Μετατροπή ADF σε δισκέτα

antmagn

Retro Starter
Λοιπόν, αποφάσισα να ανοίξω εδώ το θέμα και όχι στο fb μετά το thread για τον κούκο που διάβασα....Η αλήθεια είναι ότι μπαίνω κατά διαστήματα στο φόρουμ και παρατηρώ όλο και λιγότερα νέα post....Στο ζουμί τώρα...έχω μια A500 με 1.2 rom και μπόλικα adf αλλά και δισκέτες. Έχω αγοράσει μια κάρτα PCI το PARALLER για να μετατρέψω τα adf σε δισκέτες μέσω του pc. Κατέβασα το σχετικό utility και όλα καλά. Η μετατροπή ενώ γίνεται με επιτυχία, σχεδόν όλα τα παιχνίδια, μετά το intro, δεν φορτώνουν τίποτα και μένω με μια μαύρη οθόνη και τον ήχο του intro να συνεχίζεται ατέρμονα. Δεν φαίνεται να κολλάει, απλά δεν προχωράει, μήπως φταίει η 1.2 rom? Υπάρχουν adf που είναι έκδοσης 1.2 ή 1.3 ας πούμε, οπότε παρουσιάζουν ασυμβατότητές;

dimfil

Retro Addict
Περίεργο... Ως σύμπτωμα δεν το ειχα συναντήσει. Ή γραφόταν επιτυχώς είτε όχι.

Η έκδοση Kickstart είναι μια πιθανότητα αλλά για αρχή θα έλεγα να δοκιμάσεις να γράψεις μια δισκέτα από το adf ενός ένα παιχνιδιού που ήδη έχεις και παίζει κανονικά.
Ακόμα λαι να πάρεις adf από μια δισκέτα που παίζει και να το γράψεις σε μια άλλη. Για να δεις ενδεχομένως αν το λάθος είναι στη διαδικασία.

Αν χρειαστεί πάντως η αναβάθμιση του Kickstart ειναι πανεύκολη και φθηνή. Τα παιδιά στη Θεσσαλονίκη θα σε βοηθήσουν φαντάζομαι.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Είναι σχεδόν σίγουρο οτι η 1.2 που φοράς σου δημιουργεί θεματάκια. Για αρχή καλό είναι να την αναβαθμίσουμε σε 1.3 που θεωρείται και η καλύτερη για vintage floppy gaming με την 500ρα.

Vincent

Retro Member
Διαφωνώ στο θέμα της ROM, η 1.2 όλα τα αλέθει.
Σε αυτή είναι γραμμένα τα περισσότερα παιχνίδια.
Ίσως έχει θέμα σαν chip, ίσως τα παιχνίδια είναι later fixes για 1.3.3 που είχε θέματα όπως η plus έπειτα.
Είμαστε σίγουροι πως κάνει σωστή μεταφορά το καλώδιο κλπ?

Το drive είναι το εσωτερικό?

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Διαφωνώ στο θέμα της ROM, η 1.2 όλα τα αλέθει.
Σε αυτή είναι γραμμένα τα περισσότερα παιχνίδια.
Ίσως έχει θέμα σαν chip, ίσως τα παιχνίδια είναι later fixes για 1.3.3 που είχε θέματα όπως η plus έπειτα.
Είμαστε σίγουροι πως κάνει σωστή μεταφορά το καλώδιο κλπ?

Το drive είναι το εσωτερικό?
Ο γενικός κανονάς λέει οτι παιχνίδια που κυκλοφόρησαν πρίν το 1990 παίζουν καλύτερα με την 1.2 , ενω μετά του 1990 με την 1.3.

Πάντως ο τρόπος εγγραφής σίγουρα δεν είναι θέμα, αλλά περισσότερο και εγώ στα παιχνίδια/εκδόσεις που διαλέγεις θα εστιάσω. Μου κάνει και μένα εντύπωση οτι έγραψα ένα σωρό κλασικά παιχνίδια με το supercardpro για την έκθεση, σε καλές δισκέτες, και απο όλες έπαιξε ΜΟΝΟ το Pac-Mania.

Σε αρκετά μάλιστα απο τα παιχνίδια έπαιρνα guru meditation. Τα ίδια βέβαια παιχνίδια αν τα φορτώσω με WinUAE σε κλασικό config 500ρας παίζουν άψογα.

antmagn

Retro Starter
Ο γενικός κανονάς λέει οτι παιχνίδια που κυκλοφόρησαν πρίν το 1990 παίζουν καλύτερα με την 1.2 , ενω μετά του 1990 με την 1.3.

Πάντως ο τρόπος εγγραφής σίγουρα δεν είναι θέμα, αλλά περισσότερο και εγώ στα παιχνίδια/εκδόσεις που διαλέγεις θα εστιάσω. Μου κάνει και μένα εντύπωση οτι έγραψα ένα σωρό κλασικά παιχνίδια με το supercardpro για την έκθεση, σε καλές δισκέτες, και απο όλες έπαιξε ΜΟΝΟ το Pac-Mania.

Σε αρκετά μάλιστα απο τα παιχνίδια έπαιρνα guru meditation. Τα ίδια βέβαια παιχνίδια αν τα φορτώσω με WinUAE σε κλασικό config 500ρας παίζουν άψογα.
Η αλήθεια είναι ότι το pacmania τρέχει μια χαρά από τη μετατροπή. Κάποια που δοκίμασα όπως το dark seed, παίζει μόνο το intro και μετά τίποτα, μαύρη οθόνη και μόνο ήχος....ίσως τα adf να είναι για 1.3 μετά το 1990...θα το δοκιμάσω μόλις βρω χρόνο....