Μετατροπή από WHDLoad σε ADF

jack678

Retro Starter
Reaction score
0
καλησπέρα

μπορώ να μετατρέψω ένα παιχνίδι WHDLoad σε ADF? και αν γίνεται πως μπορώ να κάνω την μετατροπή?

θέλω να μετατρέψω απλά παιχνιδάκια όπως το hostages το οποίο έχει trainer αλλά δυστυχώς είναι σε WHDLoad

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Δεν νομίζω να γίνετε αλλά καλύτερα ας απαντήσει κάποιος που το έχει ψάξει περισσότερο το WHDLoad ;)

jack678

Retro Starter
Reaction score
0
το ρωτώ διότι το να παίξει ο οποιοσδήποτε παιχνίδια WHDLoad με τον WINUAE είναι ολίγον δύσκολο στο να φτιάξει το configuration

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Για .adf αρχεία ψάξε κάποιο TOSEC set.
Μια καλή αρχή είναι το pleasuredome torrent site (θέλει registration)
http://www.pleasuredome.org.uk/

Κάθε ένα .adf αρχείο αντιστοιχεί σε μια δισκέτα. Η αναλογία είναι αυστηρά 1/1
Τα WHDLOAD είναι αρχεία που στην πλειοψηφία τους περιλαμβάνουν πολλά .adf ή εικονικές δισκέτες.
Τα WHDLOAD είναι φτιαγμένα για παιχνίδι από σκληρό δίσκο ή CD (για ταχύτερο φόρτωμα, για να γλυτώσεις το βάλε - βγάλε πολλών δισκετών και για διατήρηση των original(s) που ενδεχομένως κατέχουμε και δεν θέλουμε να φθείρουμε...)

Από ότι ξέρω είναι αδύνατη η μετατροπή WHDLOAD -> .adf

mike

Retro Member
Reaction score
154
Εχεις τα παιχνιδια σε WHDLoad και παιζεις? αρα εχεις καποιους φακελους με ολα τα απαραιτητα για το παιχνιδι.
Θα χρειαστεις ενα προγραμμα εγγραφης για ADF, π.χ. το EasyADF ή το ADFBlitzer. Τρεχεις το προγραμμα και μεσα απο την επιλογη για αναζητηση του ADF, ανοιγεις τον φακελο του παιχνιδιου οπως ειναι για το WHDload, μεσα εχει διάφορα αρχεια μεταξυ αυτων το slave, το manual, και τα ADF του παιχνιδιου. Διαλεγεις το ADF που θελεις και το γραφεις στην δισκετα με το προγραμμα.
Σε μερικα παιχνιδια δεν υπαρχει μεσα στον φακελο του WHDload τα ADF του παιχνιδιου, αλλα γενικα data.
Καλυτερα να κανεις αυτο που προτινει ο geoanas, να βρεις ενα tosec που εχει διάφορα ADFs.

jack678

Retro Starter
Reaction score
0
σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις πληροφορίες και την βοήθεια σας

other_reality

Retro Starter
Reaction score
3
Δεν υπάρχει δισκέτα με trainer για το Hostages. Έχει γίνει θέμα σε διάφορα αμιγκάδικα στο παρελθόν (lol). Συνήθως κυνηγάω εκδόσεις με trainers για όλα τα παιχνίδια, οπότε στο λέω με σχετική σιγουριά.

Προφανώς θα ξέρεις οτι η έκδοση για το whdload έχει κάποιο trainer, οπότε μάλλον είναι μονόδρομος το να ψάξεις το πώς στήνεται το whdload σε winuae (δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο πάντως). H, να σφίξεις τα δόντια και να παίξεις χωρίς trainer :p

Είσαι σίγουρος πάντως οτι υπάρχει ενσωματωμένο trainer mode ή μήπως διάβασεις κάτι για το HRTmon. Αν πρόκειται για το τελευταίο, είναι λίγο περίπλοκα τα πράγματα (κάτι σαν coding μέσω Action replay) για να βγάλεις cheats.

jack678

Retro Starter
Reaction score
0
other_reality

άρα για να συνοψίσουμε τα trainers

τα crazy cars 2 και 3 έχουν trainers η οχι? και το crazy cars 1 δεν έχει trainer...η έχει?

και τέλος

το moonstone αλλά και το north&south δεν έχουν trainers...η οχι?

υ㨨 όσο αφορά για το πως μπορώ να στήσω παιχνίδια WHD στο WINUAE...δυστυχώς κοίταξα μέσω youtube αλλά δεν βρήκα καμία λύση
εάν γνωρίζεις πως μπορώ να παίζω τα παιχνίδια αυτά σε WINUAE ..μπορείς να μου πεις πως γίνεται?

mike

Retro Member
Reaction score
154
θα κοιταξω τις δισκετες μου, να δω εαν εχω καποιες με trainer για τα crazy cars 1, 2 και 3.
To moonstone εχει ενα cheat, πας στο κατω αριστερο τεταρτημοριο στη μεση στους Δρυιδες, μετα την τελετη σου ζητανε να τους δωσεις κατι, κανεις κλικ το σπαθι ή την πανοπλα σου, περνεις μια ζωη αλλα δεν σου περνουν τιποτα.
Το north and south δεν νομιζω να εχει cheat, γιατι ειναι πανευκολο παιχνιδι, τι να το κανεις το cheat ? μερικες φορες να το παιξεις, θα το τερματιζεις ανετα.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Έχω γράψει αναλυτικό οδηγό για το πώς στήνουμε βήμα-βήμα WinUAE με σκληρό δίσκο + whdload. Θα δώ αν το έχω και σε αυτό το φόρουμ, αν όχι θα το βάλω να το δείς, Ένα καλό φραπέ αν κάνεις και τον ακολουθήσεις βήμα-βήμα, στο τέλος θα είσαι πανέτοιμος.

*Edit*

Δεν υπήρχε, αλλά το ξαναπέρασα και εδώ : viewtopic.php?f=69&t=1060

Μην σε τρομάζει το μήκος του, έχω βάλει πάρα πολλά screenshots και το μεγαλώνουν πολύ ενώ τα βήματα είναι λίγα στην ουσία.

jack678

Retro Starter
Reaction score
0
other_reality

μπορείς να μου πεις πόσες trainer disc έχεις, αλλα επεισης και πως λέγονται?

dR_wH0

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον πληρέστατο οδηγό σου περί WHD GAMES

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
Συγνώμη που ρωτάω, όμως, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μεταφέρεις αρχεία whdload σε adf όταν τα adf υπάρχουν όλα ψηφιοποιημένα και μάλιστα σε όλες τις διαθέσιμες εκδόσεις!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Γιατί υπάρχουν κάποια παιχνίδια, τα οποία σε κανένα .adf format δεν έχουν trainer, ενώ σε WHDLoad έκδοση έχουν.

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
δεν έχουν όλα τα whdload trainer...αντιθέτως όλα τα trainer υπάρχουν σε adf...
μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις! :?:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Ναι, ο φίλος μας θέλει να παίξει με trainer το παιχνίδι Hostages, το οποίο δεν έχει κανένα trainer σε adf. Είναι απο τα λίγα νομίζω.

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
δεν το ήξερα αυτό...ισως είναι το μοναδικό παιχνίδι που συμβαίνει αυτό!

jack678

Retro Starter
Reaction score
0
spyros.s όπως πολύ σωστά λέει ο dR_wH0 είναι πολύ λίγα τα παιχνίδια τα οποία έχουν trainer σε WHD μορφή και όχι σε ADF μορφή

κατά 99% σε ADF έχουν όλα τα παιχνίδια trainers