από τους πιο διάσημους αστικούς μύθους της εποχής που στην συνέχεια έγινε πραγματικότητα μέσω fan-made patch στην PC έκδοση.

3) Κι εδώ βλέπουμε μια διαφήμιση του Game Gear που μας δείχνει τις Mega Drive εκδόσεις των παιχνιδιών. Αυτό κι αν είναι τρελή απάτη.

Attachments

• Clayfighters_63_1-3_Tech_Demo.jpg
    Clayfighters_63_1-3_Tech_Demo.jpg
    1.5 MB · Views: 7
  • Tomb_Raider_greek_advertisement_for_Sega_Saturn.jpg
    Tomb_Raider_greek_advertisement_for_Sega_Saturn.jpg
    2.7 MB · Views: 7

konc

Retro Enthusiast
Comrade
Ωραίο thread! Όσον αφορά τα περιοδικά και μόνο: την εποχή που ήταν πολυτέλεια ακόμα και η πρόσβαση σε ξένες BBS, με το internet ακόμα στα σπάργανα και την πρόσβαση σ' αυτό ισοδύναμη στο μυαλό μας με την πρόσβαση στα κρυφά αρχεία της NASA, τις περισσότερες φορές ήταν λόγο άγνοιας/νεαρής ηλικίας των συντακτών. Του στυλ "το είδα στο internet/σε ξένη μεγάλη BBS" = αλήθεια θα 'ναι. Χρησιμοποιώντας μοντέρνους όρους, πάνω-κάτω αυτό που σήμερα θα χαρακτηρίζαμε με ευκολία "fake news". Τότε η διάκριση ήταν δύσκολη και η εμπειρία για να το κάνει κανείς ανύπαρκτη.

turrican

Too Retro to post!
Comrade

Αυτή δεν ήταν απλά μια διαφήμιση, ήταν η μητέρα όλων των μαχών! Δεν ξέρω τι είχαν στο μυαλό τους οι άνθρωποι, αλλά το αποτέλεσμα σκανδάλισε χιλιάδες χρήστες πίσω στην εποχή της! Δεκάδες έφταναν τα γράμματα διαμαρτυρίας στα περιοδικά που τη δημοσίευσαν, καταλογίζοντας σιωπηλή συνενοχή στους αμήχανους συντάκτες! Μα τι είχε γίνει τελικά; Ηρεμήστε και θα σας τα εξηγήσω όλα!

Συγκεκριμένη αντιπροσωπία υπολογιστών παρουσίασε ένα εντυπωσιακό δισέλιδο που προέβαλε τα πλεονεκτήματα του δικού της micro έναντι του ανταγωνισμού! Στη "πιάτσα των υπολογιστών" αν πλεονεκτείς έναντι κάποιου άλλου σε δύο σημεία, τότε είναι σοβαρό ζήτημα! Αν πλεονεκτείς σε τέσσερα, έχεις νικήσει κατά κράτος! Αν πλεονεκτείς σε πέντε, ο αντίπαλος σου ρίχνει λευκή πετσέτα! Στην περίπτωση μας τώρα, ο συγκεκριμένος micro φερόταν να υπερισχύει σε (κρατηθείτε) εκατόν είκοσι οκτώ (!!!) σημεία έναντι του πιο κοντινού ανταγωνιστικού αντιπάλου του!!! Να πάρει η ευχή... δεν υποστηρίζω ότι τα ξέρω όλα και προσπαθώ διαβάζοντας γεμάτος ενδιαφέρον να μάθω και εγώ κάτι... αλλά κόλαφος αδέρφια!!!

Στην αρχή με πιάνουν τα γέλια (αιφνιδιασμένος με αυτά που διαβάζω), αλλά κατόπιν με καταλαμβάνει έντονη ταχυκαρδία, συμμεριζόμενος την αγωνία του ανθρώπου που ζορίζεται να ανακαλύψει άρον-άρον "πλεονεκτήματα" ώστε να φτάσει και να συμπληρώσει τα 128! Μέτρησε (άκουσον-άκουσον) ένα - ένα τα χρώματα και "εξοικονόμησε" από εκεί 16 πλεονεκτήματα (όσα και η παλέτα δηλαδή). Έλαβε πόντους από όσες εντολές της BASIC του άρεσαν! Μέτρησε τα κανάλια ήχου, τα πρόσθεσε στις οκτάβες και εισέπραξε ύστερα την τελική σούμα!!! Για να μη πω και το κορυφαίο που μέχρι και την κλασική δωδεκάμηνη εγγύηση ο αθεόφοβος την "έσπασε" σε τέσσερις τρίμηνες(!!!) για να κερδίσει ακόμα τέσσερις πόντους!!! Το αποτέλεσμα; Εκατόν εικοσιοκτώ υπεροχές (με την πιο μετριοπαθή μάλιστα προσέγγιση)!!!

Αποκορύφωμα; Η καταχώριση αναλαμβάνει να μας (παρα)πληροφορήσει ότι τα αντίπαλα 128ρια με μεγάλη δυσκολία φτάνουν τις 64 (υπεροχές;)! Προσθέστε τώρα σε όλα αυτά και την απευθείας επίθεση στα drives του "ζάχαρη" και έχετε την απόλυτη cult διαφήμιση των 80's! Όσα χρόνια και αν πέρασαν ακόμα και τώρα που καταλάγιασε ο κουρνιαχτός δε μπορώ να πιστέψω αυτά που διαβάζω! Χμμμ... τώρα που το σκέφτομαι έπρεπε και ο "θείος" να βγάλει διαφήμιση για το δικό του 128ρι που θα προσθέτει μετρώντας ένα-ένα όλα τα πλήκτρα, συνεχίζοντας μετά σε 48K mode!!! Περαστικά μας!

Last edited:

mike

Retro Member
Comrade
Καλα το θεμα σηκωνει συζητηση οχι ωρων, ημερων. Εχοντας γραψει σχετικα αρθρα και περιπου 30 σελιδες σχετικα με αυτο το θεμα, και αυτες μονο για τα χρονιές 1984-1987, μπορω να πω οτι το θεμα εχει απειρο "βαθος". Το προβλημα στα reviews δεν ειναι αυτη καθε αυτη η βαθμολογια. Ξεραμε π.χ. οτι ο Τσουρινακης εβαζε ολο 99% και 100% στα reviews του. Αλλα κτυπαει ασχημα οταν σε ενα τευχος του user υπαρχει review ενος adventure και εχει βαθμολογηθει η αντοχη του με 100%, ενω σε αλλη σελιδα υπαρχει ενα shooter και εχει βαθμολογηθει με αντοχη 85%. Χωρις καν να αναφερθουν τα παιχνιδια και η ποιοητητα τους, ενα adventure παιζεται και τερματιζεται μια, αντε δυο, αντε τρεις φορες συνεχομενα. Αντιθετα εαν random παιχνιδι οπως ενα shooter, παιζεται και μετα απο 1 μηνα και 6 μηνες. Δεν μπορει το adventure που το τερματιζεις καποια στιγμη, να εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο απο ενα shooter. Αυτες οι διαφορες στις βαθμολογιες μπορουν να δικαιολογηθουν σε καποιο βαθμο απο το γεγονος οτι γραφουν διαφορετικοι συντακτες, π.χ. ο ενας βαζει γενικα χαμηλες βαθμολογιες, ο αλλος βαζει γενικα υψηλες, αλλα οπως και να το κανουμε χτυπαει ασχημα.
Αυτα "περι βαθμολογιων" παιχνιδιων, που ειναι και σχετικα υποκειμενικη αποψη. Αλλα τα "ραδιο αρβυλα", τα παντελως ψευδη αρθρα, τα rewiews απο φωτογραφιες κτλ ειναι αλλο θεμα. Εδω σε review του double dragon 5, ο συντακτης περιγραφει ενα κλασσικο "Brawler" παιχνιδι οπως το final fight, double dragon 2 κτλ και λεει για το scrolling και τους πολλους εχθρους ταυτοχρονα, και το double dragon 5 ειναι παιχνιδι τυπου "1 vs 1" οπως το street fighter. Ο συντακτης προφανως ειδε τιτλο "double dragon" και σκεφτηκε "μια απο τα ιδια ειναι" και εγραψε ολοκληρο review για browler παιχνιδι !

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Comrade
Το αγαπημένο μου το review του disposable hero σε atari st από το πιξελ

mike

Retro Member
Comrade
Φιλε παιχνιδαρα το disposable heroes σε ST. Ηταν να το βαλουν και σε μια δισκετα τριπλου φορματ (amiga/ST/pc) και να περιεχεται ταυτοχρονα η εκδοση για amiga, για ST και για PC. Τα γραφικα στην pc εκδοση ηταν καλυτερα απο amiga, αλλα υποστηριζε μονο καρτα γραφικων hercules μονοχρωμη για κειμενο.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Μαζεύω υλικό και επανέρχομαι :D ...Από ψέματα και τερατολογίες σε games / hardware άλλο τίποτα :D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Ας ξεκινήσω από το BreakΤhru (παιχνίδι για arcades), μόνο που στην περίπτωση μας εγώ θα αναφερθώ στην έκδοση για C64. Εξάλλου το έχω μεγάλο άχτι τόσα χρόνια γιατί ήταν κι ένα από τα παιχνίδια που είχα αγοράσει original (κασέτα) ...όχι τίποτα άλλο! :D

Η ιστορία μας ακολουθεί την ίδια πεπατημένη με την πλειονότητα των arcade ports που οι προγραμματιστές (και συνεπώς και οι εταιρείες που αυτοί εργάζονταν (πιέζονταν)), προσπαθούσαν να ταΐσουν βιαστικά σε ένα ανυποψίαστο (αρχικά) κοινό που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο γούσταρε να έχει το αγαπημένο του arcade, στο σπίτι.

Τρίχες κατσαρές.

Ναι, τρίχες στην μεγάλη τους πλειοψηφία είτε μιλάμε για 8, είτε για 16bit (ενίοτε) home computers. Προς Θεού, για να μην παρεξηγώ κιόλας, υπήρχαν και κάποιες λαμπρές εξαιρέσεις που το μεράκι περίσσευε. Τώρα μου έρχεται στο μυαλό το PANG, αλλά υπάρχουν μερικά ακόμη που έχουμε αναφέρει κατά καιρούς.

Λοιπόν, για να επανέλθω στην συγκεκριμένη μπούρδα, όλο το εξώφυλλο του κοσμούσαν screens από την arcade έκδοση, που αν μη τι άλλο είχαν απώτερο σκοπό να παγιδεύσουν τον ανυποψίαστο παίκτη και να το αγοράσει. Το ίδιο συνέβαινε και στις έντυπες διαφημίσεις.

Σε περίπτωση που πέφτατε στο δόκανο (όπως καλή ώρα του λόγου μου), σας περίμενε ως ανταμοιβή ότι πιο χοντροκομμένο και ανιαρό είχατε δει μέχρι τότε για C64.
Οι βολές σας αποτελούν λαμπρό παράδειγμα σχεδιαστικής ανοησίας. Ναι, αυτές που κατατροπώνατε τους αντιπάλους. Σφαίρες ήταν αυτές; Βλήματα; (Ναι, ίσως :D)...ή παντόφλες και τσόκαρα, πετούσατε στους εχθρούς σας;
Τα οχήματα των εχθρών που σας "πολεμάν" (γκαγκάν - γκαγκάν) :D, μοιάζουν με χάρτινες χαλκομανίες που κινεί ένας αόρατος καραγκιοζοπαίχτης.
Τα φυλάκια στην δεύτερη "πίστα" σας πυροβολούν σαν να σας πετάν πίτσες, ενώ σε περίπτωση που τα καταστρέψετε, μετατρέπονται αυτόματα σε σωρούς κοπριάς! Ναι, το γραφικό της καταστροφής περισσότερο μου θυμίζει ένα σωρό :poop: ,παρά ερείπια και σκόρπια συντρίμμια. Συντρίμμια θα ήταν το μυαλό αυτού που τα σχεδίασε, δεν εξηγείται αλλιώς.

Γαμώ τα σχέδια και τα γραφικά!

Ήταν και τα ηχητικά εφέ που με εξαίρεση την μουσικούλα εισαγωγής, όλα τα υπόλοιπα μοιάζανε σαν να τα έκανε παιδάκι που μόλις είχε ανοίξει το εγχειρίδιο που συνόδευε το μηχάνημα. Μαθήματα προγραμματισμού σε BASIC για αρχαρίους, ένα πράγμα. Να αναφερθώ στους πυροβολισμούς; Ε, ναι...εκεί θα επιμείνω γιατί το συγκεκριμένο εφέ, οπτικό και ακουστικό, ο παίκτης το τρώει στην μάπα κατά την διάρκεια όλου του παιχνιδιού. Ένα ωραίο εφέ, κάλλιστα μπορεί να χαρίσει μπόλικους πόντους στην βαθμολογία ενός παιχνιδιού ή και να τους αφαιρέσει αντίστοιχα, πράγμα που ισχύει στην υπερμεγέθη πατατιαία περίπτωση μας.

Περαστικά σας! :D

Vetus

Retro Starter
Λέγοντας για Pixel, θυμάμαι το τυφλό μίσος που είχε το Pixel Next Generation για το Pokemon που δεν είχε βγει καν ακόμα εκτός Ιαπωνίας, δεν το είχαν παίξει καν αλλά παρόλα αυτά το ταυτίζανε ως κλώνο του Tamagotchi.

mike

Retro Member
Comrade
@ geoanas : το θεμα με τις διαφημισεις ειναι καπως διαφορετικο, αλλωστε και σημερα τα ιδια δεν κανουν?
μπορει το κουτι του παιχνιδιου να λεει οτι θελει, εξαλλου χαρακτηριστικο παραδειγμα "αποπροσανατολισμου" ειναι οτι συνηθως ολα τα screenshots στην πισω πλευρα των κουτιων ηταν απο την amiga version, ασχετα εαν καποιος αγοραζε π.χ. την CPC εκδοση. Καμια φορα με μικρα γραμματακια εγραφε "screenshots from amiga version" αλλα συνηθως αυτα δεν μπορουσε να τα διαβασει κανεις, εβλεπε λοιπον το screenshot, σκεφτοταν ο αγοραστης "ωρε τι παιχνιδαρα θα παιξω στον spectrum μου" και μετα εμενε με το joystick στο χερι (εαν ειχε kemston interface) :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Καμια φορα με μικρα γραμματακια εγραφε "screenshots from amiga version" αλλα συνηθως αυτα δεν μπορουσε να τα διαβασει κανεις, εβλεπε λοιπον το screenshot, σκεφτοταν ο αγοραστης "ωρε τι παιχνιδαρα θα παιξω στον spectrum μου" και μετα εμενε με το joystick στο χερι (εαν ειχε kemston interface) :lol:
Χα!Χα!Χα! Όχι καμιά φορά...τις περισσότερες! ;-)

cutlaroc

Retro Addict
Comrade
Αααααχ!!! Θα ξαναβγάλω το άχτι μου για ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια στα arcades!!!

Ώντας περήφανος κάτοχος ενός Amstrad 6128 τότε , μαθαίνω οτι ένα απ'τ'αγαπημένα μου παιχνίδια θα κυκλοφορήσει για τον Amstrad-άκο μου!

Έρχεται η ώρα και πάω να το αγοράσω και βλέπω το κουτί του (η εικόνα είναι απ'το internet) το δικό μου δε ξέρω που είναι... και αντικρύζω αυτό:

1595.jpg

Κλασσικά αντικρύζω τα screenshots από πίσω και τρελαίνομαι!!! Πω πω γραφικάρες!!!! Σα τα arcades είναι!!! Πω πω λιώσιμο που θα πέσει!!!!

Πάω σπίτι βάζω να παίξω μνε τρεμάμενα χέρια από την αναμονή και την ηδονή σ'όλη την διάρκεια της επιστροφής και αντικρύζω αυτό!! :eek::eek::eek::eek::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

CABAL CPC.jpg

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Comrade
Πάω σπίτι βάζω να παίξω μνε τρεμάμενα χέρια από την αναμονή και την ηδονή σ'όλη την διάρκεια της επιστροφής και αντικρύζω αυτό!! :eek::eek::eek::eek::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

ekriksi.jpg

:lol::lol::rofl::rofl:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
"Κοντοχοντρος επαναστατης εναντίων πρασίνων πλατυποδαρων με γαλοτσες"...και γαμω τις μεταφορές ...μετακομίσεις Ο Μητσουλας!!!! Χα!Χα!Χα! Πιο πατάτα, πεθαίνεις!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

Τώρα που τα λέμε, θυμάμαι άλλο ένα "έπος" (αλλάξτε θέση στα "ε"και "π") :D, με τίτλο: Bazooka Bill! Θεέ μου συγχωρα με...:lol::lol::rofl:

cutlaroc

Retro Addict
Comrade
"Κοντοχοντρος επαναστατης εναντίων πρασίνων πλατυποδαρων με γαλοτσες"...και γαμω τις μεταφορές ...μετακομίσεις Ο Μητσουλας!!!! Χα!Χα!Χα! Πιο πατάτα, πεθαίνεις!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

Τώρα που τα λέμε, θυμάμαι άλλο ένα "έπος" (αλλάξτε θέση στα "ε"και "π") :D, με τίτλο: Bazooka Bill! Θεέ μου συγχωρα με...:lol::lol::rofl:

Πω πω που το θυμήθηκες αυτό!!!! Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαααααααααααααααα!!! ΑΧ Παναγία μου!!!! Πόνεσε η κοιλιά μου!!!! Με το χερι τσουγγράνα!!!! Μπα σε καλό σου!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Comrade
Αααααχ!!! Θα ξαναβγάλω το άχτι μου για ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια στα arcades!!!

Ώντας περήφανος κάτοχος ενός Amstrad 6128 τότε , μαθαίνω οτι ένα απ'τ'αγαπημένα μου παιχνίδια θα κυκλοφορήσει για τον Amstrad-άκο μου!

Έρχεται η ώρα και πάω να το αγοράσω και βλέπω το κουτί του (η εικόνα είναι απ'το internet) το δικό μου δε ξέρω που είναι... και αντικρύζω αυτό:

View attachment 16822

Κλασσικά αντικρύζω τα screenshots από πίσω και τρελαίνομαι!!! Πω πω γραφικάρες!!!! Σα τα arcades είναι!!! Πω πω λιώσιμο που θα πέσει!!!!

View attachment 16823

Ειδικά για το Cabal και τις "γραφικάρες" στο εξώφυλλο είχε γίνει ειδικό thread στο >>> flashback-computing .

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Ειδικά για το Cabal και τις "γραφικάρες" στο εξώφυλλο είχε γίνει ειδικό thread στο flashback-computing .

Σωστός! Ωραία ανάλυση για μια ακόμα κλασσική περίπτωση παραπληροφόρησης.

vasilas432

Retro Enthusiast
Comrade
Aς μιλήσουμε για τρελά ψέματα που είχαμε δει σε retro περιοδικά και διαφημίσεις.
Ιδού δύο παραδείγματα:

1) Στο πρώτο βλέπουμε και καλά την preview έκδοση του Clayfighter 63 1/3 με γραφικά που μόνο σήμερα θα βλέπαμε. https://www.unseen64.net/2008/04/04/clay-fighter-extreme-63-13-tech-demo/

2) Στο δεύτερο βλέπουμε το δήθεν cheat για να γδύσεις την Lara Croft στην Sega Saturn έκδοση του Tomb Raider. To εν λόγω "cheat" ήταν από τους πιο διάσημους αστικούς μύθους της εποχής που στην συνέχεια έγινε πραγματικότητα μέσω fan-made patch στην PC έκδοση.

3) Κι εδώ βλέπουμε μια διαφήμιση του Game Gear που μας δείχνει τις Mega Drive εκδόσεις των παιχνιδιών. Αυτό κι αν είναι τρελή απάτη.
Όσο αφορα το Game Gear έχοντας δει τη διαφήμιση το αγόρασα αλλά δεν είχα συνειδητοποιήσει τη διαφορά ποτέ. The Terminator, Sonic Chaos, Shinobi 2, Alien Syndrome, The lucky dime caper και Chakan ήταν τα παιχνίδια που μου είχαν πάρει τα μυαλά όσο καιρό το είχα μέχρι να μου το σπάσει ο γείτονας που του το δάνεισα